Jump to content

18χρονο θαλασσινό


lefteris67

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από προτροπή του φίλου Διονύση (Fishbonel) να παρουσιάσω το ενυδρείο μου ανεβάζω αυτό το post να σας πω δυο λόγια για το γεροενυδρειάκι μου. Το ενυδρείο ξεκίνησε θαλασσινό τον Σεπτέμβριο του 1998.

Ξεκίνησε fish only και αργότερα έγινε reef φτάνοντας σε ένα πολύ καλό επίπεδο. Μέσα σε αυτά τα χρόνια πέρασε και αυτό τις φάσεις του με αποκορύφωμα την λεγόμενη οικονομική κρίση αφού χάνοντας την δουλειά μου το 2010 δεν μπορούσα πλέον να το συντηρήσω. Δεν σταμάτησε ποτέ η λειτουργία του όμως αναγκάστηκα να δώσω όλα τα ζωντανά μου και κράτησα μόνο ένα κλόουν το οποίο έχω μέχρι σήμερα και το ονόμασα ήρωα γιατί δεν έπεσε με τίποτα. Με ανεργία 4 και κάτι χρόνια καταλαβαίνεται ότι δεν υπήρχαν ρουτίνες αλλαγής με αποτέλεσμα να φτάσει το ενυδρείο να μην αλλάξει νερό για 2 χρόνια με ότι συνεπάγεται αυτό. Πήχτρα στις άλγες όλων των χρωμάτων κατακόκκινο από το κυανό νιτρικά άγνωστο πόσες εκατοντάδες και όλα τα υπόλοιπα. Τέλος καλό όλα καλά όμως που λένε αφού εδώ και 2 χρόνια περίπου έχω την δυνατότητα να το ξανασυντηρήσω και να το ξαναπάω αργά από την αρχή ελπίζοντας να το φτάσω πάλι σε ένα καλό επίπεδο.

Το ενυδρείο αυτή την στιγμή είναι σε κατάσταση ligh από κοράλλια αλλά σιγά σιγά θα βαρύνει το πράμα. Τελευταία πέρασε μια φάση με τριχοειδή αλλά αντιμετωπίστηκε σχετικά εύκολα με κουβέντα και συμβουλές από τα παιδιά εδώ στο forum. Υπάρχουν ακόμη κάποια σημάδια της στις φωτο που θα ανεβάσω.

Έχουμε λοιπόν:

Ενυδρείο  110Χ40Χ50 180 λτ περίπου καθαρά.

Sump 80X32X40 3 διαμερίσματα 60 λτ περίπου καθαρά.

Φωτισμός LED DIY 3 κανάλια ντιμαριζόμενο. 1ο κανάλι 13X3W Cool White 10000K. 3X3W Ultra Violet 410nm. 2X3W Deep Red 660nm. 2o κανάλι 18Χ3W Royal Blue 450-455nm. 3o κανάλι 2Χ3W Royal Blue 450-455nm(Moonlight).

Κυκλοφορία: Jebao WP 25 επιστροφή Eheim 1250 (σύντομα Jebao DCT 4000).

Skimmer: πατενταρισμένο WEIPRO SA 2012.

Ψύξη/Θέρμανση: Jager 300W & 2 ανεμιστήρες 120mm με STC 1000.

;Άλλος εξοπλισμός: Sander Ozonizer 200 mg/h & Sander Reedox Controller. 2 DIY Reactor.

Για φωτο από ενυδρείο και εξοπλισμό θα προσπαθήσω αύριο. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από προτροπή του φίλου Διονύση (Fishbonel) να παρουσιάσω το ενυδρείο μου ανεβάζω αυτό το post να σας πω δυο λόγια για το γεροενυδρειάκι μου. Το ενυδρείο ξεκίνησε θαλασσινό τον Σεπτέμβριο του 1998.

