koala_

Bolivian Ram με τί άλλο;

20 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλησπέρα σε όλους,

μιας και χτές στην πίτα κάναμε μια μικρή συζήτηση με τον Παρασκευά κυρίως για το τι συγκάτοικους θα μπορούσα να βάλω με τα bolivian ram, χρειάζομαι και την δική σας άποψη.

Ψάχνω κάτι πιο μεγάλο που να κινείται στη μέση και ψηλά στο ενυδρείο και δεν θα ενοχλεί τα υπόλοιπα ζωντανά.

Το ενυδρείο μου είναι 240 λίτρα με διαστάσεις 120 x 40 x 50 cm και έχω ήδη:

4 x Bolivian Ram,

20 x Αρλεκίνους,

7 x Corydoras Panda,

2 x Ancistrus sp.

1x Οτόκυκλο

4 x zebra snail.

Τι λέτε για μελανοταινίες ή dwarf gourami;

Γιωργο, εγω θα ελεγα τιποτα αλλο. Αυξησε τους αρλεκινους.

Send from the heart of the Amazonas

Γιωργο, εγω θα ελεγα τιποτα αλλο. Αυξησε τους αρλεκινους.

Γεια σου Θοδωρή, σε ευχαριστώ για το intoduction χτες!

Είπα να δώσω λίγο χρώμα και κίνηση ψηλότερα στο ενυδρείο...

Ε ποσο ακομη ρε φιλε; χαχαχαχα εχεις 6 διαφορετικα ειδη ψαριων! Καμια φορα το κατι παραπανω μπορει να κανει ζημια.

Να ερχεσαι και στις συγκεντρωσεις να γνωριστουμε καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - Sturm

Καλησπέρα Γιώργο.

Σε συνέχεια της κουβεντουλας μας χτες θα ελεγα ή να πας σε μια ομάδα σκαλαρια πχ ή να αυξήσεις το κοπάδι των αρλεκινων.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν τα ενυδρεία με πολλά είδη μέσα. Μου δημιουργούν μια αίσθηση αναστάτωσης (!). Βεβαια αυτό είναι υποκειμενικό.

Ακόμη εγώ θα χαριζα τα σαλιγκάρια και τον οτοκυκλο....

Δεν έχω άποψη για τις μελανοταινίες που μάλλον θέλουν κοπάδι και είναι σφεντόνες στρεσσαροντας τα υπόλοιπα, ούτε θα μου άρεσαν τα γκουραμακι για to set up που εχεις....

Προσωπική άποψη πάντα.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
1 person likes this

Καλησπέρα Γιώργο.

Σε συνέχεια της κουβεντουλας μας χτες θα ελεγα ή να πας σε μια ομάδα σκαλαρια πχ ή να αυξήσεις το κοπάδι των αρλεκινων.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν τα ενυδρεία με πολλά είδη μέσα. Μου δημιουργούν μια αίσθηση αναστάτωσης (!). Βεβαια αυτό είναι υποκειμενικό.

Ακόμη εγώ θα χαριζα τα σαλιγκάρια και τον οτοκυκλο....

Δεν έχω άποψη για τις μελανοταινίες που μάλλον θέλουν κοπάδι και είναι σφεντόνες στρεσσαροντας τα υπόλοιπα, ούτε θα μου άρεσαν τα γκουραμακι για to set up που εχεις....

Προσωπική άποψη πάντα.

Συμφωνω κι εγω σε ολα.... :)

2 people like this

Καλησπέρα Παρασκευά, έχω δει και στη παρουσίαση του Θοδωρή την αγάπη σου για τα σαλιγκάρια! :P

Εσείς συμφωνείτε αλλά πρέπει να "συμφωνήσω" και τη γυναίκα....

Και γω θα έλεγα να μην βάλεις κάτι άλλο.

Με βλέπω σε λίγο να ανοίγω άλλο θέμα για αναζήτηση γυναίκας!

Σας ευχαριστώ πάντως...

1 person likes this

Εγω που στην αρχη τα ακουγα για το 1ο ενυδρείο... μετα τα ακουγα για το 2ο ενυδρείο και αργότερα τα ακουγα για το 3ο ενυδρειο... αλλα δεν μασάω θα πηγαινω κόντρα στην τρομοκρατία... δεν θα περάσει ο παντοφλισμος!!! Ποτε θα ξυπνήσω μεσα στο ενυδρείο μονο δεν ξερω...

Με βλέπω σε λίγο να ανοίγω άλλο θέμα για αναζήτηση γυναίκας!

Σας ευχαριστώ πάντως...

Έλα ρε συ, αφού δεν θα αλλαξεις κάτι μέσα στο σπίτι. Τώρα τι περιέχει το ενυδρείο γιατί να ενοχλεί;;;

Έλα ρε συ, αφού δεν θα αλλαξεις κάτι μέσα στο σπίτι. Τώρα τι περιέχει το ενυδρείο γιατί να ενοχλεί;;;

Πλακα κανεις??? Πετρες αλλαζω ξυλο τρωωω!!!

Που να αλλαξω και ηπείρο!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles

Ομαδα σκαλαρια;;;;;;

Γιωργο, αστο οπως ειναι ρε φιλε. Αυξησε το κοπαδι των αρλεκινων να δεις κοπαδι.

1 person likes this

Μπορει η γυναικα του να ειναι.σαν την δικια μου που εχει "αποψη" απο το τι θα φανε τα ψαρια μεχρι ποτε πρεπει να κανω αλλαγη....

Μετα τον ζηταει ο .... το ανοιγμα θεματος αναζητησης γυναικας ή δεν τον ζηταει...

