Jump to content

Betta Macrostoma


Husky_Jim

Recommended Posts

!!!!!!!

Τι ομορφιά!

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το update, πέρασε ο μήνας όμως και απάντηση δεν πήρα..

Βασίλης ;)

Βασίλη σε ξέχασα τελείως...Όχι για κοπάδι/χαρέμι αναφέρομαι.Δυστυχως όμως υπήρχε ένα τελευταίο ζευγάρι στην αγγλία...ελπίζω τον επόμενο μηνα που θα ξαναπάω.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τη έγινε Δημήτρη με αυτά τα όμορφα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Άστα Χρήστο...τα ψάρια τα έχασα το καλοκαίρι απο θερμοκρασία... :(

Απο τότε ψάχνω να ξαναπάρω γιατί είναι λατρεία αλλά δεν έχω παει εξωτερικό.

Το σφάλμα είναι καθαρά δικό μου, όχι για την θερμοκρασία που ήταν κάτι απρόβλεπτο και απίθανο, αλλα γιατϊ δέν τα είχα μεταφέρει στο δικό τους ενυδρείο που είχα έτοιμο στο οποίο θα μπορούσα να είχα μεγαλώσει δεκάδες μικρά από τις γέννες που είχαν κάνει...

 

Το ζευγάρι ήταν απίθανο και γένναγαν ανά δύο εβδομάδες....

 

Δέν έχω λόγια...και να σκεφτείς πρίν απο λίγο ένας άλλος φίλος με ρώτησε στο φατσοβιβλίο για αυτά....ούτε συννενοημένοι να είσασταν....

 

Έτσι είναι μαθαίνουμε απο τα λάθη μας και ελπίζω να α διορθώνουμε στο μελλον....γιαυτό και τώρα είμαι στην διαδικασία και ξαναφτιάχνω όλα τ ενυδρεία μου απο την αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνομε για νέα ψάρια και δεν θέλω να πάω σε κλασικά ψάρια για αυτό ψάχνοντας έπεσα σε αυτά τα πανέμορφα ψάρια και φυσικά έψαξα να δω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο ΑΖ  και βρήκα αυτό, πάντως κρίμα που τα έχασες :(

 

Γενικά διάβασα ότι είναι πολύ ευαίσθητα ψάρια ιδιαίτερα την βακτηριακες λοιμώξεις καθώς δεν έχουν το απαραίτητο ανοσοποιητικό σύστημα καθώς προέρχονται από άκρος ξινά νερά.

Δεν γνωρίζω όμως αν αυτό ισχύει και για τα εκτροφείου. Εσύ σε τη σκληρότητες τα είχες; και γενικά τα κρίνεις εύκολα ή δύσκολα ψάρια στην συντήρηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα σε μαλακό σχετικά νερό 120μς με μέτριο ph 6,5.

Για εμένα ήταν αρκετά ανθεκτικά, δέν παρουσίασαν τίποτα (νοέμβριο με αύγουστο που τα έχασα) και το δύσκολο σε αυτά είναι να σχηματιστεί ζευγάρι όπου και αυτό σε εμένα ήταν εύκολο μιας και μετά από κανά δύωρο καθισμένος σε καρέκλα μπροστα απο το ενυδρείο στο μαγαζί στην γερμανία που τα πήρα διάλεξα δύο που τα πήγαιναν καλά και το ίδιο συνεχίστηκε με επιτυχία και στο ενυδρείο μου μέχρι που τα σκότωσα... :(

 

Link to comment
Share on other sites

ωραία ούτως ή άλλος ήμουν πάντοτε οπαδός του χαμηλού Ph, από ότι βλέπω το πρόβλημα στα ψάρια αυτά είναι το που θα τα βρεις για να τα αγοράσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...