Jump to content

Recommended Posts

μιας και ολοενα και περισσοτεροι,οπως και εγω,πλεον εχουν περασει

απο το κανονικο τσιγαρο στο ηλεκτρονικο ανοιγω αυτο το θεμα ετσι ωστε

οι ατμιστες του φορουμ να ανταλλαξουμε εμπειριες απο την επαφη μας

με αυτο.τι εξοπλισμο χρησιμοποιουμε,τι υγρα ατμιζουμε και γενικα αν εχουμε

δει διαφορα με τη χρηση του η.τ

 

ας κανω την αρχη.εχω σχεδον 5 μηνες να καπνισω κ.τ απο τους

οποιους τους 3 ατμιζω.εχω πλεον περασει στους επισκευσιμους ατμοποιητες

και συγκεκριμενα σε kayfun liteplusv2 και kayfun v4 μιας και προτιμω

τις mouth to loung <<τσιγαρισιες>> τζουρες.

απο μπαταριοθηκες χρησιμοποιω joyetech evic vtc mini,eleaf istick60,sigelei zmax 3 και

εσχατως ενα nemessis μηχανικο μοντ(κλωνο).

απο υγρα πολλες δοκιμες και πλεον εχω καταληξει σε e-liquid france supreme και relax

και γενικα σε 50/50 αναλογια pg/vg και 6αρα νικοτινη.

ηδη δεν αντεχω την μυρωδια του κανονικου τσιγαρου η οποια με ενοχλει σε βαθμο

που δεν φανταζομουνα.ακομα και τα <<καπνικα>> υγρα μου φαινονται καπως οποτε

κανω μπισκοτο-καφε-καραμελο-βανιλοειδη υγρα.

αρχισα να μυριζω καλυτερα,να γευομαι καλυτερα,να μην μυριζω σαν τασακι.

 

αν ανεβαζαμε και καμμια φωτο θα ειχε ενδιαφερον να βλεπουμε το συνδυασμο που χρησιμοποιει ο

καθενας.

θα ανεβασω και εγω απο αυριο απο την μινι συλλογη.

 

ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΗΔΗ

ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΕΝΑΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ  ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΙΒΛΑΒΗ

ΤΡΟΠΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΝΗΛΙΚΑ ΑΤΟΜΑ.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να ενα ωραιο θεμα....

 

εγω ατμιζω δυο χρονια πλεον, τους πρωτους 10 μηνες περιπου δεν εκανα ουτε ενα τσιγαρο, απο εκει και περα κανω ενα-δυο πρωτον γτ το ζηλευω και δευτερων γτ καπνιζε και το ετερον ημυσι, πλεον μπηκε και εκεινη στο Η.Τ. και τα παμε πολυ καλα, κανενα τσιαγαρο εκεινη και εγω ακομα κανενα στα κλεφτα, απο ζηλια πιο πολυ, κανω κανα δυο τσουρες και το πεταω καθως μου θυμηζει ποσο σιχαμερο ειναι...

 

εχω περασει απο Eleaf Istick 20w με απλους ατμοποιητες και στην συνεχεια με τον θρυλικο πλεον Ναυτιλο, μετα πηγα και εγω σε επισκευασιμους οπως ο Expromiser 1,2, Lemo 2 και πλεον στον αγαπιμενο μμ Goblin MIni... εχω και εναν ντριπερ για χαλαρες στιγμες στο σπιτι... απο μπαταρια εχω μια Joyteck eCic vt. την μεγαλη πορτοκαλι για τους γνωστες....

 

απο υγρα περνω βασεις και φτιαχνω, ξεκινησα με Atmos Balance και μετα Mist, πλεον περνω τις βασεις της E-cig που ειναι 95% VG-5% νερο. απο νικοτινη ξεκινησα με 20, ναι 20 νικοτινη, τζουρα και ζαλαδα, αλλα απ την πρωτη μερα δεν ηθελα τσιγαρο και τωρα εχω φτασει στο 4...

 

απο αρωματα δεν περνω κατι συγκεκριμενο, σπανια και ειναι πολυ λιγα αυτα που εχω δοκιμασει και εχω παρει...

 

απο καταναλωσει τωρα μπορει να κανω 10ml μεχρι και 40ml, βεβαια σπανια φτανω εκει, η μεση καταναλωσει ειναι 10-17....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ατμιζα για 6 μηνες με ενα joytech ego-t (απο τα πρωτα) και με αυτο το μαραφετι καταφερα μετα απο 10 χρονια να κοψω το τσιγαρο.Φυσικα μετα απο 6 μηνες εκοψα και το ηλεκτρονικο και τωρα "Mε λενε Μιχαλη και ειμαι καλα" εδω και 4,5 χρονια :)

 

Σαν μεταβατικο σταδιο για να το κοψει καποιος ειναι καλο,μονιμα ομως δεν ξερω αν θα το εκανα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω στο αθλημα στα 2 χρονια σχεδον.