Για να δειτε οτι υπαρχουν και χειροτερα απο την "κοινη" παντοφλα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
1 person likes this

Εχω και εγω την ιδια ψαροσυνθεση με σενα σε μικροτερη ποσοτητα και επειδη μου αρεσει και μενα να βαζω διαφορα μεσα ειχα μια συζητηση στην πιτα και μου εβαλαν καποιες ιδεες για γαριδες μπαμπου ή αμανο(με ερωτηματικο) ή ενα ειδος καραβιδας

1 person likes this

Εχω και εγω την ιδια ψαροσυνθεση με σενα σε μικροτερη ποσοτητα και επειδη μου αρεσει και μενα να βαζω διαφορα μεσα ειχα μια συζητηση στην πιτα και μου εβαλαν καποιες ιδεες για γαριδες μπαμπου ή αμανο(με ερωτηματικο) ή ενα ειδος καραβιδας

Μην επιχειρησεις να βαλεις τιποτα απο αυτα..

Οι γαριδες ισως να γινουν τροφη και η καραβιδα ισως θηρευτης...

Μερικα υσηχα ψαρακια αν και νομιζω οτι δεν πρεπει να βαλετε αλλα ειναι αυτο

http://www.seriouslyfish.com/species/mesonauta-festivus/

που το βρισκετε αν ψαξετε...

και αυτο το κιλλφισ που απο οτι διαβασα σε αλλο θεμα δεν φτανει στην ελλαδα ευκολα...

http://www.seriouslyfish.com/species/jordanella-floridae/

Μην επιχειρησεις να βαλεις τιποτα απο αυτα..

Οι γαριδες ισως να γινουν τροφη και η καραβιδα ισως θηρευτης...

Μερικα υσηχα ψαρακια αν και νομιζω οτι δεν πρεπει να βαλετε αλλα ειναι αυτο

http://www.seriouslyfish.com/species/mesonauta-festivus/

που το βρισκετε αν ψαξετε...

και αυτο το κιλλφισ που απο οτι διαβασα σε αλλο θεμα δεν φτανει στην ελλαδα ευκολα...

http://www.seriouslyfish.com/species/jordanella-floridae/

Ενω το ξεκινας καλα, ερχεσαι και μου το χαλας! Γιατι;

1 person likes this

Εγω για ψαρι αλλο δεν το συζηταω.εχω και το μισο ενυδρειο απο τον φιλο koala.Τωρα μου ειπε ενας φιλος να μου δωσει 6 αμανο.Μπορει να το δοκιμασω.Τα ραμιρεζι μου ειναι μικρα ακομα και οι αμανο 4 εκ.Εκεινος τα εχει μαζι χωρις προβληματα

2 people like this

Ενω το ξεκινας καλα, ερχεσαι και μου το χαλας! Γιατι;

Χαχαχαχα..

Παιχνιδι να γινεται...

Αλλα το σωστο ειναι να μην μπει τιποτα αλλο..

Για να το τελειωσω και σωστα!!!!χαχαχαχα

2 people like this

Εγω για ψαρι αλλο δεν το συζηταω.εχω και το μισο ενυδρειο απο τον φιλο koala.Τωρα μου ειπε ενας φιλος να μου δωσει 6 αμανο.Μπορει να το δοκιμασω.Τα ραμιρεζι μου ειναι μικρα ακομα και οι αμανο 4 εκ.Εκεινος τα εχει μαζι χωρις προβληματα

Ειχα κι εγω αμανο με ραμ αλλα ηταν μεγαλες και δεν τις πείραζαν...

1 person likes this

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από FotisAthanasiadis
      Αυτές που λατρεύω είναι οι Labidochromis Caeruleus!
      Αν μπει 1αρσ+3θυλ, μπορεί να μπει και κάτι ακόμα μαζί τους?(προτιμώ κάτι που να τρώει άλγη με έντονα χρώματα)
    • Από GARD83
      Καλησπερα και παλι.Ξερει κανεις να μου πει τι ψαρι ειναι αυτο κι αν παει με αφρικανες??

• Από AfricaTeam
      Οι φωτογραφίες παραχωρήθηκαν απο τα μέλη kokalo,Δίας

Επιστημονικό Όνομα: Tropheus Sp. "Ikola" (Boulenger, 1898)
      Κοινές Ονομασίες: Yellow banded tropheus, Tropheus yellow, Tropheus ikola kaiser
      Ελληνικό Όνομα:

Γενική κατηγορία: Cichlids
      Κλάση: Perciformes
      Οικογένεια: Cichlidae

Μέγεθος: Το αρσενικό φτάνει σε τελικό μέγεθος τα 13 εκατοστά, ενώ το θηλυκό τα 12 εκατοστά.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης Tanganyika. Ζει σε βραχώδης περιοχές με άμμο.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      ΡH 7,8-9
      KH: 14-20°dKH
      GH: 12-20°dGH
      Θερμοκρασία: 24-27 ° C(ιδανικά 25°C)

Λίτρα: Η αυξημένη επιθετικότητα προς τα ψάρια του είδους τους, μας υποχρεώνει να τα φιλοξενούμε σε μεγάλες ομάδες. Τα ελάχιστα λίτρα και το ελάχιστο
      μήκος που απαιτείται, ποικίλει μεταξύ των συγγραφέων. Για παράδειγμα, σύμφωνα με τον Dr. Ad Konings ως ελάχιστο όριο ορίζονται τα 500 λίτρα και τα 150 εκατοστά μήκος. Τονίζεται επίσης ότι κάθε αρσενικός πρέπει να έχει την δική του συστάδα από πέτρες, η οποία να απέχει από του άλλου 30 εκατοστά. Αντίθετα ο Mark Phillip Smith αναφέρει ως ελάχιστα τα 189 λίτρα, ενώ ο Georg Zurlo τα 120 εκατοστά ως μήκος εισόδου. Συνδυάζοντας την βιβλιογραφία με εμπειρικές αναφορές, μπορούμε να καταλήξουμε στα 120 εκατοστά ως ελάχιστο μήκος εισόδου για μια ομάδα των 15 ατόμων.

