Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Με την κουμπα παντου θα εχεις προβλημα με το ριζωμα της, ειδικα αν δεν την κλαδευεις πολυ χαμηλα.

Το μοντε καρλο δεν εχει κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Με την κουμπα παντου θα εχεις προβλημα με το ριζωμα της, ειδικα αν δεν την κλαδευεις πολυ χαμηλα.

Το μοντε καρλο δεν εχει κανενα θεμα.

Κώστα γενικά απότι βλέπω υπάρχει μία τάση να προτείνετε το μόντε κάρλο. Τόσο δύσκολη είναι η κούμπα;

 

Εγώ στο διάβασμα που έκανα μέχρι στιγμής βρήκα πως αν δεν την τριμάρεις συχνά δημιουργεί ένα νέο στρώμα πάνω από το παλιό και το από κάτω μαυρίζει με συνέπεια να την βρεις επιφάνεια. Ισχύει αυτό;

Aν την τριμάρω; Έχεις κρατήσει κούμπα με επιτυχία;

 

Ωραίο το Μόντε Κάρλο αλλά να σου πω την αλήθεια μου αρέσει περισσότερο η κούμπα. Αν όμως πιστεύεις πως πρέπει να έχω εμπειρία για να την κρατήσω πες το μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν καινούργιοι σωλήνες και υπόστρωμα 20 κιλά.

 

Το στρώσιμο τελικά θα γίνει από την αρχή.

Αγοράστηκαν βακτήρια Microbe-lift special blend (νομίζω είναι πολύ καλά).

 

Βιολογικό υλικό δεν αγόρασα καινούργιο. Κατόπιν σκέψης αποφάσισα πως θα το πλύνω με νερό βρύσης και στη συνέχεια θα το βράσω για κάποια λεπτά. Στέγνωμα στον ήλιο και έτοιμο. 

Κάδος, έξοδος,είσοδος θα πλυθούν με χλωρίνη.

 

Νομίζω όλα αυτά με καλύπτουν για ένα κανονικό restart.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν έχει στρώσει ποτέ κανείς ενυδρείο με special blend βακτήρια; Θεωρείται cycle starter ;

 

Το 1ο στρώσιμο το είχα κάνει με Jbl denitrol. Είχα κάποια θέματα με τα νο2 αλλά σε γενικές γραμμές ήταν πετυχημένο.

Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ το κιλό είχα πάρει το χύμα βιολογικό υλικό της sunsun. Στο τεστ με το μελάνι, βράχηκαν 3 μακαρόνια το ένα πάνω στο άλλο, αρκετά πορώδεις. Πιο πολλά λεφτά αξίζει το νερό που θα τα πλύνεις, το ρεύμα που θα κάψεις να τα βράσεις και κυρίως ο κόπος σου!

Μην πω για την ελαφρόπετρα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ το κιλό είχα πάρει το χύμα βιολογικό υλικό της sunsun. Στο τεστ με το μελάνι, βράχηκαν 3 μακαρόνια το ένα πάνω στο άλλο, αρκετά πορώδεις. Πιο πολλά λεφτά αξίζει το νερό που θα τα πλύνεις, το ρεύμα που θα κάψεις να τα βράσεις και κυρίως ο κόπος σου!

Μην πω για την ελαφρόπετρα.

Άγγελε το ξέρω το μακαρόνι της sunsun ισχύει. Δεν είναι ψημένο styl siporax αλλά κάνει φουλ δουλίτσα και είναι μια χαρά.

 

Στην πραγματικότητα θα μπορούσα και μόνο να αφήσω να στεγνώσει το βιολογικό μου χωρίς βράσιμο κλπ και θα ήταν έτοιμο και όλα πεθαμένα :>

 

Επανέρχομαι στην ερώτηση για τα βακτήρια special blend γιατί δεν έχω καταλάβει. Αν κάποιος γνωρίζει ας στείλει εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 3 λάμπες OSRAM. 2 6500 κ daylight Και 1 4000 k cool white.

 

Οκ έτσι;

Link to comment
Share on other sites

3x24 watt είναι; Στα πόσα λίτρα; Από kelvin είσαι οκ.

*φτιάξε λίγο το προφίλ σου να μη σε ρωτάμε συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

24w x 3. 100 μικτά, 85 περίπου καθαρά.

