Jump to content

θέλω τη γνώμη σας για ενυδρείο 168lt


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, θέλω τη γνώμη σας για ενυδρείο 168lt καθαρά(υπολογισμένο απο τον μετατροπέα του φόρουμ).Θέλω να το κάνω φυτεμένο.Με προβληματίζουν οι επιμέρους διαστάσεις του: 55cmΥ x 40cm x 90cm θα χρειαστώ συγκεκριμένους λαμπτήρες (και σε αριθμό) και επιπλέον μέσο οξυγόνωσης λόγω μικρής αναλογικά επιφάνειας;

Link to comment
Share on other sites

Το τη φωτισμό θα χρειαστείς εξαρτάτε από τη ενυδρείο θέλεις να κάνεις. και μπορεί να κυμαίνετε από 0,3 έως 0,6 Watt/lit. Και από λάμπες μπορείς να βάλεις ή Τ8 ή Τ5, ή ΜΗ.

Για να βοηθηθείς περισσότερο γίνε πιο συγκεκριμένος. Παράδειγμα θέλεις ανοιχτό ενυδρείο κλειστό με εύκολα φυτά με δύσκολα; Η θέλεις να αρχίσεις με εύκολα και καθώς μαζεύεις εμπειρίες να προχωράς όλο και σε πιο απαιτητικά φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Το τη φωτισμό θα χρειαστείς εξαρτάτε από τη ενυδρείο θέλεις να κάνεις. και μπορεί να κυμαίνετε από 0,3 έως 0,6 Watt/lit. Και από λάμπες μπορείς να βάλεις ή Τ8 ή Τ5, ή ΜΗ.

Για να βοηθηθείς περισσότερο γίνε πιο συγκεκριμένος. Παράδειγμα θέλεις ανοιχτό ενυδρείο κλειστό με εύκολα φυτά με δύσκολα; Η θέλεις να αρχίσεις με εύκολα και καθώς μαζεύεις εμπειρίες να προχωράς όλο και σε πιο απαιτητικά φυτά;

Σκεφτομαι για ανοιχτο με εύκολα-μέτριας δυσκολίας φυτά επίσης θα ήθελα μία γνώμη για άμμο όπως και να μου πείς δύο λόγια για τα είδη λαμπτήρων,ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αρκεές σχετικές ιστοσελίδες όπως φύσικά και τα (πολύ καλά κατα τα άλλα) άρθρα του φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι διαφωτιστικό για τα είδη λαμπτήρων και τη χρήση τους οπότε χρειάζομαι λιγη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρίξε μια ματιά στην κατηγορία "Φωτισμός", αλλά και στην κατηγορία "Φυτεμένο ενυδρείο". Θα βρεις πολλές και αξιοπρόσεκτες δημοσιεύσεις. Γενικά (από εμπειρία) να ξέρεις πως όσο πιο συγκεκριμένος είσαι στο τι ακριβώς ψάχνεις τόσο πιο πολύ είναι σε θέση να σε βοηθήσουν οι πιο έμπειροι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στην κατηγορία "Φωτισμός", αλλά και στην κατηγορία "Φυτεμένο ενυδρείο". Θα βρεις πολλές και αξιοπρόσεκτες δημοσιεύσεις. Γενικά (από εμπειρία) να ξέρεις πως όσο πιο συγκεκριμένος είσαι στο τι ακριβώς ψάχνεις τόσο πιο πολύ είναι σε θέση να σε βοηθήσουν οι πιο έμπειροι. ;)

Thanks man,:) μένουμε και σχετικά κοντά ε;

Link to comment
Share on other sites

Sorry :) μου διέφυγε αυτό το θέμα που ακριβός σκοντάφτεις να σε βοηθήσουμε.

Για την άμμο τη ακριβός θέλεις να μάθεις

Link to comment
Share on other sites

Sorry :) μου διέφυγε αυτό το θέμα που ακριβός σκοντάφτεις να σε βοηθήσουμε.

Για την άμμο τη ακριβός θέλεις να μάθεις

;) Γειά και ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Διάβασα οτι η άμμος αναπνέει λιγότερο απο κάποιο άλλο χονδρόκοκκο χαλίκι εμποδίζοντας τόν καλό αερισμό των ριζών (διορθώστε με αν κάνω λάθος) αλλά πάλι για κάποια Cory που σκέφτομαι να βάλλω είναι πολύ χρήσιμη και επίσης σπάει τη μονοτονία του βυθού,έτσι σκέφτομαι να βάλλω μόνο σε κάποιο σημείο.Αυτό που τελικά ρωτάω είναι το αν θα δουλέψει η όλη ιδέα με φυτά στην άμμο ή να το αποφύγω;

Επίσης από τις Τ8,Τ5,ΜΗ ποιά είναι προτιμότερη (φάσμα-ένταση) για 55cm βάθος ,δεδομένου οτι κατέληξα σε κλειστό ενυδρείο με αρκετά φυτά μέτρια-δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να βάλεις στο ενυδρείο σου άμμο σε ένα σημείο και χαλίκι στο άλλο σημείο χωρίς στο μέλλον να μπερδευτούν και εκτός μετά από το εμφανισιακά προβλήματα που θα έχεις θα έχεις και προβλήματα λειτουργικά.