Κοινωνική συμπεριφορά: Τα ψάρια αυτά πρέπει να κρατούνται σε ομάδες άνω των 12 ψαριών, καθώς ζουν σε κοπάδια, αλλά αυτό τα κάνει να μετριάζουν την επιθετικότητα τους. Επιπρόσθετα, λόγω της περιοχικότητας που μπορεί να αναπτύξουν,καλό είναι να μπαίνουν όλα μαζί από την αρχή, και όχι σταδιακά. Αν πρέπει στη συνέχεια να προστεθεί κάποιο ψάρι, καλό θα ήταν να μπει σε νεαρή ηλικία, και όχι μόνο ένα , αλλά από δύο και πάνω, και για μερικές μέρες να είναι υπό παρακολούθηση.  Αν υπάρξει τσακωμός μεταξύ αρσενικών για την κυριαρχία του ενυδρείου, και υπάρξει τραυματίας ηττημένος τότε πρέπει να δράσουμε άμεσα και να τον απομακρύνουμε από το ενυδρείο.

Διαχωρισμός φύλου: Είναι δύσκολο να διαχωρίσουμε το φύλο των ψαριών αυτών. Κατά την νεαρή τους ηλικία έχουν ένα μαύρο - γκρι χρώμα με ελάχιστο κίτρινο, και κατά την ενηλικίωση τους αρχίζουν να αποκτούν μια μεγάλη και παχιά κίτρινη γραμμή στην μέση του σώματος τους.
      Διαχωρισμός μπορεί να γίνει όσον αφορά κάποια σημάδια που τείνουν να έχουν τα φύλα του είδους αυτού, όμως σίγουρη ταυτοποίηση μπορεί να γίνει από τα γεννητικά όργανα του ψαριού. Αλλά αυτή η διαδικασία θα πρέπει να γίνει από κάποιον ειδικό.

Διακόσμηση ενυδρείου: Όπως συμβαίνει με όλες τις Αφρικάνικες κιχλίδες που ζουν στα βραχώδη τμήματα της λίμνης Τανγκανίκα, χονδρόκοκκη άμμος και πολλές πέτρες είναι αυτό που χρειάζονται. Οι πέτρες παρέχουν σπηλιές και περάσματα για να νοιώθουν τα ψάρια ασφάλεια και να  καταφεύγουν εκεί για προστασία. Άμμος και πέτρες είναι προτιμότερο να είναι ασβεστολιθικά, ώστε να επιτύχουμε πιο εύκολα τις επιθυμητές σκληρότητες του νερού. Αν θέλουμε να βάλουμε κάποιο φυτό, αυτό θα πρέπει να είναι κάποιο ανθεκτικό είδος όπως κάποιο από το είδος vallisneria.

Ζώνη Κολύμβησης: Κινείται σε όλο το μήκος του ενυδρείου και πολλές φορές θα δούμε όλη την ομάδα να κολυμπάει μαζί, επιδεικνύοντας συμπεριφορά κοπαδιού.

Διατροφή: Πρόκειται για φυτοφάγο ψάρι όπου στην φύση τρέφεται με άλγη που ξύνει από τις πέτρες. Στο ενυδρείο μας πρέπει να προσέξουμε ιδιαίτερα τις τροφές που θα του παρέχουμε, καθώς τροφές με υψηλά ποσοστά ζωικής πρωτεΐνης θα οδηγήσουν στο bloat και σχεδόν σίγουρα στον θάνατο. Καλό θα ήταν την πρώτη και για δυο τρεις μέρες να αφήσουμε τα ψάρια να τραφούν αποκλειστικά από τις άλγες του ενυδρείου, ώστε να προσαρμοστούν ευκολότερα, πριν εισάγουμε στην διατροφή τους τροφές του εμπορίου. Ιδανικές θεωρούνται τροφές που είναι πλούσιες σε σπιρουλίνα, ενώ μπορεί να δεχθεί μικρά ποσοστά πρωτεΐνης μιας και στην φύση σκαλίζοντας την άλγη τρώει μαζί οστρακοειδή και διάφορους άλλους μικροοργανισμούς.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: 8 με 10 χρόνια.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Με κιχλίδες που ονομάζονται gobies όπως του γένους eretmodous, Tanganicodus και spathodus είναι συμβατό όπως επίσης και με την οικογένεια των petrochromis και simochomis. Το καλύτερο πάντως είναι να το φιλοξενηθούν στο ενυδρείο μας ως μοναδικό είδος.

Υποείδη και υβρίδια: Σύμφωνα με τον Dr. Ad Konings, η ομάδα των Tropheus αποτελείται από 8 είδη: Tropheus Moorii, Tropheus Annectens, Tropheus Duboisi, Tropheus Brichardi, Tropheus sp. “black”, Tropheus sp. “red”, Tropheus sp.“Mpimbwe”, και Tropheus sp. “Ikola”. Μέσα σε κάθε είδος υπάρχουν διαφορετικές ποικιλίες σύμφωνα με τη γεωγραφική θέση στην οποία ζουν. Όταν φιλοξενούμε παραπάνω από μία αποικία στο ενυδρείο μας, πρέπει να
      επιλέγουμε μία από κάθε είδος. Για παράδειγμα, αν βάλουμε μια ομάδα Τ. duboisi με μια ομάδα Τ. moorii δεν θα έχουμε πρόβλημα. Αν όμως βάλουμε δύο διαφορετικές ποικιλίες από το είδος των Τ. moorii, το πιθανότερο είναι να υβριδίσουν.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Είναι δυνατή και σχετικά εύκολη. Εφόσον το ζεύγος εκ της ομάδας ζευγαρώσει, το θηλυκό θα κρατήσει στο στόμα του (στοματοεπωάζον) τα αυγά για περίπου 25 με 30 μέρες (ανάλογα το θηλυκό), μέχρι να γίνουν γόνος  Ένα θηλυκό μπορεί να κρατήσει από 5 μέχρι 15 αυγά. Μόλις τα αυγά γίνουν ψάρια,η μητέρα θα τα ελευθερώσει, αλλά δεν θα τα αφήσει μόνα. Θα τα κρατάει και θα τα θρέφει μέχρι να μην χωράνε άλλο στο στόμα της. Τότε είναι η ώρα για την οριστική τους απελευθέρωση.

