Jump to content

Project Βιοτοπικης Προσέγγισης Αμαζονίου και Παραπόταμων.


Irakles

Recommended Posts

Θοδωρή πως να της ζητήσω τις πετρες? Γιατι τους λεω σχιστολιθο και με κοιτανε με το βλέμμα του ροφού...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο σχιστολιθος ειναι συνηθως πλακες σαν πλακακια. Θα ζητησεις μη ασβεστολιθικες.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Η πετρες γνευσιου κανουν??? Ειναι χρυσο-καφε και ειναι σαν εχουν ραβδώσεις??

Link to comment
Share on other sites

Η πετρες γνευσιου κανουν??? Ειναι χρυσο-καφε και ειναι σαν εχουν ραβδώσεις??

Καμία φωτό από τις συγκεκριμένες;;;;;
Link to comment
Share on other sites

http://www.votsalo.net/Products/Garden-Stones/Gneis-Stone.aspx

Απλα διάβασα σε ενα παλιο ποστ οτι η γνευσιου ειναι ακαταλληλες για ενυδρειο... ποστ του 2011

http://www.aquazone.gr/forums/topic/62824-annuooio-pleco-2/page-2

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Αυριο το ενυδρείο αρχίζει να ετοιμάζεται...

Τα σαλιγκάρια melanoides turbeculata που εχω μεσα δεν δημιουργούν πρόβλημα με τους νεους κατοίκους λογο του οτι ειναι γεωφαγοι?????

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω εχω μπολικα. Μεχρι στιγμης δεν εχουμε καποιο θεμα αλλα καποια στιγμη ειχα δει ενα ψαρι να τρωει μια μπουκια απο αμμο και να του καθετε για λιγο ενα. Το εφτυσε ομως αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

......Μάλιστα...... κοιτα που θα μαθω και πρώτες βοήθειες για ψαρια!!!!

Θοδωρή ποσο υψος βυθου να τους βάλω??? 5 ποντους ειναι καλα για αμμο??

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Οσο περισσοτερο μπορεις. Εγω εχω 75 κιλα μεσα και σε καποια σημεια εχουν πιασει γυαλι. Απο διακοσμηση μην αχοληθεις καθολου. Θα το κανουν αυτα οπως θελουν.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέτε αν μουλιασω στο καυτο νερο του δυκτιου που εχει χλώριο να επιρεασει τις ρίζες???

Link to comment
Share on other sites

Λέτε αν μουλιασω στο καυτο νερο του δυκτιου που εχει χλώριο να επιρεασει τις ρίζες???

Γεωφαγους σουριναμενσις παντως αν ψαχνεις ηρακλη πουλαει απο γεννα ενας

γνωστος σε πολυ καλη τιμη...

Εγω πηρα καμμια δεκαρια οσο υπαρχουν ακομα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις θεμα...

Γεωφαγους σουριναμενσις παντως αν ψαχνεις ηρακλη πουλαει απο γεννα ενας

γνωστος σε πολυ καλη τιμη...

Εγω πηρα καμμια δεκαρια οσο υπαρχουν ακομα!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις θεμα...

Γεωφαγους σουριναμενσις παντως αν ψαχνεις ηρακλη πουλαει απο γεννα ενας

γνωστος σε πολυ καλη τιμη...

Εγω πηρα καμμια δεκαρια οσο υπαρχουν ακομα!!

10αρια ??? Που τα εβαλες???

Link to comment
Share on other sites

Στο 700 αρι...

Κρατησα μονο τους δισκους και αυτα και μερικα ανσιστρακια απο γεννα..

Και μερικα οτοκυκλακια που εχω καιρο..

Αλλα ειναι μωρα...

Και δεν θα μεινουν και ολα σε 5-6 μηνες θα αρχισω να διωχνω και θα κρατησω καμμια ομαδα 6-8...

Το μονο που με ανυσηχει ειναι η θερμοκρασια...

Αν και δεν βλεπω να εχουν προβλημα στο 28 που την εχω...

Ισως ομως (αν και ειναι κινητικοτατα και τρωνε σαν παλαβα) να θελουν λιιιιγο πιο χαμηλα για να βγαλουν πιο καλες συμπεριφορες..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!

