Jump to content

Πρόβλημα με άλγη;


avraamp

Recommended Posts

Άγγελε, enema cooper ρίχνεις 7,5 ml 3 φορές την εβδομαδα?

Έχεις μετρήσεις φωσφορικών;

Κατι πρέπει να κάνω γρήγορα γιατί η green spot συνεχιζει.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με το enema kooper, 7,5ml μου φαίνονται πολλά, εμένα που μου έπεσαν 10ml καταλάθος και έκανα 50% αλλαγή νερού άρα να υποθέσω ότι έμειναν τα 5ml και την άλλη μέρα είχα 10 τούφες bba. Βάσει ΕΙ τα φωσφορικά που πρέπει να ρίχνουμε είναι από 1 έως και 3ppm, στα 100 λίτρα το 0,8ml enema kooper ρίχνει στο ενυδρείο 1ppm φωσφορικά. Αρα δεν θες πάνω από 2,5ml που βάζουν μέσα 3ppm, τα 24ml που λέει ο φίλος είναι 28ppm την εβδομάδα φώσφορο, μήπως έχει κάνει λάθος και μιλάει για άλλο λίπασμα;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, για το phosphorus μιλούσα :)

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ναι ανέβα στο 1ml.

Μετρήσεις φωσφορικών έχεις; Κυρίως πριν ρίξεις την επόμενη δόση, να δούμε αν είναι μηδενικά τα φωσφορικά.

Δεν χρειάζεται να ρίχνεις στοχευμένα.

Στο δικό μου ρίχνω 7.5ml την φορά, 3 φορές την εβδομάδα. Στα 7ml είχα green spot.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο; Πολύ λίγη μου φαίνεται η ποσότητα που ρίχνεις.

 

7,5 ml ?

Eγω στο 180λτιρο εριχνα 1,5ml χ 3 φορες την εβδομαδα...

 

Στο 180λιτρο ριχνω ωστε να πιασω 1ppm ,στα γαριδαδικα ριχνω ωστε να πιασω 0,1 ppm po4.

 

Παιδια το οτι το po4 καταπολεπα την gsa ειναι μυθος.. :)

Οταν ισοροπησει το ενυδρειο, μονο τοτε θα φυγει.

Το μονο που καταφερνει ο παραπανω φωσφορος ειναι τα φυτα να τραβανε περισσοτερα νιτρικα οποτε και μεγαλυτερη ανατπυξη.

Link to comment
Share on other sites

7.5ml phosphorus, το τονίζω! Όχι enema cooper.

Μην νομίζεις ότι μου δίνει και κανένα απαγορευτικό νούμερο. 0.50ppm μου δίνουν τα 7.5ml

Link to comment
Share on other sites

7,5 ml ?

Eγω στο 180λτιρο εριχνα 1,5ml χ 3 φορες την εβδομαδα...

Στο 180λιτρο ριχνω ωστε να πιασω 1ppm ,στα γαριδαδικα ριχνω ωστε να πιασω 0,1 ppm po4.

Παιδια το οτι το po4 καταπολεπα την gsa ειναι μυθος.. :)

Οταν ισοροπησει το ενυδρειο, μονο τοτε θα φυγει.

Το μονο που καταφερνει ο παραπανω φωσφορος ειναι τα φυτα να τραβανε περισσοτερα νιτρικα οποτε και μεγαλυτερη ανατπυξη.

Άρα το καλύτερο που έχω να κανω ειναι να πάω το enema cooper στο 1.1 για 3 φορές την εβδομάδα απο 0.8 που ρίχνω στα 120 λίτρα, ώστε να αυξήσω λίγο το φώσφορο, να αφαιρώ μηχανικά απο το τζαμί τη gsa μέχρι να ισορροπήσει το ενυδρειο, ενώ ταυτόχρονα να τραβάω ότι μπορώ με σκούπα βυθού; Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

7.5ml phosphorus, το τονίζω! Όχι enema cooper.

Μην νομίζεις ότι μου δίνει και κανένα απαγορευτικό νούμερο. 0.50ppm μου δίνουν τα 7.5ml

Μπορεί να παίζει και ρόλο πόσο έχεις αραιώσει τη σκόνη. Αν είχες υψηλή περιεκτικότητα θα έπρεπε να ρίχνεις λιγοτερο;) Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Νίκο πάντως από τότε με το ατύχημα με το enema kooper εμένα μου εξαφανίστηκε η gsa κι εδώ κι ένα μήνα τώρα δεν έχει εμφανιστεί ούτε μπίλια, τζάμι πεντακάθαρο και νερό κρύσταλλο, βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που τις δύο τελευταίες εβδομάδες χρησιμοποιώ και excel. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να παίζει και ρόλο πόσο έχεις αραιώσει τη σκόνη. Αν είχες υψηλή περιεκτικότητα θα έπρεπε να ρίχνεις λιγοτερο;)

Ποιά σκόνη ( ποιά amstel :P ), flourish phosphorus λέμε χρησιμοποιώ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιά σκόνη ( ποιά amstel :P ), flourish phosphorus λέμε χρησιμοποιώ!

Αααααααααα ΟΚ  :D  :D

Πάρε από ένα φαρμακείο enema cooper, πιο οικονομικό θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά σκόνη ( ποιά amstel :P ), flourish phosphorus λέμε χρησιμοποιώ!

Λέω κι εγώ μας τρέλλανες, 22ml enema kooper θα χες τουφιάσει στη bba, η seachem αν εξαιρέσεις το σίδηρο, τα υπόλοιπα όπως κάλιο, νιτρικά και φώσφορο τα έχει πολύ αραιωμένα, όπως σου είπε κι ο Μάκης σε συμφέρει το enema kooper, στοιχίζει 1,8 ευρώ και κρατάει για τα 100 λίτρα περίπου 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, το είχα ήδη και περιμένω να τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...