Jump to content

nano reef νεουδη


zoombii_48225

Recommended Posts

για σας και απο εμενα λεγομαι γιωργος εχω διαβαση παρα πολλα αλλα στην πράξει δεν ειναι το ιδιο εχω 2 ενυδρεία γλυκου νερου και είπα να φτιαξω και ενα θαλασσινού εχω ενα κυβο 40χ40χ45 για αρχη δεν θελω να βαλω σαμπ ελεγα μονο μια αναπλήρωση νερου να βαλω και το αλλο που θελω ειναι να κανω αλλαγες καθε 15μερες αν βοηθάει σε κατι η θάλασσα ειναι μπροστά στο σπιτι μου

Link to comment
Share on other sites

γεια σου γιωργο!!!

αρχικα εχεις σκοπο να το κανεις reff η fish only?

λοιπων εχουμε και λεμε θελεις συγουρα κυκλοφωριτη (whave maker) 1-2

αφου δεν θες σαμπ τοτε εξωτερικο σκιμμερ

εναν θερμοστατη και ενα φωτιστικο (Τ5,λεντ... εσυ αποφασιζεις)

αραγωνιτη καμια 10αρια κιλα νομιζω ειναι οκ και 6-7 κιλα βραχο (ζωντανο-νεκρο)

και μια πατεντα για ανθρακα και αντιφωσφωρο

 

οταν λες θαλασσα τι εννοεις καποιο λιμανακι? πρεπει να ειναι αρκετα καθαρα τα νερα για να τα εμπιστευτεις τωρα το καθε ποτε θα κανεις αλλαγη αυτο θα το διξει η πωρεια.

θελεις και τεστ ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 KH Ca Po4 Mg και ενα αλλατομετρο. για την αναπληρωση καλο θα ειναι να σκεφτεις και μια αντιστρωφη οζμωση!!!

 

να ξερεις παντος οτι οσο ποιο πολλα τα λιτρα τοσο ποιο σταθερες οι παραμετροι και οσο ποιο λιγα τοσο ποιοευκολα μεταβαλωμενες ιδικα οταν θα αρχισουν οι καταναλωσεις (των κοραλιων αμα βαλεις και της κοραλινης)

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απαντηση σου εχω ψάξει 8α βαλω εξωτερικό φιλιτρο κρεμαστό για εξωτερικο σκιμμερ εχω δει αλλα δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι ακριβως για την δουλεια που το θελω rεεφ θα κατάληξή μετα απο καιρο θα ξεκινήσω θα ανεβάζω και φωτογραφικό υλικο

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκέφτομαι το σαμπ αλλα φοβάμαι μην αρχιση και τρέχει το νερο στο πάτωμα απο πλημμύρα εχω αρχιση να βαλω πράγματα και φωτο γιατι το ενυδρειο θα κολληθη μόλις  κανω τις τρύπες για την υπρχιληση του σαμπ γιατι δεν ξερω το υψος που να τις κανω

Link to comment
Share on other sites

Σαμπ και πάλι σαμπ !

Φαντάσου ένα καθαρό ενυδρειακι με μόνο ένα κυκλοφοριτακι!

Όλα τα αλλά ( θερμοστάτης , φίλτρο , αντλίες κτλ) κρυμμένα όμορφα μέσα στο σαμπ !!!

Μαγεία ....

Link to comment
Share on other sites

Το sub είναι η καλύτερη λύση, δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο για έναν που ξέρει να σου υπολογίσει το ύψος νερού και τα λίτρα που θες ώστε να μην υπάρχει ο κίνδυνος διαρροής ακόμα και σε διακοπή ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ξερω πως να τα υπολογίσω αν ξέρει καποιος τη διάστασης να κανω αν θελει καποιος και μπορεί και αν ξέρετε που να κανω τις τρύπες και ποσο μεγάλες 25φ ειναι καλα 40χ40χ45υψος ειναι και ελεγα αυτο που θα βάζει νερό απο το σαμπ να το κανω και σαν κυκλοφορια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κολησα και το ενυδρείο αλλα εκανα μια βλακια με την χαρτοτενια ειχα βαλει πολυ μεγάλο κενό και εχει πολυ σιλικόνες πως φεύγουν τωρα θα ανεβάσω κ φωτο

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.com/a/img923/5417/C0N5K5.jpg

http://imageshack.com/a/img924/3180/CDQWXM.jpg

http://imageshack.com/a/img924/7382/RmX1ZO.jpg

http://imageshack.com/a/img922/1003/UnCiAd.jpg σημερα το γεμησα και νερο να δω αν χανει απο καπου

 

Έγινε επεξεργασία - zoombii_48225
Link to comment
Share on other sites

τα τζαμια εχουν κολληθει ισια?

