Jump to content

Ramirezi-Ph


panos84.

Recommended Posts

Μου τελειωσε το διοξειδιο σημερα και μου ετυχαν κ καποια πραγματα κ το γεμισμα θα γινει την πεμπτη.Δηλαδη θα ειμαι χωρις co2 πανω απο 48 ωρες.
Το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο,αλλα δε ρωτω για τα φυτα αλλα για τα ψαρια....εχω οτοκυκλους,καρδιναλιους και ραμιρεζι.Θα εχουν προβλημα?Επειδη βλεπω με κοντρολερ κ ειμαι σταθερα στο 6,5-6,7 απο το πρωι που σταματησε εχει ανεβει ηδη στο 7,5!!! κ δεν ξερωαν αναιβει πιο πανω.Εριξα alder cones για να σωσω την κατασταση....καμια δικη σας προταση?Υπαρχει κινδυνος ή οχι?Αν ανεβει στο 8?
Χρειαζομαι αμεσα απαντησεις,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι αυτά τα σκαμπανεβάσματα δεν είναι και ότι καλύτερο για όλους τους οργανισμούς, όμως μιας και έγινε σταδιακά δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι σαν να τους έκανες μια αργή προσαρμογή. Προσοχή όταν θα ξαναβάλεις το Co2

Link to comment
Share on other sites

Τι νερό βρύσης έχετε εκεί στην Πέλλα;

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα, αλλά παρακολούθησε τα ψαράκια μέχρι να φύγεις από την..αλμύρα, μονό εσύ μπορείς να δεις τυχόν ύποπτα σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

Όσμωση χρησημοποιείς;

Γενικά, στην προσπάθεια σου να πετύχεις όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια σου, ίσως πιο σημαντικό από το ph είναι οι σκληρότητες του νερού. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ώσμωση,αλλα αναφέρω το ph,γιατι με το σταμάτημα του διοξειδίου ειδα να παιρνει την ανιούσα.Μια ευχάριστη νότα είναι που με το σβήσιμο των φωτων στις 8:30 αρχισε να κατεβαίνει...αντε να δούμε το πρωί πως θα ξεκινήσει η μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Τοσο μεγαλες διακυμανσεις στο πεχα δεν κανουν καλο για τα ψαρια..

Και τα σκαμπανεβασματα που κανουν τα 'κουκουναρια' ειναι ακομα χειροτερα αν δεν ειναι ελεγχομενα...

Γνωμη μου ασε το ενυδρειο να φτασει σιγα σιγα στο πεχα της βρυσης και μην βαζεις σκευασματα για να το ξαναριξεις μεχρι να ξαναβαλεις Co2..

Τα οτοκυκλακια θα εχουν το μεγαλυτερο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Τοσο μεγαλες διακυμανσεις στο πεχα δεν κανουν καλο για τα ψαρια..

Και τα σκαμπανεβασματα που κανουν τα 'κουκουναρια' ειναι ακομα χειροτερα αν δεν ειναι ελεγχομενα...

Γνωμη μου ασε το ενυδρειο να φτασει σιγα σιγα στο πεχα της βρυσης και μην βαζεις σκευασματα για να το ξαναριξεις μεχρι να ξαναβαλεις Co2..

Τα οτοκυκλακια θα εχουν το μεγαλυτερο θεμα...

Βρε παιδια γενικα ρωταω...

Γιατι τα ψαρια πρεπει να εχουν σταθερο Ph?

Οσοι χρησιμοποιουν Ει εχουν διακυμανση καθε μερα περιπου 1 με 1.2 ph ....

Στην φυση εχει περισσοτερο.

Στα ενυδρεια μας γιατι δεν πρεπει να εχουμε διακυμανση?

Πανο απο τι ξερω εχεις προβλημα με το υποστρωμα ...

Γιαυτο και θα στο ανεβασει περισσοτερο.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Τα alder cones τα εριξα για να ελέγξω την κατασταση προς τα κάτω... αν δω ότι κατεβαίνει πολύ τα βγάζω,εξαλλου εριξα 10 στα 200λιτρα.

Νικο αύριο θα κάνω κ μια αλλαγή μικρή με ώσμωση για να κατεβάσω κ τις σκληρότητας λίγο....λιγο υπομονη να καναν και τα οτος,αλλα πιστεύω ότι έχεις δίκιο τέτοιες διακυμάνσεις γίνονται κ στο φυσικο περιβάλλον δε νομίζω να υπάρξει θέμα.

Επίσης επιτέλους θα αλλάξω κ το υπόστρωμα μιας κ πάω από τα 240στα 450λιτρα κ όλα αναβαθμίζονται...

Έγινε επεξεργασία - panos84.
Link to comment
Share on other sites

Τα alder cones τα εριξα για να ελέγξω την κατασταση προς τα κάτω... αν δω ότι κατεβαίνει πολύ τα βγάζω,εξαλλου εριξα 10 στα 200λιτρα.