 

58 λουμεν/λίτρο στα 85 καθαρά. Εκεί μου βγαίνει ο υπολογισμός,

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα lumen έχεις αρκετά. Πώς θα τις συνδέσεις; Θα πάρεις ξεχωριστά ballast και θα τις συνδέσεις μόνος σου;

Το λέω γιατί σε περίπτωση που δεις πάλι προβλήματα λόγω υψηλού φωτισμού, να μπορέσεις να βγάλει την μία daylight. 

Εγώ έβγαλα την juwel nature και έχω μείνει με την juwel day και την grolux, γιατί αυτή η άλγη που πιάνει την ludwigia (σαν τσόχα) δεν λέει να υποχωρήσει με τίποτα. Ακόμα συνεχίζει να αναπτύσσεται και μου μπαίνουν υποψίες ότι ευθύνεται η day τελικά γιατί είναι κάτω απ' αυτή τη λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμένα όλα τα προβλήματα ξεκίναγαν πάνω στις Ludwigies η τσόχα-άλγη καθώς και άλλες αλλά έτρεχα με την day της juwel 8000κ.  Για εμένα πολύ ύποπτη λάμπα η συγκεκριμένη και το λέω πλέον εκ πείρας. Χτυπούσε και χτυπάει μέχρι και σήμερα τις με το 1 πόδι στο τάφο ludwigies και υπάρχει φοβερό ξέσπασμα της gba. Απλά πλέον εδώ και 1 εβδομάδα αφού το Σάββατο ξεστήνω, δεν ασχολούμαι.

 

Τα φωτιστικά μου είναι έτοιμα γαντζωτά με ανακλαστήρες και ανάβουν 2+1. Η μία λάμπα δηλαδή έχει δικό της διακόπτη και μπορεί να σβήσει.

 

Θα στηθεί το διπλό φωτιστικό μπροστά με την 6500κ πρώτη , 2η η 4000κ και τελευταία μόνη της πλάτη η 6500κ.

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε και μια φώτο να δούμε τι έχεις κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε και μια φώτο να δούμε τι έχεις κάνει...

Δεν έχουν μπει ακόμα από πάνω. Το Σαβ/Κο. Δεν θα δεις και τίποτα φοβερό , τα φωτιστικά είναι έτοιμα όχι ιδιοκατασκευή:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω με πολύ προσοχή και ενδιαφέρον αυτά που μου γράφετε. Το prodibio το έχω ψάξει όσο μπορώ στο ιντερνετ και έκανα translate σελίδες από κάτι ξένες συζητήσεις και λένε καλά λόγια. Μέχρι και επεξεργασία για τα ραδιενεργά ισότοπα του έχουν κάνει. Δίνει μαζί και κάποια βακτήρια για την αποίκηση στο υπόστρωμα εξαρχής , κάτι σαν της ADA τα κόλπα. Απλά είναι υπόστρωμα 1,5 χρόνου και δεν υπάρχει αφθονία από κριτικές.

 

Με το stratum νομίζω θα υπάρχει πρόβλημα στο φύτεμα πχ cuba λόγω της κοκκομετρίας.

 

Απότι καταλαβαίνω επειδή διαβασα για όλα μα όλα τα υποστρώματα , υπάρχουν θετικά και αρνητικά για το καθένα κανένα δεν έχει μόνο +.

 

Τώρα όσον αφορά το φύτεμα alpha εγώ θα φυτέψω μονομιάς όλα τα φυτά πρωτού γεμίσει με νερό οπότε δεν θα έχω τέτοιο θέμα.

Ανάπτυξη παρατηρείς στα φυτά σου;  Πόσο καιρό το τρέχεις;

Παιδιά διαβάζω με πολύ προσοχή και ενδιαφέρον αυτά που μου γράφετε. Το prodibio το έχω ψάξει όσο μπορώ στο ιντερνετ και έκανα translate σελίδες από κάτι ξένες συζητήσεις και λένε καλά λόγια. Μέχρι και επεξεργασία για τα ραδιενεργά ισότοπα του έχουν κάνει. Δίνει μαζί και κάποια βακτήρια για την αποίκηση στο υπόστρωμα εξαρχής , κάτι σαν της ADA τα κόλπα. Απλά είναι υπόστρωμα 1,5 χρόνου και δεν υπάρχει αφθονία από κριτικές.

 

Με το stratum νομίζω θα υπάρχει πρόβλημα στο φύτεμα πχ cuba λόγω της κοκκομετρίας.

 

Απότι καταλαβαίνω επειδή διαβασα για όλα μα όλα τα υποστρώματα , υπάρχουν θετικά και αρνητικά για το καθένα κανένα δεν έχει μόνο +.

