Jump to content

τσακωμος ραμιρεζι


giannispopi

Recommended Posts

Φωτακι τους εχεις;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω φωτακι,χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Ε βεβαια ρε Κωσμα. Πως αλλιως θα βλεπουν τα αυγα τους να τα προστατεψουν και να ειναι σε εγρηγορση.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Και οχι μονο...

Χωρις φωτακι μπορει να τρωνε και τα καλα αυγα οταν καθαριζουν ή και τα ιδια τα αυγα απο στρεσαρισμα..

Ασε που θα σου χρειαστει και πιο μετα αν δεις ουρες...

Link to comment
Share on other sites

:P  :P  :P  γκαου. Θα βαλω ενα λεντακι μικρο!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κ εγώ την ιστορία μου μιας κ δεν έχω εμπειρία στα συγκεκριμένα ψάρια.Μετά από πολλές προσπαθείες να βρω θηλυκο-ολο αρσενικά μ καθότανε-μου έμεινε ενα που τελικά βγήκε μεγαλώνοντας θυληκο,οποτε πηρα και ενα αρσενικο απομμαγαζι σε μικρή ηλικία δηλαδή κ σαφώς μικρότερο από το θηλυκο.Τα έχω σε κοινωνικο ΦΟΥΛ φυτεμένα και σε λίγες μέρες θα τα βάλω μονά τους σε 120λιτρα να δω αν γίνει κ τίποτα...

Αυτη τη στιγμή είναι σε 240λιτρα.Το θέμα αφορά πως εκτός από παιχνίδια μεταξύ τους,οπου εκεί τονίζονται τα χρώματα και των δυο,καποιες φορες το αρσενικο που μεγαλωσε πια κυνηγά με μανία το θηλυκο το οποίο τρέχει να ξεφύγει.Αυτομειναι το πρόβλημα ότι το βλέπω αυτές τις στιγμές πολύ στρεσαρισμενο και φοβάμαι.....από κρυψώνες δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο όπως ανέφερα είμαι τιγκα στο φυτό.

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι ζευγάρι όπως λέτε.... τί κάνω?

Αφήνω τα πράγματα έτσι?Υπαρχει κίνδυνος?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κυνδινος αλλα δεν νομιζω να υπαρχει και κατι που θα μπορουσες να κανεις...

Ακομα και κρυψωνες να ειχες το αρσενικο θα παραμονευει απεξω αν εχει σκοπο να την κυνηγησει ασε που η θυληκια απο μονη της δυσκολα "καβατζωνεται"....

Ειναι στιγμες η "οργη" του και δυσκολα δεν περναει το δικο του..

Ειναι αρσενικαροι τα ραμιρεζακια τι να κανουμε;;χαχαχαχα

Παντως αν εχει σκοπο να τις κανει κακο (αν μιλαμε για ζευγαρι) δυσκολα την σωνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κ εγώ την ιστορία μου μιας κ δεν έχω εμπειρία στα συγκεκριμένα ψάρια.Μετά από πολλές προσπαθείες να βρω θηλυκο-ολο αρσενικά μ καθότανε-μου έμεινε ενα που τελικά βγήκε μεγαλώνοντας θυληκο,οποτε πηρα και ενα αρσενικο απομμαγαζι σε μικρή ηλικία δηλαδή κ σαφώς μικρότερο από το θηλυκο.Τα έχω σε κοινωνικο ΦΟΥΛ φυτεμένα και σε λίγες μέρες θα τα βάλω μονά τους σε 120λιτρα να δω αν γίνει κ τίποτα...

Αυτη τη στιγμή είναι σε 240λιτρα.Το θέμα αφορά πως εκτός από παιχνίδια μεταξύ τους,οπου εκεί τονίζονται τα χρώματα και των δυο,καποιες φορες το αρσενικο που μεγαλωσε πια κυνηγά με μανία το θηλυκο το οποίο τρέχει να ξεφύγει.Αυτομειναι το πρόβλημα ότι το βλέπω αυτές τις στιγμές πολύ στρεσαρισμενο και φοβάμαι.....από κρυψώνες δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο όπως ανέφερα είμαι τιγκα στο φυτό.

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι ζευγάρι όπως λέτε.... τί κάνω?

Αφήνω τα πράγματα έτσι?Υπαρχει κίνδυνος?

