Jump to content

Ξαφνικός μαζικός θάνατος!


tsibarby

Recommended Posts

Σε ενυδρείο 63 λίτρων ηλικίας 2 ετών με γκάπις με υπερπληθυσμό λόγω των γεννών με αλλαγές περίπου κάθε 10 με 15 ήμερες (τελευταία αλλαγή Παρασκευή)...φυτεμένο (2 ανούβιες+1 εντενσα) με 2 ξύλα και 2 πέτρες και μαύρο χαλίκι...μόλις πήγαμε να τα ταϊσουμε αφού ανάψαμε τη λάμπα (5 ώρες ημερησίως φως) αντικρίσαμε όλα τα ψάρια νεκρά! απίστευτη θλίψη!!! Δεν είχαμε καμία ένδειξη ότι κάτι πήγαινε στραβά εκτός από το γεγονός οτι την προηγούμενη μέρα δεν είχανε φάει. Αφού αδειάσαμε το ενυδρείο από τα πτώματα κάναμε όλες τις μετρήσεις...αμμωνία 0 -- ph 7,5 --- ΝΟ3 πάνω απο 50 (υγρό τέστ). Η θερμοκρασία στους 22 C & ο θερμοστάτης στους 24 C. Οξυγόνο και φίλτρο σε λειτουργία και δεν είχαμε και καμία διακοπή ρεύματος.

Φταίνε τα νιτρικά για το μαζικό θάνατο?

Έχει ξανατύχει σε κανέναν? Την ίδια μέρα όλα τα γκάπις νεκρά? Τώρα έχουμε πλέον ένα άδειο ενυδρείο....Θλίψη!!!

Και τώρα τι?

 

 

 

Σημειώνω δεν είχανε φάει επειδή δεν ήθελαν...η τροφή ήταν ανέγγιχτη στον πάτο...πρώτη φορά...

Έγινε επεξεργασία - tsibarby
Link to comment
Share on other sites

Το άδειο πλέον ενυδρείο μου!

 

 

post-62178-0-84740800-1457983915_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.:(

:rip_1: :rip_1:

Έγινε επεξεργασία - NikosAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

63λτ, υπερπλυθησμός, νιτρικά πάνω από 50. Τι άλλο θα ήθελες για να τα στείλει όλα μαζί?

Το ότι δεν έφαγαν δεν είναι ότι δεν ήθελαν. Δεν έφαγαν γιατί δεν μπορούσαν να φάνε γιατί αφυκτιούσαν γιατί λόγο συνθηκών είχες ξεπεράσει τα όρια.

Το ότι σου φαινόντουσαν όλα καλά δεν σημαίνει και ότι ήταν.Όπως τα λες θέμα χρόνου ήταν το μπαμ. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίει η τιμή των νιτρικών και σίγουρα δεν παίζει ρόλο οτι δεν έφαγαν χτες.Κάτι άλλο πρέπει να συνέβη. . .

Κατά την τελευταία αλλαγή νερού που έγινε πριν 2 μέρες πήγαν όλα φυσιολογικά?

 

Συμπλήρωσε την φόρμα με όσο περισσότερες λεπτομέρειες γνωρίζεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή όπως πάντα...το μόνο που υποπτευόμαστε ένα αλγοφάγο snail...νεκρό και αυτό...το είχαμε βάλει πρόσφατα...στέκει η υποψία?

 

Horned Nerite Snail---φωτο

post-62178-0-89012600-1457990716_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsibarby
Link to comment
Share on other sites

¨Οταν τα ψάρια σταματήσουν να τρώνε σίγουρα χτυπάει καμπανάκι που λένε άσχετα αν φαίνονται όλα καλά. Η φίλη μας μιλάει για υπερπλυθησμό.

Πόσα γκάπυ είχε στα 63λτ?

Αμμωνία λέει 0. Νιτρώδη πόσο?

Σίγουρα θα βοηθούσε πολύ να συμπληρώσει την φόρμα να βγάλουμε ένα συμπέρασμα ώστε να μην ξαναγίνει το ίδιο λάθος.

Σαφώς πάντως όταν μιλάει για γκαπυ που υπάρχουν συνεχόμενες γέννες είχε πρόβλημα ιχθυοφόρτισης. 

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

σε ένα πρόβλημα ιχθυοφόρτισης...μπορεί να πεθάνουν σε μια μέρα όλα?

ΝΟ2:0

 

ΝΟ3>50

 

 

Έγινε επεξεργασία - tsibarby
Link to comment
Share on other sites

Όταν πριν 25 περίπου χρόνια ξεκίνησα με τα ενυδρεία άρχισα με γκαπυ.

Έπαθα ακριβώς το ίδιο. Σ' ενα ενυδρείο 30 λτ γέννα στην γέννα έφτασαν καμιά εξηνταριά ψάρια.

