Jump to content

Diy βαση ενυδρειου


panos84.

Recommended Posts

Θα κανω μια ξυλινη βαση για ενυδρειο 1,5*50*60 450 λιτρα αλλα θελω να κρατει μεχρι 700 λιτρα μπας κ κανω καμια αναβαθμιση στο μελλον.Εχω δει αρκετα πραγματα στο ιντερνετ,αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι συγκεκριμενο.....να βαλω ποδαρακια ωστε να παταει στο πατωμα μονο με αυτα(10-12 ποδαρακια), θα κρατησει ή θα πρεπει να μπει κ στο πατωμα πχ κοντρα πλακε με κοντρες?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από το σχέδιο της βάσης τα ξύλα, τον σκελετό που θέλεις να βάλεις κτλ.

 

Έχεις κάποιο σχέδιο στο μυαλό σου?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από το σχέδιο της βάσης τα ξύλα, τον σκελετό που θέλεις να βάλεις κτλ.

 

Έχεις κάποιο σχέδιο στο μυαλό σου?

 

Ο ξυλουργός μου θα το κανει εγώ ρωτώ γιατί δεν έχω δει να !ω τέτοιες βάσεις με ποδαράκια.Εννοείται θα γίνει τελάρο γύρω γυρω με δυο κόντρες κατά πλάτος ανά πενήντα πόντους πάνω κάτω.Η βάση θα πατα σε κοντρα πλακε 2,5εκ.

Αυτά είναι τα δεδομένα,τωρα τι θα φτιάξει αυτος κ πως.....γιαυτο ειπα να ρωτήσω εδώ μήπως υπάρχει κάτι το απαγορευτικό στην κατασκευή αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Το πάτωμα στο χώρο που θα το τοποθετήσεις από τι υλικό είναι?

"ποδαράκια" μπαίνουν μόνο εκει που κατεβαίνουν τα κάθετα και φυσικά όχι τόσα πολλά που σκέφτεσαι. . .

Link to comment
Share on other sites

Το πάτωμα στο χώρο που θα το τοποθετήσεις από τι υλικό είναι?

"ποδαράκια" μπαίνουν μόνο εκει που κατεβαίνουν τα κάθετα και φυσικά όχι τόσα πολλά που σκέφτεσαι. . .

Είναι στον πρωτο όροφο και έχω πλακάκια.

Αν υποθέσω μπουν 4 καθετα ανά πενήντα πόντους μπροστά κ πίσω αυτό είναι 8 ποδαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!

Εφόσον έχεις πλακάκι κάτω δεν χρειάζεται επιπλέον κοντραπλακέ κάτω από την βάση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!

Εφόσον έχεις πλακάκι κάτω δεν χρειάζεται επιπλέον κοντραπλακέ κάτω από την βάση.

Ε κάτω δε νομίζω να βάλει κόντρα πλακε,αλλα το υλικο που θα φτιάξει κ τα ντουλάπια(μελαμινη μάλλον).

Απλά ανησύχησα με τόσο βαρος πως θα μπουν ποδαράκια,εβλεκα πάντα τα καθετα να συνεχίζουν κ ως ποδια...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει και αυτό με το κατάλληλο δέσιμο και τα κατάλληλα υλικα. . .

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις με μελαμινη τα καθετα να ειναι 20mm

 

Γιατι δεν την κανεις με κοιλοδοκο να αντεχει τονους; τα ιδια λεφτα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ο κοιλοδοκός θέλει καλό χέρι στο κόψιμο και καλό χέρι στην ηλεκτροσυγκόλληση, αν και πάλι θα στραβώσει λίγο γιατί η κόλληση "τραβάει" τα σίδερα. Βέβαια είναι πιο γερή κατασκευή όντως, αλλά όταν έρθει η ώρα να την ντύσεις με μελαμίνες θα δεις ότι δεν σου έρχονται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν λίγο καιρό έκανα ακριβώς την ίδια βάση για ενυδρείο. Στην αρχή σκεφτόμουν και εγώ να την κάνω με ξύλα έχοντας δει όλες τις DIY κατασκευές στο youtube. Τελικά όμως κατέληξα να την κάνω με κοιλοδοκό 5χ5 και την έντυσα με κόντρα πλακέ θαλάσσης. Το τελικό αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό και σίγουρα αντέχει πολύ παραπάνω κιλά από αυτά που θα έιναι το ενυδρείο και το sump που θα κάτσουν επάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...