Jump to content

τοποθετηση βραχου


manos0000

Recommended Posts

post-58662-0-62838600-1459300936_thumb.jpgpost-58662-0-25947400-1459300976_thumb.jpgpost-58662-0-93641700-1459301005_thumb.jpg

 

σαν το σινικο τειχοσ δεν ειναι??η σαν νταμαρι??με τη μοιαζει??για πειτε καμοια ιδεα εσεισ οι θαλασσινοι, μηπωσ πρεπει να κανω καμοια αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι διαμπερές ;

Δηλαδή βλέπεις μπρος πίσω ;

Ποσό πλάτος εχει ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διαμπερες,μονο απο μπροστα.35η 40 δε θυμαμαι και πολυ καλα.ο βραχος ειναι στη μεση για να μπορω να καθαριζω τα τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω ειναι 60 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

 εγώ θα προτιμούσα να ήταν ποιο χαμηλό  και να χωριζόταν στα δυο,  θα σε περιορίσει αρκετά το ύψος που εχεις δώσει στον βράχο και αν είναι και επίπεδα  τοποθετημένα τα κομμάτια θα εχεις θέμα με την τοποθέτηση τον κοραλιων μετά. Αν δεν κάνω  λάθος αριστερά δεν φωτίζετε αρκετά ο βράχος  και κάνει σκιά..και ένα τελευταίο το ύψος μπορεί να μην σου επιτρέπει την καλή κυκλοφορία του νερού σου... :bigemo_harabe_net-57:

αυτί είναι η άποψη μου χωρίς παρεξήγηση.....ΚΑΛΉ ΑΡΧΉ

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω φωτό από το παλιό μου ενυδρείο . Με παρόμοιο στήσιμο , πιο αεράτο βέβαια και πιο χαμηλό !

Το παρών θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με τις ροές αλλά και τις θέσεις για κοραλια .

Σίγουρα πρεπει να παει λίγο πιο πίσω ώστε να δώσεις χώρο στο μάτι ( βάθος )!

Μην σε αγχώνουν αυτά είναι ωραία η φάση της δημιουργίας του aquascape !

Αν είναι και fish only τότε χρειάζεσαι και πολλές τρύπες ( φωλιές )!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια και εμενα κατι δε μου παει καλα.αλλα δεν υπαρχει χωρος γαι στειλε διονυση καμια φωτο.6 κιλα βραχο εχει.

post-58662-0-32527700-1459346197_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα προτιμούσα να ήταν ποιο χαμηλό και να χωριζόταν στα δυο, θα σε περιορίσει αρκετά το ύψος που εχεις δώσει στον βράχο και αν είναι και επίπεδα τοποθετημένα τα κομμάτια θα εχεις θέμα με την τοποθέτηση τον κοραλιων μετά. Αν δεν κάνω λάθος αριστερά δεν φωτίζετε αρκετά ο βράχος και κάνει σκιά..και ένα τελευταίο το ύψος μπορεί να μην σου επιτρέπει την καλή κυκλοφορία του νερού σου... :bigemo_harabe_net-57:

αυτί είναι η άποψη μου χωρίς παρεξήγηση.....ΚΑΛΉ ΑΡΧΉ

Προς το παρων φιλε μου μονο ψαρακια θα μπουν,προεχει πρωτα να μαθω πως δουλευει το θαλασσινο και μετα κατα το καλοκαιρι που θα στειλω τη γυναικα διακοπες για να μη με πρηζει θα παρω ενα 120 λιτρα και θα τα στειλω εκει αφου εχουμε μαθει καποια βασικα πραγματα.και φυσικα δεν παρεξηγουμεγι'αυτο σας ρωταω,αν ηταν να ρωταω την γνωμη σας και μετα να περεξηγουμε,στην καλυτερη περιπτωση θα ημουν για κλαματα.πειτε τη δε σας αρεσει αφοβα.χα χα χα
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων φιλε μου μονο ψαρακια θα μπουν,προεχει πρωτα να μαθω πως δουλευει το θαλασσινο και μετα κατα το καλοκαιρι που θα στειλω τη γυναικα διακοπες για να μη με πρηζει θα παρω ενα 120 λιτρα και θα τα στειλω εκει αφου εχουμε μαθει καποια βασικα πραγματα.και φυσικα δεν παρεξηγουμεγι'αυτο σας ρωταω,αν ηταν να ρωταω την γνωμη σας και μετα να περεξηγουμε,στην καλυτερη περιπτωση θα ημουν για κλαματα.πειτε τη δε σας αρεσει αφοβα.χα χα χα

Διονυση περιμενω!!!
Link to comment
Share on other sites

Διονυση περιμενω!!!

