Jump to content

Restart κοινωνικό "φυτεμένο" αρχάριου!!


Antwnis Mpok

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα....

Διαβάζω εδώ και λίγο καιρό το forum για κάποιες απορίες που έχω και ήρθε η ώρα για της συμβουλές σας πιο εξειδικευμένες στο θέμα μου.....

Εδώ και 2,5 μήνες βρέθηκε στα χέρια μου ένα ενυδρείο στα 120 λιτρα και σαν άσχετος με το άθλημα πήγα στο pet shop και του είπα δώσε μου το ανάλογο φίλτρο-θερμοστατη-χαλίκι για τα λίτρα μου.....

Έτσι έχω ένα φίλτρο dolphin2000 έναν θερμοστατη 300w και 10kg χαλίκι(που τελικά είναι λίγο....)

Έχω φτιάξει DIY co2 και το έχω βάλει μέσα(27°c) στο ενυδρείο γτ έξω έχει χαμηλή θερμοκρασία και δεν δουλεύει έχω έπιπλο ενυδριου και θα Το βάλω σε Κούβα με θερμοστατη Μετά το restart

Το έτρεξα με μικρόβια και τα σχετικά και τώρα έχω μέσα 2 χαρέμια gubby(3 νεογέννητα),1 χαρέμι ξιφοφορους,3 Apple snails,3 γατοψαρακια και καμία 15άρια γαριδουλες...όλα πάνε τέλεια...

Μετά από αυτά έβαλα και μερικά φυτα (anubia-πολυσπερμα και τα άλλα δεν τα ξερω) αλλά τώρα επειδή μου μπήκε το μικρόβιο για φυτά και επειδή δεν έχω υπόστρωμα σκέφτομαι να το χαλάσω όλο και να ξεκινήσω σωστά από την αρχή....

Έχω βρει στο internet ένα "σχέδιο" πως θέλω περίπου να γίνει και θέλω συμβουλές με προϊόντα που χρειάζομαι τιμές(στο περίπου) και που θα τα βρω (κανένα καλο-φτηνό pet shop)

[το σχέδιο είναι αυτό σαν bonsai μέσα στο ενυδρείο]

Έχουμε και λεμέ...

-Φιλτρο εξωτερικό για τα λίτρα μου

-Χώμα για υπόστρωμα και μαύρο χαλίκι ή άμμος για από πάνω

-Ρίζα

-Φυτό για "γρασίδι" και φυτό για τα "φυλα" Του "δέντρου"

-Καινούριες λάμπες(είναι περίπου 50cm Και ήταν 4 Χρόνια πάνω)

Λεφτά για να χαλάσω έχω MAX 100€...

post-61971-0-58728400-1455081518_thumb.jpgpost-61971-0-78969700-1455081573_thumb.jpgpost-61971-0-66424700-1455081562_thumb.jpgpost-61971-0-46678200-1455081590_thumb.jpgpost-61971-0-28517700-1455081601_thumb.jpgpost-61971-0-85410000-1455081613_thumb.jpgpost-61971-0-45006100-1455081627_thumb.jpgpost-61971-0-58556100-1455081504_thumb.jpgpost-61971-0-10278300-1455081470_thumb.jpgpost-61971-0-01596400-1455081527_thumb.jpgpost-61971-0-44458900-1455081536_thumb.jpgpost-61971-0-72155600-1455081712_thumb.pngpost-61971-0-09984600-1455081727_thumb.pngpost-61971-0-77967200-1455081740_thumb.png

post-61971-0-74162500-1455081552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω,με diy co2 να πετυχεις αυτο που βλεπεις στη φωτο...πολυ δυσκολα..Θελεις μπουκαλα με ολοκληρομενο συστημα.

Οι λαμπες πρεπει να φυγουν και να μπουν σωστες.Συν οτι ο φωτισμος δεν φτανει για γρασιδια,πρεπει να βαλεις και αλλες λαμπες.

