Jump to content

Green beard algae


AgMa

Recommended Posts

Και εκεί που έδινα συμβουλές στον panos84 πώς να καταπολεμήσει την green beard, ανακαλύπτω ότι έχω και εγώ την ίδια! Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν green dust η οποία έπιανε και τα φύλλα, αλλά με λίγη αναζήτηση είδα ότι πιάνει μόνο τζάμια και σπάνια τα φυτά. Παραξενεύτηκα...

Σήμερα πάω να δω το ενυδρείο και βουαλά:

 

IMG_20160325_183633.jpg

 

IMG_20160325_183700.jpg

 

IMG_20160325_183715.jpg

 

IMG_20160325_183812.jpg

 

Το θέμα με τις άλγεις που υπάρχει εδώ λέει:

1) Αύξηση νιτρικών. Είμαι στα 40-80ppm μιας και τελειώνει ο κύκλος του αζώτου

2) Αύξηση διοξειδίου. Είμαι πάνω από 30ppm. Πριν βάλω το ξύλο (δεν υπήρχε τίποτα άλλο εκτός τα φυτά και το υπόστρωμα που να επηρεάσουν το ph), μέτρησα ph και kh και ήμουν κάπου 30-32ppm σύμφωνα με τον πίνακα. Από εκεί και ύστερα το ανέβασα λίιιιγο ακόμη το co2.

3) Αφαίρεση προσβεβλημένων φύλων. Το έκανα ήδη πριν μερικές μέρες στην ludwigia, αλλά τα νέα φύλλα μετά από λίγο έπιαναν και αυτά άλγη.

 

Και γενικά πριν βάλω τα φυτά στο ενυδρείο, τα απολύμανα όλα ακόμη και τις ρίζες για ένα λεπτό σε διάλυμα χλωρίνης 1/19.

 

Κακά αρχίσαμε  :growl:

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Θέμα αυτή η άλγη...

 

Για περιμένε να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέτρησα 0 νιτρώδη, άρα είναι πλέον θέμα ημερών.

Έστρωσα με αμμωνία, δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει κάπου. Το θέμα είναι ότι εξαπλώνεται γρήγορα, έχει λίγη και η alternanthera reineckii. Αν περιμένω και άλλο, θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον δεν έχεις ψάρια , αν το πρόβλημα είναι εκτεταμένο θα μπορούσες να δοκιμάσεις χημική λύση. Έτσι θα σώσεις τα φυτά και δεν θα κινδυνέψει κάποιος οργανισμός.

 

Αν έχεις επωφεληθεί η άλγη από τον ανολοκλήρωτο κύκλο του αζώτου, σύντομα όπως λες θα φανεί. Αν όμως έχεις τόσο ραγδαία έξαρση της άλγης και δεν κάνεις κάτι τώρα, θα τα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα τώρα είναι η καλύτερη στιγμή να πειραματιστώ αφού δεν έχω ψάρια, αλλά δεν ξέρω τι να δοκιμάσω. Απ' τις γνωστές λύσεις, είμαι οκ. Να δοκιμάσω excel; Αλλά δεν ξέρω σε τι δοσολογία.

Και πες ότι την καταπολεμάω, πρέπει να βρω και τα αίτια γιατί θα ξαναεπιστρέψει αν δεν ευθύνεται ο κύκλος του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να φτάσουμε εκεί . Δηλαδή να ολοκληρωθεί ο κύκλος και βλέπουμε.

 

Εγώ χωρίς ψάρια μέσα θα δοκίμαζα και ειδικό σκεύασμα για τις άλγες εφ'όσον κάνω μία μικρή έρευνα πως δεν επηρεάζει τον κύκλο της βιολογίας. Το excel είναι πατέντα. Μπορεί να πιάσει μπορεί και όχι.

 

Αν αφού έχεις στρώσει δηλαδή αφού μετράς νιτρικά για 1-2 εβδομάδες και μόνο αυτά ξαναβγεί, τότε θα πρέπει να κοιτάξουμε άλλη πιθανότητα.

 

Τι φάσματα φωτός έχεις; Εμένα πχ μου βγαίνει πράσινη τριχωειδή στα φυτά που είναι κάτω από την day της juwel στα 8000κ και φοβάμαι πως επηρεάζεται από το φάσμα της.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Από λάμπες έχω grolux, juwel day και juwel nature.

Δεν το αφήνω έτσι μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος, θα τα καλύψει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Go σε "Φαρμακάκι" τότε. 

 

Το χειρότερο είναι πως δεν αντιμετωπίζεται μηχανικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω παντως να υπαρχει φυτεμενος που στην αρχη δεν ειχε αλγες.Πιστευω οτι παιζει ρολο η ωριμανση του ενυδρειου.Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν κανουμε τιποτα.Εγω θα εβαζα οξιζενε

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Κοσμά αυτής της άποψης είμαι. Οκ συμφωνώ ότι όσο ωριμάζει το ενυδρείο βρίσκει τις ισορροπίες του, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το πνίξει η άλγη.