Γενικές πληροφορίες: Η ομάδα των Τropheus στην οποία ανήκει το Tropheus sp. Ikola είναι από τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα. Η έντονη
      επιθετικότητα που εμφανίζουν καθώς και το γεγονός ότι απαιτούν πολύ καθαρό νερό δίνει την εντύπωση ότι είναι απαγορευτικά για αρχάριους. Σίγουρα δεν είναι από τα ψάρια που συγχωρούν λάθη αυτού που τα φιλοξενεί, αλλά αν τηρηθούν κάποιοι βασικοί κανόνες δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο. Καθαρό νερό, μικρά και συχνά γεύματα με τροφές υψηλής ποιότητας, και πολύ σταθερές συνθήκες, είναι αυτά που χρειάζονται, και η ανταμοιβή από την μοναδική τους συμπεριφορά είναι δεδομένη.

• Από AfricaTeam
      Η φωτογραφία παραχωρήθηκε από τον χρήστη Δίας

Επιστημονικό Όνομα: Tropheus Moorii Moliro
      Κοινές Ονομασίες:
      Ελληνικό Όνομα:

Μέγεθος: Φτάνουν τα 14 εκατοστά μήκος μαζί με την ουρά.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης Tanganyika.Ζει σε βραχώδεις περιοχές με άμμο και σε μεγάλα βάθη.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      PH: 7,8 - 9 (Ιδανικά: 8)
      KH: 14 - 20°dKH
      GH: 12 - 20°dGH
      Θερμοκρασία: 24 - 27 °C (Ιδανικά: 26 °C)

Λίτρα: Τα ελάχιστα λίτρα στα οποία μπορούν να φιλοξενηθούν είναι τα 300 λίτρα για ένα κοπάδι 12 ατόμων. Μπορούν να συνδυαστούν με άλλα ψάρια που ζουν κυρίως στον βυθό ή ψάρια επιφάνειας, υπό την προϋπόθεση περισσότερων λίτρων.

Κοινωνική συμπεριφορά: Τα ψάρια αυτά πρέπει να κρατούνται σε ομάδες άνω των 12 ψαριών, καθώς ζουν σε κοπάδια, αλλά και για να μετριάζεται η επιθετικότητα.
      Επιπρόσθετα, λόγω του ότι είναι περιοχικά, καλό είναι να μπαίνουν όλα μαζί από την αρχή και όχι σταδιακά. Αν πρέπει να προστεθεί κάποιο ψάρι έπειτα, καλό θα είναι να μπει σε νεαρή ηλικία και όχι μόνο ένα, αλλά από δύο και πάνω και για μερικές μέρες να είναι υπό παρακολούθηση.
      Αν υπάρξει τσακωμός μεταξύ αρσενικών για την κυριαρχία του ενυδρείου και καταλάβουμε οτι ο ηττημένος οδεύει προς τον θάνατο, τότε πρέπει να επέμβουμε και να τον απομακρύνουμε γρήγορα από το ενυδρείο.

Διαχωρισμός φύλου: Είναι δύσκολο να διαχωρίσουμε το φύλο των ψαριών αυτών. Τα ψάρια του είδους αυτού, κατά την νεαρή τους ηλικία παρουσιάζουν ένα πρασινωπό χρώμα και κατά την ενηλικίωση τους αρχίζουν και αποκτούν το κόκκινο χρώμα τους το οποίο είναι ιδιαίτερα εμφανές στα πτερύγια τους..
      Διαχωρισμός μπορεί να γίνει, παρατηρώντας κάποια σημάδια που έχουν τα δύο φύλα του είδους αυτού, όμως σίγουρη ταυτοποίηση φύλου μπορεί να γίνει από τα γεννητικά του όργανα.Αυτή η διαδικασία πρέπει να γίνει από κάποιον ειδικό.

Διακόσμηση ενυδρείου: Είναι πετρόψαρα, γι'αυτό ο διάκοσμος του ενυδρείου θα πρέπει να αποτελείται κυρίως από πέτρες. Επίσης, καλό υπόστρωμα για τα ψάρια αυτά είναι η άμμος. Ιδιαίτερα καλή είναι η άμμος θαλάσσης ή ο αραγωνίτης,ο οποίος μπορεί να ανεβάσει το ph και τις σκληρότητες του νερού.
      Επιπρόσθετα, τα tropheus αγαπάνε τα δυνατά ρεύματα, γι'αυτο απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει καλή κυκλοφορία στο ενυδρείο μας, που να διασφαλίζει καλή οξυγόνωση και καθαριότητα.

Ζώνη Κολύμβησης: Κινούνται κυρίως στον βυθό αλλά και στις ενδιάμεσες ζώνες.

Διατροφή: Είναι φυτοφάγα, γι'αυτό η διατροφή τους πρέπει να βασίζεται αποκλειστικά σε φυτικές τροφές. Ιδιαίτερα ελκυστική για αυτά είναι η σπιρουλίνα που μπορεί να περιέχεται σε μερικές τροφές του εμπορίου. Τα ψάρια αυτά είναι επιρρεπή στο bloat (μια ασθένεια των αφρικάνικων κιχλίδων), γι'αυτό η διατροφή τους θα πρέπει να είναι ισορροπημένη. Η διατροφή τους με ζωική πρωτεΐνη, αλλά και η υπερκατανάλωση σπιρουλίνας μπορεί να προκαλέσει την προαναφερθείσα ασθένεια.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Περίπου 10 χρόνια.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Μπορούν να συμβιώσουν σχεδόν με όλα τα είδη tropheus, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να αυξηθούν τα λίτρα συντήρησής τους.
      Εκτός από τα tropheus, οι συγκάτοικοι τους, θα πρέπει να προσδιορίζονται ανάλογα με τον χαρακτήρα του ψαριού, με τις διατροφικές τους συνήθειες και το μέγεθος.
      Ιδανικοί συγκάτοικοι είναι τα γένη της οικογένειας julidochromis, eretmodus Και tanganicodus.