Αυτα τα ενυδρεια που βλεπεται σε φωτο και βιντεο,δεν μπορουμε να τα φτιαξουμε ολα για πολλους λογους. Επισης θελει και χερι στο κλαδεμα για να βγει τι αποτελεσμα που βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας. Δυστυχώς θα σε στεναχωρισω λεγοντας οτι το μπατζετ για "γρασιδι" δε φτανει. Καταρχην θες μπουκαλα co2 σε αυτα τα λιτρα και περισσότερο φωτισμο. Αλλη μια λαμπα τουλαχιστον για να μην πω 2. Οποτε το εχεις ηδη ξεπερασει κατα πολυ. Και ενα καλο εξωτερικο φιλτρο κανα 80αρι. Αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι να συμπληρωσω κανα 2 ποντους χαλικακι ακομα κ με λιγο λιπανση τα φυτακια σου θα πανε καλα. Αλλα αφου εχεις ηδη κατι στο μυαλο σου μαζεψε σιγα σιγα τον εξοπλισμο και οταν μαζεψεις οτι χρειάζεται το ξεκινας. Υπομονη χρειάζεται. Και καλη η σκεψη να βαλεις το μπουκαλι μεσα στο ενυδρειο. Σταθερη θερμοκρασια, σταθερη αποδοση (για DIY co2). Προσοχη για διαρροη μονο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης το επιπλο που εχεις το ενυδρειο πανω,ειναι πολυ επιφοβο γιατι το ενυδρειο δεν παταει ολο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω πρόχειρο επάνω αλλά πατάει όλο γτ έχω τον πάτο από το μεγάλο έπιπλο του ενυδρείου...

Τι υπόστρωμα προτείνεται?

Η λάμπες που έχω τι τύπου είναι?

Και για φίλτρο πόσα λίτρα την ώρα να γυρνάει?

Σκέφτομαι για "γρασίδι" Cuba και για φύλα moss....

Έγινε επεξεργασία - Antwnis Mpok
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που θέλεις όπως σου είπαν παραπάνω θέλουν co2. Ακόμα και εγώ με εύκολα-μέτρια φυτά θα βάλω.

Οπότε μην βιάζεσαι γιατί μπορεί να αναθεωρήσεις τα πλάνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο βλεπω οι λαμπες σου ειναι 24w Τ5 κ η μια ειναι 1000k κ η αλλη μαλλον 4500k. Σς ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο 2 αντιστοιχες λαμπες ( αλλα 6500 κ 4500κ) θα σου κοστισουν 6Ε περιπου. Ζητα 24w/865 κ 24w/840. Τωρα απο φιλτρο οτι καλυτερο σηκωνει η τσεπη σου. Και το cuba ειναι απο τα δυσκολα γρασιδια. Κοιτα κ το monte carlo που ειναι πιο ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω πρόχειρο επάνω αλλά πατάει όλο γτ έχω τον πάτο από το μεγάλο έπιπλο του ενυδρείου...

Τι υπόστρωμα προτείνεται?

Η λάμπες που έχω τι τύπου είναι?

Και για φίλτρο πόσα λίτρα την ώρα να γυρνάει?

Σκέφτομαι για "γρασίδι" Cuba και για φύλα moss....

 

Για κουμπα θες αλλες 2 λαμπες για να πας στο 1 βατ ανα λιτρο,συνολο 4 χ24βατ.

Επισης μπουκαλα 2κιλη co2 με ολοκληρομενο συστημα με μανομετρα και με μικρομετρικη. Με το diy co2 τα γρασιδια δεν πανε,θελουν πολυ co2.

Αν δεν εχεις ψιλο χαλικι,η κουμπα δεν παει γιατι κανει μικρο ριζωμα και να ξερεις οτι ξεριζωνεται πολυ ευκολα,για πλακα θα ελεγα.

Για βυθο προτεινω fluval stratum αλλα θα πρεπει να βγαλεις το χαλικι σου και να βαλεις μονο αυτο.

Για φιλτρο προτεινω το fluval 206.

Οπως καταλαβαινεις ολα αυτα με 100 ευρω δεν γινονται,χρειαζεσαι πολυ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ωρεα οπότε αναθεωρουμε και ανεβαίνει το budget....