Υγρα φτιαχνω εγω με περιεκτικοτητα σε νικοτινη 0,3

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω 4,5 χρόνια τωρα. Εχουν περάσει διάφορα μηχανήματα απο τα χερια μου, απο τα πρωτα πρωτόγονα κιολας. Τωρα εχω ενα mini Ναυτίλο και δυο μπαταρίες iStick 40αρες.

 

Απο υγρά εδω και αρκετούς μήνες εχω σταθεροποιηθεί στα Liqua american blend και traditional. Kαπνικες γεύσεις, δεν μπορω καραμελες-σοκολατες-βανιλιες-φράουλες κ.λ.π.

 

Απο περιεκτικότητα κυμαίνομαι στα 6 καμια φορά και στα 9.

 

Δεν εχω ξανακαπνίσει, και ο καπνός και η βρώμα του τσιγάρου μου φερνουν πια αηδία. Μου φαίνεται απίστευτο ποσο "βρώμαγα" τσιγαρίλα παλιά και δεν το καταλάβαινα.

 

Παντως σκέφτομαι κι αυτο το ηλεκτρονικό να το κόψω. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ατμιζα για 6 μηνες με ενα joytech ego-t (απο τα πρωτα) και με αυτο το μαραφετι καταφερα μετα απο 10 χρονια να κοψω το τσιγαρο.Φυσικα μετα απο 6 μηνες εκοψα και το ηλεκτρονικο και τωρα "Mε λενε Μιχαλη και ειμαι καλα" εδω και 4,5 χρονια :)

Σαν μεταβατικο σταδιο για να το κοψει καποιος ειναι καλο,μονιμα ομως δεν ξερω αν θα το εκανα.

Ετσι...

Ετσι και εγω σαν τον Μιχαλη..

Καπνιζα 20 χρονια περιπου...

Απο φλασια πριν απο 5-6 χρονια χωρις πριν να προσπαθησω τιποτα αλλο (τσιρωτα ή τσιχλες ή βελονισμους κ.τ.λ.)καταφερα να το κοψω με ηλεκτρονικο...

Και μαζι καταφεραν να το κοψουν και οι δικοι μου...

Αυτος πιστευω οτι ηταν και ο σκοπος του οταν βγηκε δηλαδη ενα μεταβατικο σταδιο οπως αναφθηκε...

Τα οφελη ειναι ανουσιο να τα αναφερουμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν καπνιστής για 21 περίπου χρόνια.

Τον Φεβ 2013 έκανα την οριστική μετάβαση. Είχα προσπαθήσει και παλιότερα και είχα αποτύχει.

Έχω κλείσει λοιπόν 3 χρόνια.

Εάν θα σταματήσω κι αυτό δεν το ξέρω. Δε μπορώ να το βάλω στο μυαλό μου. Έκοψα τη μία συνήθεια (θανατηφόρα),

αντικαθιστώντας τη με μία άλλη συνήθεια (λιγότερο βλαβερή σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα).

Και φυσικά κάνω καλό και στη ... τσέπη μου.

 

Για όλη την ημέρα χρησιμοποιώ απλές ego μπαταρίες με aspire K1 (με κεφαλές bdc).

Για το βραδάκι έχω joyetech evic vtc-mini με joyetech delta 16.

Υγρά diy με βάσεις της atmos lab και αρώματα atmos lab και ecig.

Νικοτίνη είμαι στα 8 mg/ml και κατανάλωση γύρω στα 7 - 8 ml την ημέρα.

Αυτά κι από μένα.

Καλά ατμίσματα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό όσες φορές προσπάθησα με το ηλεκτρονικό δεν τα κατάφερα. Δεν καταλαβαίνω. Μπαταρίες,ατμιστές, έτοιμα ζουμιά, φτιαχτά και πάει λέγοντας. Μου φαίνονται ποιο δύσκολα και απο reef tank.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό όσες φορές προσπάθησα με το ηλεκτρονικό δεν τα κατάφερα. Δεν καταλαβαίνω. Μπαταρίες,ατμιστές, έτοιμα ζουμιά, φτιαχτά και πάει λέγοντας. Μου φαίνονται ποιο δύσκολα και απο reef tank.