Υποείδη και υβρίδια: Σύμφωνα με τον Dr. Ad Konings, η ομάδα των Tropheus αποτελείται από 8 είδη: Tropheus Moorii, Tropheus Annectens, Tropheus Duboisi, Tropheus Brichardi, Tropheus sp. “black”, Tropheus sp. “red”, Tropheus sp.“Mpimbwe”, και Tropheus sp. “Ikola”. Μέσα σε κάθε είδος υπάρχουν διαφορετικές ποικιλίες σύμφωνα με τη γεωγραφική θέση στην οποία ζούν. Όταν φιλοξενούμε παραπάνω από μία ομάδα στο ενυδρείο μας, πρέπει να επιλέγουμε μία από κάθε είδος. Για παράδειγμα, αν βάλουμε μια ομάδα Τ. duboisi με μια ομάδα Τ. moorii δεν θα έχουμε πρόβλημα. Αν όμως βάλουμε δύο διαφορετικές ποικιλίες από το είδος των Τ. moorii, το πιθανότερο είναι να υβριδίσουν.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Πρόκειται για στοματοεπωάζουσα κιχλίδα όπου ζευγαρώνει σε απομονωμένα σημεία του ενυδρείου. Η περίοδος επώασης διαρκεί περίπου 30 ημέρες και σε κάθε γέννα προκύπτουν περίπου 20 μικρά. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι σε αντίθεση με άλλες κιχλίδες, δεν συνιστάται η απομάκρυνση του θηλυκού σε ξεχωριστό ενυδρείο καθώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην γίνει αποδεκτό όταν επιστρέψει πίσω στο ενυδρείο και πιθανότατα να κυνηγηθεί πολύ έντονα.

Γενικές πληροφορίες: Η ομάδα των tropheus, στην οποία ανήκει το Tropheus duboisi είναι από τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα. Η έντονη επιθετικότητα που εμφανίζουν καθώς και το γεγονός ότι απαιτούν πολύ καθαρό νερό δίνει την εντύπωση ότι είναι απαγορευτικά για αρχάριους. Σίγουρα δεν είναι από τα ψάρια που συγχωρούν τα λάθη αυτού που τα φιλοξενεί, αλλά αν τηρηθούν κάποιοι βασικοί κανόνες δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο. Καθαρό νερό, μικρά και συχνά γεύματα με τροφές υψηλής ποιότητας και πολύ σταθερές συνθήκες είναι αυτά που χρειάζονται και η ανταμοιβή από την μοναδική τους συμπεριφορά είναι δεδομένη.
    • Από AfricaTeam
      Η φωτογραφία παραχωρήθηκε από τον χρήστη Δίας  

Επιστημονικό Όνομα: Chindongo Demasoni (πρώην Pseudotropheus Demasoni)
      Κοινές Ονομασίες: Demasoni
      Ελληνικό Όνομα:

Μέγεθος: Το ψάρι αυτό φτάνει τα 8 εκατοστά μήκος στο φυσικό του περιβάλλον, αλλά έχει παρατηρηθεί ότι σε συνθήκες αιχμαλωσίας μπορεί να γίνει και μεγαλύτερο.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης malawi.
      Ζει κυρίως σε πετρώδεις περιοχές του βυθού, και σπανίως κολυμπάει σε ανοιχτό χώρο.
      Το φυσικό του περιβάλλον αποτελείται από πετρώδεις περιοχές και άμμο.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      PH: 7,6 - 8,6 (Ιδανικά: 8,2)
      KH: 7 - 12°dKH
      GH: 7-14°dGH
      Θερμοκρασία: 25 - 28 °C (Ιδανικά: 26 °C)

Λίτρα:Οι ελάχιστές απαιτήσεις για να φιλοξενηθεί στο ενυδρείο μας είναι τα 80 εκατοστά μήκος και τα 150 λίτρα, αν και όπως συμβαίνει με όλες τις κιχλίδες του είδους Mbuna όσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο τόσο το καλύτερο.

Κοινωνική συμπεριφορά: Το ψάρι αυτό ζει σε ομάδες (10+ ψάρια ) διότι με αυτό τον τρόπο μετριάζεται η επιθετικότητα των ψαριών, αλλά παρατηρούνται και καλύτερες συμπεριφορές. Είναι περιοχικά ψάρια, γι'αυτό θα πρέπει να διασφαλίζονται πέτρες για όλα τα μέλη του κοπαδιού.

Διαχωρισμός φύλου: Σχετικά εύκολος. Τα αρσενικά έχουν σκούρο μπλε χρωματισμό με ανοιχτές κάθετες μπλε ρίγες και τα θηλυκά έχουν ίδιο χρωματισμό, αλλά όχι τόσο έντονο. Τα αρσενικά του είδους τείνουν να γίνονται λίγο μεγαλύτερα απ'ότι τα θηλυκά. Τα ψάρια γεννιούνται όλα μπλε. Στην συνέχεια όσο μεγαλώνουν,αρχίζουν να παίρνουν το τελικό τους χρώμα.