Μπορεί να έχεις δει τέτοια ενυδρεία αλλά αυτά συνήθως στήνονται για σκοπούς φωτογράφησης ή δεν έχον καθόλου ψάρια που σκάβουν.

Η χαλίκι ή άμμο θα βάλεις. Το κάθε ένα έχει μειονεκτήματα και προτερήματα. Όσο για τον αερισμό των ριζών που αναφέρεις σε ενημερώνω ότι η ρίζες των φυτών δεν χρειάζονται να πάρουν το οξυγόνο τους από το έδαφος αλλά έχουν ένα τελειοποιημένο σύστημα οξυγόνωσης.

Εάν θέλεις να μάθεις περισσότερα για τα μειονεκτήματα και προτερήματα της άμμου διάβασε το παρακάτω λίνκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9381

Για τον φωτισμό τώρα αφού θέλεις κλειστό ενυδρείο ο ιδανικότερος φωτισμός είναι η Τ5 αδιαμφισβήτητα. Όσο για το φάσμα πρέπει να βρήσκετε μεταξύ 420-450nm (κυανοπράσινο) ή στα 620nm (ερυθρό). Μπορεί στους αριθμους να ξεφευγο λιγο διοτη δεν το θύμαμε τώρα ακριβός. Ας με διορθόση καπιος. Παντος το σύγουρο είναι ότι η καλίτερη φωτοσήνθεση γήνετε σε δύο περιοχές στο κυανοπράσινο και στο ερυθρόπορτοκαλή.

Οποιαδήποτε λάμπα που έχει αυτό το φάσμα είναι ιδανική για τα φυτά αυτές η λάμπες όμως συνήθως έχουν ένα κοκκινωπό φωτισμό και αισθητικά δεν φαίνετε ωραίο το ενυδρείο μας. Αυτές οι λάμπες έχουν ένα βαθμό κελβιν γύρω στης 4000 πάνω κάτω.

Για των λόγο αυτό τοποθετούμε μια τέτοια λάμπα για την σωστή ανάπτυξη των φυτών και μια λάμπα με καθαρό φώς ημέρας που κυμαίνετε μεταξύ 6500-9000 κελβιν πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

"Στην άμμο εξαιτίας της μεγάλης αναερόβιας περιοχής και μέσω της χειλικής ένωσης, δημιουργούνται άριστες συνθήκες για τα φυτά.. Επίσης τα φυτά από την φύση έχουν μάθει να ευδοκιμούν οι ρίζες τους, σε περιοχές με λίγο ή χωρίς οξυγόνο, δηλαδή χαμηλό Eh. (+)."

Άρα άκυρο το πρόβλημα της οξυγόνωσης.

Επίσης:

"Ένα έντονα φυτεμένο ενυδρείο με άμμο, είναι πιο επιρρεπές στο υπερφιλτράρισμα (-) ενώ στο χαλίκι το γεγονός αυτό είναι πιο σπάνιο (+)."

Οπότε ο κανόνας όγκος του ενύδρείου σε lt x 3 /h μειώνεται ή είναι οριακός; ;)

:) Άψογη η απάντηση όπως και το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

"Στην άμμο εξαιτίας της μεγάλης αναερόβιας περιοχής και μέσω της χειλικής ένωσης, δημιουργούνται άριστες συνθήκες για τα φυτά.. Επίσης τα φυτά από την φύση έχουν μάθει να ευδοκιμούν οι ρίζες τους, σε περιοχές με λίγο ή χωρίς οξυγόνο, δηλαδή χαμηλό Eh. (+)."

Άρα άκυρο το πρόβλημα της οξυγόνωσης.

Επίσης:

"Ένα έντονα φυτεμένο ενυδρείο με άμμο, είναι πιο επιρρεπές στο υπερφιλτράρισμα (-) ενώ στο χαλίκι το γεγονός αυτό είναι πιο σπάνιο (+)."

Οπότε ο κανόνας όγκος του ενύδρείου σε lt x 3 /h μειώνεται ή είναι οριακός; ;)

:) Άψογη η απάντηση όπως και το άρθρο.

Στην άμμο πρέπει να έχουμε ένα καλό φίλτρο δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ροή του νερού όσο τα λίτρα του καθαρού φίλτρου και αυτό γιατί στην άμμο λόγο της σύστασης της η μετατροπή του NO2 σε NO3 είναι πιο περιορισμένη σε σύγκριση με το χαλίκι.

