Jump to content

Κατασκευή διακοσμητικού


Nefelaki

Recommended Posts

Καλησπερα σας

 

Μετά από πολύωρη ιντερνετική έρευνα, πολλά βίντεο και φόρουμ (κατα βάση ξένα) αποφάσισα να ξεκινήσω να φτιάχνω ένα διακοσμητικό για το ενυδρείο μου.

Τα υλικά της κατασκευής είναι PVC σωλήνες, αφρός σταθεροποίησης και νεροδιάλυτο ριτινοειδές στεγανοποιητικό (σαν τσιμεντόσκονη είναι). Τα βίντεο που παρακολούθησα σταματούν εκεί. Δηλαδή το αφήνου με το τσιμεντέ (γκρί χρώμα) και στο οποίο έχουν κολλήσει πέτρες και ψεύτικα φυτά και δεν τους νιάζει να είναι άλλο χρώμα.

Επίσης ένα άλλο που είδα έχουν χρωματιστή σκόνη (καφέ, μωβ κτλ) κάτι το οποίο δεν μπορώ να βρω Ελλάδα.

 

Ξέρει κάποιος να μου πεί τι είδος μπογιας/ χρώματος ειναι ασφαλές για το ενυδρείο;

 

Στη φώτο δεν ειναι τελειωμένο! Θέλει κι άλλα χέρια τσιμεντόσκονης.

Νομίζω αν βαφτεί και μπεί στο ενυδρείο μαζί με τα φυτά και κάποιες πέτρες θα δείξει ωραίο. (μπορεί και όχι ! ;) )

post-62201-0-95830300-1458583778_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!! μπορείς και να μη βάλεις χρώμα, μέσα στο ενυδρείο κάποια στιγμή θα πιάσει άλγη κ θα φαίνεται πιο φυσικό :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ιδέες για την ολοκλήρωση του πολλές. . .

 

Από "βάψιμο" μέχρι και "πασάλειμα με άμμο" !!

 

Με μια αναζήτηση στο forum θα βρεις πολλές ίδεες αλλά και τρόπους δοκιμασμένους με επιτυχία για να το ολοκληρώσεις

και να το κάνεις να σου αρέσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!! μπορείς και να μη βάλεις χρώμα, μέσα στο ενυδρείο κάποια στιγμή θα πιάσει άλγη κ θα φαίνεται πιο φυσικό :)

 

Σκεφτόμουν μήπως το κάνω με διάφορα χρώματα (σαν ύφαλος από κοραλια..και καλά!) αλλά και η ιδέα σου δεν είναι καθόλου άσχημη.. και λιγότερο χρονοβόρα! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδέες για την ολοκλήρωση του πολλές. . .

 

Από "βάψιμο" μέχρι και "πασάλειμα με άμμο" !!

 

Με μια αναζήτηση στο forum θα βρεις πολλές ίδεες αλλά και τρόπους δοκιμασμένους με επιτυχία για να το ολοκληρώσεις

και να το κάνεις να σου αρέσει ;)

 

Πολύ καλές ιδέες, σε ευχαριστώ..

Και το background πολύ καλό! Φτιάχνω και μια σπηλιά από φελιζόλ συνάμα (θα ανεβάσω φώτο αργοτερα) αλλά και αυτή η ιδέα δεν ειναι καθόλου άσχημη.. απλά θέλει παραπάνω χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι.

Ας πούμε ότι το τελειώνω, πως μπορώ να το κάνω κατάλληλο να μπεί στο ενυδρείο μου που έχει ήδη ψαρια; 

Φαντάζομαι ότι  δεν πρέπει να μπεί κατευθείαν.

Γιατί όσα διάβασα (μέχρι στιγμής) όλοι πρώτα έκαναν τα διακοσμητικά, έστρωσαν το ενυδρείο και μετά έβαλαν ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλληλο θα είναι εφόσον έχεις χρησιμοποιήσει τα σωστά υλικά ,κάτι το οποίο κάνεις ήδη δηλαδή.

Από εκεί και πέρα το μόνο που θα σου συνιστούσα να κάνεις είναι να το αφήσεις λίγες μέρες σε ενα κουβά με νερό

να το αλλάζεις πχ καθημερινά και να το παρατηρησεις μήπως βγάλει κάτι . . .

 

Τσίμπα άλλο ένα αγαπημένο background για να παίρνεις ιδέες . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλληλο θα είναι εφόσον έχεις χρησιμοποιήσει τα σωστά υλικά ,κάτι το οποίο κάνεις ήδη δηλαδή.

Από εκεί και πέρα το μόνο που θα σου συνιστούσα να κάνεις είναι να το αφήσεις λίγες μέρες σε ενα κουβά με νερό

να το αλλάζεις πχ καθημερινά και να το παρατηρησεις μήπως βγάλει κάτι . . .

 

Τσίμπα άλλο ένα αγαπημένο background για να παίρνεις ιδέες . . . ;)

 Αυτό σκέφτηκα και εγώ! Τον κουβά.. απλά είπα να ρωτήσω μήπως χρειάζεται και κάτι άλλο!

 

Σε ευχαριστώ! :)

 

Για το background πολύ καλό και ανέξοδο! Είχα παλιά διακοσμητικές φιλέτα πέτρες Καρύστου αλλά βρήκα αυτές που έχω τώρα και μου άρεσαν καλύτερα! Νομίζω το προηγούμενο που ποσταρες μου άρεσε καλύτερα! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν μήπως το κάνω με διάφορα χρώματα (σαν ύφαλος από κοραλια..και καλά!) αλλά και η ιδέα σου δεν είναι καθόλου άσχημη.. και λιγότερο χρονοβόρα! ;)

 

Όχι ύφαλο βρε σε γλυκό νερό, δεν θα πηγαίνει. Νομίζω ότι η άμμος είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ύφαλο βρε σε γλυκό νερό, δεν θα πηγαίνει. Νομίζω ότι η άμμος είναι το καλύτερο.

