Jump to content

Απροσμενη γεννα


Aggeliki_92

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους σας και συγχαρητηρια για το φορουμ.....λοιπον ειναι νεα στο χωρο των τροπικων ψαριων και δυστυχως δεν γμωριζω ρην τυφλα μου...εχω ενα ενυδρειο 60lt καθαρο δεν ειναι φυτεμενο το μονο που εχει μεσα περαν απο την αμμο ειναι ενας αστακος συνδεδεμενος με την αεραντλια κ αυτο για χαρη τπυ γιου μου,διοτι εγω θελω να το εχω πιο φυσικο κ φυτεμενο.....το ενυδρειο λειτουργει μια εβδομαδα απο βακτηρια εχουν μπει τα sera bio nitrivec,και την επομενη μπηκαν τα ψαρια 2 θυληκα γκαπυ κ 1 αρσενικο....μεχρι στιγμης ολα καλα απο τις μετρησεις κ τα ψαρια υπεροχα ζωηροτατα.....επισης χρησιμοποιησα το sera aquatan και το sera filter biostart....με τις οδηγίες σαφως του πετσοπα γνωστης αλυσιδας καταστηματων....προχθες λοιπον πηγε ο γιος μου με τον αντρα μου να παρουν ψαρια και να μου κανουν εκπληξη κι ολας...φυσικα κ εμεινα εκπληκτη γιατι μου εφεραν 2 κουλι λοουτς αλλα και 3 πλατυ εκ ρων οποιον η μια ειναι έγκυος...εγω τρελαθηκα λεω τι θα κανω τωρα...μου ειπαν πως ο πωλητης επιασε την εγκυουλα καταλαθος αλλα ο μικρος μου ζητησε να την παρει κ οχι να την αφησει πισω...ρωτησαν ποτε θα γεννησει περιπου αλλα σεν γνωριζε ο πωλητης να απαντησει....τα εβαλα και αυτα λοιπον μεσα στο ενυδρειο συνεχισα να κανω μετρησεις και ηταν ολα καλα!!σημερα το πρωι παλι εκανα μετρησεις και ηταν παλι ολα καλα λεω Σωξα Τω Θεο τα ψαρακια θα ζουν μια χαρα....εξαλλου κανουν και συνεχεια τρελες...και ερχομαι τωρα αντιμετωπη με τον πανικο πριν 5 λεπτα παω να τα χαζεψω και τι να δω 2 μικρα πλατυ να περιπλανιουντε....Το κανω τωρα??εδω θελω τξτην πολυτιμη βοηθεια σας πως θα τα σωσω να μη φαγωθουν η να μη ψοφησουν?εχω αλλο ενα μικρο ςνυδρειακι 20lt το οποιο δεν προλαβα να φτιαξω με φίλτρο και θερμοστατη για να μπουν τα μικρουλια...γιατι βασικα περιμενα να γεννησει σε καμια εβδομαδα η κοιλιτσα της απο κατω δεν ειχε μαυρίσει και ηταν πολυ υπερκινιτικη για εγκυουλα....συγνωμη αν τα γραφβ μπερδεμενα κ πολλα αλλα μολις ειδα αυτα τα αξιολατρευτα μωρουλια πανικοβληθηκα!!!μετρα 4 μεχρι στιγμης....ευχαριστω για την κατανοηση εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχεις φυτα πηγαινε πετ σοπ παρε μια γενιστρα να τα βαλεις μεσα και καλο θα ηταν να παρεις και τροφη για νεογεννητα. αλλιως αν βρεις κερατοφυλλο που δεν θελει και φυτεμα για να  μπορουν να κρυφτουν. βιασου ομως γιατι μπορει να στα φανε τα μεγαλα.

Link to comment
Share on other sites

1ον σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...2ον εαν παρω ενα θερμοστατη μπορω να τα μεταφερω στο μικρο ενυδρειακι που εχω βαζοντας τα με νερο απο το κανονικο ενυδρειο?για το ταισμα ισχυει το καθε 2 ωρες αε νεογεννητα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες.

Η γνωμη μου ειναι η εξης: επειδη μολις ξεκινησες το χομπι και ποθανον να πελαγωσεις με ολα οσα εχεις να κανεις :) να παρεις κερατοφυλλο και να το ριξεις χυμα στο ενυδρειο. Ετσι και τα μικρα θα κρυβονται και θα εχεις και βοηθεια στο θεμα με τα νιτρικα που πιθανον να ανεβουν αφου και το ενυδρειο ειναι νεο και ακομη δεν εχει σταθεροποιησει τις τιμες του και παλι μπορει να ανεβουν απο τα ταισματα για τα μικρα.

Αρα για να μην σ ε μπερδεψω περισσοτερο, κερατοφυλλο μεσα και τροφουλα για baby με 2-3 μικρα ταισματα τη μερα. Προσοχη στις μετρησεις και οχι αγχος. Χομπι κανουμε! Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

1ον σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...2ον εαν παρω ενα θερμοστατη μπορω να τα μεταφερω στο μικρο ενυδρειακι που εχω βαζοντας τα με νερο απο το κανονικο ενυδρειο?για το ταισμα ισχυει το καθε 2 ωρες αε νεογεννητα?