 

Τώρα όσον αφορά το φύτεμα alpha εγώ θα φυτέψω μονομιάς όλα τα φυτά πρωτού γεμίσει με νερό οπότε δεν θα έχω τέτοιο θέμα.

Ανάπτυξη παρατηρείς στα φυτά σου;  Πόσο καιρό το τρέχεις;

Κι εγώ έτσι το έκανα, πρώτα φυτεψα και μετα γέμισα με νερό. Τρεις εβδομάδες τρέχει το ενυδρείο με περιπου 1w/ltr φωτισμό, diy co2 και καθημερινά excel και μια φορά την εβδομαδα flourish και το Monte Carlo έχει αρχίσει και στρώνει σιγά-σιγά.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι το έκανα, πρώτα φυτεψα και μετα γέμισα με νερό. Τρεις εβδομάδες τρέχει το ενυδρείο με περιπου 1w/ltr φωτισμό, diy co2 και καθημερινά excel και μια φορά την εβδομαδα flourish και το Monte Carlo έχει αρχίσει και στρώνει σιγά-σιγά.

Μακάρι για να δούμε πως θα πάει. Άρα βλέπεις ανάπτυξη.

 

Τα βακτήρια ενεργοποίησης του υποστρώματος στα δώσανε εσένα; Τα δίνει δώρο η εταιρία. Βάζεις με ένεση η χύμα μέσα στο χώμα τις αμπούλες για να ξεκινήσουν να αποικούν στο υπόστρωμα τα ωφέλιμα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι για να δούμε πως θα πάει. Άρα βλέπεις ανάπτυξη.

 

Τα βακτήρια ενεργοποίησης του υποστρώματος στα δώσανε εσένα; Τα δίνει δώρο η εταιρία. Βάζεις με ένεση η χύμα μέσα στο χώμα τις αμπούλες για να ξεκινήσουν να αποικούν στο υπόστρωμα τα ωφέλιμα βακτήρια.

Τις αμπούλες μου τις έδωσαν ναι. Ακολούθησα τις οδηγίες, έβαλα δηλαδή 1cm περίπου νερό στο ενυδρείο, μετά έριξα μία μία τις αμπούλες (όχι με σύριγγα, απλά τις έσπασα και έριξα το περιεχόμενο στο νερό) και μετά από πάνω έβαλα το υπόστρωμα. Εχει και βίντεο στο youtube από την εταιρία:

 

https://www.youtube.com/watch?v=borFCWVatKc

Link to comment
Share on other sites

Τις αμπούλες μου τις έδωσαν ναι. Ακολούθησα τις οδηγίες, έβαλα δηλαδή 1cm περίπου νερό στο ενυδρείο, μετά έριξα μία μία τις αμπούλες (όχι με σύριγγα, απλά τις έσπασα και έριξα το περιεχόμενο στο νερό) και μετά από πάνω έβαλα το υπόστρωμα. Εχει και βίντεο στο youtube από την εταιρία:

 

https://www.youtube.com/watch?v=borFCWVatKc

Θέλω να δουλέψω σε στεγνό ενυδρείο για το scape οπότε θα ρίξω με σύρριγα μέσα στο χώμα μόλις είναι να γεμίσω με νερό. Θα ρίξω σε διάφορα σημεία για να πάει σχετικά παντού.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δουλέψω σε στεγνό ενυδρείο για το scape οπότε θα ρίξω με σύρριγα μέσα στο χώμα μόλις είναι να γεμίσω με νερό. Θα ρίξω σε διάφορα σημεία για να πάει σχετικά παντού.

Αν εννοείς να κάνεις dry start, επειδή έτσι έλεγα να το κάνω κι εγώ, τους έστειλα email και τους ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα με το να βάλω τα βακτήρια σε στεγνό υπόστρωμα και μετά από εβδομάδες να γεμίσω με νερό και μου απάντησαν το παρακάτω:

 

"We designed Bacter kit Soil and the way to use it to fix the bacteria contined in the kit into the grains of the soil.

If you add the bacteria later with the water, there is no problem for the tank or the water but you will don’t fix all the bacteria directly into the soil.

We don’t think it will be the best way but you can do it. You will have the bacteria in the water and little by little, they will fix on the soil.

By the way, there is no problem for the tank and the aquarium.

 

Please, if you do it, could you send us a feedback and some pictures? It could be interesting for other people who will like to do the same way as you?

