Jump to content

Σειρα Προιοντων Aquaforest!


mad23

Recommended Posts

Μιχάλη ποια προϊόντα-συμπληρώματα  ρίχνεις στο ενυδρείο?  

 

Σκέφτομαι και γώ την αλλαγή απο Corallenzucht  σε Aquaforest.

Link to comment
Share on other sites

Ευγενειε ριχνω τα 

-Pro Bio S

-Np Pro

-Micro E

-Build

-Energy

-Amino

-Vitality

 

Ποια ζεοβιτ προιοντα χρησιμοποιεις?

Σε γενικες γραμμες ειναι πολυ πιο φθηνη η ΑΦ γιατι εχει πολυ λιγοτερα μπουκαλακια σαν συνολο και αρκετα απο αυτα ειναι πιο συμπυκνωμενα οποτε κρατανε και περισσοτερο καιρο κ βγαινουν κ πιο φθηνα στην ουσια.

Εχουν πεσει λιγο οι τιμες της ζεοβιτ απο τοτε που "κυκλοφορησε" λιγο παραπανω η ΑΦ αλλα σε συγκεκριμενα μονο προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τα ξαναξεκινησα και εγω,για να δουμε

-Pro Bio S

-Probio-F

-Build

-Energy

-Amino

-Vitality

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα τα ξαναξεκινησα και εγω,για να δουμε

-Pro Bio S

-Probio-F

-Build

-Energy

-Amino

-Vitality

Νίκο Pro Bio S - Pro Bio F γιατί αφού είσαι με πελλετ?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο Pro Bio S - Pro Bio F γιατί αφού είσαι με πελλετ?

Βακτηρια ειναι Λευτερη και η τροφη τους ,λεω να τα δω ειμαι στο 5 και λεω να παω λιγο καλυτερα και αν,βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα ξέρω. Τα ρίχνω και εγώ αλλά αν θες να πας κάτω από 5 πιστεύω μόνο τα πελλετ μπορούνε να σε πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα ξέρω. Τα ρίχνω και εγώ αλλά αν θες να πας κάτω από 5 πιστεύω μόνο τα πελλετ μπορούνε να σε πάνε.

Δεν θα διαφωνησω αλλα ο ριακτορας ειναι στο full του ,που σημαινει οτι θελω και αλλον η μεγαλυτερο ,που ακομα δεν υπαρχει.Ετσι θα βοηθηθει το συστημα ολο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω αλλα ο ριακτορας ειναι στο full του ,που σημαινει οτι θελω και αλλον η μεγαλυτερο ,που ακομα δεν υπαρχει.Ετσι θα βοηθηθει το συστημα ολο νομιζω.

Είδωμεν. Μόνο οι πειραματισμοί δίνουν τις απαντήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα ξέρω. Τα ρίχνω και εγώ αλλά αν θες να πας κάτω από 5 πιστεύω μόνο τα πελλετ μπορούνε να σε πάνε.

Εχεις δει διαφορα?τα ριχνεις κατευθειαν στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Στις 25 μέρες που τα ρίχνω μια ανεπαίσθητη διαφορά στο χρώμα του τεστ. Πιστεύω μετά τον ενάμιση μήνα θα δείξουν αν δουλεύουν.

Μην ξεχνάς ότι είμαι και φορτωμένος νιτρικά. 50αρα είχα χτυπήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Στις 25 μέρες που τα ρίχνω μια ανεπαίσθητη διαφορά στο χρώμα του τεστ. Πιστεύω μετά τον ενάμιση μήνα θα δείξουν αν δουλεύουν.

Μην ξεχνάς ότι είμαι και φορτωμένος νιτρικά. 50αρα είχα χτυπήσει. 

Σημασια εχει οτι ειδες ,απευθειας μεσα την σκονη την ριχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα δυο στο sump στην επιστροφή. Δεν ξέρω εαν κάνω καλά η αν πρέπει να τα ρίχνω στο ενυδρείο αλλά δεν αναφαίρετε κάτι από την εταιρία.

Ούτε που τα ρίχνεις αλλά ούτε και να αραιώσεις την σκόνη με νερό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως παίδες εγω δεν μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος αν και θα δώσω ακόμα λίγο χρόνο τουλάχιστον μεχρι να τελειώσουν τα μπουκαλάκια που έχω στα χέρια μου.