Νικο αύριο θα κάνω κ μια αλλαγή μικρή με ώσμωση για να κατεβάσω κ τις σκληρότητας λίγο....λιγο υπομονη να καναν και τα οτος,αλλα πιστεύω ότι έχεις δίκιο τέτοιες διακυμάνσεις γίνονται κ στο φυσικο περιβάλλον δε νομίζω να υπάρξει θέμα.

Δεν υπαρχει ρε συ θεμα μην αγχωνεσαι...

Στα 200 λιτρα τα alder ισα που θα μεταβαλουν το ph προς τα κατω, οχι ομως σε μια ημερα... 

Ειδικα τα otos δεν εχουν κανενα προβλημα...

Αλλα αλλαξε ρε συ αυτο το υποστρωμα να γλιτωσεις .. :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια γενικα ρωταω...

Γιατι τα ψαρια πρεπει να εχουν σταθερο Ph?

Οσοι χρησιμοποιουν Ει εχουν διακυμανση καθε μερα περιπου 1 με 1.2 ph ....

Στην φυση εχει περισσοτερο.

Στα ενυδρεια μας γιατι δεν πρεπει να εχουμε διακυμανση?

Πανο απο τι ξερω εχεις προβλημα με το υποστρωμα ...

Γιαυτο και θα στο ανεβασει περισσοτερο.

Αναλογως ποσα alder θα πεταξει αν και οντως 10 σε 200 λιτρα ειναι λιγα..

Ειδικα τα οτοκυκλακια ειναι πολυ ευαισθητα στις διακυμανσεις..

Θα το δεις τις επομενες μερες..

Η φυση εχει αλλες δυκλιδες ασφαλειας δεν συγκρινονται με το κλειστο κυκλωμα του ενυδρειου και οι επιλογες ειναι τελειως διαφορετικες...

Μην πας μακρια μεχρι και αμμωνια μπορει να εχεις ανεβασει...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην πάμε μέχρι εκεί τώρα.Εγώ μέχρι και για λίγες μέρες ακόμα επαιζα στις αλλαγές μετρήσεις TDS 120-180-240 λόγω υποστρώματος.το ph σε όλη αυτη τη διαδικασία δεν αλλαζε τόσο οσο τώρα για το λόγο αυτο και ανοιξα το θέμα περί ph και μόνο.Ξέρω ότι δεν κάνω καλά γιατί τα ψαράκια αυτά κ οι Ότο κ τα υπόλοιπα είναι ευαίσθητα,αλλα πιστεύω στην αμυνα του οργανισμου σε κάποιος ακραίες ίσως αλλά σύντομες μεταβολές.Θα είναι κρίμα αντί τα οτοκυκλακια να σκάσουν από το φαι λόγω πολλών αλγων που έχω αυτό τον καιρο με τις σούπερ φουσκωμένες κοιλιές, να την πάθουν από μια τέτοια μεταβολή...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην πάμε μέχρι εκεί τώρα.Εγώ μέχρι και για λίγες μέρες ακόμα επαιζα στις αλλαγές μετρήσεις TDS 120-180-240 λόγω υποστρώματος.το ph σε όλη αυτη τη διαδικασία δεν αλλαζε τόσο οσο τώρα για το λόγο αυτο και ανοιξα το θέμα περί ph και μόνο.Ξέρω ότι δεν κάνω καλά γιατί τα ψαράκια αυτά κ οι Ότο κ τα υπόλοιπα είναι ευαίσθητα,αλλα πιστεύω στην αμυνα του οργανισμου σε κάποιος ακραίες ίσως αλλά σύντομες μεταβολές.Θα είναι κρίμα αντί τα οτοκυκλακια να σκάσουν από το φαι λόγω πολλών αλγων που έχω αυτό τον καιρο με τις σούπερ φουσκωμένες κοιλιές, να την πάθουν από μια τέτοια μεταβολή...

Δεν θελω να σε φοβησω..

Σαν τελευταιο σε αυτο το θεμα θα σου πω αυτο..

Επειδη το πεχα δεν μετριεται με πραγματικες τιμες αλλα οι διακυμανσεις του ειναι λογαριθμικες η διακυμανση σε 0,1 της μοναδας μπορει να ειναι μικρη αλλα σε 1 μοναδα δεν παει να πει οτι ειναι δεκα φορες μεγαλυτερη αλλα μπορει να ειναι μεχρι και 50 φορες!!

Δηλαδη μεταβολη απο 7,5 σε 6,5 μπορει να ειναι μια διακυμανση της μια μοναδας αλλα και καμμια 50 φορες πιο αλκαλικο...

Με οτι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο σε οργανισμους υδατινους..

Και οι επιπτωσεις δεν ειναι παντοτε αμμεσες αν και θα ειδες διαφορες

ηδη αν παρακολουθησες στενα τα ψαρια σου...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα νεα εως τωρα ειναι μαλλον ευχαριστα....απο 7,5 στο κλεισιμο των φωτων λιγο πριν το ανοιγμα ειναι στο 7,22.Λετε να μην αναψω τα φωτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...