αμα εχεις Reef το ατμισμα δεν ειναι τιποτα.... απλα θελει χρονο και υπομονη.... αντε και λιγο ψαξιμο ή διαβασμα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιας και ολοενα και περισσοτεροι,οπως και εγω,πλεον εχουν περασει

απο το κανονικο τσιγαρο στο ηλεκτρονικο ανοιγω αυτο το θεμα ετσι ωστε

οι ατμιστες του φορουμ να ανταλλαξουμε εμπειριες απο την επαφη μας

με αυτο.τι εξοπλισμο χρησιμοποιουμε,τι υγρα ατμιζουμε και γενικα αν εχουμε

δει διαφορα με τη χρηση του η.τ

 

ας κανω την αρχη.εχω σχεδον 5 μηνες να καπνισω κ.τ απο τους

οποιους τους 3 ατμιζω.εχω πλεον περασει στους επισκευσιμους ατμοποιητες

και συγκεκριμενα σε kayfun liteplusv2 και kayfun v4 μιας και προτιμω

τις mouth to loung <<τσιγαρισιες>> τζουρες.

απο μπαταριοθηκες χρησιμοποιω joyetech evic vtc mini,eleaf istick60,sigelei zmax 3 και

εσχατως ενα nemessis μηχανικο μοντ(κλωνο).

απο υγρα πολλες δοκιμες και πλεον εχω καταληξει σε e-liquid france supreme και relax

και γενικα σε 50/50 αναλογια pg/vg και 6αρα νικοτινη.

ηδη δεν αντεχω την μυρωδια του κανονικου τσιγαρου η οποια με ενοχλει σε βαθμο

που δεν φανταζομουνα.ακομα και τα <<καπνικα>> υγρα μου φαινονται καπως οποτε

κανω μπισκοτο-καφε-καραμελο-βανιλοειδη υγρα.

αρχισα να μυριζω καλυτερα,να γευομαι καλυτερα,να μην μυριζω σαν τασακι.

 

αν ανεβαζαμε και καμμια φωτο θα ειχε ενδιαφερον να βλεπουμε το συνδυασμο που χρησιμοποιει ο

καθενας.

θα ανεβασω και εγω απο αυριο απο την μινι συλλογη.

Αυτο ρε παιδεια μπορει να μου πει καποιος τη ακριβως ειναι και τη σημαινει?

Link to comment
Share on other sites

50% PG(Προπυλενογλυκόλη) - 50% VG( φυτική γλυκερίνη)..... σου εβαλα και δυο λινκ για να παρεις μια ιδεα πανω κατω τι ειναι αυτα τα συστατικα....

Link to comment
Share on other sites

να ενα ωραιο θεμα....

 

εγω ατμιζω δυο χρονια πλεον, τους πρωτους 10 μηνες περιπου δεν εκανα ουτε ενα τσιγαρο, απο εκει και περα κανω ενα-δυο πρωτον γτ το ζηλευω και δευτερων γτ καπνιζε και το ετερον ημυσι, πλεον μπηκε και εκεινη στο Η.Τ. και τα παμε πολυ καλα, κανενα τσιαγαρο εκεινη και εγω ακομα κανενα στα κλεφτα, απο ζηλια πιο πολυ, κανω κανα δυο τσουρες και το πεταω καθως μου θυμηζει ποσο σιχαμερο ειναι...

 

εχω περασει απο Eleaf Istick 20w με απλους ατμοποιητες και στην συνεχεια με τον θρυλικο πλεον Ναυτιλο, μετα πηγα και εγω σε επισκευασιμους οπως ο Expromiser 1,2, Lemo 2 και πλεον στον αγαπιμενο μμ Goblin MIni... εχω και εναν ντριπερ για χαλαρες στιγμες στο σπιτι... απο μπαταρια εχω μια Joyteck eCic vt. την μεγαλη πορτοκαλι για τους γνωστες....

 

απο υγρα περνω βασεις και φτιαχνω, ξεκινησα με Atmos Balance και μετα Mist, πλεον περνω τις βασεις της E-cig που ειναι 95% VG-5% νερο. απο νικοτινη ξεκινησα με 20, ναι 20 νικοτινη, τζουρα και ζαλαδα, αλλα απ την πρωτη μερα δεν ηθελα τσιγαρο και τωρα εχω φτασει στο 4...

 

απο αρωματα δεν περνω κατι συγκεκριμενο, σπανια και ειναι πολυ λιγα αυτα που εχω δοκιμασει και εχω παρει...

 

απο καταναλωσει τωρα μπορει να κανω 10ml μεχρι και 40ml, βεβαια σπανια φτανω εκει, η μεση καταναλωσει ειναι 10-17....

 

ατμομηχανη κανονικη ο Αγγελος. :D :D

 

γειτονα πολυ καταναλωση βλεπω.εχεις δεξαμενη? :D :D

Link to comment
Share on other sites

πηρα το βαρελι που εχω για τις αλλαγες και φτιαχνω υγρο για το τσιγαρο μου.....

