Jump to content

Ενυδρειο German Blue Ram


panos84.

Recommended Posts

Φιλες κ φιλοι μου,οι αλλαγες ολοκληρωθηκαν και τωρα το αρσενικο με θυληκο ραμιρεζι εχουν το δικο τους σπιτι 70*45*40.Δν ξερω αν γινουν τελικα ζευγαρι,αλλα τα κυνηγητα αρχισαν σε σημειο στρεσαρισματος της θυληκιας καθως ψαχνει γωνιες να κρυφτει...

Οπως εγραψα σε αλλο θεμα ''σκέφτομαι να ζευγαρωσω τα ραμιρεζακια μου και καθώς θέλουν μαλακό κ όξινο νερό θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να πετύχω νερο με ph πχ 6 κ να το διατηρήσω χωρίς co2.Θα βάλω φυτά εύκολα καθώς θέλουν φυτά,ξυλα ώσμωση και θα παρακολουθώ με κοντρολερ το ph.το κατέβασμα του σκέφτομαι κυριως να γίνει εκτός των παραπάνω με alder cones,οπου αποδεδειγμένα κάνουν αυτη τη δουλειά''.

Ετσι και εγινε...μετα απο 48 ωρες μετρω TDS 115 και ph 7,7.Το τελευταιο 24ωρο ειναι σταθερο και ανησυχο καπως...δεν επρεπε να πεφτει με την προσθηκη κ των κωνων που εκανα;post-60722-0-19327700-1461316716_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τυρφη!!

Θα βρεις αρκετα θεματα με επεξεργασια της!!

Τα "κουκουναρια" προσωπικα δεν τα εμπιστευομαι..

Αλλα μαλλον χρειαζεσαι μεγαλυτερη ποσοτητα για να πεσει πιο πολυ το πεχα βαση της λογικης που λειτουργουν...

Τα περισοτερα φορουμ δινουν αναλογια ενος κωνου σκληθρας ανα δεκα λιτρα για αποτελεσματικη πτωση του πεχα αργα αλλα σταθερα..

Link to comment
Share on other sites

Στις ποσες μερες χρησης ειχες την πτωση στο 7,7 και απο ποσο αρχικα;

Link to comment
Share on other sites

Η όλη μεταφορά ξεκίνησε πριν 48 ώρες, το νερό ήταν από το παλιο ενυδρείο κ συμπληρωσα και 20% ώσμωση.τα κουκουνάρια άντε να τα έβαλα κάποιες 5-6ώρες πριν,οποτε το πεχα από την εισαγωγή μέχρι τώρα παίζει στο 7,7-7,8.εχω ριξει καμία 20αρια σε 100 λίτρα καθαρά.μετρήσεις TDS 115,gh 5.25,kh 4.

Να αλλάξω με αλλά 20%οσμωση ή να περιμένω καμία μετα ακόμα να δω?ουτως οι άλλως τις σκληρότητας θα τις ρίξω κ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη μεταφορά ξεκίνησε πριν 48 ώρες, το νερό ήταν από το παλιο ενυδρείο κ συμπληρωσα και 20% ώσμωση.τα κουκουνάρια άντε να τα έβαλα κάποιες 5-6ώρες πριν,οποτε το πεχα από την εισαγωγή μέχρι τώρα παίζει στο 7,7-7,8.εχω ριξει καμία 20αρια σε 100 λίτρα καθαρά.μετρήσεις TDS 115,gh 5.25,kh 4.

Να αλλάξω με αλλά 20%οσμωση ή να περιμένω καμία μετα ακόμα να δω?ουτως οι άλλως τις σκληρότητας θα τις ρίξω κ άλλο.

Στο παλιο ενυδρείο εριχνα διοξειδιο....το πεχα ήταν στο 6,7 όμως οισκληροτητες παίζανε στο gh 9.
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις οσμωση χρησιμοποιησε αυτη για να φτιχνεις το νερο σου.

Παρε και λιγο τυρφη,βραστη και κρατα το ζουμι σε ενα μπουκαλι, μολις κανεις αλλαγη νερου ριχνε και λιγο ζουμι απο τυρφη για να σκουρενεις το νερο και εισαι αρχοντας.

Αφου εχεις οσμωση,μη μπλεκεις με επεξεργασιες,τυρφες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως...

Αφου χρησιμοποιηεις οσμωση δεν υπαρχει λογος να βαζεις και αλλα σκευασματα....

Και για λογους ασφαλειας κατα την γνωμη μου γιατι δυσκολα κοντρολαρονται οι παραμετροι του νερου οταν χρησιμοποιουμε δυο τροπους επεξεργασιας μαζι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις οσμωση χρησιμοποιησε αυτη για να φτιχνεις το νερο σου.