Διακόσμηση ενυδρείου: Αν θέλει κάποιος να τα διατηρήσει στο ενυδρείο του, θα πρέπει να φτιάξει το περιβάλλον τους με πολλές πέτρες, (νταμάρι) και να δημιουργήσει σπηλιές καθώς είναι ψάρια επιθετικά και χρειάζονται κρυψώνες και για τους πιο αδύναμους του κοπαδιού. Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιείται άμμος καθώς τα ψάρια αυτά σκάβουν πολύ.Η χρήση αραγωνίτη ή αμμου θαλάσσης θα βοηθούσε να επιτύχουμε τις απαιτούμενες σκληρότητες.

Ζώνη Κολύμβησης: Βυθός, αλλά και μεσαία στρώματα κολύμβησης

Διατροφή: Τα ψάρια αυτά είναι κυρίως φυτοφάγα, γι'αυτό η διατροφή τους πρέπει να βασίζεται κατά μεγάλο μέρος σε φυτικές ύλες και ελάχιστα σε ζωικές. Ιδιαίτερα ελκυστική σε αυτά είναι η σπιρουλίνα. Μπορεί κάποιος να τα ταΐζει εκτός από τις τροφές του εμπορίου ακόμα και λαχανικά τα οποία να έχουν ζεματιστεί για 2 λεπτά και έπειτα κοπεί σε μικρά κομμάτια.
      Επίσης υπάρχει περίπτωση να επιτεθούν και στην άλγη του ενυδρείου η οποία έχει σχηματιστεί στα τοιχώματα και τις πέτρες.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Συνήθως 8 - 10 χρόνια.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Είναι συμβατά σχεδόν με όλα τα είδη mbuna εκτός από μερικά είδη όπως ps.johanni, ps.saulosi, ps.cyaneorhabdos. l.mbamba. ps elongatus κ.α καθώς μπορεί να υπάρξει υβριδισμός.

Υποείδη και υβρίδια: Σχετικά εύκολο να υβριδίσει με κάποια συγγενικά του ψάρια, γι'αυτό πρέπει να τηρούμε κάποια βασικά κριτήρια διαβίωσης.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Είναι δυνατή και σχετικά εύκολη.H θηλυκιά εναποθέτει γύρω στα 15 αυγά τα οποία θα τα γονιμοποιήσει ο αρσενικός. Μετά το θηλυκό θα πάρει τα γονιμοποιημένα αυγά στο στόμα του και θα τα επωάσει μέχρι να εκκολαφθούν. Εφόσον το ζευγάρι του χαρεμιού ζευγαρώσει, το θηλυκό θα κρατήσει τα αυγά στο στόμα του ( στοματοεπωάζον ) για περίπου 20 με 25 μέρες μέχρι αυτά να αναπτυχθούν και να γίνουν γόνος. Καθ΄όλη τη διάρκεια που το θηλυκό ψάρι κρατά το γόνο στο στόμα του δεν τρέφεται.Μετά την ελευθέρωση του στο ενυδρείο σε περίπτωση κινδύνου αναζητά καταφύγιο στο στόμα της μητέρας. Είναι πολύ χαρακτηριστική η κίνηση της μητέρας που "ρουφάει" το γόνο για να τον προστατέψει.Τα μικρά τις πρώτες 2,3 μέρες δεν θα τρέφονται κανονικά, αλλά θα τρώνε από τον λεκιθικό τους σάκο και έπειτα θα αναζητήσουν τροφή. Καλό είναι να τρίβουμε φλέικς έτσι ώστε να μπορούν να τραφούν.

Γενικές πληροφορίες: Η εν λόγω Κιχλίδα αξιολογήθηκε το 2006 απο την Διεθνή Ένωση για την Προστασία της Φύσης (IUCN) στην κόκκινη λίστα με τα απειλούμενα είδη που εκδίδει και χαρακτηρίστηκε ώς ευάλωτο είδος (Vulnerable ). Ώς σημαντικότερός κίνδυνος για το Pseudotropheus Demasoni έχει προσδιοριστεί η περιορισμένη διασπορά του στη λίμνη.

• Από AfricaTeam
      Επιστημονικό Όνομα: Cyphotilapia Frontosa (Kigoma) (Boulenger, 1906)
      Κοινές Ονομασίες: 7-stripe Frontosa
      Ελληνικό Όνομα:

Μέγεθος: Τα αρσενικά του είδους μπορούν να αγγίξουν τα 40 εκατοστά μαζί με την ουρά, ενώ τα θηλυκά λίγο λιγότερο.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης Tanganyika. Ζει σε πετρώδη, βαθιά και σχετικά κρύα νερά. Στη φύση συναντάται σε κοπάδια.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      PH: 8,6 – 9,5 (Ιδανικά: 9,1)
      KH: 14-20°dKH
      GH: 12-20°dGH (Ιδανικά: 16°dGH)
      Θερμοκρασία: 24-27 °C (Ιδανικά: 25 °C)

Λίτρα: Μπορούν να ζήσουν σε χαρέμια 1 αρσενικό με 3 ή 4 θηλυκά και τα ελαχιστα λίτρα είναι τα 500. Το σωστότερο όμως είναι να μπουν σε ομάδα, οπότε και τα λίτρα αυξάνονται.

Κοινωνική συμπεριφορά: Σχετικά φιλήσυχο ψάρι σε κατάλληλα λίτρα, αλλά μπορεί κάλλιστα να επιτεθεί θανάσιμα όταν τίθεται θέμα κυριαρχίας.