 

:bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ατμιζα για 6 μηνες με ενα joytech ego-t (απο τα πρωτα) και με αυτο το μαραφετι καταφερα μετα απο 10 χρονια να κοψω το τσιγαρο.Φυσικα μετα απο 6 μηνες εκοψα και το ηλεκτρονικο και τωρα "Mε λενε Μιχαλη και ειμαι καλα" εδω και 4,5 χρονια :)

 

Σαν μεταβατικο σταδιο για να το κοψει καποιος ειναι καλο,μονιμα ομως δεν ξερω αν θα το εκανα.

 

σε μια προταση περιεκλεισες ολη την ουσια.

συγχαρητηρια για τη διακοπη. :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω στο αθλημα στα 2 χρονια σχεδον.

Υγρα φτιαχνω εγω με περιεκτικοτητα σε νικοτινη 0,3

 

για δωσε specs απο εξοπλισμο Στρατο.

ενα πουλακι μου εχει πει οτι εισαι πολυ ανεβασμενος. B) B)

Link to comment
Share on other sites

πηρα το βαρελι που εχω για τις αλλαγες και φτιαχνω υγρο για το τσιγαρο μου.....

 

:bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:

 

:D :D :D

 

πλεον οταν θα βλεπω νεφωσεις προς νεα Λουτσα θα καταλαβαινω

πως εισαι εσυ. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

50% PG(Προπυλενογλυκόλη) - 50% VG( φυτική γλυκερίνη)..... σου εβαλα και δυο λινκ για να παρεις μια ιδεα πανω κατω τι ειναι αυτα τα συστατικα....

 

και μετα απο τοσο διαβασμα θα στριψει ενα τσιγαρο. :D :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω 4,5 χρόνια τωρα. Εχουν περάσει διάφορα μηχανήματα απο τα χερια μου, απο τα πρωτα πρωτόγονα κιολας. Τωρα εχω ενα mini Ναυτίλο και δυο μπαταρίες iStick 40αρες.

 

Απο υγρά εδω και αρκετούς μήνες εχω σταθεροποιηθεί στα Liqua american blend και traditional. Kαπνικες γεύσεις, δεν μπορω καραμελες-σοκολατες-βανιλιες-φράουλες κ.λ.π.

 

Απο περιεκτικότητα κυμαίνομαι στα 6 καμια φορά και στα 9.

 

Δεν εχω ξανακαπνίσει, και ο καπνός και η βρώμα του τσιγάρου μου φερνουν πια αηδία. Μου φαίνεται απίστευτο ποσο "βρώμαγα" τσιγαρίλα παλιά και δεν το καταλάβαινα.

 

Παντως σκέφτομαι κι αυτο το ηλεκτρονικό να το κόψω. 

 

γεια σου Θοδωρη.

μακαρι να το κοψεις και αυτο. :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν καπνιστής για 21 περίπου χρόνια.

Τον Φεβ 2013 έκανα την οριστική μετάβαση. Είχα προσπαθήσει και παλιότερα και είχα αποτύχει.

Έχω κλείσει λοιπόν 3 χρόνια.

Εάν θα σταματήσω κι αυτό δεν το ξέρω. Δε μπορώ να το βάλω στο μυαλό μου. Έκοψα τη μία συνήθεια (θανατηφόρα),

αντικαθιστώντας τη με μία άλλη συνήθεια (λιγότερο βλαβερή σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα).

Και φυσικά κάνω καλό και στη ... τσέπη μου.

 

Για όλη την ημέρα χρησιμοποιώ απλές ego μπαταρίες με aspire K1 (με κεφαλές bdc).

Για το βραδάκι έχω joyetech evic vtc-mini με joyetech delta 16.

Υγρά diy με βάσεις της atmos lab και αρώματα atmos lab και ecig.

Νικοτίνη είμαι στα 8 mg/ml και κατανάλωση γύρω στα 7 - 8 ml την ημέρα.

Αυτά κι από μένα.

Καλά ατμίσματα!

 

μια χαρα σε βρισκω Βασιλη. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό όσες φορές προσπάθησα με το ηλεκτρονικό δεν τα κατάφερα. Δεν καταλαβαίνω. Μπαταρίες,ατμιστές, έτοιμα ζουμιά, φτιαχτά και πάει λέγοντας. Μου φαίνονται ποιο δύσκολα και απο reef tank.

 

για να σε κρατησει το η.τ Παναγιωτη πρεπει να βρεις αυτο που σου ταιριαζει

κυριως υγρα και ποοσοστο νικοτινης.

τωρα απο εξοπλισμο δεν χρειαζεται πολλα πραγματα ουτε υπερβολες.

μια καλη μπαταριοθηκη με εναν καλο ατμοποιητη(σφιχτο η αερατο αναλογως τι σε βολευει)

και μακρυα απο το βρωμοτσιγαρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...