Jump to content

Απορίες περί CO2


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εδω!

 

Επειδη προσανατολιζομαι για αγορα συστηματος CO2, θα ηθελα τη βοηθεια σας και σε αυτο το σταδιο.

 

Ενα πληρες συστημα CO2 αποτελειται απο τη μπουκαλα με το καταλληλο κλειστρο, το ή τα μανομετρα, τη μικρομετρικη βαλβιδα, την ηλεκτροβανα, κτλ.

 

1) Αν το συστημα αποτελειται απο ενα μανομετρο, αυτο δειχνει τη πιεση της μπουκαλας ωστε να γνωριζουμε ποτε θα πρεπει να τη γεμισουμε. Φανταζομαι οτι εναλλακτικα, αντι του μανομετρου μετρησης πιεσης της μπουκαλας, μπορει το μανομετρο να ειναι για ρυθμιση της παροχης.

 

2) Αν αποτελειται απο δυο μανομετρα, το ενα δειχνει τη πιεση της μπουκαλας και το αλλο τη πιεση της παροχης

 

3) Οταν λεμε πιεση παροχης και αν εχω καταλαβει καλα αυτη ρυθμιζεται απο τη μικρομετρικη βαλβιδα. Δηλαδη οσο μεγαλυτερη πιεση ρυθμιζουμε μεσω της βαλβιδας αυτης τοσο περισσοτερες φυσαλιδες ανα λεπτο θα εχουμε, σωστα?

 

Παρακαλω, επαληθευσττε αν τα συμπερασματα μου ειναι σωστα και επειτα τα λεμε παλι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Το δικο μου το συστημα εχει ενα μανομετρο που δειχνει ποσο co2 εχει η μπουκαλα και βλεπεις αν τελειωνει.Κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται ουτε αυτο ουτε αλλο μανομετρο.Ποτε δεν τα βλεπεις.Ανοιγεις την στροφιγγα και μετα ρυθμιζεις με την μικρομετρικη βαλβιδα και τον μετρητη φυσαλιδων ποσο co2 θελεις.drop checker απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος για το τί μετραει το δευτερο μανομετρο. Λεμε μεν οτι μετραει τη πιεση της παροχης αλλα τί εννοουμε παροχη?

Παροχη μπορει να εννοουμε ολοκληρη τη διαδρομη ως το διαχυτηρα αλλα μπορει να εννουμε τη διαδρομη μεχρη τη μικρομετρικη βαλβιδα. Αν δηλαδη η μικρομετρικη βαλβιδα δεν μπορει να αντεξει σε βαθος χρονου τη υψηλη πιεση της μπουκαλας θα πρεπει να μειωθει νωριτερα και ισως αυτο γινεται με ενσωματωμενο σταθερο ή μεταβλητο μειωτή πιεσης. Θελω απλα να βεβαιωθω γι αυτο το θεμα πριν προχωρησω.

 

Επισης, πως καταλαβαινεις εγκαίρως οτι η μπουκαλα κοντευει να αδειασει ή οτι δεν μπουκωσε ο διαχυτηρας, αν δεν εχεις μανομετρο για τη μπουκαλα?

Link to comment
Share on other sites

Μια διορθωση στη τελευταια μου δημοσιευση:

 

Δεν ειμαι σιγουρος για το τί μετραει το δευτερο μανομετρο. Λεμε μεν οτι μετραει τη πιεση της παροχης αλλα τί εννοουμε παροχη?

Παροχη μπορει να εννοουμε ολοκληρη τη διαδρομη ως το διαχυτηρα αλλα μπορει να εννουμε τη διαδρομη μεχρη τη μικρομετρικη βαλβιδα. Αν δηλαδη η μικρομετρικη βαλβιδα δεν μπορει να αντεξει σε βαθος χρονου τη υψηλη πιεση της μπουκαλας θα πρεπει να μειωθει νωριτερα και ισως αυτο γινεται με ενσωματωμενο σταθερο ή μεταβλητο μειωτή πιεσης. Μπορει αυτο να ισχυει και για το ηλεκτροβανα. Θελω απλα να βεβαιωθω γι αυτο το θεμα πριν προχωρησω.