Ειμαι εκτός

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97824-fishbones-ας-πούμε-reef/

Δεν ξέρω αν κατάφερα να σου δείξω αυτό που εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ειδα νομιζα οτι θα βαλεις Αφρικανες

Αν και 6 κιλα ειναι πολυ ογκωδης ο βραχος

Νεκρο θα βαλεις μονο;;

Link to comment
Share on other sites

Για fish only καλά είσαι απλά κολλατα πισω...τα ψάρια θα εγκληματιστουν πολύ καλύτερα όταν έχουν πολλές κρυψώνες. .για ρίξε μια ματιά εδώ στο δικό μου. .https://youtu.be/ow53BXQXiNY

Link to comment
Share on other sites

Για fish only καλά είσαι απλά κολλατα πισω...τα ψάρια θα εγκληματιστουν πολύ καλύτερα όταν έχουν πολλές κρυψώνες. .για ρίξε μια ματιά εδώ στο δικό μου. .https://youtu.be/ow53BXQXiNY

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97824-fishbones-ας-πούμε-reef/

Δεν ξέρω αν κατάφερα να σου δείξω αυτό που εννοώ

Εσυ διονυση μου προσπαθησες παντως και αυτο ειναι που μετραει.λοιπον διονυση αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι ηταν πολυ ωραιο το παλοιο σου ενυδρειο αλλα ειχες πολλα λιτρα,εγω με 6 κιλα βραχο και γεμισε.λεω να το κολησω πισω στο τζαμι οπως λεει ο φιλος ποιο πανω για να εχω ποιο πολυ χωρο,συμφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Για fish only καλά είσαι απλά κολλατα πισω...τα ψάρια θα εγκληματιστουν πολύ καλύτερα όταν έχουν πολλές κρυψώνες. .για ρίξε μια ματιά εδώ στο δικό μου. .

Μαλλον θα το κολησω στα τζαμια οπως ειπες για να εχω ποιο πολυ χωρο.δεν θα ειναι ασχημο αν δεν μπορω να καθαρισω τα τζαμια?
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλες τοσο πολυ αραγωνιτη?

Δυο σακουλακια ειχα παρει γιατι με ενα δεν θα εκανα δουλεια.οντως με δυο ειναι πολυ,αλλα επειδη τρωγομαι για ενα 120 λιτρα μεθαυριο λεω αστο και αυτο μεσα να στρωνει.να βγαλω λιγο?
Link to comment
Share on other sites

Δυο σακουλακια ειχα παρει γιατι με ενα δεν θα εκανα δουλεια.οντως με δυο ειναι πολυ,αλλα επειδη τρωγομαι για ενα 120 λιτρα μεθαυριο λεω αστο και αυτο μεσα να στρωνει.να βγαλω λιγο?

Εως πολυ θα ελεγα εκτος και στησεις το αλλο σε 15 μερες

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ειδα νομιζα οτι θα βαλεις Αφρικανες

Αν και 6 κιλα ειναι πολυ ογκωδης ο βραχος

Νεκρο θα βαλεις μονο;;

Ναι μονο νεκρο,θα ζωντανεψει ετσι δεν ειναι?

Θελω να το παω απο την αρχη μονος μου.εξαλου δεν γνωριζω απο οργανισμους και ο ζωντανος θα εχει καποιους οργανισμους που δεν τους ξερω,και φοβαμαι μην μπλεξω.τοσο καιρο που σας παρακολουθω βλεπω κατι υδρες που γραφεται φιδια αραχνες και δεν ξερω γω τι αλλο μη παω αδικοχαμενος απο τωρα.χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Εσυ διονυση μου προσπαθησες παντως και αυτο ειναι που μετραει.λοιπον διονυση αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι ηταν πολυ ωραιο το παλοιο σου ενυδρειο αλλα ειχες πολλα λιτρα,εγω με 6 κιλα βραχο και γεμισε.λεω να το κολησω πισω στο τζαμι οπως λεει ο φιλος ποιο πανω για να εχω ποιο πολυ χωρο,συμφωνεις?

Άφησε μερικά εκ να αναπνέει !

Το στήσιμο αυτό ήταν λόγω ότι είχα παρα πολυ μήκος (150εκ )με ελάχιστο πλάτος( 30 η 35) αν θυμάμαι !

Link to comment
Share on other sites

Εως πολυ θα ελεγα εκτος και στησεις το αλλο σε 15 μερες

Τοτε θα βγαλω,το καλοκαιρακι θα παρω το αλλο να εχω μαθει και πεντε πραγματα να εχω διωξει και τη γυναικα να το φτιαξω με την ησυχια μου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άφησε μερικά εκ να αναπνέει !

Το στήσιμο αυτό ήταν λόγω ότι είχα παρα πολυ μήκος (150εκ )με ελάχιστο πλάτος( 30 η 35) αν θυμάμαι !

Ωραια αυτο θα κανω, μολις διορθωσω Αυτα που μου ειπατε θα ανεβασω καινουργιες φωτο.
Link to comment
Share on other sites

post-58662-0-79509200-1459376861_thumb.jpgpost-58662-0-44890000-1459376956_thumb.jpgpost-58662-0-02329200-1459377062_thumb.jpg

Παμε λιγο καλυτερα? ο αραγωνιτης ειναι περιπου 3 με 3,5cm

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα είσαι. ..αμα θέλεις τα πάνω πάνω βάλτα να ακουμπήσουν πισω..θα έχουν περισσότερο χώρο για κολύμπι τα ψάρια και καλύτερες κρυψώνες και το ενυδρείο σου θα δείξει μεγαλύτερο. Όσο αναφορά τον αραγονιτη. ....αφαίρεσε τουλάχιστον τον μισό και λίγο παραπάνω. .θα έχεις πρόβλημα με τοσο άμμο. ..ισα ισα να φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...