 

Ένωσα το θέμα που άνοιξες με το ήδη υπάρχον εφόσον είναι και τα δυο "ενεργά" για να έχουμε όλες τις πληροφορίες συγκεντρωμένες :)

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγαράκι μου ξανά-γέννησε μετά την προσπάθειά τους στις 30/3/16. Όπως προανέφερα, τα ψάρια αυτά έδεσαν κατευθείαν με το που μπήκαν στο ενυδρείο, σε αντίθεση με την προηγούμενή μου προσπάθεια που δεν δημιουργήθηκε ζευγάρι.

 

Φώτο με τα περίπου 150( ; ) αυγά

RamireziSpawn2_zpsrukiclpw.jpg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

τελικά παιδιά έχει βάλει κάποιος 1 αρσενικό με 3 θηλυκά?

 

Έχω ένα ζευγάρι εδώ και 2 χρόνια σχεδόν, κατά καιρούς ζευγαρώνουν και έχω δει και μικρά αλλά συνήθως τα τέτρα τα εξαφάνιζαν, Το μεγαλύτερο όμως διάστημα ο αρσενικός κυνηγάει την θηλυκιά χωρίς όμως να την τραυματίζει.

Την σκουντάει και μετά κάνει το χαρακητρισιτκό φούντωμα και τρέλουμο του ζευγαρώματος. Αυτή όπως είναι λογικό έχει μόνιμα τις κάθετες γραμμές και το χρώμα της είναι υποτονικό. Τρώει κανονικά και εξευρευνεί όταν την χάνει και αυτό γίνεται συχνά αφού είναι το μοναδικό ζευγάρι σε 300 λίτρα καθαρά με βυθό 120χ60.

 

Φοβάμα από το μόνιμο στρες μην αναπτύξει κάποια ασθένεια .

 

Πίστευα τα πολλά φυτα και ξύλα όπως και η αναβάθμιση σε 300 λίτρα από τα 100 που ήταν πριν να την βοηθούσαν...

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ακούσει ότι οι θηλυκές μεταξύ τους παίζουν ξύλο.

 

Πάντως ούτε και ζευγάρι μπορείς να τα κρατήσεις μακροχρόνια.

 

Ο αρσενικός θέλει μονίμος να ζευγαρώνει ενώ η θηλυκιά όπως είναι λογικό δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα αρσενικό με δύο θηλυκές και έχει βγει ένα ζευγάρι.

Η άλλη που έχει μείνει μόνη της τρώει κυνήγι και από το αρσενικό και από το θηλυκό.

Εννοείται πως έχω κανονίσει ήδη να τη δώσω.

Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα μεικτά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι τα είχα στα 120 λίτρα και την έδωσα πριν 1.5 χρόνο περίπου.

 

Απλά σκέφτομαι μεγαλύτερο ενυδρείο και 3 θηλυκες!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι τα είχα στα 120 λίτρα και την έδωσα πριν 1.5 χρόνο περίπου.

 

Απλά σκέφτομαι μεγαλύτερο ενυδρείο και 3 θηλυκες!

Παρε και τους αντιστοιχους αρσενικους....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι τα είχα στα 120 λίτρα και την έδωσα πριν 1.5 χρόνο περίπου.

Απλά σκέφτομαι μεγαλύτερο ενυδρείο και 3 θηλυκες!

Μεγαλύτερο;

Ποσά λίτρα;

Εγω θα δοκίμαζα αυτο που σου λέει ο Στάθης!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δύο ζευγάρια στα 120 λίτρα πιθανότατα να δημιουργήσουν προβλήματα. Για παραπάνω ζευγάρια, τα προβλήματα νομίζω ότι είναι σίγουρα. Όσο περισσότερος χώρος για το ζευγάρι, τόσο λιγότερο άγχος και για τα ψάρια και για μας.

Φαντάζομαι ότι ο Στάθης πρότεινε τους αντίστοιχους αρσενικούς για την περίπτωση του μεγαλύτερου ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο ζευγάρια στα 120 λίτρα πιθανότατα να δημιουργήσουν προβλήματα. Για παραπάνω ζευγάρια, τα προβλήματα νομίζω ότι είναι σίγουρα. Όσο περισσότερος χώρος για το ζευγάρι, τόσο λιγότερο άγχος και για τα ψάρια και για μας.

Φαντάζομαι ότι ο Στάθης πρότεινε τους αντίστοιχους αρσενικούς για την περίπτωση του μεγαλύτερου ενυδρείου.

Και εγω για μεγαλύτερο λέω Χρήστο!

Απλά ρωτάω ποσά λίτρα εννοεί μεγαλύτερο.

Στα 120 θα ειναι ζόρικα τα πράγματα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι τα είχα στα 120 λίτρα και την έδωσα πριν 1.5 χρόνο περίπου.