Δεν νομιζω το 28 ομως να τα επιρεαζει τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγαλώσει κι εγώ παλιότερα 5-6 γεωφάγους από γέννα σε δισκάδικο. Τρώνε σαν παλαβά και γίνονται μουλάρια, αλλά έχουν και πιο δυναμική συμπεριφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!

Δεν νομιζω το 28 ομως να τα επιρεαζει τόσο...

Μαλλον ειναι στα ορια τους ηρακλη...

Ενας και λιγο περισοτερο βαθμοι πιο κατω απο οτι καταλαβαινω μαλλον ειναι ιδανικα για το συγκεκριμενο ψαρι...

Θα το δω στην πορεια γιατι σουριναμενσις δεν εχω ξαναβαλει..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγαλώσει κι εγώ παλιότερα 5-6 γεωφάγους από γέννα σε δισκάδικο. Τρώνε σαν παλαβά και γίνονται μουλάρια, αλλά έχουν και πιο δυναμική συμπεριφορά.

Ναι απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι ψαρια υσηχα σαν τα κορυ αλλα ψαρια με χαρακτηρα...

Αν οι δισκοι μου ηταν μικροι σε μεγεθος ή ηλικιακα δεν ξερω αν θα ρισκαρα να τα βαλω μαζι γιατι ενα στρεσαρισματακι θα το περναγαν εχω την εντυπωση...

Δωσε μας μερικες πληροφοριες αν γινεται για το πως εχεις ζησει εσυ το συγκεκριμενο ειδος...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγαλώσει κι εγώ παλιότερα 5-6 γεωφάγους από γέννα σε δισκάδικο. Τρώνε σαν παλαβά και γίνονται μουλάρια, αλλά έχουν και πιο δυναμική συμπεριφορά.

Πες τα ολα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα ασχοληθεί παλιότερα με τους pellegrini. Είχα αγοράσει ένα χαρέμι 1α-3θ γύρω στα 6-7 εκ.. Μεγαλώσαν και γεννήσαν σε 200 λίτρα σε νερά με ph 6,8-7 και θερμοκρασία στους 26-27 βαθμούς. Ο αρσενικός ήταν αρκετά επιθετικός και αφού μεγάλωσαν λίγο, σκότωσε τη μία θηλυκιά, μετά από συνεχή κυνήγια. Και τις άλλες δύο πάντως γενικά στο τρέξιμο τις είχε. Γέννες από νωρίς και συχνές. Δεν χόρταινε γ..ονιμοποίηση. Γόνο κράτησα αφού μεγάλωσαν λίγο. Αφού μπούκωσαν τα κορίτσια, έβγαλα τον αρσενικό και στη συνέχεια και τις θηλυκές. Πήρα γύρω στα 25 ψάρια απ' τη κάθε θηλυκιά και ακολούθησαν τα γνωστά (πολλά ταΐσματα, αλλαγές κλπ). 

Γενικά τα χάρηκα τα ψάρια αυτά. Και την όλη διαδικασία αλλά και αυτά τα ίδια. Ενδιαφέρουσες συμπεριφορές και πολύ όμορφα χρώματα. Τράβηξα 6 μικρά αρσενικά, και τα μεγάλωσα στο δισκάδικο με το παλιότερο κοπάδι. Παρ'ότι κάναν κυνήγια μεταξύ τους, δεν πείραξαν ποτέ κανένα δίσκο. Ακόμα κι όταν μεγάλωσαν (πάνω από 17 εκ.), όταν βρίσκοταν δίσκος στη διαδρομή του κυνηγιού τους, τράβαγαν χειρόφρενο και παρέκαμπταν. Σ' αυτό το μέγεθος, οι δίσκοι άρχισαν να ενοχλούνται από τα "παιχνίδια" τους, οπότε τ' αγόρια έφυγαν γι'άλλες πολιτείες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχα ασχοληθεί παλιότερα με τους pellegrini. Είχα αγοράσει ένα χαρέμι 1α-3θ γύρω στα 6-7 εκ.. Μεγαλώσαν και γεννήσαν σε 200 λίτρα σε νερά με ph 6,8-7 και θερμοκρασία στους 26-27 βαθμούς. Ο αρσενικός ήταν αρκετά επιθετικός και αφού μεγάλωσαν λίγο, σκότωσε τη μία θηλυκιά, μετά από συνεχή κυνήγια. Και τις άλλες δύο πάντως γενικά στο τρέξιμο τις είχε. Γέννες από νωρίς και συχνές. Δεν χόρταινε γ..ονιμοποίηση. Γόνο κράτησα αφού μεγάλωσαν λίγο. Αφού μπούκωσαν τα κορίτσια, έβγαλα τον αρσενικό και στη συνέχεια και τις θηλυκές. Πήρα γύρω στα 25 ψάρια απ' τη κάθε θηλυκιά και ακολούθησαν τα γνωστά (πολλά ταΐσματα, αλλαγές κλπ). 

