Jump to content

Ιδέες για στήσιμο


AgMa

Recommended Posts

Πανεμορφο!

Υπεροχα χρωματα μπραβο!

 

Υ.Γ. Αυτα τα στεμ να μην πεταγαν ριζες στην στηλη...αλλα τι να τα κανεις.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Τις κόβω τις ρίζες όποτε κλαδεύω αλλά τι θα βγει; Σκέψου ότι κάποια stem, φτάνουν τόσο χαμηλά τις ρίζες αυτές που φυτεύονται στο υπόστρωμα :P

Link to comment
Share on other sites

Εδω ανουμπια εχω δει στους 20 ποντους απο το εδαφος και οι ριζες εφταναν κατω :P

Ψαλιδακι πριν τις φωτο και αγιος ο θεος!

Χαρα στην υπομονη σου παντως και γενικα στα παιδια που εχουν προσεγμενο φυτεμενο,ειστε μερακληδες και σας χαιρομαι! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο....

Το γρασίδι μεγαλώνει γρήγορα; Στο κλάδεμα είναι ζόρικο;

Πάντως έχει γίνει ένα πανέμορφο χαλί...

Καλα Μακη δεν μιλαγε πια για χαλι αλλα για ταπητα.....

Πολυ ομορφο!!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Το γρασίδι μεγαλώνει γρήγορα; Στο κλάδεμα είναι ζόρικο;

Πάντως έχει γίνει ένα πανέμορφο χαλί...

Μάκη, στο κλάδεμα δεν είναι ζόρικο. Σημαδεύω εξωτερικά του ενυδρείου μισό ή έναν πόντο από το χαλίκι (αναλόγως τι θέλω) και κολλάω χαρτοταινία, ξέρεις αυτή την άσπρη και την έχω σαν οδηγό ώστε να μην κλαδέψω αλλού πιο πολύ και αλλού πιο λίγο.

Απλά το μανίκι είναι μετά στο μάζεμα των κλαδεμάτων του από την επιφάνεια. Εκεί μου παίρνει αρκετή ώρα.

Γενικά πάντως εξαρτάται πολύ από τον φωτισμό. Όταν είχα αφαιρέσει μια λάμπα, άρχισε να κιτρινίζει.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο. Και το πρασινο με το κόκκινο δενει απίστευτα. Για τα κλαδεματα απο την επιφανεια εγω βαζω να δουλεψει ενα κυκλοφοριτακι αναποδα, στο οποιο εχω προσαρμωσει ενα κομενο παστικο μπουκαλι στην αναρροφυση κ λιγο βαμβάκι. Αυριο που θα κουρεψω την Cuba θα ανεβασω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ανάποδα εννοείς ότι η μεριά της αναρρόφησης κοιτάει επιφάνεια; Καλή ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο: https://m.youtube.com/watch?v=WlM3Dbgf10I απλα με λιγοτερα κ φαρδυτερα κοψιματα πανω για να περναν ευκολότερα τα φυλλαράκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοιτάξτε μόλις γύρισε στο πλάι και βρήκε έντονο φωτισμό, πόσα μικρά πέταξε:

20170114_184319.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Κοιτάξτε μόλις γύρισε στο πλάι και βρήκε έντονο φωτισμό, πόσα μικρά πέταξε:

20170114_184319.jpg

μπορεις να μου πεις τις φυσαλιδες στο co2  ποσες τισ εχεισ??

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αν την αφησεις στην επιφανεια θα πεταξει νεαρα φυλλα...

Θα προσπαθησω να βρω μια φωτο, που την ειχα παλια στο 180λιτρο,,, ειχε φτασει ενα++ μετρο, και ητανε γεματο νεαρά φυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χαιρετώ,

Αρχή κυανό. Μόλις βομβαρδίστηκε με οξυζενέ.

Houston we have a problem :hehe

Θα ακολουθήσει καθαρισμός φίλτρων, ίσως σωληνώσεων (αν δεν βαρεθώ), βελτίωση κυκλοφορίας στο υπόστρωμα με ρύθμιση του spray bar και ευχέλαιο...

IMG_20180805_125734.jpg

IMG_20180805_125744.jpg

IMG_20180805_125752.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μετρισες καθολου τα νιτρικα;

Περαστικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρώτο πράγμα που έκανα.

Με το ακριβέστατο :hehe τεστ της api, μου βγήκε ίσως κάτι πιο πάνω από 20.

Η αλήθεια είναι ότι με τρώει τελευταία και έχω κάνει πολλές αλλαγές και στη λίπανση και στη φυτόμαζα και ήταν αναμενόμενο.

Τα φυτά έχουν μπλοκάρει και περισσεύουν τα λιπάσματα. Λίγα φυτά αναπτύσσονται.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Ναι, το πρώτο πράγμα που έκανα.

Με το ακριβέστατο :hehe τεστ της api, μου βγήκε ίσως κάτι πιο πάνω από 20.

Η αλήθεια είναι ότι με τρώει τελευταία και έχω κάνει πολλές αλλαγές και στη λίπανση και στη φυτόμαζα και ήταν αναμενόμενο.

Τα φυτά έχουν μπλοκάρει και περισσεύουν τα λιπάσματα. Λίγα φυτά αναπτύσσονται.

Kαι τα λιπασματα να ειναι παραπανω δεν μπλοκαρουν τα φυτα..

Τα φυτα μπλοκαρουν απο το χαμηλο co2... :)

Eχεις ανεμιστηρες?

Το καλοκαιρι ειναι ενα θεμα με τους ανεμιστηρες.

Τι θερμοκρασιες εχεις ?