 

Επισης, πως καταλαβαινεις εγκαίρως οτι η μπουκαλα κοντευει να αδειασει ή οτι δεν μπουκωσε ο διαχυτηρας, αν δεν εχεις μανομετρο για τη μπουκαλα?

 

Link to comment
Share on other sites

Το μανόμετρο της μπουκάλας είναι απαραίτητο για διάφορους λόγους, για να ξέρουμε τι μας έβαλαν, για να προγραμματίσουμε την αναγόμωση κ.α. Για παράδειγμα εμένα ενώ ήταν σταθερό εδώ και 5 μήνες τώρα δείχνει να κατεβαίνει σχετικά γρήγορα άρα μάλλον πάει για άδειασμα, κάτι που μου λέει μιας και θα λείψω όλη την επόμενη εβδομάδα, ότι είναι καλύτερα να πάω να την αναγομώσω, παρά να αδειάσει εντελώς και να μείνω 3-4 μέρες χωρίς διοξείδιο ξαφνικά και πλακώσουν άλγες. Το δεύτερο μανόμετρο είναι για ασφάλεια της παροχής, το ρυθμίζεις λίγο παραπάνω ή ίσα με τη μικρομετρική ώστε να μην έχεις σε περίπτωση βλάβης της όλη την πίεση της μπουκάλας στο ενυδρείο, δεν είναι και τόσο απαραίτητο μέχρι την πρώτη φορά βέβαια που θα χρειαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, το πρωτο μανομετρο δειχνει τη πιεση της μπουκαλας. Το δευτερο τη πιεση της παροχης που τη ρυθμιζεις με τη βοηθεια μιας ενσωματομενης ρυθμιζομενης βαλβιδας-μικροστροφυγγας ισως και στη συνεχεια με τη μικρομετρικη βαλβιδα ρυθμιζουμε αυτο που λεμε φυσαλιδες ανα λεπτο, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το πρώτο μανόμετρο μας δείχνει την πίεση της μπουκάλας το δεύτερο μας δείχνει την πίεση που έχει ο ρυθμιστής πριν τη μικρομετρηκή (περίπου στα 2bar αν θυμάμαι καλά). Για να σταματήσει η ροή Co2 πρέπει η πίεση της μπουκάλας να πέσει κάτω από 2bar.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ηλεκτροβανα πανω η όχι ?

Ακομη δεν εχω τιποτα!

 

Καλημέρα. Το πρώτο μανόμετρο μας δείχνει την πίεση της μπουκάλας το δεύτερο μας δείχνει την πίεση που έχει ο ρυθμιστής πριν τη μικρομετρηκή (περίπου στα 2bar αν θυμάμαι καλά). Για να σταματήσει η ροή Co2 πρέπει η πίεση της μπουκάλας να πέσει κάτω από 2bar.

Αυτος ο ρυθμιστης που λες οτι ειναι πριν τη μικρομετρικη εχει απο μονο του μια πιεση στα 2 bar ή ειναι μεταβλητης ρυθμισης απο τον χρήστη?

Έγινε επεξεργασία - fisakis
Link to comment
Share on other sites

νομιζω το 2ο μανομετρο ειναι το τι πιεση δίνεισ εσυ με την μικρομετρικη αν δεν κανω λάθος, βάλε ηλεκτροβάνα να έχεισ το κεφάλι σου ήσυχο ώστε να την δουλεύεισ την μπουκάλα μαζι με την φωτοπερίοδο σου

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μανόμετρο δείχνει την πίεση που μπορείς να ρυθμίσεις και εσυ. Στους ρυθμιστής Co2 είναι νομίζω προρυθμισμένη στα 2 bar. Αν θέλεις εσύ βέβαια μπορείς να την αλλαξεις, αλλά νομίζω δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει σε ολα τα μανομετρα η πιεση της εξοδου.

Ειναι χρησιμο αν βαλεις spliter επανω για περισσοτερες εξοδους.

Και παλι χρησιμο ειναι γιατι η μικρομετρικες που εχουν επανω ειναι της πλακας ,δεν ρυθμιζονται ευκολα, οποτε μπορεις να παιξεις με 2 ρυθμισεις.