Για το ταισμα ισχυει αυτο που λες. Μικρη ποσοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...προτιμω την ιδεα με το κερατοφυλλο και οχι την γεννηστρα γιατι νομιζω πως ια βασανιζονται μεσα σε ενα μικρο πλαστικο κουτι στην ουσια....οσο για το θεμα αγχος,ειναι αρκετο,εχω τρελα με τα ψαριακια και θελω να κανω το καλυτερο δυνατο για να ζησουν οσο πιο καλα γινεται!!!ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

1) Τα ζωοτοκα, ειναι το αντιστοιχο των κουνελιων στην ξηρα οποτε μην ανησυχεις κι αν χασεις αυτα.

2) Τροφη ξεχωρη δεν χριεαζεται να παρεις μιας και ολο και κατι θα τσιμπανε.

3) Το κερατοφυλλο αυτη τη στιγμη ειναι η καλυτερη λυση.

Αυτα για τα μωρα. Τωρα δυο παραπανω λογια. Το ενυδρειο σου ειναι κατα 99% αστρωτο και πολυ συντομα θα ανεβασει αμμωνια γιαυτο και κανονικα δεν θα πρεπει να ταιζεις καθε μερα αλλα ανα δυο τρεις μερες. Το φιλτρο σου επισης κατα 99% δεν εχει βιολογικο υλικο για την αναπτυξη των ωφελιμων βακτηριων οποτε θα πρεπει να προμηθευτεις. Αληθεια ποιο φιλτρο εχεις;

Με λιγα λογια, εχεις ξεκινησει ηδη στραβα και ισως να εχεις καποια θεματα αλλα αυτα συμβαινουν στο χομπυ. Θελει ψυχραιμια και υπομονη. Για μενα τα ορθοτερα βηματα θα ηταν τα εξης: Βαζεις φυτα και ξυλα και πετρες για να παρεσχεις κρυψωνες στα ψαρακια σου, προμηθευεσαι βιολογικο υλικο για το φιλτρο και ξεκινας καθημερινες αλλαγες νερου για να μην ανεβασεις αμμωνια.

Καταλαβαινω οτι ολα αυτα σου ακουγονται λιγο βαρια αλλα ολα φτιαχνουν. Θα ηθελα παρακαλω αν μπορεις να γραψεις τι ακριβως εξοπλισμο εχεις, φιλτρα, βυθο, θερμαντηρα, αντιχλωρια κτλ ωστε να δουμε τι θα χρειαστεις και πως θα αξιοποιησεις τα ηδη υπαρχοντα.

Επισης ξεκινα και διαβασμα εδω και θα καταννοησεις αρκετα πραγματα. Οταν με το καλο δεις αυτα, παμε και στα πιο εξεζητημενα οπως η συμβατοττητα των ψαριων κτλ.

Καλη αρχη και ψυχραιμια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...το ενυδρειο ειναι Hailea οπως και το φιλτρο...στο φιλτρο μου μεσα εχω πανω πανω ενα μαυρο σφουγγαρι με οχι ιδιαιτερα χοντρες τρυπες με απο αυτο μια κλτσα με σιποραξ μινι της sera και μετα ενυδρειακο βαμβακι....ολα τα προιντα που χρησιμοποιω ειναι της sera.1ο sera aquatan,2o sera bio nitrivec και 3on sera filter biostart....

Link to comment
Share on other sites

Α οκ! Εχεις βιολογικο. Οποτε σε αυτο εισαι καλυμμενη!

Link to comment
Share on other sites

Οταν το πηρα ειχε μονο μαυρο σγουγγαρι και ενα κουτακι με ανθρακα και το παιδι απο το πετ σοπ μου ειπε να βγαλω τον ανθαρακα και να βαλω σιποραξ και ενυδρειακο βαμβακι..οσον αφορα για τον θερμοστατη μου τον εδωσε η ξαδερφη μου ειναι dophin 100w και τον χρησιμοποιησε μονο 1 μηνα....την θερμοκρασια μου την κραταει σταθερα στου 27 βαθμους χωρις μεταβολες....

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την στους 26. Ενταξει εισαι απο εξοπλισμο. Βαλε μια φωτο το ενυδρειο αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω για την πληροφορια θα την κατεβασω αμεσως τη θερμοκρασία...ναι φυσικα και θα ανεβασω φωτο...αν και προς το παρον μονο αμμο εχει περαν τον εξοπλισμο και εναν ψευτικο αστακο συνδεδεμενο με την αεραντλια που λυσαξε ο γιος μου να τον βαλουμε...πριν μπει στο ενυδρειο τον εβρασα 2 ωρες,δεν ξερω αν ελανα καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω για την πληροφορια θα την κατεβασω αμεσως τη θερμοκρασία...ναι φυσικα και θα ανεβασω φωτο...αν και προς το παρον μονο αμμο εχει περαν τον εξοπλισμο και εναν ψευτικο αστακο συνδεδεμενο με την αεραντλια που λυσαξε ο γιος μου να τον βαλουμε...πριν μπει στο ενυδρειο τον εβρασα 2 ωρες,δεν ξερω αν ελανα καλα.....