 

κατ αρχας να πώ οτι ξεκίνησα τα προιόντα της σειράς με μια καλή αλλαγή απο το αλάτι της (reef salt) τη κυριακή 22 Μαίου και την Τρίτη 24/5 ξεκίνησα βακτήρια (probio S) και ανθρακα (NP pro). Αλλα μπουκαλάκια που έχω στα χέρια μου είναι το vitality και το build. Ειχα κόψει τη vodka ας πούμε σταδιακά σε διάστημα 1 εβδομάδας (αν μπορεις να το πεις σταδιακα αυτο) και είχα ξεκινήσει τα προιόντα της AF στη μισή της προτινόμενης ποσότητα. Εδώ να πώ οτι ξεκίνησα ταυτόχρονα να τρέχω τον ζεόλιθο της εταιρίας σε reactor για ζεόλιθο της fishstreet. μετα απο τις πρώτες 2 βδομάδες στη μισή δόση το γύρισα στις προτινόμενες

 

τα νιτρικά πριν σταματήσω την vodka είχαν φτάσει στο 2ppm μετα απο πολύ -πολύ καιρό που το πάλευα.

 

απο τότε που ξεκίνησα τα νιτρικά έχουν φτάσει στο 25 και δεν δείχνουν καμία διάθεση να πέσουν... επίσης εχει κανει και την εφανιση του το cyano, οχι σε τρελή έξαρση μεν αλλα υπαρκτό και σταθερό ..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Πάνο? Ένα μήνα που τα ρίχνεις τα νιτρικά από 2 πήγαν 25?

Link to comment
Share on other sites

Πανο το vitality μπορει να ανεβαζει νιτρικα, ειπωθηκε σε συζητηση φιλων χωρις να ειμαστε σιγουροι

Τσεκαρε το

 

 

Εγω πηρα χθες το SEA SALT και KH BUFFER

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Πάνο? Ένα μήνα που τα ρίχνεις τα νιτρικά από 2 πήγαν 25?

 

ναι..

Link to comment
Share on other sites

vitality και build βαζω μια σταγόνα καθε 2η μερα

Link to comment
Share on other sites

vitality και build βαζω μια σταγόνα καθε 2η μερα

Πάνο 1 σταγόνα είναι η μισή από την προτεινόμενη δόση για τα λίτρα σου. Έτσι δεν είναι? 

Link to comment
Share on other sites

Πάνο 1 σταγόνα είναι η μισή από την προτεινόμενη δόση για τα λίτρα σου. Έτσι δεν είναι?

Περίπου ..ειναι μια σταγόνα στα 100λιτρα, εγω ειμαι περίπου 240 καθαρά

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την προβιοτική ρίχνεις κανονικά την δόση?

Βακτήρια -άνθρακα βάζω 2 σταγόνες και τις τελευταίες μερες απο βακτήρια βάζω 3

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πανο το vitality μπορει να ανεβαζει νιτρικα, ειπωθηκε σε συζητηση φιλων χωρις να ειμαστε σιγουροι

Τσεκαρε το

Εγω πηρα χθες το SEA SALT και KH BUFFER

Γενικότερα αμινοξέα βιταμίνες build κτλ εχω την εντύπωση οτι ανεβάζουν ..γι αυτο εχω περιοριστεί στη 1 σταγόνα και καθυστέρησα να τε ξεκινήσω σε σχέση με άνθρακα και βακτήρια

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τα πολλαπλά posts.. Κόλλησε το κινητο, εν μπορει καποιος adm να τα αφαιρέσει

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρίχνω Pro Bio S - Pro Bio F

Στα ίδια λίτρα με σενα ρίχνω δυόμισι μεζουρίτσες την σκόνη και 3 σταγόνες Pro Bio S

Έχω δει μια μικρή βελτίωση. Σήμερα είναι μέρα μετρήσεων οπότε θα έχω καλύτερη πιστεύω εικόνα αφού η μέθοδο θα είναι + 1 εβδομάδα από την προηγούμενη μέτρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη χρησιμοποιώ τα παρακάτω με πολύ καλά αποτελέσματα (δες φώτος ενυδρειου στα ενυδρεία μελών) :

 

Amino Acid

Stylo-Pocci Glow

Sponge Power

Kaliumiodid-Flur

B-Balance

Pohl's Xtra

LPS(aminoacid)

ZEOspur2

Coral vitalizer

Zeo Bak 

 

Περιμένω να τελειώσουν όλα και μετά θα ξεκινήσω Aqua Forest. Ωστόσο θα έχω διαβάσει και εδώ απο άτομα όπως εσύ που ήδη την δουλεύουν και θα καταλήξω στο αν αξίζει η οχι.    

Η Korallen Zucht ειναι  πολυ καλή αλλά.....ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!!! 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...