Jump to content

τοποθετηση βραχου


manos0000

Recommended Posts

καλύτερα είσαι. ..αμα θέλεις τα πάνω πάνω βάλτα να ακουμπήσουν πισω..θα έχουν περισσότερο χώρο για κολύμπι τα ψάρια και καλύτερες κρυψώνες και το ενυδρείο σου θα δείξει μεγαλύτερο. Όσο αναφορά τον αραγονιτη. ....αφαίρεσε τουλάχιστον τον μισό και λίγο παραπάνω. .θα έχεις πρόβλημα με τοσο άμμο. ..ισα ισα να φαίνεται...βάλε τους κυκλοφορητες στα πλαϊνά τζαμια απεναντι.ενας να χτυπάει στην επιφάνεια και ο άλλος τα βράχια. ..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να αφησω 1cm αραγωνιτη?και να παρω αλλον ενα κυκλοφορητη?

Link to comment
Share on other sites

1-2 εκ αραγωνιτη  θα εισαι οκ!

 

Κθκλοφοριτη παρε αλλον ενα αν εχεις λεφτα!

 

Σιγουρα βαλε αυτον να κοιταει κατα μηκος του ενυδρειου και οχι την φατσα του!

 

Τι αλλο ενυδρειο λες?????   Γιατι αν θα πας σε νεο ενυδρειο συντομα αλλαζουν πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρακι θα παω σε ενα 120 λιτρα σκεφτομαι αν ολα πανε καλα.ωραια παω να παρω εναν και να μου πειτε που να τον βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα ενα κυκλοφορηρη 3000L/h δυστηχως δεν ανοιξα το κουτι και ειναι πολυ ογκωδεις.τελωσπαντων καποια στιγμη θα παρω ενα ποιο μικρο.να δω που θα βαλω το φιλτρο με τον ανθρακα και αντιφωσφορο.καλα ειναι εκει?

post-58662-0-11168100-1459423692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα ενα κυκλοφορηρη 3000L/h δυστηχως δεν ανοιξα το κουτι και ειναι πολυ ογκωδεις.τελωσπαντων καποια στιγμη θα παρω ενα ποιο μικρο.να δω που θα βαλω το φιλτρο με τον ανθρακα και αντιφωσφορο.καλα ειναι εκει?

post-58662-0-11168100-1459423692_thumb.jpgpost-58662-0-92722700-1459423856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε το στησιμο στα τζαμια, ειναι επιφοβο, λιγο να σκαψει ενα γκομπυ θα εχεις κατολισθηση

Link to comment
Share on other sites

Μολις αποφασισουμε που θα κατσει θα τα κολησω.

Link to comment
Share on other sites

Μανο εχω την εντυπωση οτι βιαζεσαι λιγο!

 

Εισαι σε πολυ αρχικο σταδιο ακομα!

 

Ενα Fish Only ενυδρειο εχει λιγες απαιτησεις ( ροες , Φωτισμο κτλ)!

 

Μην δινεις λεφτα τσαμπα!

 

Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου αλλα βλεπε και το μελλον!

 

Δες τι απο αυτα που αγοραζεις θα σου χρειαστουν στο μεγαλυτερο!

 

Αν και ενας εξτρα κυκλοφοριτης ειναι παντα χρισιμος πχ σπασιμο αλατιου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μανο εχω την εντυπωση οτι βιαζεσαι λιγο!

Εισαι σε πολυ αρχικο σταδιο ακομα!

Ενα Fish Only ενυδρειο εχει λιγες απαιτησεις ( ροες , Φωτισμο κτλ)!

Μην δινεις λεφτα τσαμπα!

Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου αλλα βλεπε και το μελλον

Δες τι απο αυτα που αγοραζεις θα σου χρειαστουν στο μεγαλυτερο!

Αν και ενας εξτρα κυκλοφοριτης ειναι παντα χρισιμος πχ σπασιμο αλατιου.

ναι δεν παει χαμενος σιγουρα.να τον αφησω μεσα?φιλτρο εχω ενα 700 l/h θα το χρειαστω για να βαλω ανθρακα και αντιφωσφορο?η δεν χρειαζεται ενα fish only 60λιτρα ενυδρειο?σκιμερ εχω φαινεται και στης φωτο δεν το εχω σε λειτουργεια ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ δε λεει να στρωσει το ρημαδι,ενα μηνα και ακομα τα νιτρωδη στο θεο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το σκιμμερ αμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Και ανθρακα και αντιφωσφορο!

 

Μην νομιζεις επειδη ειναι νεκρος ο βραχος δεν εχει φωσφορικα!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάνο γεια σου και από εμένα. Χωρίς να ξέρω πολλά πράγματα θέλω πολύ φιλικά να κάνω 1-2 παρατηρήσεις...

