Jump to content

clown fish τροφη


manos0000

Recommended Posts

Οταν λες βιολογικο απο το ενυδρειο γλυκου τι εννοεις; Βιολογικο υλικο που δουλευε προσφατα σε ενυδρειο γλυκου νερου και το εβαλες στο θαλασσινο; Αν ναι τοτε φοβαμαι πως οτι βακτηρια και να ειχε το υλικο αυτο στο γλυκο νερο τωρα στο "αλμυρο" νερο θα εχουν ψωφισει. Εγω πιστευω πως θελεις αρκετο διαβασμα ακομα, κακως εχεις βαλει clownfish απο τωρα (απο οτι βλεπω ανεφερες για νεκρο βραχο που ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει ουτε εχει ξερασει την βρωμα του).

Το θαλασσινο ενυδρειο επισης δεν ειναι καλο να δουλευει με φιλτρο αλλα ο βραχος να κανει την φιλτρανση. Πιστευω πως καλο θα ειναι να επιστρεψεις για λιγο διαστημα τα ψαρακια εκει που τα πηρες ή να τα φιλοξενησει καποιος φιλος σου μεχρι το ενυδρειο σου να γινει οπως πρεπει. Στο φορουμ θα βρεις παρα πολλα thread για την σωστη εκκινηση του "αλμυρου" ενυδρειου.

Πολυ καλα καταλαβεσ φιλε μου marou.εισαι σιγουροσ γι'αυτο που μου λεσ δηλαδη οτι το βιολογικο υλικο στο φιλτρο μου που μπολιασα απο το αλλο μου ενυδρειο δηλαδη τα βακτηρια ασ πουμε που πηρα απο το γλυκο δεν αντεχουν στο θαλασσινο νερο??αν ειναι ετσι ξερω τι πρεπει να κανω.σιγουρα θα τα δωσω μεχρι να στρωσει ο βραχοσ μου.αλλα εισαι σιγουροσ???ευχαριστω και παλι.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πρεπει να γινει ο κυκλοσ του αζωτου απο τη αρχη??

 

 

Βασικά σε τόσες λίγες μέρες δεν πρέπει να έχει στρώσει...Βιολογία απο φίλτρο γλυκού, κοινώς "μπόλιασμα" στο θαλασσινό δεν γίνεται. Μόνο να "μπολιάσεις" με Ζωντανό Βράχο γίνεται. Δλδ να πάρεις ένα κομμάτι Ζωντανό και σιγά σιγά αυτό να "μπολιάσει" τα υπόλοιπα. Γενικά στο θαλασσινό ο βράχος είναι η φίλτρανση και επικουρικά αντιφώσφορος και άνθρακας. Προσωπικά ψάρια έβαλα μετά από 10 μέρες...Κάνε καθημερινές μετρήσεις.Διάβασε ότι thread έχει το forum για το θαλασσινό..Έχεις κάνει πολύ βιαστική εκκίνηση και η βιασύνη στο θαλασσινό κοστίζει σε χρήμα!Αλλά δεν υπάρχει κάτι που δεν διορθώνεται!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε τόσες λίγες μέρες δεν πρέπει να έχει στρώσει...Βιολογία απο φίλτρο γλυκού, κοινώς "μπόλιασμα" στο θαλασσινό δεν γίνεται. Μόνο να "μπολιάσεις" με Ζωντανό Βράχο γίνεται. Δλδ να πάρεις ένα κομμάτι Ζωντανό και σιγά σιγά αυτό να "μπολιάσει" τα υπόλοιπα. Γενικά στο θαλασσινό ο βράχος είναι η φίλτρανση και επικουρικά αντιφώσφορος και άνθρακας. Προσωπικά ψάρια έβαλα μετά από 10 μέρες...Κάνε καθημερινές μετρήσεις.Διάβασε ότι thread έχει το forum για το θαλασσινό..Έχεις κάνει πολύ βιαστική εκκίνηση και η βιασύνη στο θαλασσινό κοστίζει σε χρήμα!Αλλά δεν υπάρχει κάτι που δεν διορθώνεται!

Τωρα καταλαβα.η αληθεια ειναι οτι καποιοσ με πηρε στο λαιμο του,δεν ειμουνα ικανοσ να σκεφτω οτι τα βακτηρια του γλυκου κανουν για θαλασσινο.τωλοσ παντων ευτηχωσ το καταλαβα γρηγορα με τη βοηθεια σασ βεβαια.γι'αυτο τα τεστ δειχνανε κουλουρια.δεν εχει ξεκινησει ο κυκλοσ ακομα.τωρα ενα τελευταιο,ο βραχοσ θα αργησει πιστευω να πιασει βιολογια,το βιολογικο υλικο που εχω στο φιλτρο μπορει να πιασει βιολογια?η δεν πιανει παρα μονο ο βραχοσ μπορει να πιασει στο θαλασσινο.τα βα κτηρια δηλαδη μονο στο βραχο αποικουνε??
Link to comment
Share on other sites

Αποικουνε παντου στο βραχο στην αμμο στο βιολογικο υλικο. Το θεμα ειναι εσυ που τα θες, δυστυχώς οι βιασυνες τετοιου είδους δεν κοστιζουν μονο σε χρημα αλλα και τις ζωες των ψαριων. Εγω θα ελεγα να μιλησεις με το μαγαζι που τα πηρες αν μπορει να στα φιλοξενησει για εναν μηνα που και παλι ισως ειναι λιγο (εγω ειχα αφησει τον δικο μου νεκρο βραχο 3). Να αγορασεις ενα σκεβασμα βακτηρίων (εγω ειχα παρει seachem stability) και να ακολουθησεις τις οδηγιες, να ριχνεις λιγο τροφη καθε 2-3 μερες για να εχουν τα βακρηρια να τρωνε και απο εκει και περα να δεις πως θα παει. Το φιλτρο καλυτερα να το ξεχασεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια θα φυγουνε αυριο σημερα ειχα αμμωνια 0,25 αρα αρχιζει ο κυκλοσ.ελεγα να φτιαξω το φιλτρο μου που πιστευω οτι θα τελιωσω τον κυκλο του αζωτου ποιο γρηγορα απο οτι με τον βραχο.και ο λογοσ ειναι οτι αυτην την διαδικασια την γνωριζω ενω με το βραχο δεν την ξερω και θα μου παρει ισωσ περισοτερο χρονο μιασ και ειμαι ασχετοσ με την συγκεκριμενη διαδικασια.οπωσ κουραρισμα και δε ξερω γω τη αλλο.και σκεφτομουνα να κραταω τη βιολογια στο φιλτρο και οταν αρχιζει να αποκτα βιολογια ο βραχοσ να ξαλαφρωνω σιγα σιγα το φιλτρο.λαθοσ ε????

Και παλι χιλια ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα πηγα στο aqu..um μεχρι να στρωσω το ενυδρειο.με βλεπω καμοια βδομαδα σιγουρα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...