Ξεκίνησε fish only και αργότερα έγινε reef φτάνοντας σε ένα πολύ καλό επίπεδο. Μέσα σε αυτά τα χρόνια πέρασε και αυτό τις φάσεις του με αποκορύφωμα την λεγόμενη οικονομική κρίση αφού χάνοντας την δουλειά μου το 2010 δεν μπορούσα πλέον να το συντηρήσω. Δεν σταμάτησε ποτέ η λειτουργία του όμως αναγκάστηκα να δώσω όλα τα ζωντανά μου και κράτησα μόνο ένα κλόουν το οποίο έχω μέχρι σήμερα και το ονόμασα ήρωα γιατί δεν έπεσε με τίποτα. Με ανεργία 4 και κάτι χρόνια καταλαβαίνεται ότι δεν υπήρχαν ρουτίνες αλλαγής με αποτέλεσμα να φτάσει το ενυδρείο να μην αλλάξει νερό για 2 χρόνια με ότι συνεπάγεται αυτό. Πήχτρα στις άλγες όλων των χρωμάτων κατακόκκινο από το κυανό νιτρικά άγνωστο πόσες εκατοντάδες και όλα τα υπόλοιπα. Τέλος καλό όλα καλά όμως που λένε αφού εδώ και 2 χρόνια περίπου έχω την δυνατότητα να το ξανασυντηρήσω και να το ξαναπάω αργά από την αρχή ελπίζοντας να το φτάσω πάλι σε ένα καλό επίπεδο.

Το ενυδρείο αυτή την στιγμή είναι σε κατάσταση ligh από κοράλλια αλλά σιγά σιγά θα βαρύνει το πράμα. Τελευταία πέρασε μια φάση με τριχοειδή αλλά αντιμετωπίστηκε σχετικά εύκολα με κουβέντα και συμβουλές από τα παιδιά εδώ στο forum. Υπάρχουν ακόμη κάποια σημάδια της στις φωτο που θα ανεβάσω.

Έχουμε λοιπόν:

Ενυδρείο  110Χ40Χ50 180 λτ περίπου καθαρά.

Sump 80X32X40 3 διαμερίσματα 60 λτ περίπου καθαρά.

Φωτισμός LED DIY 3 κανάλια ντιμαριζόμενο. 1ο κανάλι 13X3W Cool White 10000K. 3X3W Ultra Violet 410nm. 2X3W Deep Red 660nm. 2o κανάλι 18Χ3W Royal Blue 450-455nm. 3o κανάλι 2Χ3W Royal Blue 450-455nm(Moonlight).

Κυκλοφορία: Jebao WP 25 επιστροφή Eheim 1250 (σύντομα Jebao DCT 4000).

Skimmer: πατενταρισμένο WEIPRO SA 2012.

Ψύξη/Θέρμανση: Jager 300W & 2 ανεμιστήρες 120mm με STC 1000.

;Άλλος εξοπλισμός: Sander Ozonizer 200 mg/h & Sander Reedox Controller. 2 DIY Reactor.

Για φωτο από ενυδρείο και εξοπλισμό θα προσπαθήσω αύριο. 

Μια διόρθωση. 18χρονο θαλασσινό. 20 χρονών είναι το ενυδρείο υπήρξε και 2 χρόνια γλυκό. Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής ας αλλάξει τον τίτλο.

Ευχαριστώ, 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λευτέρη χαίρομαι παρα πολυ που σε έβαλα σε τέτοιους " μπελάδες"!

Δεν ξέρω το ενυδρείο σου , ούτε και εσένα αλλά πριν από μια δυο εβδομάδες σε ένα άλλο θέμα ανακάλυψα ότι υπαρχει καποιος μέσα στο φόρουμ που τρέχει θαλασσινό σχεδόν 20 χρόνια !!!!!

Εγω προσωπικά δεν ξέρω πολλούς !

Επίσης μου φενεται πολυ ενδιαφέρον να μάθουμε πως συμπεριφέρονται υλικά και οργανισμοί μέσα σε 20 χρόνια !

Ακόμα και η εμπειρία σου και οι στραβές σου εμένα προσωπικά μου είναι πολυ χρήσιμα !

