Jump to content

Απορία για μέτρηση Salinity και παρολίγον εγκεφαλικό.


Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια. 

Όσο καιρό έχω το ενυδρείο μετρούσα αλατότητα με ένα αλατόμετρο της Red Sea. H αλατότητα στο 1024.

Σήμερα πήρα ρεφρακτόμετρο. Το καλιμπράρισα όπως λένε οι οδηγίες με νερό από α/ο και κάνω μέτρηση στο ενυδρείο.

Αλατότητα 1028. 1ο εγκεφαλικό. Λέω πατάτα θα έκανα. Ξαναβάζω νερό α/ο σωστό το καλιμπάρισμα. Ξανά μέτρηση στο ενυδρείο και πάλι 1028. Υπάρχει περίπτωση για τόσο μεγάλη απόκληση? Γιατί 4 βαθμοί είναι καταστροφική διαφορά.

Όποιος έχει ξανακούσει η έχει εμπειρία για τέτοια περίπτωση ας απαντήσει.

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλέ μου. Δεν ξέρω το πρώτο σου αλατομετρο αν έχει πρόβλημα αλλά μου φαίνεται μεγάλη διαφορά. Πάντως και 1028 δεν έχουν θέμα τα ζωντανά. Εγώ στο 1027 τα έχω αρκετές φορές αφήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα αλλατομετρα εχουν μεγαλη αποκληση απο την πραγματικοτητα...

ειναι πολυ πιθανον να εισουν τοσο καιρο στο 1028 και απλα να μην το ηξερες... λογο σφαλμενης μετρησης απο το οργανο...

Link to comment
Share on other sites

Τι ρεφρακτομετρο έχεις ? Συνήθως υπάρχει απόκλιση αλλά ο κάθε κατασκευαστής ορίζει και την θερμοκρασία την οποία πρέπει να μετράς για να βγαλεις σωστή μέτρηση.

Εγώ εχω της redsea απ τα καλύτερα σε θέμα αξιοπιστίας και λέει στους 25 βαθμούς.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Οντως υπαρχει διαφορα, το θεμα δεν ειναι η υψηλή αλατοτητα (εμενα καποια στιγμή μου ειχε παει 1030) αλλα πως θα την ρίξεις πολύ σταδιακα ωστα να αποφυγεις το σοκ στα ζωντανα. Εγω εβγαζα μια κουπα νερο απο το ενυδρειο και την αντικαθιστούσα με νερω οσμωσης πρωι-βραδυ για να πεσει σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβληθεις και πας και κανεις καμια τεράστια αλλαγη!

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι την έχω πατήσει και εγω με ηλεκτρονικό !

Αντί για 35 ppt είχα είχα φτάσει στο 42! Τώρα ρεφρακτό μετρό της vertex που ειμουνα στο 35ppt κάνοντας μέτρηση με DD ειμαι στο 39 -40!

Το όλο θέμα είναι οι μεταβολές να γίνονται σταδιακά είτε προς τα πανω είτε προς τα κάτω !

Σιγά σιγά με αλλαγές μικρές από όσμωση κατεβάζεις αλατοτητα !

Για να καταλάβεις 35ppt = 1026

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Τι ρεφρακτομετρο έχεις ? Συνήθως υπάρχει απόκλιση αλλά ο κάθε κατασκευαστής ορίζει και την θερμοκρασία την οποία πρέπει να μετράς για να βγαλεις σωστή μέτρηση.

Εγώ εχω της redsea απ τα καλύτερα σε θέμα αξιοπιστίας και λέει στους 25 βαθμούς.

Λέει θερμοκρασία 20 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Οντως υπαρχει διαφορα, το θεμα δεν ειναι η υψηλή αλατοτητα (εμενα καποια στιγμή μου ειχε παει 1030) αλλα πως θα την ρίξεις πολύ σταδιακα ωστα να αποφυγεις το σοκ στα ζωντανα. Εγω εβγαζα μια κουπα νερο απο το ενυδρειο και την αντικαθιστούσα με νερω οσμωσης πρωι-βραδυ για να πεσει σιγα σιγα.

Ναι έτσι θα το κάνω και εγώ. Λεω για 1 λίτρο την ημέρα στα 240 λίτρα νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φανταζόμουν τόσο μεγάλη απόκληση.

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...