Ναι, έχεις δίκιο. Το ξανασκέφτηκα!

 

Αν καταφέρω να βρώ την σκόνη που ψάχνω για να χρωματίσω το στεγανοποιητικό κονίαμα θα το κάνω. Αν όχι θα το αφήσω έτσι και όπως είπε παραπάνω η gyristroula!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη σκόνη τελικά! 

Αυριο θα πάω να την πάρω. Θα ανεβάσω φώτο μόλις περάσω 1-2 χέρια ακόμα και φανεί το χρώμα.

 

ΥΓ.: Σκέφτομαι να πάρω χαλαζιακή άμμο από μάντρα υλικών και να την ξεβγάλω και βράσω όπως έκανα με τις πέτρες και το χαλίκι. Λέτε να έχει πρόβλημα;

Τι φυτά μπορούν να ριζώσουν και να ζήσουν σε τέτοια άμμο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι από petshop?

Συνήθως τα υλικά από μάντρες έχουν πάρα πολύ σκόνη και χώμα και θέλουν πολλά χέρια πλύσιμο. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι από petshop?

Συνήθως τα υλικά από μάντρες έχουν πάρα πολύ σκόνη και χώμα και θέλουν πολλά χέρια πλύσιμο. . .

 

Δεν έχω πρόβλημα να να πλύνω και να τα βράσω. Δεν νομίζω να θέλει παραπάνω από το πετραδάκι που πήρα από την παραλία.

Απο Pet shop νομίζω ότι είναι ακριβά τα 10 ευρώ για 5 κιλά (αν υπολογίσεις ότι θα θέλω 10-15 κιλά σίγουρα). Και αν τα παραγγείλω ονλάιν που είναι πιο φτηνά, μου έρχεται το ίδιο με τα μεταφορικά καθώς θα είναι πολλά τα κιλά.

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντεχεις το πλύσιμο και μπορείς να βρεις κάποια που να σου αρέσει χρησιμοποίησε την.

Πρόσεξε μόνο να μην είναι πολύ λεπτοκκοκη γιατί μπορεί να σου πετρώσει.

Το βράσιμο δεν το θεωρώ απαραίτητο :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αρχίσουμε να ανησυχούμε που δεν μας δείχνει την πρόοδο του έργου ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αρχίσουμε να ανησυχούμε που δεν μας δείχνει την πρόοδο του έργου ?

 

χαχαχα!! Καλημέρα!

 

Όχι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Απλά άλλαξαν τροπή τα πράγματα! Το διακοσμητικό αυτό έκατσε στην άκρη!

Έκανα ένα τελείως διαφορετικό το οποίο σε 1-2 μέρες θα είναι έτοιμο για να μπει στο ενυδρείο.

Και σε αυτές τις δύο μέρες θα ετοιμάζεται και η νέα ψαροσύνθεση του ενυδρείου μου!

Απλά καθυστερώ λίγο γιατί δεν είναι εύκολο να φύγουν όλα τα ψαράκια με την μία και δεν μπορώ να κάνω όλες τι αλλαγές όσο είναι πολλά μέσα.

 

Λίιιιιιγη υπομονή!

Θα ανεβάσω φώτο εδώ από το διακοσμητικό καθώς και στην ανάλογη κατηγορία το ενυδρείο με τις αλλαγές!  ^_^

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Το διακοσμητίκό τελικά άκυρο! Το έφτιαξα.. είναι πολύ ωραίο. Μέσα στο ενυδρείο φαινόταν πολύ καλό αλά δεν θέλει με τίποτα να κλατσει κάτω. Σαν βαρίδια έβαλα 2 μεγάλα φιλέτα μάρμαρο στο πάτο του άλλα το φελιζόλ (απο φελιζόν και σκόνη τσιμένου) δεν ήθελε με τίποτα να κάτσει κάτω. Μέχρι και τις πέτρες που είχα στο ενυδρείο έβαλα από πάνω για να δω πόσο βάρος θέλει πια ώστε να μπορέσω να κάνω τις αλλαγές.. αλλά ούτε αυτό έκανε κάτι. Αρνείται κατηγορηματικα να βυθιστεί.

Ο μόνος τρόπους που σκέφτομαι ότι θα πετύχει είναι να βγούν τα πάντα από το ενυδρείο (πράγμα λίγο δύσκολο) να στεγνώσει καλά και να το κολλήσω στον πάτο με σιλικόνη.

Η φώτο είναι 1-2 βήματα πρίν το τέλος. Δηλαδή μετά την φώτο έχω ρίξει 2 ακόμα χέρια με σκόνη τσιμέντου και έχω βάλει τα μάρμαρα (που δεν έκαναν δουλειά  :growl: )  Δεν ξέρω τι θα το κάνω.. ίσως στο δεύτερο ενυδρείο!  ^_^

 

Τώρα έχω κάνει τις δραματικές αλλαγές στην ψαροσύνθεση όπως μου υποδείξατε εδώ (θα πώ λεπτομέρεις στο σχετικό θέμα που έχω ανοιξει) και για διάκοσμο αποφάσισα φυτά και ξύλα για να νιώθουν λίγο πιο στο σπίτι τους τα νέα μέλη της οικογένειας!  :D

 

Θα ανεβάσω φωτο από το ενυδρείο αργότερα που θα έχει και φως για να το δείτε καλύτερα με τους νέουν κατοίκους.

post-62201-0-20111600-1460191724_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...