Γι αυτό σε παρότρυνα να κανεις αυτήν την παρουσίαση !

Οσο για τα υπόλοιπα μας δείχνεις ποσό αρρώστια είναι το χόμπι μας !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές φωτο. Είναι από κινητό και έκανα ότι καλύτερο μπορούσα. Τα ψαράκια είναι υπερκινητικά σήμερα και δεν μπορώ να τα βγάλω θα τα πιάσω όμως μετά από τάϊσμα που θα βαρύνουν και θα τα δείτε και αυτά. Θέλει πολύ δουλειά ακόμη αλλά όπως είπα το πάω απ΄' την αρχή με αργά και σταθερά βήματα. Άλλωστε ξέρουμε πολύ καλά πως η επιτυχία στο χόμπι αυτό έρχεται με την υπομονή.

post-58637-0-81423300-1460915544_thumb.jpg

post-58637-0-06088500-1460915577_thumb.jpg

post-58637-0-31452100-1460915605_thumb.jpg

post-58637-0-63379700-1460915635_thumb.jpg

post-58637-0-33374900-1460915665_thumb.jpg

post-58637-0-72890000-1460915691_thumb.jpg

post-58637-0-39834200-1460915712_thumb.jpg

post-58637-0-69096300-1460915730_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δείχνει το ενυδρείο σου Λευτέρη. Σιγά σιγά θα το δεις όπως επιθυμείς. Αυτά τα κλοουνάκια όντως ήρωες. Το δικό μου το έχω από το 2008 και έχει περάσει τα πάνδεινα.

Από μετρήσεις πως είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου το λίγο πιο μεγάλο το έχω από τον Μάϊο του 2008.

Μετρήσεις σημερινές:

ph 8,0

kh 7,3

No3 25 (;έχει μπει purigen και ετοιμάζετε και αλλαγή νερού)

po4 0

ca 420

mg δεν μέτρησα τελείωσε το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει τα φωσφορικά να τα μετρήσεις με Hana !

Αν και με salifert μη ανιχνεύσιμα .... Μεγάλη μαγκιά μετά από τόσα χρόνια !

Λευτέρη πολυ καλές τιμές γενικά και είναι κρίμα να μην το γεμίσεις φίλε !

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει τα φωσφορικά να τα μετρήσεις με Hana !

Αν και με salifert μη ανιχνεύσιμα .... Μεγάλη μαγκιά μετά από τόσα χρόνια !

Λευτέρη πολυ καλές τιμές γενικά και είναι κρίμα να μην το γεμίσεις φίλε !

Δεν προχωρώ σε στοκάρισμα αν δεν καθαρίσω τελείως με τις άλγες, όπως είπα είχα ένα θεματάκι τώρα τελευταία. 'Εχω μπει στην μπρίζα  να αλλάξω αραγωνίτη πράγμα που σημαίνει μεγάλη φασαρία και διατάραξη της βιολογίας. Θέλω να βάλω άμμο αραγωνίτη γιατί με χαλάει πολύ η εικόνα της κοραλλίνης που έχει πιάσει ο χοντρός που έχω τώρα. Δείχνει το ενυδρείο πολύ βρώμικο και δεν μου κάθεται καλά στο μάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι ψάριδες. Με δυσκόλεψαν να τους βγάλω αλλά νομίζω κάτι έκανα. Δεν τόχω και πολύ με τις φωτο.

post-58637-0-53548600-1461009934_thumb.jpg

post-58637-0-70346200-1461009966_thumb.jpg

post-58637-0-02755800-1461009991_thumb.jpg

post-58637-0-30464300-1461010010_thumb.jpg

post-58637-0-91881600-1461010028_thumb.jpg

post-58637-0-70890600-1461010098_thumb.jpg

post-58637-0-46461300-1461010122_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ανεμωνη για το ζευγος δεν θα βαλεις?

Ναι το έχω στο πρόγραμμα. Όταν με το καλό καθαρίσω εντελώς με άλγη και νιτρικά θα μπούνε και άλλα ζωντανά. Δεν το βιάζομαι πάει χαλαρά απ' την αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να βγάλεις τον αραγωνιτη είναι πανεύκολο !