Καπια άλλη πρόταση για εύκολο γρασίδι με dyi co2

Το fluval υπόστρωμα δεν χρειάζεται κάποιο χαλίκι από πάνω για να μην βγάζει μαυριλες στο νερό?

Μπενει σκέτο Και φυτευω κατευθείαν πάνω του

Και κάποιο μαγαζί που να τα έχει όλα αυτα γτ στην γειτονιά μου αν βρω καμία ανουμπια τυχερός θα είμαι.....

Αθήνα μένω

Έγινε επεξεργασία - Antwnis Mpok
Link to comment
Share on other sites

Με diy co2 δυσκολα για γρασιδι.Τα γρασιδια θελουν αρκετο co2 και το diy δεν βγαζει αρκετο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα καταφερ τελικά μετά από πολύ καιρό να το ξαναφτιαξω όπως περίπου το ήθελα...

Υπομονή τώρα για τα φυτά...☺

post-61971-0-74029100-1461408680_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο να ξερεις το μονοπατι δεν θα υπαρχει πλεον,θα εχει αναμειχθει με το μαυρο χαλικι.

Επισης εχεις κανει πολυ φλατ στησιμο,δεν φαινεται καθολου βαθος και το μονοπατι εχει σχεδον το ιδιο φαρδος απο την αρχη του μεχρι το τελος του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλημέρα,

 

Όπως είπαν και παραπάνω έχεις λίγο δισδιάστατη κατασκευή στο scape. Εμένα μου φαίνεται και πολύ λίγο το υπόστρωμα να σου πω την αλήθεια. Αν μπορείς να μπεις στην περιπέτεια των αλλαγών θα σου πρότεινα προσθήκη υποστρώματος με αύξηση από μπροστά προς τα πίσω στις γωνίες και το μονοπάτι 1 τόνο χαμηλότερα. Έτσι θα δώσεις μία αίσθηση των 3ων διαστάσεων.

 

Το μονοπατάκι αν δεν το χωρίσεις με κάτι είναι πιθανό ακόμα και να περάσει το γρασίδι πάνω του μετά από καιρό και να χαθεί. Το σίγουρο είναι πως θέλει πολύ φροντίδα για να το βλέπεις πάντα καθαρό. Ήθελα και εγώ να βάλω 3 μονοπάτια όχι 1 και απότι κατάλαβα γενικά αυτά παίζουν σε διαγωνισμούς κλπ αλλά η συντήρηση τους είναι παλουκάκι.

 

Με το diy co2 και γρασίδι το δυσκολεύεις λιγάκι.. Δεν ξέρω τι εξέλιξη θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα όσα λες έχεις δίκιο....

Αλλά είναι η 3η φορά που το αλλάζω και ειλικρινά κουράστηκα να χαλάω λεφτά τσάμπα....

Θα μείνει όπως είναι και όπως παει....

Για χαλι εχώ λίγο από όλα και πολύ τπτ ☺,έχω monte carlo(που δεν προχωράει καθόλου ομως γτ δεν έχω αρκετό φωτισμό, τώρα τελευταία έβαλα και eleocharis δυο ματσάκια δανικα από το γαριδαδικο μπας και γίνει τπτ....

και αν δεν πιάσει και αυτό έχω και σχέδιο Β

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εδώ και εκεί ρίζες από βαλεσεριανα μίνι και την κλαδευω να είναι κοντή, μεγαλώνει γρήγορα και χωρίς πολλές απαιτήσεις, όταν πάει παντού θα γίνει ενα υποτυπώδες χαλί....

Για την άμμο πάλι δεν μου έφτασε Γαμω την τσιγκουνιά μου αλλά οοοοοταν γίνει το χαλί θα είναι κομπλέ πιστεύω....όσο για το μονοπάτι σιγά σιγά χάνεται από την μαύρη άμμο οπότε καλύτερα να καλυφθεί...

Γενικά κάνω της αλλαγές μου κάθε βδομάδα ,βάζω ένα γενικό λίπασμα +έξτρα νιτρικά και όσο τραβήξει....