Ε,επρεπε να τον κανεις αστακομακαροναδα τοτε! χαχαχαχα! :D

 

Συγγνωμη για το σπαμ! 

Συμφωνω με τα παιδια απο πανω!

Καλως ηρθες στο φορουμ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εγω ειμαι κατα τετοιων αξεσουαρ. Απο κει και περα εσυ κρινεις τι θα κανεις. Το καλυτερο ειναι να βαλεις φυσικα υλικα και ζωντανα τα οποια ειναι και ευεργετικα για τα ψαρια. Αν πχ μπουνε φυτα, δεν χρειαζεται η αεραντλια.

Κατω εχεις αμμο, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο θελω να εχω μονο φυσικα υλικα...πιστευω με τον καιρο να τον πεισω...του εκανα το χατιρι ιμως γιατι ηδη του ειχα απαγορευσει να βαλει μεσα ενα καραβακι κ ενα βαρελακι που εοχα απο παλια σε μια γυαλα....κατω ναι εχω αμμο σε φυσικο χρωμα περιπου σαν της θαλασσας....

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Kαι το κερασακι, τα κουλι θελουν πιο μαλακο νερο απο τι τα γκαπυ και τα πλατυ.

Αληθεια με τι μετρας;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, καλή αρχή, και να σου ζήσουν τα μωρουλια σου.

Έκανες την καλύτερη δουλειά που ήρθες στο φόρουμ, γιατι και εμένα με βοήθησαν πααααρα πολύ τα παιδιά εδώ.

Μην αγχωθείς, έχε όμως υπόψιν ότι όλα τα ψάρια μεταξύ τους δεν ταιριάζουν, και ότι τα ζωοοτοκα πλατύ ,γκαπυ γενανε συνέχεια, και πρεπει να δεις τι θα κανείς με τα μωρά.

Καλή αρχή σου Έρχομαι!.

Link to comment
Share on other sites

Soulaki1 σε ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα,μου το ειπαν και απο το πετ σοπ οτι γεννανε συνεχεια...καποια αν επιβιωσουν θα δοθουν στην ξαδερφη μου...αργοτερα μολις στρωθω και εγω με το θεμακαι μαθω καποια πραγματα εχω σκοπο να βαλω μεγαλυτερο ενυδρειο....

Sturm τα τεστ που μου πούλησαν ειναι τις esha τα στικ...εχθες και προχθες εγιναν μετρησεις με υγρα τεστ που μου εφερε η ξαδερφη μου δεν θυμαμαι μαρκα και ηια καλη μου τυχη (αν και εχω ακουσει πως τα στικ ειναι αναξιοπιστα) οι μετρησεις ειναι ιδιες...

Οσων αφορα τωρα τα μικρουλια δυστυχως σε κανενα πετ σοπ της περιοχης μου δεν βρηκα κερατοφυλλο,πηγα μεχρι και στο pet supermaket που ειναι μια ωρα μακρια αλλα ουτε κ εκει ειχαν ετσι λοιπον παρηγγειλα απο το ιντερνετ 99% αυριο θα το εχω...δυστυχως απο τα μικρα εμειναν μονο 2 τα αλλα εγιναν τροφη για τα μεγαλα και αναγκιστα μεχρι αυριο τα εχω βαλει σε μια γεννηστρα μηπως και σωθουν....

Link to comment
Share on other sites

Να πω επισης πως η μανουλα δεν εχει τελειωσα ακομα με τη γεννα η κοιλιτσα της ειναι το ιδιο φουσκωμενη οπως ηταν και ας εκανε 5 μικρουλια...ποιος ποσα ακομα μικρακια κουβαλαει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ολο και καποιος απο δω μεσα θα εχει να σου δωσει. Τα στικς μην τα πολυεμπιστευεσαι!

Μην αγχωνεσαι, τα δυνατα θα επιβιωσουν αν υπαρξουν κρυψωνες!

Για βαλε καμια φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...η μικρη φουσκα εκανε 35 ψαρακια εφαγε τα 8....εχει κι αλλα ομως να γεννησει...εχει ξεφουσκωσει πολυ λιγο...το κερατοφυλο ακομα το περιμενω....

Τα κουλι το σαββατο θα γυρισουν στο πετ σοπ απο τη στιγμη που μου λετε πως δεν ζουν σε τετοιο νερο...τι σαββατο επισης θα ειναι ετοιμη κ η βαση τπυ ενυδρειου(ο μπαμπας ειναι επιπλοποιος και τη φτιαχνει εκεινος) ελπιζω μεχρι την επομενη παρασκευη να εχω τελειωσει κ με το στολισμο του ενυδρειου,απο φυτα,ριζες,πετρες...ειναι χαλια και αδειο δεν μπορω να το βλεπω αλλο ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω απο κινητο και δεμ μπορω να καταλαβω πως θα σας στειλω τη φωτο....μολις το βρω στέλνω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...