 

Have a nice day ¡

 

 

The PRODIBIO Team"

 

Τώρα αν εννοείς απλά για το φύτεμα να το αφήσεις στεγνό και με το που φυτέψεις να το γεμίσεις (αυτό που έκανα κι εγώ δηλαδή) δεν έχεις πρόβλημα αν βάλεις 1cm νερό που λένε αυτοί στις οδηγίες. Πάλι στεγνό θα είναι και θα φυτέψεις άνετα γιατί θα το απορροφήσει το υπόστρωμα το νερό αμέσως. 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να κάνεις dry start, επειδή έτσι έλεγα να το κάνω κι εγώ, τους έστειλα email και τους ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα με το να βάλω τα βακτήρια σε στεγνό υπόστρωμα και μετά από εβδομάδες να γεμίσω με νερό και μου απάντησαν το παρακάτω:

 

"We designed Bacter kit Soil and the way to use it to fix the bacteria contined in the kit into the grains of the soil.

If you add the bacteria later with the water, there is no problem for the tank or the water but you will don’t fix all the bacteria directly into the soil.

We don’t think it will be the best way but you can do it. You will have the bacteria in the water and little by little, they will fix on the soil.

By the way, there is no problem for the tank and the aquarium.

 

Please, if you do it, could you send us a feedback and some pictures? It could be interesting for other people who will like to do the same way as you?

 

Have a nice day ¡

 

 

The PRODIBIO Team"

 

Τώρα αν εννοείς απλά για το φύτεμα να το αφήσεις στεγνό και με το που φυτέψεις να το γεμίσεις (αυτό που έκανα κι εγώ δηλαδή) δεν έχεις πρόβλημα αν βάλεις 1cm νερό που λένε αυτοί στις οδηγίες. Πάλι στεγνό θα είναι και θα φυτέψεις άνετα γιατί θα το απορροφήσει το υπόστρωμα το νερό αμέσως. 

Nαι το 2ο θέλω απλά απότι φαίνεται θα χρειαστεί να παίξω λίγο με τις πέτρες και το layout Και μπορεί να μην γεμίσω από την 1η μέρα.

 

Νομίζω πωςόταν τελειώσω το στήσιμο , αν ρίξω με την σύριγγα από εδώ και από εκεί τα βακτήρια και γεμίσω νεράκι αμέσως θα βρουν αυτά τον δρόμο τους! Από εδώ και από εκεί εννοώ μέσα στο χώμα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για ψυχολογικούς λόγους κάνω απολύμανση με χλωρίνη, την πράσινη την απλή. Την διαδικασία για τα αντι-χλωρια τον άνθρακα μετά κλπ τα ξέρω και δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα.

 

Τώρα έχω γεμίσει τη γυάλα και την έχω αφήσει με κάμποση χλωρίνη μέσα για 1-2 ωρίτσες και θα πάω μετα να την ξεπλύνω και να περάσω στην διαδικασία εξολόθρευσης του χλωρίου.

 

Είναι κάτι άλγες πάνω στο γυαλί , η πράσινη κυρίως που δεν ξέρω με τι να την τρίψω να φύγει για να μην κάνω ζημία. Να βάλω την ενυδρειακή ξύστρα;

Link to comment
Share on other sites

Τηλεκάρτα, κάρτα που είναι μέσα η sim του κινητού που την πιέζεις και βγαίνει, παλιά κάρτα τράπεζας κάνουν μια χαρά δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο καθαριστικο ειναι το υγρο ph down Δεν αφηνει τιποτα,μεχρι και αλατα καθαριζει.Μην βαλεις ξυστρα καλυτερα πιστωτικη καρτα

Link to comment
Share on other sites

Believe it or not δεν έχω τίποτα από αυτά διαθέσιμο στην παρούσα φάση..

 

Έτριβα και με ένα πανάκι μικροινών ..μήπως να το ποτίσω με ξύδι και να τρίψω με αυτό;

 

(Tα άλατα θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαζεσαι εγω εχω να σου δωσω.Αμα σε βολευει να ερθεις Περιστερι πες μου

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαζεσαι εγω εχω να σου δωσω.Αμα σε βολευει να ερθεις Περιστερι πες μου

Κοσμά σε ευχαριστώ πολύ αλλά είμαστε μακριά..

 

Τώρα έιμαι στην φάση που έχω την γυάλα έξω τίγκα στο νερό και με μισό μπουκαλάκι Prime μέσα για σιγουρία... 

 

Λέω να την αφήσω μία ωρίτσα να την αδειάσω να τρίψω με ξύδι και το πανάκι...να την ξαναγεμίσω ...να την ξανα αδειάσω...

 

Και κάπου εκεί να τελειώσει η οδύσσεια του πλυσίματος :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...