Jump to content

Pico reef 20lt


fokion.v

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Πρόσφατα απέκτησα ένα 20λιτρο ενυδρείο της Aquael (Μ25ΧΠ25ΧΥ30). Αυτή τη στιγμή είναι full φυτεμένο άλλα σύντομα πρόκειται να το ξεστήσω ώστε να φτιάξω ένα μικρό reef. Οργανισμοί που θα φιλοξενηθούν είναι: clown fish, καμιά γαριδούλα και άντε και κανά μικρό καβουράκι, frag, heliofungia, xenia και ότι άλλο προτείνεται με μικρές απαιτήσεις. Από εξοπλισμό σκέφτομαι να βάλω ή κρεμαστό φίλτρο ή να φτιάξω refugium πλάτης απο πλέξιγκλας διαστάσεων Μ25ΧΠ8Χ40 με χωρίσματα όπου μέσα θα βάλω όλο τον εξοπλισμό (επιπλεόν βράχο, θερμαντήρα, diy skimmer με αεραντλία, uv lamp, αντιφώσφορο, άνθρακα και υαλοβάμβακα) με αντλία 500l/h. Από φωτισμό επειδή δεν θέλω να ανέβω σε χρήματα μάλλον θα φτιάξω κάτι σε pl εφόσον μου βγει οικονομικό. Από λοιπό εξοπλισμό θα φτιαχτεί ψύξη με ανεμιστηράκια ενώ θα φτιαχτεί και αναπλήρωση (μάλλον μηχανική). Επίσης υπάρχει ήδη ελεγκτής θερμότητας/ψύξης καθώς και αυτόματη ταΐστρα για περιπτώσεις απουσίας. Ξέχασα να αναφέρω ότι θα αγορασθεί LR και LS. ενώ θα υπάρχει και εσωτερικός κυκλοφορητής.

Το ενυδρείο θα αρχίσει αφού αγορασθεί ο απαραίτητος εξοπλισμός.

Περιμένω για παρατηρήσεις και συμβουλές.

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στα αλάτια !

 

ενδιαφερον προτζεκτακι!

 

Πιο ενδιαφερον θα εχει ολος αυτος ο εξοπλισμος να κρυφτει σε 8εκ refiugium :skydive: !

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και σε εσενα και ευχαριστουμε που μπαινεις στο κοπο να μοιραστεις μαζι μας το ξεκινημα σου!

Μακαρι να το προχωρησεις γιατι το θαλασσινο ειναι απιστευτο κομματι του χομπυ :thumbsu:

 

Σε γενικες γραμμες μια χαρα τα σκεφτεσαι απλα θα σου προτεινα εαν μπορεις και εχεις χωρο να κανεις ενα σαμπακι για τον εξοπλισμο.

Το refugium σαν φιλτρανση δεν θα σου προσφερει και γενικα και ειδικα,κατι σε αυτα τα λιτρα,ισα ισα θα σου περιορισει τον ηδη ελαχιστο χωρο που εχεις διαθεσιμο να καλυψεις/τοποθετησεις τον εξοπλισμο σου.

Η uv δεν ειναι τοσο απαραιτητη,ειδικα εαν δεν την εχεις ηδη και μπεις σε εξοδα να την αγορασεις.Ακομα και να την εχεις ομως ροσωπικα δεν θα την εβαζα.

Δυστυχως αυτα τα λιτρα οπως ευτυχως(ετσι θα αποφυγεις περιττα εξοδα και απωλειες) ηδη φαινεται πως το γνωριζεις σε περιοριζουν πολυ οσον αφορα στους οργανισμους τους οποιους μπορεις να φιλοξενησεις.

Θα ηταν πολυ ωραιο εαν εβαζες για αρχη ζοανθους,ρικορδιες και γενικα τετοια κοραλια.Βεβαια μπορεις να βαλεις και αλλα ειδη απλα θα ανεβασουν το βαθμο δυσκολιας και το χρονο που θα αφιερωνεις για συντηρηση,κλαδεματα,κτλ

Αυτο θα το δεις στην πορεια που θα αποκτας περισσοτερη εμπειρια.Οπως και να εχουν δυσκολιες αυτα τα λιτρα αλλα αυτο δεν σταματησε ποτε κανενα!Ισα ισα αν μπεις για τα καλα στο θεμα θα ειναι ενα πολυ πολυ πολυ καλο σχολειο για ενα πιθανως μεγαλυτερο ενυδρειο.