Γιατι στην πρωτη φωτο φαινεται να ειναι πολυ εξω

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα ειναι λιγα χιλιοστά ποιο ψιλό και η φωτο το κανει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

οταν στεγνωσει η σιλικονη γεμισετο προσεχτηκα με νερο ως επανω και αστο 5 μερες να δεις εαν θα δακρυσει απο πουθενα, μετα κανει τα χωρισματα σου και εισαι ετοιμος....

 

σαμπακι ειναι με λιγα και μικρα φορτια, εαν κανει και σωστα χωρισματα θα ενισχυθει καπως παραπανω...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτο ειναι το ενυδρείο 40-40-45 διαστασης για fish only για αρχη με ζωντανό βράχο κ αραγωνιτη ζωντανό κ μετα κοραλια

Link to comment
Share on other sites

https://www.imageshack.us/my/images ειναι μια χαρα κολημενω απλα ο τζαμας δεν εχει κανει καλα τις μέτρησης πατάνε ολα μια χαρα απλα εχει ποιο ψιλό το ενα τζαμί του εβαλα κ νερό δεν χάνει απο κάπου
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δακρυζει απο καπου και ολα τα υπολοιπα τζαμια ειναι οκ,τοτε δεν θα εχεις προβλημα.

Ισως αν θελησεις να βαλεις καπακι αλλα και σε αυτη την περιπτωση οχι κατι φοβερο.

Οσον αφορα στο αισθητικο μπορεις να βαλεις κατι στο πανω μερος(γωνιες απο πλαστικο,ξυλο κτλ η' οτι σου αρεσει εσενα) για να μην φαινεται αυτη η διαφορα στο υψος.

 

Στις σιλικονες θελει δουλιτσα.

Με μια ξυστρα που καθαριζουμε τη κουζινα η' τα τζαμια του ενυδρειου θα ξυνεις προσεκτικα τις σιλικονες που θελεις να βγαλεις.Δυστυχως ειναι λεπτοδουλεια και ισως να σου παρει περισσοτερο χρονο απο το να το ξανακολλησεις αλλα εχει αποτελεσμα :thumbsu:

Προσωπικα κανω παντα μια γραμμη με ενα κοφτη μεχρι εκει που θελω να ειναι η σιλικονη και μετα ξυνω αυτα που περισευουν με τη ξυστρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απάντησης σας αυτο εκανα ακριβώς οπως το είπες με ξύστρα απλα θελει πολυ δουλεια θα βαλω αλουμίνιο γωνιές για να ενησχηθη ποιο πολυ κ θα γινη κ καλητερο τωρα αν πανε καλα ολα για κανένα χρονο τότε θα παρω ενα μεγαλύτερο απλα θελω να δω πως θα παμε με τις ρουτίνες γιατι στο γλυκό ειμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάναμε την αρχη τα λεφτα μεχρι εκει έφθασαν βράχο την αλλη βδομάδα μαλλον ζωντανό νεκρό αραγωνιτη εχει μεσα

BKlzMM.jpg

30DJv6.jpg

Έγινε επεξεργασία - zoombii_48225
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου...το θαλασσινό είναι μαγεία...υπομονή τώρα που είναι αρχή και μετά έρχονται τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ το ξερω θα κανω υπομονη στην αρχη θα βαλω στην αρχη ψαράκια και θα το αφήσω για καιρο να γέμιση με οργανισμούς και μετα να βαλω κοραλια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://imageshack.com/a/img921/5113/LbjNNL.jpg ετοιμος και ο βραχος ο ζωντανος και ενα δωρακι αν αντεξει οκ αλλιως υπομονοι αυριο και τα ζωντανα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ήθελα να σας ρωτήσω κατι για φωτιστικό απο e-bay μεχρι 120 ευρώ η απο Ελλάδα κατι με αυτα τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε αυτά τα λεφτά μπορείς να βρείς και κάτι αξιόλογο Ελλάδα. Ρίξε μια ματιά στα ελληνικά e-shop κάνουν αποστολές παντού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...