Παρε και λιγο τυρφη,βραστη και κρατα το ζουμι σε ενα μπουκαλι, μολις κανεις αλλαγη νερου ριχνε και λιγο ζουμι απο τυρφη για να σκουρενεις το νερο και εισαι αρχοντας.

Αφου εχεις οσμωση,μη μπλεκεις με επεξεργασιες,τυρφες κτλ.

Μιλάμε πάντα για ενυδρειακη και όχι από φυτώριο έτσι?

Ήθελα να αποφύγω όμως την τύρφη,ειμαστε στις 72ωρες από όταν έβαλα τα κουκουνάρια άντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για ενυδρειακη και όχι από φυτώριο έτσι?

Ήθελα να αποφύγω όμως την τύρφη,ειμαστε στις 72ωρες από όταν έβαλα τα κουκουνάρια άντε να δούμε

Προσωπικα δεν προτεινω τυρφη απο φυτωριο.

Εγω δεν ειπα να βαλεις τυρφη,ειπα να παιξεις με οσμωση.Απλα να βρασεις λιγο τυρφη, να κρατησεις το ζουμι σε ενα μπουκαλι και μετα απο την αλλαγη νερου να ριχνεις λιγο για το χρωμα.Το ζουμι αυτο μονο χρωμα θα σου δινει,δεν θα σου αλλαζει παραμετρους νερου,αυτες θα τις φτιαχνεις με την οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ριξει πλατανόφυλλα και alder cones για το χρώμα κ το έχω κανει σούπερ....τωρα που αναφέρεις το ζουμί από το βράσιμο της τύρφη εκτός από το χρώμα θα ριχνει κ το πεχα έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν προτεινω τυρφη απο φυτωριο.

Εγω δεν ειπα να βαλεις τυρφη,ειπα να παιξεις με οσμωση.Απλα να βρασεις λιγο τυρφη, να κρατησεις το ζουμι σε ενα μπουκαλι και μετα απο την αλλαγη νερου να ριχνεις λιγο για το χρωμα.Το ζουμι αυτο μονο χρωμα θα σου δινει,δεν θα σου αλλαζει παραμετρους νερου,αυτες θα τις φτιαχνεις με την οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικα δεν προτεινω τυρφη απο φυτωριο.

Εγω δεν ειπα να βαλεις τυρφη,ειπα να παιξεις με οσμωση.Απλα να βρασεις λιγο τυρφη, να κρατησεις το ζουμι σε ενα μπουκαλι και μετα απο την αλλαγη νερου να ριχνεις λιγο για το χρωμα.Το ζουμι αυτο μονο χρωμα θα σου δινει,δεν θα σου αλλαζει παραμετρους νερου,αυτες θα τις φτιαχνεις με την οσμωση.

 

Συνεχιζω για να διευκρινησω οτι η τυρφη εκτος απο το χρωμα,κατεβαζει και το πεχα....εδω ετσι οπως το γραφεις η τυρφη φαινεται να αλλαζει μονο το χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω για να διευκρινησω οτι η τυρφη εκτος απο το χρωμα,κατεβαζει και το πεχα....εδω ετσι οπως το γραφεις η τυρφη φαινεται να αλλαζει μονο το χρωμα

Ξερω πολυ καλα τι κανει η τυρφη αλλα εγω δεν εγραψα πουθενα να βαλεις τυρφη στο ενυδρειο..εγω εινα να βρασεις τυρφη και να κρατησεις το ζουμι το οποιο δινει μονο χρωμα και δεν αλλαζει τιποτα.

Τα μπουκαλια που πουλανε με εκχυλισμα τυρφης πιστευεις οτι αλλαζουν το ph? Οχι βεβαια..μον χρωμα δινουν.

Δεν ειπα να επεξεργαστεις νερο με τυρφη,ζουμι ειπα να ριξεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η οσμωση το μονο που κανει ειναι να δινει ουδετερο νερο. Ο φιλος απ οτι καταλαβα θελει να οξυνει το νερο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η οσμωση το μονο που κανει ειναι να δινει ουδετερο νερο. Ο φιλος απ οτι καταλαβα θελει να οξυνει το νερο.

Send from the heart of the Amazonas

 

Θοδωρα,με την οσμωση φτιαχνεις οτι νερο θες,απο τη στιγμη που κανεις μειξη βρυση με οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Πως ρε συ Κωστα; αν υποθεσουμε οτι βγαζει 0 σκληροτητες και ph 7 δεν θα μπορει να παει παρακατω. Αν βαζει και βρυση θα το σκληραινει κιολας.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξερω το ph της οσμωσης ειναι πλασματικο,δεν μπορεις να το μετρησεις.