 

Αυτο κατα την ταπεινη μου αποψη φυσικα χωρις να θελω να σου αλλαξω πλανα και σχεδια φιλε μου :thumbsu:

 

Και μερικες ιδεες για να "ψηθεις",μερικα ειναι λιγο μεγαλυτερα αλλα τα εβαλα για να παρεις μια ιδεα περιπου...

 

 

 

 

 

 

Το τελευταιο ειναι υπεροχο

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!!Γενικά να ξέρεις ότι θα θέλει πολύ προσοχή στην αρχή και συνεχές τσεκάρισμα στις παραμέτρους!Μέχρι να βρείς τις ρουτίνες σου τουλάχιστον!Σαμπ πλάτης αν μπορείς συμφωνώ ότι θα είναι καλύτερα απο refugium. Υαλοβάμβακα δεν θα χρειαστείς, μόνο νιτρικά θα σου μαζεύει..Απαραίτητα μια αντίστροφη όσμωση, χωρίς αυτή μην μπείς στον κόπο να το στήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σκεφτόμουνα περισσότερο να προσομοιάζει ένα σαμπ, γι' αυτό ανέφερα ότι θέλω να βάλω και βράχο με αραγωνίτη παρά να είναι ένα καθαρό refugium. Βέβαια με τις διαστάσεις έχω λίγο θέμα αλλά θα το δούμε στην πράξη (για να πω την αλήθεια θα το ήθελα λίγο μεγαλύτερο). Φυσικά δεν αποκλείω και την αγορά ενός 10λτ το οποίο θα λειτουργήσει ως σαμπ. Το μόνο πρόβλημα είναι ο χώρος. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι ο φωτισμός αφού δεν ξέρω πραγματικά τι να επιλέξω χωρίς να δώσω μια περιουσία. Πόσα βατ θα πρέπει να πάω ώστε να μην έχω θέμα στο μέλλον με τα κοράλλια που θα μπουν. Να τονίσω μόνο ότι δεν θέλω να είναι μεγάλων απαιτήσεων το σύστημα και να μην εκτοξευτεί το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και σε εσενα και ευχαριστουμε που μπαινεις στο κοπο να μοιραστεις μαζι μας το ξεκινημα σου!

Μακαρι να το προχωρησεις γιατι το θαλασσινο ειναι απιστευτο κομματι του χομπυ :thumbsu:

 

Σε γενικες γραμμες μια χαρα τα σκεφτεσαι απλα θα σου προτεινα εαν μπορεις και εχεις χωρο να κανεις ενα σαμπακι για τον εξοπλισμο.

Το refugium σαν φιλτρανση δεν θα σου προσφερει και γενικα και ειδικα,κατι σε αυτα τα λιτρα,ισα ισα θα σου περιορισει τον ηδη ελαχιστο χωρο που εχεις διαθεσιμο να καλυψεις/τοποθετησεις τον εξοπλισμο σου. Το refugium-sump θα είναι εκτός κυρίως ενυδρείου.

Η uv δεν ειναι τοσο απαραιτητη,ειδικα εαν δεν την εχεις ηδη και μπεις σε εξοδα να την αγορασειςΔεν την έχω αγοράσει ακόμα. Θα την αγόραζα με σκοπό τον περιορισμό τυχόν ανάπτυξης άλγης.

Ακομα και να την εχεις ομως ροσωπικα δεν θα την εβαζα.

Δυστυχως αυτα τα λιτρα οπως ευτυχως(ετσι θα αποφυγεις περιττα εξοδα και απωλειες) ηδη φαινεται πως το γνωριζεις σε περιοριζουν πολυ οσον αφορα στους οργανισμους τους οποιους μπορεις να φιλοξενησεις.

Θα ηταν πολυ ωραιο εαν εβαζες για αρχη ζοανθους,ρικορδιες και γενικα τετοια κοραλια.Βεβαια μπορεις να βαλεις και αλλα ειδη απλα θα ανεβασουν το βαθμο δυσκολιας και το χρονο που θα αφιερωνεις για συντηρηση,κλαδεματα,κτλ  Αυτό ακριβώς θέλω. Με έχεις πιάσει.

