Jump to content

Χρυσοψαράδικο 200λτ


Recommended Posts

Δεν καταλάβατε...

έχω ξεκινήσει ήδη θεραπεία με baktopur από προχθές.

Αύριο τελευταία μέρα είναι.

Έχει πολύ λίγο κόκκινο από γύρω αλλά παρατήρησα λίγο κοκκινίλα γύρω από τα λέπια σε δύο σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Καλού κακού θα μπολιάσω όταν τελειώσει η θεραπεία για να 'μαστε σίγουροι.

Γιατί δεν βλέπω να υποχωρεί και βλέπω να αυξάνεται να ξανακάνω τη θεραπεία όταν τελείωσει;

Link to comment
Share on other sites

Φωτη ηδη νομιζω οτι το ψαρι ειναι επιβαρυμενο και οτι η θεραπεια εγινε λιγο "στα τυφλα"...

Δωσε καμμια βιταμινη...

Βαλε ανθρακα για καμμια μερα να "τραβηξει" το φαρμακο και κανε λιγο υπομονη...

Οταν βγαλεις τον ανθρακα το ξαναβλεπεις και πρατεις αναλογα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Game Over. :rip_1:

Το βρήκα μισοανάσκελα στην επιφάνεια.

Και φταίει η ασθένεια!Είχε κοκκινίσει σε πολλά μέρη.

Μπήκα σπίτι και το βρήκα με δύο τεράστιες φουσκάλες πάνω και κάτω!Μετά από μία ώρα η πάνω φουσκάλα είχε γίνει πολύ μικρή!

Σημαίνει κάτι;;

Ευχαριστώ πάντως πολύ για όλα!

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν σημαινει κατι..

Ηταν οπως σου ξαναγραψα επιβαρυμενο...

Δεν υπηρχε περιπτωση για περαιτερω θεραπεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν ανέβαζα φωτογραφίες, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο να ξαναστήσω το ενυδρείο καλύτερα? Τα φυτά κυρίως γιατί είναι σε χάλια θέσεις.

Και γιατί η θερμοκρασία χτυπάει εικοσιοχτάρια τώρα, βάζω 2 μπουκάλια με παγωμένο νερό κάθε βράδυ. Να το συνεχίσω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει δύο και δεν γίνεται τίποτα.

Θα 'βαζα και άλλα αλλά δεν χωράνε!

Χθες πήγε 29 η θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

Με τη θερμοκρασία συνεχίζω να χτυπιέμαι με τα μπουκάλια!:(

Καμιά ιδέα για να τη ρίξω?

Και κάτι ακόμα:

Αν το βιολογικό υλικό δεν έχει ροή, δηλαδή δεν είναι στο φίλτρο και είναι κάπου χύμα, έχει διαφορά?????

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Με τη θερμοκρασία συνεχίζω να χτυπιέμαι με τα μπουκάλια! :(

Καμιά ιδέα για να τη ρίξω?

Και κάτι ακόμα:

Αν το βιολογικό υλικό δεν έχει ροή, δηλαδή δεν είναι στο φίλτρο και είναι κάπου χύμα, έχει διαφορά?????

Έχει λιγότερη απόδοση αφού περνάει λιγότερο νερό για να "καθαριστεί".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτη τι εννοεις να μην εχει ροη;;

Αν εννοεις καθολου ροη τοτε σιγα σιγα οι αποικιες θα μειωθουν δραματικα εως τελειως...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις χυμα χωρις ροη απο μεσα του ειναι σαν να μη το εχεις!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντας χύμα και όχι στο φίλτρο, οι αποικίες των βακτηρίων όχι μόνο δεν αναπτύσσονται, αλλά όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, στο τέλος εξαφανίζονται, με αποτέλεσμα NO2,NH3,NH4 να εκτοξευθούν και τα ψάρια σου να αποδημήσουν εις κύριον. όσον αφορά τη θερμοκρασία, πως έχεις τοποθετήσει τα ανεμιστηράκια? Επίσης τι ισχύ έχουν?   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα!

Έχω κάτι χρονάκια να γράψω και έχουν μαζευτεί αρκετούτσικες ερωτήσεις...

Λοιπόν, ξεκινάμε:

1.Είχαν εισβάλλει σαλιγκάρια στο ενυδρείο, και πολλαπλασιαζόντουσαν με ταχύτατους ρυθμούς! Μαζεύτηκαν 200+ σε λίγο καιρό και το νερό βρώμιζε σε 2-3 ημέρες. Όχι απλώς βρώμιζε αλλά γινόταν εντελώς μαύρο! Σχεδόν σαν λάσπη. Πριν από αυτό, εντελώς ξαφνικά, όλα μου τα ψάρια, εκτός από ένα, ψώφισαν:(.Τελικά αποφάσισα(βλακεία ή όχι το έκανα) να αδειάσω όλο το νερό, να βάλω το ψάρι σε ένα άλλο ενυδρείο που χρησιμοποιούσα ως καραντίνα, να το καθαρίσω όλο το ενυδρείο από τις άλγες και τα άλατα γιατί είχαν μαζευτεί πολλά, να αποξηράνω τα χαλίκια και να ξεχωρίσω τα σαλιγκάρια και γενικά να αλλάξω πολλά πράγματα! Τώρα το ενυδρείο είναι άδειο χωρίς καν νερό.  Θα το ξαναστρώσω από την αρχή(έχω κρατήσει και λίγο βιολογικό υλικό), θα αλλάξω λάμπες, θα βάλω κάνα νέο φυτάκι, το ψάρι που μου έχει μείνει και λίγα ακόμα και θα είναι κομπλέ πιστεύω.