Όλα καλά μέχρι την τελευταία μέρα που τουμπάρισαν όλα μέσα σε ένα 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η εμπειρία ήταν σοκαριστική, θα με ενδιέφερε να μάθω και εγώ τι πήγε στραβά...για να μην επαναληφθεί...

Και επιπλέον αν γνωρίζει κανείς...τι κάνουμε πλέον με το άδειο απο ψάρια ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - tsibarby
Link to comment
Share on other sites

Όταν πριν 25 περίπου χρόνια ξεκίνησα με τα ενυδρεία άρχισα με γκαπυ.

Έπαθα ακριβώς το ίδιο. Σ' ενα ενυδρείο 30 λτ γέννα στην γέννα έφτασαν καμιά εξηνταριά ψάρια.

Όλα καλά μέχρι την τελευταία μέρα που τουμπάρισαν όλα μέσα σε ένα 24ωρο.

Ακριβώς...καμιά 60 ψαράκια...Έτσι λοιπόν...!!! Τι έκανες μετά? 

Έγινε επεξεργασία - tsibarby
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...καμιά 60 ψαράκια...Έτσι λοιπόν...!!! Τι έκανες μετά? 

Συμορφώθηκα και προσάρμοσα το βιοφορτίο με τα λίτρα μου.

Συμπλήρωσε την φόρμα που σου είπε ο rastaman να έχουμε μια γενική εικόνα και υπάρχουν πολλά παιδιά να σου δώσουν γνώμες και συμβουλές για την συνέχεια.

Μην απελπίζεσαι και οι στραβές μέσα στο χόμπυ είναι. 

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Συμορφώθηκα και προσάρμοσα το βιοφορτίο με τα λίτρα μου.

Συμπλήρωσε την φόρμα που σου είπε ο restaman να έχουμε μια γενική εικόνα και υπάρχουν πολλά παιδιά να σου δώσουν γνώμες και συμβουλές για την συνέχεια.

Μην απελπίζεσαι και οι στραβές μέσα στο χόμπυ είναι. 

2 ερωτήσεις ...τι κάνουμε με το υψηλά NO3 & τι με το ενυδρείο...μπορεί να φιλοξενήσει άμεσα νέο ψάρι?

Και αν ναι, εκτός απο γκάπυς πλέον τι?

 

Έγινε επεξεργασία - tsibarby
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 

Ξαφνικός μαζικός θάνατος γκάπις

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 63
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): το δικό του - fluval
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 χρόνια και 1 μήνας
- Ψάρια (είδη και αριθμός): γκάπις και 2 snails-- (1 Horned Nerite Snail & 1 trumpet Snail)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):τάισμα 1 φορα την ημέρα στις 5:00μμ -αλλαγές κάθε 10-15 μέρες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,5
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):>50
- Θερμοκρασία:22C-24C
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Ναι
-Strips:Οχι
-Ηλεκτρονικά:Οχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: guppies
- Ιστορικό Ψαριού: -
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): -
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: καμία

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img) έχω ήδη βάλει συνημμένη ενός άδειου φυτεμένου ενυδρείου πλέον

Έγινε επεξεργασία - tsibarby
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις ...τι κάνουμε με το υψηλά NO3 & τι με το ενυδρείο...μπορεί να φιλοξενήσει άμεσα νέο ψάρι?

Και αν ναι, εκτός απο γκάπυς πλέον τι?

θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου και τα no3 θα πεσουν.αν η υχθειοφορτιση δεν ειναι μεγαλη δεν θα εχεις προβλημα με τα no3. εγω πιστευω οτι την πατησες λογω τησ ammonia spike και πιστευω οτι μπορεις να βαλεις αμεσα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε. Αν ειχες 50 νιτρικα μετα απο αλλαγη και με φυτα μεσα, σκεψου ποσα ειχες πριν!

Το πιο πιθανο ειναι να ανεβαζες αμμωνια ασχετα αν μετα μετρησες 0 η να παθανε δηλητηριαση απο κακες συνθηκες νερου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε. Αν ειχες 50 νιτρικα μετα απο αλλαγη και με φυτα μεσα, σκεψου ποσα ειχες πριν!

Το πιο πιθανο ειναι να ανεβαζες αμμωνια ασχετα αν μετα μετρησες 0 η να παθανε δηλητηριαση απο κακες συνθηκες νερου.

Send from the heart of the Amazonas

όχι η μέτρηση έγινε με τα πτώματα μέσα για να δούμε ακριβώς τι φταίει...μέχρι και εξέταση στα ψαράκια κάναμε για να δούμε τυχόν αλλοιώσεις...τίποτα...μόνο βιοψία που δεν κάναμε...

post-62178-0-97564900-1458027040_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ανεβηκε αποτομα και κατα πολυ η αμμωνια ή τα νιτρωδη απο αναποτελεσματικοτητα του φιλτρου λογο μεγαλης ιχθυοφορτησης.Φυσικα οταν τα βρηκες νεκρα ειχε προλαβει να την μηδενισει το φιλτρο αλλα ηταν αργα.

