Jump to content

Plant Sticks


Eleftherios Sairidis

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά..ισχύει το ότι τα sticks απο το lidl κάνουν για τα φυτα σε ενυδρείο ? τα έχει δοκιμάσει κανείς ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά..ισχύει το ότι τα sticks απο το lidl κάνουν για τα φυτα σε ενυδρείο ? τα έχει δοκιμάσει κανείς ? Ευχαριστώ

 

Κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι δεν λιωνουν ευκολα σε καποιους τι γινετε με αυτο; Ποιο πολλες λεπτομεριες εχουμε; Νιτρικα και φωσφορικα δεν ανεβαζει; Καθε ποτε θελουν αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει πριν από 4 μήνες περιπου, μη πω παραπάνω, στις βαλισνεριες. Μου πήγαν καλά αλλά ότι δε λιώνουν εύκολα είναι αλήθεια. Πρόσφατα που ξέστησα το ενυδρείο και ανακίνησα λίγο την άμμο στο σημείο που την είχα βάλει, έβγαλε μια πρασινάδα στην αμμο που τρόμαξα. Την έθαψα πάλι από κάτω και όλα καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτα βαζω στα δικα μου..

Παλια επερνα 'μπιλιες' και ταμπλετες απο διαφορες εταιριες και μετα απο μηνες πολλες φορες τις εβρισκα θαμενες...

Οποτε μαλλον δεν εχουν και μεγαλες διαφορες ως προς τον χρονο που κρατανε...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου μ αυτές τις συγκεκριμένες του Lidl, έχω την εντύπωση πως ήταν η αιτία για κυανοβακτήριο, για να σιγουρευτώ έκανα ένα πείραμα. Στο 15λιτρο που έχω έχει μέσα την ίδια άμμο με το 100άρι, έβαλα λοιπόν μία ταμπλέτα lidl στη δεξιά πλευρά και μία της sera στην αριστερή, αποτέλεσμα: σε μία βδομάδα η δεξιά πλευρά είχε κυανοβακτήριο. Μην ξεχνάμε πως τα συγκεκριμένα στικς έχουν και οργανικό λίπασμα από θαλασσοπούλια. Υποτίθεται ότι λιώνουν σε 3 μήνες μάξιμουμ, όταν άλλαξα και ξεφύτεψα φυτά μετά από 5 μήνες μου βγήκαν κάτι κομμάτια ΝΑ! Προσωπικά δεν ξαναβάζω τις συγκεκριμένες, στην πλευρά που είχα βάλει της sera η άμμος έμεινε καθαρή, όπου έβαλα του lidl μέσα σε 10 μέρες περίπου πρασίνιζε η άμμος και κατά 99% το γύρναγε σε κυανοβακτήριο. Παραθέτω φωτό με τη χημική σύσταση, όποιος κατέχει καλύτερα να μας πει αν όντως κάνει για το ενυδρείο καθώς κι εδώ αλλά και σ άλλα φόρουμ γίνεται κουβέντα και τα χρησιμοποιεί πολύς κόσμος κάτι που προσωπική άποψη πάντα δεν νομίζω ότι είναι και το καλύτερο. Α να σημειώσω πως όποτε ανακάτεψα άμμο που είχε κοντά στικ, την άλλη μέρα κι όλας είχα άλγη. Επισυνάπτω φωτό με τη σύσταση:

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...