Λάστιχο στην αλλαγή και σιφοναρισμα !

Μέσα σε δυο αλλαγές εχεις καθαρίσει !

Πιστεύω ότι θα βοηθήσει στα νιτρικά !

Link to comment
Share on other sites

Το να βγάλεις τον αραγωνιτη είναι πανεύκολο !

Λάστιχο στην αλλαγή και σιφοναρισμα !

Μέσα σε δυο αλλαγές εχεις καθαρίσει !

Πιστεύω ότι θα βοηθήσει στα νιτρικά !

Διονύση δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο με σιφονάρισμα γιατί είναι χοντρός. Θα το προσπαθήσω πάντως είναι καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό δρόμο φίλε και εύχομαι να μην σε βρουν ξανά κακοτοπιές.

Τον αραγωνίτη γιατί δεν τον σκεπάζεις σιγά σιγά κομμάτι-κομμάτι. Σίγουρα θα περάσει μέσα απ' τον χοντρό και δεν ξέρω πόσο υψος έχει αυτός που ήδη έχεις, αλλά πιθανόν να είναι εφικτό και χωρίς να πειράξεις την βιολογία.

Το skimmer το 2012 τούμπανο με την πατέντα. Το είχα και ποτέ δεν το είχα δει έτσι, άσπρο αφρό εννοώ, με το δικό του ventouri και 2,5 αντλία.

Το ελέγχεις. ¨ολα σύντομα θα 'ναι σε ρυθμό.

Και πάλι όλα να σου πηγαίνουν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό δρόμο φίλε και εύχομαι να μην σε βρουν ξανά κακοτοπιές.

Τον αραγωνίτη γιατί δεν τον σκεπάζεις σιγά σιγά κομμάτι-κομμάτι. Σίγουρα θα περάσει μέσα απ' τον χοντρό και δεν ξέρω πόσο υψος έχει αυτός που ήδη έχεις, αλλά πιθανόν να είναι εφικτό και χωρίς να πειράξεις την βιολογία.

Το skimmer το 2012 τούμπανο με την πατέντα. Το είχα και ποτέ δεν το είχα δει έτσι, άσπρο αφρό εννοώ, με το δικό του ventouri και 2,5 αντλία.

Το ελέγχεις. ¨ολα σύντομα θα 'ναι σε ρυθμό.

Και πάλι όλα να σου πηγαίνουν καλά.

Ευχαριστώ φίλε μου. Νάσαι καλά. Δεν θέλω να σκεπάσω τον χοντρό γιατί θα μου ανέβει αρκετά ψηλά και δεν θέλω τόσο πάχος.

Στο skimmer καταργήθηκε το δικό του venturi και τώρα δουλεύει με αντλία 1000l/h με κατανάλωση 8,5W. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα εύκαμπτο σωλήνα (σαν αυτούς που βάζουν στις εξωτερικές μονάδες των air condition) και έβγαλα πανεύκολα τον αραγωνίτη. Σταδιακά, λίγο-λίγο με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και όλα πήγαν μια χαρά. Βέβαια δεν ξαναέβαλα αραγωνίτη και έτσι μπορώ και κρατάω 0 νιτρικά εύκολα! ;) Για τις άλγες πιστεύω ότι ο βράχος σου με τα χρόνια έχει τραβήξει πολλά φωσφορικά και τώρα τα ξερνάει σιγά σιγά και τρέφονται οι άλγες. Στο νερό όμως μετράς 0. Κάνε χρήση αντιφωσφόρου και υπομονή! Θα καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα εύκαμπτο σωλήνα (σαν αυτούς που βάζουν στις εξωτερικές μονάδες των air condition) και έβγαλα πανεύκολα τον αραγωνίτη. Σταδιακά, λίγο-λίγο με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και όλα πήγαν μια χαρά. Βέβαια δεν ξαναέβαλα αραγωνίτη και έτσι μπορώ και κρατάω 0 νιτρικά εύκολα! ;) Για τις άλγες πιστεύω ότι ο βράχος σου με τα χρόνια έχει τραβήξει πολλά φωσφορικά και τώρα τα ξερνάει σιγά σιγά και τρέφονται οι άλγες. Στο νερό όμως μετράς 0. Κάνε χρήση αντιφωσφόρου και υπομονή! Θα καθαρίσει.