 

Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου και μπορεις να ξεκινησεις απο την αρχη,αυτη τη φορα ομως λιγο προσοχη με τον πληθυσμο :)

Το φιλτρο γραφεις οτι ειναι αυτο που ειχε το ενυδρειο της fluval μεσα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3

post-62178-0-43462800-1458027554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τα νιτρικα,εχω δει πολλες φορες να φτανουν 80 με 160 σε ενυδρεια και να ειναι ολα φυσιολογικα.

Το σημαντικοτερο ειναι να μην προλαβαινει να ανεβει αμμωνια και νιτρωδη.Γι'αυτο λεμε οσο περισσοτερη ροη στο φιλτρο και περισσοτερη βιολογια τοσο το καλυτερο.Να προλαβαινει να μηδενιζει nh3 και no2,τα no3 καλο ειναι να τα κραταμε χαμηλα αλλα δεν σκοτωνουν τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω το μεσημέρι νέες μετρήσεις ...20 ώρες μετά την συλλογή και αλλαγή του νερού κοντά στο μισό...χθες μπήκε αντιχλώριο +βακτήρια και καθαρίστηκε και το φίλτρο γιατί είχε πτώματα από πολλά μικρά...Θα σας τις παραθέσω εκ νέου...ανυπομονώ να δω τιμές NO3

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο 63 λίτρων ηλικίας 2 ετών με γκάπις με υπερπληθυσμό λόγω των γεννών με αλλαγές περίπου κάθε 10 με 15 ήμερες (τελευταία αλλαγή Παρασκευή)...φυτεμένο (2 ανούβιες+1 εντενσα) με 2 ξύλα και 2 πέτρες και μαύρο χαλίκι...μόλις πήγαμε να τα ταϊσουμε αφού ανάψαμε τη λάμπα (5 ώρες ημερησίως φως) αντικρίσαμε όλα τα ψάρια νεκρά! απίστευτη θλίψη!!! Δεν είχαμε καμία ένδειξη ότι κάτι πήγαινε στραβά εκτός από το γεγονός οτι την προηγούμενη μέρα δεν είχανε φάει. Αφού αδειάσαμε το ενυδρείο από τα πτώματα κάναμε όλες τις μετρήσεις...αμμωνία 0 -- ph 7,5 --- ΝΟ3 πάνω απο 50 (υγρό τέστ). Η θερμοκρασία στους 22 C & ο θερμοστάτης στους 24 C. Οξυγόνο και φίλτρο σε λειτουργία και δεν είχαμε και καμία διακοπή ρεύματος.

Φταίνε τα νιτρικά για το μαζικό θάνατο?

Έχει ξανατύχει σε κανέναν? Την ίδια μέρα όλα τα γκάπις νεκρά? Τώρα έχουμε πλέον ένα άδειο ενυδρείο....Θλίψη!!!

Και τώρα τι?

 

 

 

Σημειώνω δεν είχανε φάει επειδή δεν ήθελαν...η τροφή ήταν ανέγγιχτη στον πάτο...πρώτη φορά...

Καλησπερα φιλη μου αυτο που προβληματίζει εμενα ειναι πως με τοσο  περπληθυσμό και τοσο αραιες αλλαγες δεν εχεις καποιο συμπτωμα νωριτερα.

Το σωστο θα ηταν να γινονται οι αλλαγες πιο τακτικα προτεινομενη συχνοτητα με κανονικο πληθυσμό ειναι 1 φορα την εβδομαδα της ταξεως 30% του νερου.

 

Απο δικης μου πλευρας που ειχα και εγω περυσι Guppy καλο θα ηταν να κανεις και μια καλη σκουπα βυθου για να αποφυγεις εστω και την παραμικρη περιπτωση να εχει μπουκωσει ο βυθος απο πολα αποβλητα να ερχετε απο εκει ολο το προβλιμα του μαζικου θανατου..

 

εγω βεβαια τοτε το αδειασα ολο το επλυνα με καυτο νερο αλλαξα  και ολο τον βυθο οπως αλλαξα και ψαροσυνθεση.

 

Αυτα απο εμενα και το πως το αντιμετώπισα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανως καποια ψαρια ψοφουσαν αλλα μεσα στον χαμο δεν υπαρχει περιπτωση να τα δεις. Ανεβασε αμμωνια και μεχρι να παρεις τι γινοταν τα ψαρια εφυγαν και η ισορροπια επανηλθε.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτουμε οτι μέσα στο φίλτρο σου πέρα από σφουγγάρια έχεις και βιολογικό υλικό σωστά ??

Τα νεκρά ψάρια είχαν τίποτα σημάδια?Τα βράχγια τους ??

 

@all Εμένα γιατί το μυαλό μου πάει σε δηλητηρίαση και όχι σε αμμωνία ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...