2.Τι λάμπες να χρησιμοποιήσω?

3.Μπορώ να κάνω κάτι για να μη ξαναεμφανιστούν σαλιγκάρια?

4.Μπορώ να βάλω κάτι άλλο εκτός από τα χρυσόψαρα?

Αυτά προς το παρόν....

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια αν κρατήσεις τον πληθυσμό τους σε χαμηλό αριθμό ίσα ίσα που θα σου κάνουν καλό στο ενυδρείο σού.

Αυτο μπορείς να το καταφέρεις βαζοντας μια αυτοσχέδια παγίδα πχ μπολάκι αναψυκτικού μεσα στο ενυδρείο σου μαζί με λίγο τροφή, μετα από κάμποσες ώρες θα έχουν μπει αρκετά σαλιγκάρια και πολυ απλα αγερείς το μπουκάλι - παγίδα .

Ψάρια βάσει των λίτρων που βλέπω στην παρουσίαση σου μπορείς να βάλεις πολλά οδοι ψαριών πχ κάποιες ομάδες απο νανοκιχλιδες κτλ.(Αυτά με συνδυασμό άλλων ψαριών αν γίνετε και με τα χρυσόψαρα διστιχος τίποτα)

αν πας σε φυτεμένο απο λάμπες καλο είναι να πας σε λάμπες 6500kelvin και 4500kelvin (+- 500).

Όταν έπαθες αυτο με το λάσπωμα του νερού δεν ήταν επαρκές η φηλτρανσι? Τωρα τη φίλτρο έχεις επάνω.?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις περισσότερες φορές τα σαλιγκάρια (και όχι μόνο) μπαίνουν στο ενυδρείο μας, συνήθως με τα καινούργια φυτά μπορούμε με απολύμανση να το αποτρέψουμε.

Το πως γίνεται, και τις διαφορετικές μεθόδους μπορείς να διαβάσεις στο παρακάτω άρθρο.

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

Τα σαλιγκάρια έχουν ήδη φύγει άρα δεν μπορώ να κάνω κάτι με παγίδες κτλ. Η φιλτράρινση ήταν αρκετή νομίζω για το ένα ,σχετικά μικρό fancy χρυσόψαρο, μιας που το ενυδρείο πήγαινε τέλεια πριν τα σαλιγκάρια με 4 χρυσόψαρα. Όταν έλεγα για άλλα ψάρια εννοούσα για κάποιο ασπόνδυλο ή κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ πολύ πάντως για τον χρόνο σου.:)

Σωτήρη,

Το σαλιγκάρι μπήκε από την αλλαγή νερού! Έχω να βάλω καινούργια φυτά 4+ μήνες.:usd:

 

Όσο για τον φωτισμό,

1.Πόσα watt χρειάζομαι?

2.Έχετε καμία φθηνή ,849mm, λάμπα να προτείνεται?

 

Ευχαριστώ!:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς το σαλιγκάρι μπήκε απο την αλλαγή νερού?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αλλαγή νερού και δύο μέρες μετά ξεφύτρωσε το σαλιγκάρι.

Μπορεί να είναι και τυχαίο δεν ξέρω αλλά από πού να μπήκε?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν προήλθε από την αλλαγή νερού αλλά από φυτά,ξύλα,διακοσμητικά και γενικά κάτι που μπορεί

να έβαλες στο ενυδρείο σου.Δεν είναι καθόλου απίθανο να μην το είχες δει ή ακόμη και να μπήκε σαν αυγό-ά

και να μεγάλωσαν στον ενυδρείο σου :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On ‎16‎/‎11‎/‎2016 at 5:14 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Σίγουρα δεν προήλθε από την αλλαγή νερού αλλά από φυτά,ξύλα,διακοσμητικά και γενικά κάτι που μπορεί

να έβαλες στο ενυδρείο σου.Δεν είναι καθόλου απίθανο να μην το είχες δει ή ακόμη και να μπήκε σαν αυγό-ά

και να μεγάλωσαν στον ενυδρείο σου :)

Έχω να βάλω φυτά ή οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο στο ενυδρείο πολλούς μήνες.

Δεν νομίζω να υπήρχε για πόσους μήνες και να μην το είχα δει.... :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...