 

Πρώτα απ'όλα θεωρώ πως το χόμπι μας δυστυχώς δεν είναι τόσο "φτηνό" όσο φαίνεται και γιαυτό θα πρέπει να προσέξεις τις αγορές σου κάνοντας τες βήμα βήμα αργά και σωστά!

 

Για μένα κατά την ταπεινή μου άποψη έχεις κάνει λάθος που έχεις βάλει τόσο πολύ αραγονίτι, θεωρώ ότι δεν εξυπηρετεί κάπου.Κάθε άλλο σου "κλέβει" και χώρο από το ύψος του ενυδρείου σου που όπως φαίνεται είσαι περιορισμένος.

 

Μετά θα έλεγα πως για 6 κιλά βράχος μου φαίνεται πολύ "ογκώδης" αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό.Μια λύση θα ήταν να αφαιρέσεις λίγο βράχο και μία ακόμα ιδέα θα ήταν να δημιουργήσεις 2 κολόνες και μια γέφυρα απο πάνω τους ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΈΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΆΣΩ (μπορεί να είναι και χαζομάρα η ιδέα μου) αλλα μπορεί έτσι να δώσει λίγη ανάσα στην ροή του νερού και στο σύνολο του aquascape.'Όμως απο την στιγμή που θα πας για μεγαλύτερο ενυδρείο αργότερα...άστον όλο για να ζωντανέψει και να τον μεταφέρεις στο νέο σου αργότερα 

 

Τέλος μια συμβουλή που την ακούω συνεχώς απο τους "γηρεότερους" του χομπι και θεωρώ πως είναι ΧΡΥΣΟΣ κανόνας... ΥΠΟΜΟΝΗ

 

Από το στρώσιμο του ενυδρείου μέχρι δια παντός πρέπει να έχουμε υπομονή και τα πράγματα θα έρθουν μόνα τους.Έτσι είναι η φύση! Εμένα την πρώτη φορά το ίδιο ενυδρείο έκανε 1 μήνα να στρώσει και την δεύτερη σχεδόν 2 μήνες...δεν έκανα κάτι διαφορετικό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολους σας και ευχαριστω για της παρατηρησεις σας.αλλα υπαρχει και αλλη μια παροιμια που λεει στη βραση κολαει το σιδερο.τωρα οσο αφορα τα εξοδα ειναι αρκετα στην αρχη οντως αλλα πιστευω για ενα ενυδρειο Fish only ειμαι κομπλε αυτη τη στιγμη αρα δεν νομιζω οτι χρειαζομαι κατι αλλο.ρεφρακτομετρο,σκιμερ,κυκλοφορητη,φιλτρο,ανθρακα,αντιφωσφορο ειμαι κομπλε μονο αντιστροφη οσμωση χρειαζομαι πιστευω, αλλα αυτο θα το δουμε στην πορεια.γιατι εχω δει ενυδρεια πολυ ανωτερα απο το δικο μου που να τρεχουν χωρις α/ο. αραγωνιτη θα βγαλω και αλλο απο μεσα.τωρα για το βραχο θα τον αφησω ετσι δεν θελω να βγαλω για τους λογους που προειπαμε.σας ευχαριστω και παλι ολους για τη βοηθεια σας.και ειπαμε να λετε την αποψη σας αφοβα διοτη μου ειναι πολυ χρησιμη.τωρα η αληθεια ειναι οτι βιαζομαι λιγο και ο λογος ειναι οτι εχω παει τα ψαρακια (2 νεμο) στο ακουαριουμ και τους ειχα πει να μου τα κρατησουν για καμοια 20 μερες μεχρι να στρωσω το ενυδρειο μου.και βλεπω οτι δεν μπορω να κρατησω το λογο μου.τωρα οτι τα πηρα νωρις χωρις στρωμενο ενυδρειο ειναι μια αλλη ιστορια.να μην την αναφερω και σας κουραζω.ειναι σε ενα αλλο θεμα εδω μεσα clown fish τροφη.

Link to comment
Share on other sites

post-58662-0-85500200-1460019587_thumb.jpgpost-58662-0-85394100-1460019730_thumb.jpgpost-58662-0-13055900-1460019824_thumb.jpgpost-58662-0-99591100-1460020340_thumb.jpgpost-58662-0-66018900-1460020398_thumb.jpg

post-58662-0-01277700-1460020659_thumb.jpgpost-58662-0-68394200-1460020697_thumb.jpgpost-58662-0-34924700-1460020752_thumb.jpg

Λοιπον Καπως ετσι εγινε.εβαλα τον ενα νεμο ο οποίος ειναι αναπηρος του Λοιπουν τα δυο πτερυγια στην κοιλια,δεν το ειχα προσέξει.και ενα gramma lorete αν το λεω καλά,εντωμεταξυ ακριβώς 40 ευρώ έκανε,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...