Μια της πιεσης του μανομετρου και της μικρομετρικης για να ελενχεις καλυτερα τις φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τύπων ρυθμιστές (regulators).

  • Αυτοί της μίας φάσης (single stage) που έχουν ένα ή δύο μανόμετρα. Την ξεχωρίζεις γιατί δεν έχει κάτι άλλο εκτός από τα μανόμετρο- α και την μικρομετρική.
  • και οι διπλής φάσης (dual stage) που απαραίτητα έχουν 2 μανόμετρα. Λέγονται έτσι γιατί σου δίνουν την δυνατότητα να ελέγχεις την έξοδο του αέρα προς στην μικρομετρική σου βαλβίδα. Την ξεχωρίζεις γιατί στο ρυθμιστή εκτός από την μικρομετρική έχεις και μια ακόμα στρόφιγγα, αυτή που ελέγχεις την έξοδο σου.

Στης μονής φάσης δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα και η έξοδος είναι σχεδόν πάντα ρυθμισμένη στα 2 ή 3 bar που είναι υπέραρκετα.

 

Όταν έχεις 2 μανόμετρα, το ένα μετράει την πίεση της μπουκάλας και άρα την ποσότητα που έχεις μέσα, και το άλλο την έξοδο του αέρα προς την μικρομετρική

 

Σε κάθε περίπτωση ανοίγεις της στρόφιγγα της μπουκάλας μισή στροφή και αν έχεις ρυθμιστή dual stage ρυθμίζεις την έξοδο απο την δεύτερη στρόφιγγα στα 2-3 bar, αν έχεις single stage τελείωσες.

 

Μετά με την μικρομετρική ρυθμίζεις τις φυσαλίδες σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι εσύ τί έχεις.

Μονής με 2 μανόμετρα ή διπλής με 2 μανόμετρα;

 

Αν θές βάλε φωτό να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι εσύ τί έχεις.

Μονής με 2 μανόμετρα ή διπλής με 2 μανόμετρα;

 

Αν θές βάλε φωτό να δούμε.

Οπως ειπα και παραπανω, το θεμα ειναι οτι ακομη δεν εχω και ψαχνομαι!!!!

 

Υπάρχουν δύο τύπων ρυθμιστές (regulators).

  • Αυτοί της μίας φάσης (single stage) που έχουν ένα ή δύο μανόμετρα. Την ξεχωρίζεις γιατί δεν έχει κάτι άλλο εκτός από τα μανόμετρο- α και την μικρομετρική.
  • και οι διπλής φάσης (dual stage) που απαραίτητα έχουν 2 μανόμετρα. Λέγονται έτσι γιατί σου δίνουν την δυνατότητα να ελέγχεις την έξοδο του αέρα προς στην μικρομετρική σου βαλβίδα. Την ξεχωρίζεις γιατί στο ρυθμιστή εκτός από την μικρομετρική έχεις και μια ακόμα στρόφιγγα, αυτή που ελέγχεις την έξοδο σου.

Στης μονής φάσης δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα και η έξοδος είναι σχεδόν πάντα ρυθμισμένη στα 2 ή 3 bar που είναι υπέραρκετα.

 

Όταν έχεις 2 μανόμετρα, το ένα μετράει την πίεση της μπουκάλας και άρα την ποσότητα που έχεις μέσα, και το άλλο την έξοδο του αέρα προς την μικρομετρική

 

Σε κάθε περίπτωση ανοίγεις της στρόφιγγα της μπουκάλας μισή στροφή και αν έχεις ρυθμιστή dual stage ρυθμίζεις την έξοδο απο την δεύτερη στρόφιγγα στα 2-3 bar, αν έχεις single stage τελείωσες.

 

Μετά με την μικρομετρική ρυθμίζεις τις φυσαλίδες σου.

Αυτο ηθελα να μαθω!!!! 

