Jump to content

Τη βοήθεια σας!!! Με τα φυτά!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας στις παρακατω φωτογραφίες θα δείτε τα φυτά μου κάποια από αυτά που έχουν πρόβλημα, έχω co2 και ρίχνω excel (μου το πρότειναν στο pet shop και ρίχνω και flourishe. Το πρόβλημα εμφανίστηκε στο φυτό Ludwigia Glandulosa potted που έχασε τα φύλλα του, το διπλανό του έχει αρχίσει και σαπίζουν -τρυπάνε τα φύλλα και τέλος είχα και το Didiplis Diandra, είχε αρχίσει να μαυρίζει ώσπου στο τέλος δεν έμεινε τίποτα. Εάν κάποιος έχει καμία ιδέα θα με βοηθούσε. Έχω βάλει και μια φωτό από μια πέτρα με moss που είχα αγοράσει το οποίο φυτό έχει χάσει το χρώμα του όπως θα δείτε. Ευχαριστώ.2e1yhle.jpg[/img]

2crq148.jpg

2qibb00.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις: 60X60X35

Λίτρα: 120

Χρόνος λειτουργίας: 1 χρόνος

Τύπος και διάρκεια φωτισμού: 2 τ5 των 15w & 14000k κάθε μια, 9 ώρες.

Co2 και τρόπος διάχυσης: μπουκάλα με κεραμικό διάχυτηρα, 1,5 σταγόνες/sec

Λίπανση: flourish τη συνιστώμενη ποσότητα 1 φορά την εβδομάδα & excel μέρα παρά μέρα

Υπόστρωμα:jbl manado, jbl advance από κάτω

Φίλτρανση: στο καπάκι του ενυδρείου βιολογικό υλικό

Θερμοκρασία: 27 βαθμούς σταθερά

No3 10

No2 0

Gh=DT=TH >14o

KH=TAC=carbonate hardness 6o

7,2

Chlore 0

Λίστα φυτών:Vallisneria Gigantea (-)

Hydrophilic Augustifolia

Moss

Alternathera Reinackii "Pink"

Anubias

Cryptocoryne beckettii "petchii"

Cryptocoryne undulata "broad leaves"

Cryptocoryne wendtii "brown"

Ceratophyllum demersum

Cabomba Caroloniana Bunch

Vallisneria Asiatica

Ludwigia Glandulosa potted

TC Eleocharis sp. Mini 1-2-Grow

Proserpinaca Palustris Cuba

Didiplis Diandra

Taxiphyllum

Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων : 7 guppies, 5 θηλυκούς μονομάχους και έναν αρσενικό, 4 caridina japonica, ένα Kuchli Loach και 5 helena.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Το διαστημα που λειτουργει το ενυδρειο εχεις αλλαξει λαμπες?

Το excel το δουλευεις καιρο μαζι με το co2?

Λιπασμα γιατι ριχνεις μια φορα τη βδομαδα και οχι σε δοσεις ολη την εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αρκετα λαθη οπως το βλεπω.

Καταρχην θα παρακαλουσα να χρησιμοποιουμε την δικη μας φορμα διαγνωσης.

Παμε στα θεματα σου τωρα.

Ο φωτισμος ειναι λαθος,πολυ υψηλα κελβιν στις λαμπες και γενικα πολυ χαμηλος φωτισμος σε βατ.

Αλλαζεις τις λαμπες και βαζεις 1χ6500Κ και 1χ4500Κ και ανεβαινεις σε φωτισμο βαζοντας καμια λαμπα παραπανω.

Δεν καταλαβα γιατι ριχνεις co2 και εξελ. Απο τη στιγμη που εχεις μπουκαλα,το εξελ δεν χρειαζεται.

Θα πας να παρεις λιπασματα γιατι τα φυτα σου εχουν ελειψεις. Θες καλιο και σιδηρο σιγουρα.

Τα λιπασματα δεν θα τα ριχνεις 1 φορα την εβδομαδα αλλα καθημερινα,θα σπας τη δοση που ριχνεις δια 6 και θα ριχνεις καθε μερα εκτος απο την 7η που θα κανεις αλλαγη νερου και δεν θα ριχνεις τιποτα.

Ριξε και ενα διαβασμα εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ludwigia μου φαίνεται φαγωμένη ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

Η ludwigia μου φαίνεται φαγωμένη ή είναι ιδέα μου;

 

Δεν είναι η ιδέα σου Άγγελε, κάποιος δοκιμάζει με όρεξη το φυτό, και εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν έχει αρκεστεί στα πάνω τρυφερά φύλλα, αλλά έχει δοκιμάσει από όλα τα σημεία. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αρκετα λαθη οπως το βλεπω.

Καταρχην θα παρακαλουσα να χρησιμοποιουμε την δικη μας φορμα διαγνωσης.

Παμε στα θεματα σου τωρα.

Ο φωτισμος ειναι λαθος,πολυ υψηλα κελβιν στις λαμπες και γενικα πολυ χαμηλος φωτισμος σε βατ.

Αλλαζεις τις λαμπες και βαζεις 1χ6500Κ και 1χ4500Κ και ανεβαινεις σε φωτισμο βαζοντας καμια λαμπα παραπανω.

Δεν καταλαβα γιατι ριχνεις co2 και εξελ. Απο τη στιγμη που εχεις μπουκαλα,το εξελ δεν χρειαζεται.

Θα πας να παρεις λιπασματα γιατι τα φυτα σου εχουν ελειψεις. Θες καλιο και σιδηρο σιγουρα.

Τα λιπασματα δεν θα τα ριχνεις 1 φορα την εβδομαδα αλλα καθημερινα,θα σπας τη δοση που ριχνεις δια 6 και θα ριχνεις καθε μερα εκτος απο την 7η που θα κανεις αλλαγη νερου και δεν θα ριχνεις τιποτα.

Ριξε και ενα διαβασμα εδω.

 

Συγνώμη για τη φόρμα διάγνωσης, την είχα ήδη φτιάξει, λάμπες δεν έχω αλλάξει και ο λόγος είναι ότι δε βρίσκω 15W 450mm, ασχετα με τα KELVIN.

Απο petshop μου είπαν να βάζω και excel εκτός του flourish, δεν είχα καθόλου σκεφτεί τη καθημερινή λίπανση!!!

Το πρόβλημα μου είναι ότι το ενυδρείο μου έχει το φίλτρο στο καπάκι με αποτέλεσμα να μη μπορώ να πειράξω το φωτισμό, π.χ. να βάλω μια παραπάνω λάμπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...