Γενικά τα χάρηκα τα ψάρια αυτά. Και την όλη διαδικασία αλλά και αυτά τα ίδια. Ενδιαφέρουσες συμπεριφορές και πολύ όμορφα χρώματα. Τράβηξα 6 μικρά αρσενικά, και τα μεγάλωσα στο δισκάδικο με το παλιότερο κοπάδι. Παρ'ότι κάναν κυνήγια μεταξύ τους, δεν πείραξαν ποτέ κανένα δίσκο. Ακόμα κι όταν μεγάλωσαν (πάνω από 17 εκ.), όταν βρίσκοταν δίσκος στη διαδρομή του κυνηγιού τους, τράβαγαν χειρόφρενο και παρέκαμπταν. Σ' αυτό το μέγεθος, οι δίσκοι άρχισαν να ενοχλούνται από τα "παιχνίδια" τους, οπότε τ' αγόρια έφυγαν γι'άλλες πολιτείες.

Οποτε καπου εχω δικιο που φοβαμαι οτι μπορει οι δισκοι να στρεσαρωνται απο το συγκεκριμενο ειδος....

Θελουν κανα χρονο μεχρι να φτασουν σε τελικα μεγεθη;;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καπου εχω δικιο που φοβαμαι οτι μπορει οι δισκοι να στρεσαρωνται απο το συγκεκριμενο ειδος....

Θελουν κανα χρονο μεχρι να φτασουν σε τελικα μεγεθη;;

Οι δίσκοι μπορεί να στρεσάρονται τόσο από το παιχνίδι τους,αλλά κυρίως από τις γέννες τους,όπου τα γίνονται πολύ επιθετικά!

Τελικό μέγεθος σε γυάλα είναι σχετικό, εύκολα στην αιχμαλωσία θα ξεπεράσουν το τελικό μέγεθος που αναφέρεται σε βιβλιογραφία.

Σε ένα χρόνο θεωρώ ότι εύκολα ένας γεωφαγος θα πιάσει τους 15-17 πόντους, αν ταιστει καλά :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στάθη όπως ξέρεις όλα είναι σχετικά αφού οι χαρακτήρες διαφοροποιούνται. Όπως και να το κάνουμε όμως οι γεωφάγοι έχουν άλλο ταπεραμέντο (πέρα από τις προτιμήσεις στα νερά) από τους δίσκους, οπότε...

Πάει καιρούς και δε θυμάμαι καλά τους χρόνους, αλλά νομίζω ότι ένα έτος είναι αρκετό σε μεγάλη γυάλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι μπορεί να στρεσάρονται τόσο από το παιχνίδι τους,αλλά κυρίως από τις γέννες τους,όπου τα γίνονται πολύ επιθετικά!

Τελικό μέγεθος σε γυάλα είναι σχετικό, εύκολα στην αιχμαλωσία θα ξεπεράσουν το τελικό μέγεθος που αναφέρεται σε βιβλιογραφία.

Σε ένα χρόνο θεωρώ ότι εύκολα ένας γεωφαγος θα πιάσει τους 15-17 πόντους, αν ταιστει καλά :)

Συμφωνώ Δημήτρη. Για γέννα μαζί με δίσκους δε το συζητάω γιατί αλλάζει πολύ το σενάριο. Γι' αυτό διάλεξα μόνο αρσενικά για το δισκάδικο. :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...