Αυτο το φτιαχνεις εσυ αναλογα τι μειξη κανεις.

Υπαρχουν ενυδρεια με οσμωση που παιζουν και κατω απο 6.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χτες ενώ είχα πεχα 7,7 άλλαξα 20λιτρα από τα 100 μόνο με ώσμωση και το πεχα πηγε αμέσως 7,6.τωρα όμως το μεσημεράκι που το ξαναειδα ειχε ανέβει στο 7,8.

Ίσως πρέπει να ρίξω τις σκληρότητας στο 1-2 για να δω κάτω του εφτά.θα ρίξω λιγα κουκουνάρια ακόμα από περιέργεια να δω..

Link to comment
Share on other sites

Πως ρε συ Κωστα; αν υποθεσουμε οτι βγαζει 0 σκληροτητες και ph 7 δεν θα μπορει να παει παρακατω. Αν βαζει και βρυση θα το σκληραινει κιολας.

Send from the heart of the Amazonas

 

Άντε... ας κάνουμε ένα μάθημα... για αρχαρίους. :P

 

Το νερό της όσμωσης... ΔΕΝ το μετράς γιατί δίνει πλασματικό ΡΗ ("παίρνει" τιμή ανάλογα με τις σκληρότητες που βρίσκει στο ενυδρείο)... όπως πολύ σωστά έγραψε κι ο rastafarian πιο πάνω.

Οι σκληρότητες (γενική, ανθρακική) που βγάζει η όσμωση είναι μηδενικές... με αποτέλεσμα να επιρρεάζεται η τιμή της ανθρακικής (προς τα κάτω). Αφού λοιπόν μειώνεται η ΚΗ (που είναι βασική για το ΡΗ)...  είναι φυσικό να "οδηγείται" σε μείωση και η τιμή του ΡΗ.- ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χτες ενώ είχα πεχα 7,7 άλλαξα 20λιτρα από τα 100 μόνο με ώσμωση και το πεχα πηγε αμέσως 7,6.τωρα όμως το μεσημεράκι που το ξαναειδα ειχε ανέβει στο 7,8.

Ίσως πρέπει να ρίξω τις σκληρότητας στο 1-2 για να δω κάτω του εφτά.θα ρίξω λιγα κουκουνάρια ακόμα από περιέργεια να δω..

 

Με ανθρακική κάτω από 2... υπάρχει κίνδυνος να δεις ξαφνικά το ΡΗ...  να πέφτει "στα τάρταρα".

Έχει λίγο υπομονή και ότι κάνεις με προσοχή.

ΔΕΝ είναι καλός χειρισμός να ανακατεύεις τύρφη, Α.Ο. κουκουνάρια (όλα μαζί και απότομα)... με τα ψάρια μέσα.- 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή είχα το διοξειδιο στο φυτεμένα μου,εκανα κ μια πατέντα να βάλω κ σε αυτό, για τι το πεχα δεν έπεφτε.... το kh είναι στο 5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

:bigemo_harabe_net-193:Το εγχείρημα πετυχε....εχω μωρα που κολυμπούν ελευθερα.

PH 6-6.5

Gh 6-7

27.5 βαθμούς.

Για την ώρα τα προσεχει ο μπαμπάς κ δεν αφηνει τη μαμά να πλησιάσει,αντε να δούμε τη συνέχεια.

Το ενυδρείο είναι φυτεμένα 80% μόνο με το ζευγάρι κ λέω να κάνω κάθε δυο μέρες μικρές αλλαγές 10%,τα νιτρικά σε όλα τα φυτεμένα μου είναι στο μηδέν αν δε ρίξω λίπασμα.Από τροφή δεν έχω χρόνο για ζωντανη,ξεκινω με αυγουλακι και έχω κ κατεψυγμενη DIY με γαρίδας-αρακά-σπανάκι.

Ελπίζω στην ανάλογη συνέχεια...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πάνο, ελπίζω να πάνε όλα καλά!βάλε καμιά φωτό από τα μικρά!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη φωτο δεν εχει,μεσα στην αλγη τι να δεις...ισως αυτη να ειναι κ η επιτυχια...αντε να δουμε.post-60722-0-19908800-1468319768_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Πάνο, σου εύχομαι να καταφέρεις να τα μεγαλώσεις.:)

Άντε να δούμε και εμείς τέτοιες όμορφες εικόνες στο ενυδρειο μας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...