 

Link to comment
Share on other sites

Με το περίσσεμα λιπασμάτων, εννοώ ότι δεν τα τραβάνε τα φυτά αφού έχουν μπλοκάρει και έτσι επωφελούνται οι άλγες. Έχω και τριχοειδή.

Ναι οι ανεμιστήρες δεν κλείνουν σχεδόν ποτέ.

Θερμοκρασία 26-27.

Πιστεύω ότι μπλόκαραν γιατί ανέβασα λίγο την σκληρότητα με χλωριούχο ασβέστιο (και θειικό μαγνήσιο) χωρίς να υπολογίσω την ποσότητα χλωρίου που έπεφτε, η οποία ήταν αρκετά υψηλή.

Οι κορμοί του nesaea crasicaulis και rotala green έχουν μαυρίσει.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Με το περίσσεμα λιπασμάτων, εννοώ ότι δεν τα τραβάνε τα φυτά αφού έχουν μπλοκάρει και έτσι επωφελούνται οι άλγες. Έχω και τριχοειδή.

Ναι οι ανεμιστήρες δεν κλείνουν σχεδόν ποτέ.

Θερμοκρασία 26-27.

Πιστεύω ότι μπλόκαραν γιατί ανέβασα λίγο την σκληρότητα με χλωριούχο ασβέστιο (και θειικό μαγνήσιο) χωρίς να υπολογίσω την ποσότητα χλωρίου που έπεφτε, η οποία ήταν αρκετά υψηλή.

Οι κορμοί του nesaea crasicaulis και rotala green έχουν μαυρίσει.

Μην κανεις τετοια πειραματα . Κοιτα εδω

SoilTesting_Fig2.jpg.dd5a0f39af9d3ce3cba9946121d9be78.jpg

Πρεπει να εχεις κεφαλι-υπολογιστη η να εισαι πολυ εμπειρος για να υπολογιζεις που να σε βγαλει προσθηκη αγνωστης(γνωστης;) ποσοτητας Mg , Ca η αλλο...

Ποσο ανεβασες την σκληροτητα νερου;

Link to comment
Share on other sites

Σε ειδα σημερα στο Tom Barr report. Αν δουλευεις με 100% οσμος, τοτε παρε Osmose ReMineral+ της Dennerle(1 κουταλακι στα 30-35λ ανεβαζει Κh-3 , Gh-6) η

seachem equilibrium, το οποιο μ΄αρεσει πιο πολυ( δεν περιεχει Na) και δεν ανεβαζει πολυ Κh.

Γιατι να εχεις πονοκεφαλο με το ποσο να βαλεις CaCl2+CaSO4, MgSO4 η αλλους συνδιασμους.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα ματζούνια περιέχουν αρκετό κάλιο και σίδηρο. Έχω equilibrium, στο ντουλάπι.

Την φώτο την έχω δει κ εγώ. Η σκληρότητα που θέλω να πιάσω είναι αρκετά συνηθισμένη στα φυτεμένα. Ήμουν gh3 και θέλω 5-6.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος AgMa έγραψε:

Όλα αυτά τα ματζούνια περιέχουν αρκετό κάλιο και σίδηρο. Έχω equilibrium, στο ντουλάπι.

Την φώτο την έχω δει κ εγώ. Η σκληρότητα που θέλω να πιάσω είναι αρκετά συνηθισμένη στα φυτεμένα. Ήμουν gh3 και θέλω 5-6.

Σιγα το καλιο και σιδηρο που περιεχει. Τι ακριβος φοβασαι με την χρηση του  equilibrium; To καλιο δεν θα ειναι πανω απο 4-8  και το σιδηρο πανω απο 0,2-0,5(εξαρταται ποσο θα ριξεις). Μπορεις να κανεις και οικονομια- δεν θα αγοραζεις μπουκαλακια με  καλιο και σιδηρο. Εσυ ξερεις καλυτερα το ενυδρειο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

10ppm κάλιο με τη μία (που είναι ο εβδομαδιαίος στόχος μου).

Δεν ξέρω πως θα αντιδράσει το ενυδρείο αν πάρει κατευθείαν το ποσοστό που κανονικά θα έπαιρνε σε 3 δόσεις.

Μην ξεχνάς και την φώτο που ανάρτησες. Με 10ppm Κ όλο και κάποιο άλλο στοιχείο θα βρεθεί σε έλλειψη.

Άσε που την ημέρα που θα το ρίχνω (Κυριακή δηλαδή) είναι η μέρα των macro. Χαλάει τη σειρά :hehe

Screenshot_20180806-201402.png

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος μας Tom Barr λεει Κ απο 10 μεχρι 30, στα hi-tech ενυδρεια. :)

Εγω πανω απο 10 δεν ανεβαζω. Θελω να δοκιμασω ομως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ο φιλος μας Tom Barr λεει Κ απο 10 μεχρι 30, στα hi-tech ενυδρεια. :)

Εγω πανω απο 10 δεν ανεβαζω. Θελω να δοκιμασω ομως.

Δεν την τηρώ την λίπανσή του κατά γράμμα. Όποτε πάω να το κάνω έχω θέματα. Βέβαια να πούμε και του στραβού το δίκιο, δεν κάνω μια αλλαγή κάθε φορά ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να ξέρω τι έφταιξε, αλλά κάνω αρκετές αλλαγές μαζεμένες και χάνομαι.

Βέβαια αν ανεβάσεις πχ. μόνο το κάλιο και δεις και δεν πάει καλά, δεν σημαίνει ότι δεν το δέχεται το ενυδρείο σου. Μπορεί να χρειάζεται και κάποιο άλλο στοιχείο αύξηση και εκεί χάνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...