Jump to content

Απορία για skimmer


lefteris67

Recommended Posts

Παιδιά μια απορία έχω.

Σε κάποια σκιμμερ οι κατασκευαστές λένε ότι μπορούν να λειτουργήσουν με φυσική ροή. Δηλαδή?

Να τροφοδοτούνται νερό από την υπερχείλιση?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοει για σκιμμερ που μπορει να δουλεψει μεσα σε σαμπ; Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος ομως.. Μπορεις να μου δειξεις ενα-δυο τετοια σκιμμερ μηπως καταλαβω καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα μάρκα αλλά μπορείς προσθέτοντας μια αεραντλια και να δεις πως παει !

Δηλαδή τον σωλήνα υπερχιλησης αντί για αντλία .

Προσωπική μου γνώμη χωρίς να το έχω κάνει δεν θα εχει και τα καλύτερα αποτελέσματα !

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι εννοει, τα σκιμμερ αυτα λεγονται gravity fed skimmers, ενα παράδειγμα συνδεσμολογιας εδω.

 

Γενικα ειναι σκιμμερ που δουλευουν εκτος του σαμπ αλλα διπλα σε αυτο, και φυσικα μπορουν να δουλεψουν και εντος σαμπ. To συμπερασμα ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις χρειαζεσαι σαμπ. Δεν ξερω αν θες η δεν θες σαμπ, αν σε ενδοιαφερει σκιμμερ χωρις απαραιτητα να εχεις σαμπ τοτε κοιτα σε hang-on-back σκιμμερς.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι εννοει, τα σκιμμερ αυτα λεγονται gravity fed skimmers, ενα παράδειγμα συνδεσμολογιας εδω.

 

Γενικα ειναι σκιμμερ που δουλευουν εκτος του σαμπ αλλα διπλα σε αυτο, και φυσικα μπορουν να δουλεψουν και εντος σαμπ. To συμπερασμα ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις χρειαζεσαι σαμπ. Δεν ξερω αν θες η δεν θες σαμπ, αν σε ενδοιαφερει σκιμμερ χωρις απαραιτητα να εχεις σαμπ τοτε κοιτα σε hang-on-back σκιμμερς.

Έχω sump με το skimmer μέσα. Απλά μου φάνηκε περίεργο αυτό το <<φυσική ροή>> και ήθελα την γνώμη πιο έμπειρων.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αυτα τα σκιμμερ που ανεφερες θα πρεπει να χορηγεις το νερο μεσα στο σκιμμερ απο την εισοδο που βλεπεις πανω απο την αντλια του.Αυτο μπορει να γινει με δυο τροπους ανεξαρτητα αν θα το βαλεις μεσα η εξω απο το σαμπ ητε με μια αντλια δευτερη ητε να τη συνδεσεις με την υπερχειλιση απο το main tank.αυτη η αντλια που εχει απανω του το σκιμμερ ειναι για να ανακατευει(δημιουργωντας αφρο) το ηδη υπαρχον νερο μεσα στο σκιμμερ.πιστευω να καταλαβες τι εννοω?? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα. Έτσι το κατάλαβα και εγώ μόλις διάβασα φυσική ροή. Πιστεύω όμως πως θέλει δυνατή αντλία επιστροφής και βάνα υποχρεωτικά στην είσοδο για να κρατάει σταθερή ροή γιατί η υπερχείλιση λόγο κυματισμού από τις wave maker δεν έχει σταθερή ροή και θα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην στάθμη μέσα στο skimmer. Άρα λοιπόν πάμε στα σίγουρα. Τροφοδοσία με αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...