Αυτο θα το δεις στην πορεια που θα αποκτας περισσοτερη εμπειρια.Οπως και να εχουν δυσκολιες αυτα τα λιτρα αλλα αυτο δεν σταματησε ποτε κανενα!Ισα ισα αν μπεις για τα καλα στο θεμα θα ειναι ενα πολυ πολυ πολυ καλο σχολειο για ενα πιθανως μεγαλυτερο ενυδρειο.

 

Αυτο κατα την ταπεινη μου αποψη φυσικα χωρις να θελω να σου αλλαξω πλανα και σχεδια φιλε μου :thumbsu:

 

Και μερικες ιδεες για να "ψηθεις",μερικα ειναι λιγο μεγαλυτερα αλλα τα εβαλα για να παρεις μια ιδεα περιπου...

 

 

 

Απ'ότι παρατηρώ δεν υπάρχει sump παρά μόνο ένα φίλτρο στην πλάτη. Κατά πόσο είναι δυνατό να τρέξει ένα τέτοιο ενυδρείο (24λτ περίπου) με τόσους οργανισμούς;

 

 

 

Το τελευταιο ειναι υπεροχο

 

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα βρε οτι θα ειναι εκτος ενυδρειου απλα ελεγα πως προσωπικα αυτο το χωρο δεν θα τον αφιερωνα/θυσιαζα σε refugium.Η' δεν θα το εκανα καθολου η' θα τοποθετουσα κατι αλλο σε αυτο το χωρο που θα εφτιαχνα.

Μωρε σε αυτα τα λιτρα και με προσεκτικες κινησεις μπορεις να απαλλαχτεις ευκολα η' να να μη βγαλεις αλγες και χωρις να βαλεις uv.Και να γλυτωσεις κοστος αγορας αλλα και βαττ λειτουργιας.

 

Και παλι φιλε μου αυτα ειναι φυσικα ταπεινη μου αποψη και οχι κανονες που θα πρεπει να ακολουθησεις σωνει και καλα,επειδη στο λεω :thumbsu:

 

Για το φως,με τους οργανισμους που θα φιλοξενησεις μην αγχωνεσαι ιδιαιτερα.Θα τη βρουμε την ακρη και δεν χρειαζονται πολλα βαττ.

Αν πιανουν τα χερια σου φτιαξε κατι μονος σου με λεντ.Ευτυχως και να ειναι καλα τα παιδια,καποιοι συνχομπυστες εχουν κανει μονοι τους τετοιες δουλειες και τις εχουν παρουσιασει στο φορουμ.

Αν δεν το εχεις,οπως εγω για παραδειγμα που το μονο που μπορω να κανω ειναι να βαζω ηλεκτρικες συσκευες στη πριζα,τοτε πηγαινε απο καποιο καταστημα να δεις τι επιλογες εχεις.

Μπορεις να ριξεις και μια ματια στο ebay οπου πραγματικα θα βρεις απειρα φωτιστικα λεντ.

Και οτι θες εδω ειμαστε ολοι να διαλεξουμε κατι μαζι η' να σου πουν την αποψη τους παιδια που ισως να τα εχουν δουλεψει :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγκαταλείπω την ιδέα ενός refugium πίσω από το ενυδρείο και μάλλον πάμε σε σαμπάκι (το κόστος, σχετικά με το μέγεθος του, αυξανόταν ενώ με περιόριζε στις διαστάσεις) . Έτσι πειραματικά αγόρασα ένα παραλληλόγραμμο δοχείο τροφίμων 7,5 λίτρων (πλαστικό)(και με μηδενικό κόστος), όπου θα χωρισθεί ώστε να παίξει το ρόλο του σαμπ. Αν δεν με ικανοποιήσει από θέμα θορύβου, (το ενυδρείο είναι σε υπνοδωμάτιο) τότε μάλλον θα επιλέξω αναγκαστικά κάποιο φίλτρο πλάτης όπως http://www.ebay.com/itm/252076316808?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

ή http://www.ebay.com/itm/151922370002?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=451105911280&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT.