Έριξα excel σήμερα σε μικρή υπερδοσολογία και έκλεισα το φίλτρο ώστε να πάει όσο γίνεται τοπικά. Όταν ρίχνουν τοπικά, πώς γίνεται; Με σύριγγα ή με σπρέι; Μέσα στο ενυδρείο; Το οξυζενέ είναι καλύτερο απ' το excel;

Link to comment
Share on other sites

Σύριγγα.

 

Καλύτερο το οξυζενέ ναι.

Link to comment
Share on other sites

Με συριγκα κατευθειαν στο φυτο.Εχει καλυτερα αποτελεσματα το οξυζενε αλλα επειδη ειναι πιο οξυ δεν κανει για πολυ ευαισθητα φυτα οπως οι moss.Τις καιει

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει οξυζενε στο ξεκινημα που ειχα μεγαλη εξαρση οχι τοσο λιγο που εχει ο Αγγελος,μιλαμε για μουσια και ειχε καθαρισει τελειως.Ειχα παθει πλακα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με οξυζενε 3%. Πάρε απο φαρμακείο (αν βρεις χωρίς σταθεροποιητές) καθώς κάποιοι σταθεροποιητές ειναι τοξικοί. Βέβαια αφού δεν εχεις ψαρια δεν θα εχεις προβλημα . Απλά αν σου μείνει θα μπορεις να το χρησιμοποιήσεις ξανά , αφού θα εχεις βάλει ψαρια

Αναλογία 1ml/λίτρο το ανώτερο που μπορεις να βάλεις.

Οταν το ρίχνεις να εχεις κληςει το φιλτρο.

Καλα ειναι να βάλεις σε σύριγγα και να το διοχετευεις σε περιοχές που εχεις την αλγη. Το αφήνεις για κανένα 30-40 λεπτό και κανεις μια αλλαγη νερου περιπου 30% και βάζεις το φιλτρο σε λειτουργία.

Προληπτικά το επαναλαμβάνεις μετα απο μια βδομάδα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το οξυζενε που χρησιμοποίησα.

Μεσα στο ενυδρειο ειχα και γαριδες. Δεν ειχα καμια απολεια.

Η Μος έγιναν καφέ , η ρισια που ειχα και το κερατόφύλλο έλιωσαν. Αλλα μετα απο 2 βδομάδες άρχισαν να ξανά αναπτύσονται .

post-61568-0-83621100-1458935313_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βλακεία θα πω, το ξερω.... πως ξέρουμε οτι ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζωτου? απο την δημιουργία οξυγόνου στα φυτά? η απο την μείωση των νιτρικων

 

 

1) Αύξηση νιτρικών. Είμαι στα 40-80ppm μιας και τελειώνει ο κύκλος του αζώτου       τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και φουλ νιτρικά .

Τοτε πλεον εχεις στρωμένη βιολογία. Δλδ βακτηρίδια που μετατρέπουν αμμωνία σε νιτρώδη, βακτηρίδια που μετατρέπουν τα νιτρώδη σε νιτρικά.

Τα νιτρικά τα "τρώνε " τα φυτα και μειώνονται με τις εβδομαδιεες αλλαγές νερου.

Link to comment
Share on other sites

Με το οξυζενέ υπάρχει περίπτωση να φύγει και αυτή η πρασινίλα που έχει καλύψει τα φύλλα; Πολλά ζητάω ε; :P

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα βγάλει φτερά και θα φύγει :)

Link to comment
Share on other sites

Το ελπίζω, γιατί δεν έχω διαβάσει κάπου ότι μπορεί να κάνει δουλειά το excel ή το οξυζενέ. Πιο πολύ δοκιμή κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα και βάλε σαλιγκάρια, λιπάσματα ρίχνεις; 

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να ξαναρωτήσω. . .

 

Νικιέται η green beard με οξυζενέ και exel??

 

Όσοι την νικήσατε με οξυζενέ ή excel ήταν σίγουρα green beard ή μήπως ήταν κάτι άλλο ?
 

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να ξαναρωτήσω. . .

 

 

Όσοι την νικήσατε με οξυζενέ ή excel ήταν σίγουρα green beard ή μήπως ήταν κάτι άλλο ?

 

 

Φεύγει με τοπική έκχυση excel...μετα βέβαια αν δεν εξαφανιστεί η αιτία ξανά βγαίνει....εγω κουραστικά να ρίχνω και το σταματησα.Επισης βγαίνει με εμβάπτιση σε διάλυμα χλωρίνη που γράφεται.... πιο αποτελεσματικο για όλο το φυτό,αλλα κ πάλι αν δε βρεθεί η αιτία ξανά βγαίνει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...