 

Απλά σκέφτομαι μεγαλύτερο ενυδρείο και 3 θηλυκες!

 

Δύο ζευγάρια στα 120 λίτρα πιθανότατα να δημιουργήσουν προβλήματα. Για παραπάνω ζευγάρια, τα προβλήματα νομίζω ότι είναι σίγουρα. Όσο περισσότερος χώρος για το ζευγάρι, τόσο λιγότερο άγχος και για τα ψάρια και για μας.

Φαντάζομαι ότι ο Στάθης πρότεινε τους αντίστοιχους αρσενικούς για την περίπτωση του μεγαλύτερου ενυδρείου.

Ναι χρηστο....

Εννοειται οτι σε αυτα τα λιτρα ειναι υπερακετο ενα ζευγαρι...

Μιλησε γαι μεγαλυτερο ενυδρειο...

Γιαυτο και η προταση μου για αναλογικα αρσενικα με θυληκα και οχι χαρεμι με θυληκα..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

120 Λίτρα είχα πριν από 6 μήνες.

 

Πλέον είμαι στα 360 λίτρα μεικτά με επιφάνειά 120χ60,γεμάτο ξύλα,φυτά και λεπτόκοκκη άμμο. Ωστόσο η θηληκιά το ίδιο στρεσαρισμένη είναι . Φυσικά βρίσκει πιο εύκολες κρυψώνες και σαφώς έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο πριν την βρει.

 

Βέβαια στους 6 μήνες στο νέο ενυδρείο έκανα 2 φορές αυγά , για 6-7 ημέρες όλα καλά, τα αυγά χάθηκαν και ξανά από την αρχή.

 

 

Την κυνηγάει για να ζευγαρώσει και όχι για να την διώξει ή κάτι άλλο αλλά το αποτέλεσμα είναι μόνιμο στρες που σίγουρα θα έχει επιπτώσεις κάποια στιγμη.

 

 

2 ζευγάρια ακόμη δε βάζω , μου φαίνεται χωρίς νόημα αφού ενυδρείο θα μειωθεί ακόμη περισσότερο μόλις οριοθετηθούν οι περιοχές.

Έγινε επεξεργασία - globalzero
Link to comment
Share on other sites

Τί να πω κ εγώ που μου τα έφαγαν την 13η (τη γρουσουζικη) μερα ελεύθερης παρακαλω κολυμβησης...Τα ειδα στις 3 κ μισή το μεσημέρι πριν φύγω και στις έξι που γυρισα ειχαν μείνει κάνα δυο.Δεν εκανα τον κόπο να  βγαλω το ζευγαρι κ να τα αφησω μονά τους,αλλα την επόμενη φορά δεν την πατάω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παλαιότερα είχα 2 αρσενικά blue ram σε 2μετρο ενυδρείο. Τον πρώτο χρόνο είχαν αρμονικότατη συμβίωση, το δεύτερο χρόνο είπα να τους πάρω 2 θηλυκές.. σε μια εβδομάδα είχαν σκοτώσει τις θηλυκές και στην συνέχεια στο κέντρο του ενυδρείου (2 μέτρων!) τσακώνονταν ολομερής....Πιστεύω μόνο ένα ζευγάρι από αυτά τα υπέροχα ψάρια θα ήταν καλό να έχουμε σε ένα ενυδρείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Την τελευταία εβδομάδα έχω κι εγώ κυνήγι μεταξύ των 2 Ramirezi μου. Δεν ξέρω όμως αν είναι αρσενικό θηλυκό ή όμοιο φύλο και τα 2. 

Μπορείτε να με βοηθήσετε από το βίντεο; Ξεχωρίζετε φύλο; Κατανοεί κανείς αυτή τη συμπεριφορά; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Μαλλον ειναι πολυ στρεσαρισμενο αυτο που τρωει το κυνηγητο για να πει καποιος με βεβαιοτητα τι ειναι....

Προσπαθησε να τραβηξεις βιντεο οταν δεν θα ειναι στρεσαρισμενο....

 

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες μήπως καταλάβουν οι πιο έμπειροι στα rams.

 

IMG_20161030_WA0021.jpg

 

IMG_20161030_WA0019.jpg

 

IMG_20161030_WA0015.jpg

 

IMG_20161030_WA0007.jpg

 

IMG_20161030_WA0004.jpg

 

IMG_20161030_WA0001.jpg

 

 

Και ο μάγκας...


IMG_20161030_WA0010.jpg

 

IMG_20161030_WA0006.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...