Όσο φίλε μου από κατασκευές άλλο τίποτα. Έχω κάνει πατέντα στο φυτεμένο μου και το έχω γεμίσει με λεντ. Μόλις το ψάξω αρκετά το θέμα θα επανέλθω. 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το οτι πιανουν τα χερια σου!Και περναει πιο ευχαριστα η διαδικασια και γλυτωνεις και χρηματα πολλες φορες :thumbsu:

Κανε την ερευνα σου και περιμενουμε νεα :jig:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας και Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες. Μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα ότι ίσως να μην αξίζει να φτιάξω κάτι μόνος μου (σχέση τιμής απόδοσης και εμφάνισης). Εναλλακτικά βρήκα led σε σποτ Ε27 http://www.ebay.com/itm/322095296502?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Έχω δει ότι αρκετοί στο φόρουμ χρησιμοποιούν τέτοιες λάμπες, μπορώ να βάλω μια τέτοια λάμπα ή καλύτερα να πάω σε κάτι μικρότερο και να μπουν περισσότερες για καλύτερη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας και Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες. Μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα ότι ίσως να μην αξίζει να φτιάξω κάτι μόνος μου (σχέση τιμής απόδοσης και εμφάνισης). Εναλλακτικά βρήκα led σε σποτ Ε27 http://www.ebay.com/itm/322095296502?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Έχω δει ότι αρκετοί στο φόρουμ χρησιμοποιούν τέτοιες λάμπες, μπορώ να βάλω μια τέτοια λάμπα ή καλύτερα να πάω σε κάτι μικρότερο και να μπουν περισσότερες για καλύτερη κάλυψη.

 

Οντως αρκετά παιδια εχουν χρησιμοποιήσει ledακια σε E27 με αξιοπρεπή αποτελέσματά..

Αν προβείς σε αγορά φρόντισε να πάρεις και μια δεύτερη για backup..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως αρκετά παιδια εχουν χρησιμοποιήσει ledακια σε E27 με αξιοπρεπή αποτελέσματά..

Αν προβείς σε αγορά φρόντισε να πάρεις και μια δεύτερη για backup..

Καλύτερα πιστεύεις μία λάμπα ή δύο ή λόγω διαστάσεων δεν παίζει ρόλο (25Χ25Χ30);

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω με μια θα εισαι μια χαρα,θα συμφωνησω με τον ΤΑΝ να παρεις αλλη μια για καβατζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας και Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες. Μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα ότι ίσως να μην αξίζει να φτιάξω κάτι μόνος μου (σχέση τιμής απόδοσης και εμφάνισης). Εναλλακτικά βρήκα led σε σποτ Ε27 http://www.ebay.com/itm/322095296502?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Έχω δει ότι αρκετοί στο φόρουμ χρησιμοποιούν τέτοιες λάμπες, μπορώ να βάλω μια τέτοια λάμπα ή καλύτερα να πάω σε κάτι μικρότερο και να μπουν περισσότερες για καλύτερη κάλυψη.

Φιλε μου εχω μια λαμπα Ε27 καινουργια στο κουτι της σαν αυτη που εβαλες στο λινκ

Αν σ ενδιαφερει στειλε μου πμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα στα αλλατια φιλε μου αν θες εχω και εγω ενα μικρο σκιμερ για τα λιτρα σου στειλε πμ να στο δωσω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα στα αλλατια φιλε μου αν θες εχω και εγω ενα μικρο σκιμερ για τα λιτρα σου στειλε πμ να στο δωσω

Μπραβο Θαναση τρομερη κινηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω φιλε να σου φανουν χρησιμα τα πραγματα που σου εδωσα , οτι θες εδω ειμαστε εδω , καλη επιτυχια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω φιλε να σου φανουν χρησιμα τα πραγματα που σου εδωσα , οτι θες εδω ειμαστε εδω , καλη επιτυχια

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  Θανάση για τα πράγματα που μου χάρισες. Δεν πρόλαβα βέβαια να τα καθαρίσω και να τα δοκιμάσω.

Συγκεκριμένα από το Θανάση πήρα: Αραγωνίτη, νεκρό βράχο, Skimmer, φωτιστικό με δυο λάμπες pl (άσπρη και μπλε), κρεμαστό φίλτρο 1200 λ/ω, ενυδρείο 10 λίτρων. Ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι. Έχουν παραγγελθεί και κάποια άλλα πράγματα που περιμένω ώστε να αρχίσω το στήσιμο με την πρώτη ευκαιρία. Όπως είπα και στο Θανάση σκοπός μου είναι να φτιάξω έναν κοντρόλερ για όλα μέσω rasbery-arduino (από φώτα - αναπλήρωση - θερμοκρασία κλπ). Αν τα καταφέρω κάποια στιγμή θα γίνει λεπτομερής παρουσίαση. 