Δηλαδη, μεταβλητος ρυθμιστης μιας φασης, ωστε να ρυθμιζω μονο τη πιεση της παροχης, χωρις να με ενδιαφερει η πιεση της μπουκαλας, δεν υπαρχει ή κατι δεν καταλαβα σωστα? Αν υπαρχει, βρισκω με μανομετρο ή χωρις? Για παραδειγμα στις φιαλες προπανιου, υπαρχουν ετοιμοι ρυθμιστες μονιμα ρυθμιζμενοι σε μια πιεση(νομιζω 30mbar), υπαρχουν ρυθμιζομενοι χωρις μανομετρα αλλα και ρυθμιζομενοι με μανομετρο.

Επίσης, οι ηλεκτρομαγνητικες βανες αντεχουν τη πιεση της μπουκαλας οταν αυτη ειναι γεμάτη ή ειναι απαραιτητος ο ρυθμιστης πιεσης?

Τα 2 bar πιεση δεν ειναι υπερβολη? Το λεω αυτο γιατι αν θυμαμαι καλα 2,2 bar εχουν τα ελαστικα των αυτοκινητων και θεωρω οτι τοση πιεση ειναι περιττη, ειδικα για ενα μικρο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και παραπανω, το θεμα ειναι οτι ακομη δεν εχω και ψαχνομαι!!!!

 

Αυτο ηθελα να μαθω!!!! 

Δηλαδη, μεταβλητος ρυθμιστης μιας φασης, ωστε να ρυθμιζω μονο τη πιεση της παροχης, χωρις να με ενδιαφερει η πιεση της μπουκαλας, δεν υπαρχει ή κατι δεν καταλαβα σωστα? Αν υπαρχει, βρισκω με μανομετρο ή χωρις? Για παραδειγμα στις φιαλες προπανιου, υπαρχουν ετοιμοι ρυθμιστες μονιμα ρυθμιζμενοι σε μια πιεση(νομιζω 30mbar), υπαρχουν ρυθμιζομενοι χωρις μανομετρα αλλα και ρυθμιζομενοι με μανομετρο.

Επίσης, οι ηλεκτρομαγνητικες βανες αντεχουν τη πιεση της μπουκαλας οταν αυτη ειναι γεμάτη ή ειναι απαραιτητος ο ρυθμιστης πιεσης?

Τα 2 bar πιεση δεν ειναι υπερβολη? Το λεω αυτο γιατι αν θυμαμαι καλα 2,2 bar εχουν τα ελαστικα των αυτοκινητων και θεωρω οτι τοση πιεση ειναι περιττη, ειδικα για ενα μικρο ενυδρειο.

 

Η μπουκάλα σου θα έχει μια στρόφιγγα σαν την κόκκινη αριστερά που την ανοίγεις μισή στροφή και δεν ασχολείσαι μαζί της ξανά όσο λειτουργεί. Δεν σε ενδιαφέρει τι βγάζει η μπουκάλα, αλλά στο ένα από τα 2 μανόμετρα θα βλέπεις την συνολική πίεση της μπουκάλας και έτσι θα καταλαβαίνεις πόσο γεμάτη είναι. (Δές το κόκκινο βέλος)

 

Το πράσινο βέλος είναι η δεύτερη στρόφιγγα που ρυθμίζει την έξοδο Πρός την μικρομετρική.

 

post-60751-0-54823200-1458902937_thumb.png

 

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις με διπλά μανόμετρα για μεγαλύτερη ευκολία. Αν μπορείς να πάρεις και διπλής φάσης για να ρυθμίζεις την έξοδο προς την μικρομετρική ακόμα καλύτερα.

 

Όταν έψαχνα και εγώ είχα καταλήξει σε αυτή http://co2supermarket.co.uk/co2-regulator-dual-stage-dual-pressure-gauge-adjustable-pressure-p184.html αλλά τελικά βρήκα από φίλο που την είχε στο μαγαζί του για αναψυκτικά και μπύρες.

 

Μπορεί τα ελαστικά αυτοκίνητων να έχουν 2,2 bar αλλά η δίκιλη μπουκάλα έχει 60- 80 bar πίεση όταν είναι γεμάτη, οπότε οποιαδήποτε σύγκριση δεν μπορεί να γίνει. Η πίεση έχει να κάνει με το αέριο με τον όγκο, θερμοκρασία κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...