Είμαι ευχαριστημένος για τα δεντράκια πως γίναν σε συνάρτηση με τα λεφτά που (δεν) έδωσα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βασικά το 1ο που παρατήρησα είναι ότι η άμμος δεν φτάνει ..

 

Κοίταξε να δεις η αλήθεια είναι πως ακόμα και το μόντε κάρλο που είναι μεσαίας δυσκολίας θα 'κολήσει' χωρίς καλό φως και co2. Δεν χρειάζεσαι να ταλαιπωρήσε γιατί πολλές φορές η αλήθεια είναι πως η μία αλλαγή μετά την άλλη σε κουράζει και πιθανότατα χαλάς και κάτι που ήταν πιο ωραίο από το επόμενο.

 

Άστο να δεις πως θα πάει μέσα στο καλοκαίρι. Αν δεις πως δεν τραβάει και το αποτέλεσμα δεν σε ικανοποιεί τότε μιλάμε πάλι για νέες περιπέτειες  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εδώ και 2 βδομάδες μετά το κλάδεμα που έκανα στην moss σταμάτησε να βγάζει καινούρια πράσινα φιλαράκια και έχει μείνει στάσιμη....κάνω κανονικά της αλλαγές όπως πριν συν το γενικό λίπασμα που ρίχνω +έξτρα νιτρικά και η περίοδος φωτισμού είναι ίδια( 8++ώρες)

Αλλά όπως την κοιτάω από κοντά έχει πιάσει πράσινη τριχωιδεις σε μεγάλο κομμάτι της....τι να κάνω? Να βάλω καμία γαριδουλα να πιάσει την φασινα?

Link to comment
Share on other sites

Μηχανική αφαίρεση, και συχνές αλλαγές νερού. Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει.

Οι γαριδούλες θα βοηθούσαν, αλλά δεν ξέρω αν είναι συμβατές με τα ψάρια που έχεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Αυτό το ενυδριο δεν λέει να στεριώσει οπότε πάμε πάλι για "restart".

Έχω ξεστησει τα πάντα και έκατσα και προσπάθησα για απολύανση τα παντα οπότε τι έκανα ως τωρα...

Έχω βάλει όλη την άμμο σε ένα κουβα, τον είχα γεμισει με νερο και έριξα μέσα σχεδόν ένα καπάκι και παραπάνω από συμπυκνωμένη χλωρίνη χτες έκανα 3 φορές αλλαγές το νερό λ,σημερα έβαλα αρκετή ποσότητα αντιχλολωριου μεσα,σημερα θα ξανακάνω αλλαγές-ξέπλυμα...

Το ενυδρείο και αυτό το επλυνα με σφουγγάρι και χλωρίνη και χτες το γέμισα και του έχω να τρέχει άδειο.Εκεί έβαλα αρκετά καπάκια από αντιχλωριο και σήμερα πάλι θα κάνω αλλαγή....

Και ερωτώ η χλωρίνη εξατμιζεται σαν το χλώριο από το νερό? Πρέπει να κάνω τπτ άλλο ώστε να φύγει η χλωρίνη από μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο σου και να δουλέψει 4-5 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Κάνει χημικό καθαρισμό, άρα πρέπει να δεσμεύει και τον άνθρακα, ας απαντήσει κάποιος πιο σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας δεσμεύει το χλώριο και άλλα χημικά. Ομως, δεν έχει απεριόριστες δυνατότητες δέσμευσης. Οπότε, μεγάλες αλλαγές νερού, ή πλύσιμο με πολύ νερό και μετά άνθρακα.

Νομίζω όμως οτι το καθάρισμα του ενυδρείου με χλωρίνη είναι εξαρχής λάθος,γιατί σκοτώνει οποιοδήποτε χρήσιμο μικροοργανισμό έχει εγκατασταθεί στο ενυδρείο. Επίσης, τα καθαριστικά τύπου χλωρίνης περιέχουν και άλλα χημικά πέρα πό χλώριο, που πιθανόν να είναι ακόμα πιο επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...