Διαχωρισμός φύλου: Τόσο τα αρσενικά όσο και τα θηλυκά του είδους αυτού παρουσιάζουν το ίδιο χρώμα, αλλά και την χαρακτηριστική καμπούρα πάνω στο κεφάλι τους, όμως στα αρσενικά είναι πιο μεγάλη και έντονη. Επίσης, τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα απ'ότι τα θηλυκά, αλλά και το κυρίαρχο αρσενικό παρουσιάζει εντονότερα χρώματα.
      Όταν είναι μικρά έχουν κυρίως άσπρο χρώμα, με μαύρες ρίγες και μπλε πτερύγια που όταν μεγαλώνουν γίνονται εντονότερα αλλά αποκτούν και την καμπούρα. Μια πρώτη ένδειξη για το φύλλο τους, είναι μετά απο 1 χρόνο, παρατηρούμε οτι στο αρσενικό,τα θωρακικά πτερύγια, είναι πολύ πιο μακρύτερα απο τα θηλυκά.

Διακόσμηση ενυδρείου: Αν θέλει κάποιος να φιλοξενήσει αυτό το είδος, θα πρέπει να φτιάξει το ενυδρείο του με πέτρες οι οποίες θα σχηματίζουν φωλιές και περάσματα, αλλά και η άμμος καλό θα είναι να είναι ασβεστολιθική για το λόγο ότι ζουν σε σκληρό νερό.

Ζώνη Κολύμβησης: Κυρίως στον βυθό. Αλλά πάνε και στα μέσα στρώματα.

Διατροφή: Είναι κυρίως σαρκοφάγο. Τρέφεται με όλες τις τροφές του εμπορίου, σε πέλετς, ακόμα και κάποια φλέικς. Επίσης, μπορεί κάποιος να τα ταΐσει και χειροποίητες τροφές που έχουν βάση το ψάρι. Πολύ προσοχή πρέπει να δοθεί στο οι τροφές να είναι βυθιζόμενες και όχι επιπλέουσες για αποφυγή μιας ασθένειας ονόματι float. Τρώγοντας απο την επιφάνεια αυτά τα ψάρια πάνε κόντρα στη φύση τους σαν ψάρια βυθού που είναι και έτσι αποθηκεύεται αέρας μέσα τους με καταστροφικά αποτελέσματα αν δεν πράξουμε άμεσα.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: 25 χρόνια υπό καλές συνθήκες

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Μπορεί κάλλιστα να συστεγαστεί σε ενυδρείο με κάποιες ανοκιχλίδες Τanganyika, αλλά απαραίτητο είναι να έχουν τις ίδιες διατροφικές συνήθειες. Επίσης, σε ένα τέτοιο ενυδρείο μπορεί να μπει και το γατόψαρο synodontis όμως καλό είναι να αποφεύγεται αν θέλουμε να επιβιώσει ο γόνος.

Υποείδη και υβρίδια: Η ομάδα των Cyphotilapia αποτελείται από 3 είδη: "Cyphotilapia Frontosa", "Cyphotilapia Gibberosa", "Cyphotilapia Sp. North"[/size]. Μέσα σε κάθε είδος υπάρχουν διαφορετικές ποικιλίες σύμφωνα με τη γεωγραφική θέση στην οποία ζουν. Όταν φιλοξενούμε παραπάνω από μία αποικία στο ενυδρείο μας, πρέπει να επιλέγουμε μία από κάθε είδος.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Δεν είναι δύσκολο να ζευγαρώσει σε κατάσταση αιχμαλωσίας εφόσον τηρηθούν τα απαραίτητα λίτρα, τα απαραίτητα άτομα και ο κατάλληλος διάκοσμος.
      Είναι στοματοεπωάζον ψάρι. Το θηλυκό θα πάρει τα αυγά στο στόμα του και ο αρσενικό θα τα γονιμοποιήσει. Ο χρόνος που θα χρειαστεί περίπου για να γίνουν τα αυγά σε γόνο είναι περίπου 35 με 40 μέρες ανάλογα την εμπειρία του θηλυκού αλλά και την θερμοκρασία. Μόλις το θηλυκό απελευθερώσει τα μικρά, τότε αυτά θα τρέξουν να κρυφτούν σε μικρά ανοίγματα. Έπειτα θα αρχίσουν να αναζητούν την τροφή τους, γι'αυτό θα είναι καλό να τρίβουμε φλέικς έτσι ώστε να μπορούν να τραφούν.

Γενικές πληροφορίες: Πολλοί χαρακτηρίζουν το συγκεκριμένο ψάρι σαν τον βασιλιά της Tanganyika. Δικαιολογημένα αφού και μόνο από το μέγεθος του σε συνεπαίρνει. Τα μακριά του πτερύγια και το χαρακτηριστικό αργό κολύμπι του, υποστηρίζουν με ευκολία την ονομασία. Ζώντας στα 15-20 μέτρα, το να συλλέξεις αυτό το ψάρι απαιτεί πολύ κόπο, αφού μόνο για να βγει στην επιφάνεια χωρίς συνέπειες θέλει 2-3 μέρες προσαρμογή στις πιέσεις. Όλα αυτά αφού πρώτα αιχμαλωτιστεί σε αυτά τα βάθη.

Πηγή φωτογραφίας: http://www.aquariumslife.com

• Από ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
      Καλησπέρα στην παρέα.
      Κάνω μια κανονική παρουσίαση του νέου ενυδρείου μου, στο οποίο η προσπάθεια είναι να προσομοιάσω τμήμα blackwater του Αμαζονίου. Η όλη προσπάθεια είχε από την αρχή βιοτοπική προσέγγιση και σε αυτή έμεινε ως τέλους. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Αμαζόνιος (Νότια Αμερική)

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100χ40χ60
      Συνολικά Λίτρα:240
      Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
      Φυτά: pistia stratiotes, leukokephala, valisneria (αντέχει ακόμη).
      Ψάρια:20xHemigrammus bleheri(), 8x cory panda, 5x pterophyllum scalare manacapuru Red Shoulder, 1x sturisoma catfish
      Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μαύρο χαρτόνι.
      Πέτρες: Ποταμίσιες πέτρες.
      Ξύλα: Αρκέτα (αμπέλι και ενυδρειακά).
      Άλλα διακοσμητικά : -
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: μπέζ χαλαζιακή άμμος.