 

Υ.Γ. Θα ήθελα επίσης να αναφέρω πάλι ένα ευχαριστώ και στο Θανάση (εξαιρετικά) αλλά και σε όλους σας για την βοήθεια σας μέχρι στιγμής αλλά και στη συνέχεια. Το αναφέρω διότι σε κάποιο post διάβασα ότι κάποιος είχε πρόβλημα και δεν του απαντούσαν, ενώ μίλησε και για κλίκες. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όλους σας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον Θανάση !

Οι κλίκες και όλα τα αλλά είναι στα αρρωστημένα μυαλά κάποιων που απλά δεν μπορούν να κατανοήσουν την αγάπη που έχουμε για το χόμπι μας !

Την παρέα μας !

Και την φιλία μας !

Εκτός και αν εννοούν κλίκα αυτό εδώ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160515/56d9549ea0f5890f66c1010f0a546d67.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Τελικά άρχισα σήμερα το στήσιμο του ενυδρείου. Αρχικά παραθέτω φωτο για γνώμες όσον αφορά το βράχο. Αναλογία 1,5 ζωντανό και 2 με 2,5 νεκρό. Ίσως να το φόρτωσα λιγάκι. Θα δούμε!!!

http://s86.photobucket.com/user/fokion2005/library/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Τελικά άρχισα σήμερα το στήσιμο του ενυδρείου. Αρχικά παραθέτω φωτο για γνώμες όσον αφορά το βράχο. Αναλογία 1,5 ζωντανό και 2 με 2,5 νεκρό. Ίσως να το φόρτωσα λιγάκι. Θα δούμε!!!

http://s86.photobucket.com/user/fokion2005/library/

Καλη αρχη φιλε μου μιλαμε για ενα δυσκολο ενχειρημα αλλα με τρομερο αποτελεσμα,ναι βγγαλε λιγο βραχο και στερεωσε τον. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο ΝικΝικ βγάλε λίγο βράχο .

Κατα τα αλλα είναι πολυ όμορφο !

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Αύριο θα αφαιρέσω λίγο βράχο. Επίσης έκανα και μερικές μετρήσεις.

 

PH: 7,74

TDS: 594 (δεν ξέρω αν έχει νόημα να το μετράω σε θαλασσινό)

KH: 8

ΝH3: 0,5

NO2: 0,5

NO3: 12

Temp: 28

Τοποθετήθηκαν βακτήρια Bio S της Aquaforest καθώς και αντιφώσφορος της ίδιας εταιρείας, άνθρακας και βιολογικό υλικό της SERA. Αλάτι χρησιμοποιήθηκε της Aquaforest το reef salt. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Σήμερα κατάφερα να βρω χρόνο ώστε να ανεβάσω νέες φωτογραφίες από την αλλαγή στο βράχο. Οι τιμές σε αμμωνία και ΝΟ2 μειώθηκαν και πάνε να μηδενίσουν (περίπου υπολογίζω με βάση τη χρωματική βαθμίδα στο 0,2 και τα δύο). Τα ΝΟ3 αυξήθηκαν στα 30.

Θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω αλλαγές νερού κατά την περίοδο στρωσίματος και πόσο διαρκεί το στρώσιμο καθώς τρέχει με ζωντανό βράχο και προσθήκη βακτηρίων καθημερινά (σύμφωνα με τις οδηγίες) από 21/8.

 http://s86.photobucket.com/user/fokion2005/library/3-9-16

Έχω βγάλει και μερικές κοντινές για να μου πείτε αν είναι κάτι κάλο. Επίσης έχω δει να κυκλοφορεί και ένα πλάσμα (μοιάζει και έχει μέγεθος μύγας) και κρύβεται με φως κατευθείαν στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα πάλι να βγάλεις λίγο βράχο και να βάλεις 1-2 σακουλάκια ζωντανά κοπιποδα αμφιποδα !

Φυσικά με την ανάλογη προσαρμογή !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...