Υπερφιλτράρισμα με 3 και 4 ακόμη και 5 δεν μπορεί να έχεις. Το υπερφιλτράρισμα μπορεί να συμβεί φυσικά ανάλογα με τον όγκο των φυτών από της 7 και πάνω. Εγώ στο ενυδρείο μου έχω μια αναλογία 4,5.

Το 3 που αναφέρεις μπορεί να είναι ιδανικό μπορεί και όχι και εξαρτάτε από τον όγκο και της ανάγκες των φυτών. Με απλά λόγια όσο πιο πολλά φυτά και φυτά ταχείας ανάπτυξης έχουμε τόσο πιο μικρή μπορεί να είναι ροή του νερού. προσωπικά πιστεύω 4 – 5 φορές είναι καλά. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (μιλάμε για καθαρά λίτρα νερού όχι μικτά).

Link to comment
Share on other sites

Στην άμμο πρέπει να έχουμε ένα καλό φίλτρο δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ροή του νερού όσο τα λίτρα του καθαρού φίλτρου...

:)Εννοείς τον όγκο σφουγγαριών+μακαρονιού; Έχεις κάποια πρόταση για την αναλογία lt ενύδρείου/lt υλικών στη περίπτωσή μου; (ίσως και κάποιο άρθρο,μου αρέσει να διαβάζω ;))

Link to comment
Share on other sites

Τα σημερινά φίλτρα είναι όλα αξιόπιστα όπως π.χ.

Eheim

JBL

Fluval

Tetra tec ex

Για το ενυδρείο σου αρκούν 700lit./h

οπότε επιλέγεις

Eheim Professional 700lit./h. καθαρό φίλτρο 3 λίτρα

Eheim clasik 620lit./h. καθαρό φίλτρο 4 λίτρα

JBL 700lit./h. καθαρό φίλτρο 5,3 λίτρα

Fluval 680lit./h. καθαρό φίλτρο 4,6 λίτρα

Tetra tec ex 700lit./h. καθαρό φίλτρο (δεν γνωρίζω)

Τώρα θα με κράξουνε η φανατική της eheim αλλά προσωπικά δεν αγοράζω την συγκεκριμένη μάρκα διότι είναι ακριβή και προσφέρει στην ίδια κατηγορία φίλτρων τον μικρότερο κάδο καθαρού φίλτρού και για εμένα είναι βασικό να έχω μεγάλη επιφάνια φίλτρού.

Από εδώ και πέρα η επιλογή δική σου.

Υ.Γ ζήτα άμα θέλεις και άλλες γνώμες για τα φίλτρα πιστεύω αυτή που έχουν άλλες μάρκες θα είναι εξίσου ευχαριστημένη με αυτούς που έχουν eheim.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο όσον αφορά την επιφάνεια του φίλτρου. Αν και δεν έχω δοκιμάσει την JBL από αυτά που έχω δει προσφέρει τον περισσότερο χώρο από όλα τα υπόλοιπα φίλτρα της ίδιας κατηγορίας. Τώρα, οι επιλογές που έχεις στις μάρκες και τα μοντέλα τους είναι πολλές. Υπάρχει μεγάλο εύρος τιμών συχνά στο ίδιο μοντέλο, κάτι που κάνει την παραγγελία από το εξωτερικό ελκυστική λύση, μιας και καταστήματα σε άλλες χώρες τείνουν να έχουν πιο ανταγωνιστικές τιμές (συχνά αρκετά χαμηλότερες) από τα Ελληνικά καταστήματα. Πάντως προσφορές στην Ελλάδα υπάρχουν συχνά, και γλιτώνεις με αυτό τον τρόπο την ταλαιπωρία επιστροφής ελλατωματικού προιόντος ή την διαδικασία επισκευής του αν είσαι εντός εγγύησης. Όπως κατάλαβες, βρίσκομαι και εγώ στην αναζήτηση του κατάλληλου εξωτερικού φίλτρου για το ενυδρείο μου και ακόμη παραμένω αναποφάσιστος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από ψάξιμο κατάληξα σε DIY sump οπότε τώρα ψάχνω μόνο την αντλία ~700 lt/h. :) (νέος και αναποφάσιστος).Υπάρχον στάνταρ λίτρα-διαστάσεις για sump στα λίτρα μου;Μάλλον 5 διαμερισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια συμβουλή για διαστάσεις sump για 180 lt καθαρά; Έστω και γενικής φύσης. Τα όρια των διαστάσεων διαθέτω κάτω απ'το ενυδρείο είναι: 40Υ x 30Π X 80Μ.

Μήπως να γινει κοντό και να ανυψωθεί για να έχω μικρότερη διαφορά πίεσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...