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2χ39 watt. Λευκή 6000Κ ρόζ (μαμίσια)
      Διάρκεια φωτισμού: 14:45 - 22:45 (με τη νέα ώρα)

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Crystal-flo 80
      Θέρμανση/ Ψύξη: Fluval E series 300w
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: προφίλτρο στην είσοδο του φίλτρου, χρήση alder cones (δοκιμαστικά ακόμη, για σκούρισμα του νερού και βοήθεια στην πτώση του ph).
      Διατροφή: Seachem Nutridiet Discus, Tropical Diskus Gran, Sera viformo, sera vipan, Nutrafin max, κατεψυγμένη μια φορά την εβδομαδα.

Παράμετροι
      pH: 7,2 με πτωτική τάση (στόχος το 6,5)
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): <10 (ενδιάμεσος τόνος στο τέστ)
      Φωσφορικά (PΟ4): -
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 26,5-27

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία 30%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: βαρέλι μα αντιχλώριο, τύρφη και θερμοστάτη.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: εβδομαδιαίο καθάρισμα προφίλτρου.

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

• Από kkgr
      Ήρθε το ενυδρείο, μπήκε στη θέση του αφού συναρμολογήθηκε η βάση και είναι έτοιμο για τα υπόλοιπα

Δεξιά, πίσω από τον τοίχο φαίνεται που είναι το 60άρι μου τοποθετημένο. 

Σήμερα πέρασα σωληνώσεις, ρεύματα κτλ, αργότερα θα βαφτεί η πλάτη και θα αρχίσω να κάνω δοκιμή με τις πέτρες. 

Οι πέτρες που πήρα είναι σαν αυτές της φωτογραφίας:

Πήρα 60 κιλά, κυρίως μεγάλα κομμάτια. 

Από ψάρια έχω καταλήξει να ξεκινήσω με ένα χαρέμι λαμπίντο, τι λέτε;
    • Από Adiabroxos
      Καλησπέρα σας κι εδώ,

Το ενυδρείο που έχω στήσει και τρέχω κανα μήνα τώρα, είναι ένα JUWEL 240L και προσωρινά έχω 3 ενήλικα malawi μέσα (2-2μιση ετών). 
      Μιας και είμαι αρχάριος στα ψάρια θα θελα σιγά σιγά να με βοηθήσετε να λύσουμε κάποιες απορίες που προκύπτουν:

Τα ψάρια είναι 2 θηλυκά και 1 αρσενικό. Έχω παρατηρήσει πως ενώ το ένα θηλυκό με το αρσενικό βολτάρουν κανονικά, το 2ο θηλυκό βγαίνει ελάχιστα. Και όταν βγαίνει σαν να το κηνυγάνε, σαν να στριμώγνουν. Στην αρχή νόμιζα ήταν στα πλαίσια παιχνιδιού, τώρα όμως αλλάζω γνώμη. Το ένα θηλυκό είναι πιο ισχυρό απ' το άλλο;;  Στον προηγούμενο κάτοχο των συγκεκριμένων ψαριών, γεννούσαν. Και προφανώς τους παρείχε ότι χρειάζεται για να επιβιώσουν και να μεγαλώσουν. Ποιά είναι λοιπόν τα στοιχεία/εργαλεία που πρέπει να χρησιμοποιήσω για μια τέτοια διαδικασία; Αξίζει πιστεύετε; Δεδομένου του παραπάνω, έχω την εντύπωση πως το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο για αν φιλοξενεί μόνο αυτά τα 3 ψάρια. Συμφωνείτε; Αν ναι να έμπαινε σε διαδικασία γέννας ή να κοίταγα κάποιο άλλο χαρέμι παρεμφερούς είδους; Το χω γράψει και στην παρουσίαση του ενυδρείου μου, θα το αναφέρω κι εδώ: Μέχρι στιγμής έχω θεωρώ λίγες πέτρες στο ενυδρείο. Πρέπει πιστεύετε να βάλω κι άλλες;; Δεδομένου ότι είναι μεταχειρισμένο 3-4 χρόνων, μου βγάζει μια ανησυχία όταν σκέφτομαι τόση πέτρα εκεί μέσα.. Αυτά εκ πρώτης γνωριμίας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

• Από adlib
      Φυσικα χωρίς καμία πρόθεση διαφήμησης, αφού η εταιρία εδρεύει Αμερική και δεν ξέρω αν τα προιόντα της έρχονται ή θα έρθουν ποτέ προς Ελλάδα. Απλά το θεώρησα ως κάτι που αξίζει να δημοσιευτεί.

Ένα ενυδρείο με ασυνήθιστο σχήμα για τα δεδομένα, έχει κάνει την εμφάνιση του.
      Με διαστάσεις 120εκ μήκος χ 60εκ πλάτος χ 25εκ ύψος και 230 περίπου λίτρα, το LOW BOY λανσάρεται από την ZOO MED ως ενυδρείο "γεννήστρα", αφού με το χαμηλό του ύψος επιτρέπει στον χρήστη να στοιβάξει αρκετά το ένα πάνω από το αλλο.
      Μόλις βέβαια το είδα εγώ το μάτι μου γυάλισε!!!
      Είναι το τέλειο ενυδρείο για κιχλίδες!! Οι ανάγκες των ψαριών μας, ζητάνε ενυδρεία με αρκετό μήκος και πλάτος, αλλά το ύψος δεν μας απασχολεί και τόσο! Γιατί να φορτωνόμαστε λίτρα ενώ δεν τα έχουμε αναγκη?
      Φανταστείτε μια μικρή στοίβα πέτρες στη μια μεριά και όλος ο υπόλοιπος πάτος γεμάτος κοχύλια!!       
      Ελπίζω να ακολουθησουν και αλλες εταιρίες το παράδειγμα αυτό.. 
      Η σελίδα της εταιρίας