Είχες και συ χοντρό αραγωνίτη? Για τα νιτρικά προς το παρών θα τα ήθελα γύρω στο 10 δεν θέλω να μηδενίσω προς το παρών υπάρχουν μόνο μαλακά και τα θέλουνε τα νιτρικά τους. Τώρα για τα φωσφορικά 0 σίγουρα δεν είναι αλλά με υγρά τεστ δύσκολα μετράς φωσφορικά. Μόνο με hana όπως είπε και ο Διονύσης μπορείς να δεις τι σου γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω αν ήταν τόσο χοντρός αλλά πιστεύω ότι με ένα τέτοιο σωλήνα δεν θα έχεις πρόβλημα. Γαι τα τεστ έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως αυτό με το βράχο που σου λέω πραγματικά πιστεύω ότι ισχύει. Και εγώ ακριβώς σαν εσένα είχα παρατημένο το ενυδρείο στην τύχη του πολλά χρόνια Νιτρικά/φωσφορικά είχαν φύγει στο Θεό. Οι άλγες είχαν ξεφύγει τελείως. Με πολύ υπομονή (και κόπο) το ενυδρείο καθάρισε. Για σωστή μέτρηση φωσφορικών το hanna είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πιστεύω ότι ισχύει αυτό με τον βράχο. Συνέπεια θέλει στις ρουτίνες και στα υλικά και υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, να χαίρεσαι και τα ψαράκια σου!

Αν και είμαι λάτρης του bb πιστεύω ότι ο αραγωνίτης δεν δείχνει άσχημα αλλά αν  τον έχεις βαρεθεί - δεν σου πάει καλά αισθητικά στο μάτι με 1-2 συφοναρίσματα έχεις ξεμπερδέψει   :thumbsu:

Καλή συνέχεια και από  μένα  

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, να χαίρεσαι και τα ψαράκια σου!

Αν και είμαι λάτρης του bb πιστεύω ότι ο αραγωνίτης δεν δείχνει άσχημα αλλά αν  τον έχεις βαρεθεί - δεν σου πάει καλά αισθητικά στο μάτι με 1-2 συφοναρίσματα έχεις ξεμπερδέψει   :thumbsu:

Καλή συνέχεια και από  μένα  

Ευχαριστώ φίλε μου. Δεν είναι αυτό που θάθελα να έχω αλλά θα προσπαθήσω να το πάω όσο πιο μακριά μπορώ. Με βάση την οικονομική μου δυνατότητα  πάντα σιγά σιγά πιστεύω να το καταφέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή οι φωτο μου είναι ένα μάτσο χάλια ένα βίντεο για να έχετε καλύτερη εικόνα.

https://youtu.be/I557cYTOifw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει παραπάνω στο post μου είχε κάτσει στο στομάχι η εικόνα του χοντρού αραγωνίτη που ήταν γεμάτος κοραλλίνη και έδειχνε το ενυδρείο βρώμικο. Σήμερα λοιπόν πήρα την απόφαση να πλατσουρίσω λίγο. Αλλάχτηκε ο χοντρός με άμμο σε πολύ ψιλή στρώση ίσα να σκεπάζει το τζάμι, αλλάχτηκε το aquascape και καθαρίστηκαν τα τζάμια από άλγες και κοραλλίνη. Ταλαιπωρήθηκα λιγάκι αλλά το ενυδρείο άρχισε πάλι να μ' αρέσει. Ο χοντρός αραγωνίτης που είναι αρκετός θα καθαριστεί και θα γίνει ωραιότατος diy βράχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...