Jump to content

Κατασκευή HYBRID φωτιστικού με POWER LED & T5


fishbone!

Recommended Posts

Εγω δεν πολυδιαφωνω με αυτα που εγραψες :hehe  :hehe

Πιο πολυ αναφερθηκα σε αυτο που ειπες οτι χωρις τις τ5 δεν αλλαξε το φασμα στην μετρηση ενω στο διαγραμμα της δευτερης φωτο που ειναι μονο τα λεντ φαινεται φτωχοτερο :usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πολυδιαφωνω με αυτα που εγραψες :hehe  :hehe

Πιο πολυ αναφερθηκα σε αυτο που ειπες οτι χωρις τις τ5 δεν αλλαξε το φασμα στην μετρηση ενω στο διαγραμμα της δευτερης φωτο που ειναι μονο τα λεντ φαινεται φτωχοτερο :usd:

 

Με έπιασε η φλυαρία και δεν σου απάντησα παραπάνω!

 

Μην νομιζεις δεν εγινα και ειδικός επειδη εκατσα 2-3 ωρες εκει μεσα!

 

Απο αυτα που κατάλαβα ομως ειναι οτι απο πλευράς φάσματος τα LED μπορούν να το καλύψουν πληρως!

 

Μεταξυ του πρώτου διαγράμματος που ειναι Full power / Full Spectrum και δεύτερου μονο με λεντ στα μπλε ειναι κομπλε με πιο ομοιόμορφη κυματοδομη και του

 

λυπούν καποια pick στα κόκκινα και κιτρινα! Αυτο λογω  έλλειψης της PurplePlus T5!

 

Αν ειχα κανα δυο λεντακια κόκκινα θα το κάλυπταν!

 

Και μην ξεχνάς η σφαίρα περνει το γενικο αποτέλεσμα και οχι επιμέρους κομμάτια του φωτιστικού!

 

Τα lummen ανα βαττ επισης ειναι αρκετά υψηλα με τα λεντ!

 

Ta PAR επίσης ειναι σχετικα αντίστοιχα μεταξύ τους!

 

Στο παρελθόν ειχα κανει καποιες μετρήσεις με το φωτομετρο του SENEYE στο ενυδρειο του PANOZ ! Εκει με 6 Τ5 τα PAR εκτοξεύονταν !!!! 

 

 

Πάντως φιλε αυτο που κατάλαβα ειναι οτι οι Τ5 εχουν κατι αλλο που βασίζουν την επιτυχία τους που δεν ειναι θέμα μετρήσεων!

 

Δεν ξερω πως να το πω αλλα ισως ειναι η διάχυση του φωτος ή κατι αλλο!

 

Ξέρω οτι οι γνώσεις μου ειναι ελλείπεις απλα προσπαθώ να εκφράσω/ κατανοήσω καποια πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

πες το, πες το!! ξερεις.. μ αρέσει να τ' ακούω!!! :hehe

Link to comment
Share on other sites

Με έπιασε η φλυαρία και δεν σου απάντησα παραπάνω!

 

Μην νομιζεις δεν εγινα και ειδικός επειδη εκατσα 2-3 ωρες εκει μεσα!

 

Απο αυτα που κατάλαβα ομως ειναι οτι απο πλευράς φάσματος τα LED μπορούν να το καλύψουν πληρως!

 

Μεταξυ του πρώτου διαγράμματος που ειναι Full power / Full Spectrum και δεύτερου μονο με λεντ στα μπλε ειναι κομπλε με πιο ομοιόμορφη κυματοδομη και του

 

λυπούν καποια pick στα κόκκινα και κιτρινα! Αυτο λογω  έλλειψης της PurplePlus T5!

 

Αν ειχα κανα δυο λεντακια κόκκινα θα το κάλυπταν!

 

Και μην ξεχνάς η σφαίρα περνει το γενικο αποτέλεσμα και οχι επιμέρους κομμάτια του φωτιστικού!

 

Τα lummen ανα βαττ επισης ειναι αρκετά υψηλα με τα λεντ!

 

Ta PAR επίσης ειναι σχετικα αντίστοιχα μεταξύ τους!

 

Στο παρελθόν ειχα κανει καποιες μετρήσεις με το φωτομετρο του SENEYE στο ενυδρειο του PANOZ ! Εκει με 6 Τ5 τα PAR εκτοξεύονταν !!!! 

 

 

Πάντως φιλε αυτο που κατάλαβα ειναι οτι οι Τ5 εχουν κατι αλλο που βασίζουν την επιτυχία τους που δεν ειναι θέμα μετρήσεων!

 

Δεν ξερω πως να το πω αλλα ισως ειναι η διάχυση του φωτος ή κατι αλλο!

 

Ξέρω οτι οι γνώσεις μου ειναι ελλείπεις απλα προσπαθώ να εκφράσω/ κατανοήσω καποια πράγματα!

Διονυση ολοι ελλειπεις γνωσεις εχουμε(εκτος φυσικα απο τον γκουρου,το τρολλ και κατι δασκαλους) και προσπαθουμε καθε μερα να μαθουμε κατι παραπανω για τα ενυδρεια μας και τους οργανισμους που φιλοξενουμε.

Το πως το καταφερνει ο καθενας ειναι σχετικο κ ατομικη υποθεση,κυριως.

Γι'αυτο προσωπικα προσπαθω να μαθαινω πραγματα μεσα απο πειραματα,δοκιμες,παρατηρηση,ατυχιες,αποτυχιες,λιγες επιτυχιες κτλ κτλ....και οπου δεν μπορω να φτασω προσπαθω να δω πραγματα απο αλλα παιδια.

Τωρα για τους λουληδες που κανουν τις αποψεις των αλλων δικες τους,χωρις να εχουν ιδεα...δεν εχω να πω κατι,αρκετα λεω....αν οι αποψεις των αλλων ειναι μυστικο επιτυχιας και διπλωμα ενυδρειακης διδασκαλιας τοτε θα ειχαν ενυδρειο της προκοπης στο πι κ φι....δεν θα επαιρνε δυο χρονια στον ενα(και τι θα καταφερει) και ποτε στον αλλο....τεσπα...

 

 

Αυτα στα λεω για να μην κολλας ουτε εσυ,ουτε εγω,ουτε κανενα αλλλο παιδι να λεει και να εκφραζει την αποψη/γνωμη του....κανωντας συζητησεις σε ενυδρειακα πλαισια μονο να μαθουμε μπορουμε ο ενας απο τον αλλο η' στη χειροτερη να περασουμε ευχαριστα την ωρα μας :thumbsu:

 

Παντως κατα την ταπεινη μου αποψη(κοιτα μη διαφωνισεις γιατι εχω μαθει πως κανω επιθεσεις αν δεν συμφωνουν μαζι μου :usd:  :usd:  :hehe  :hehe ) θεωρω πως αν εβαζες 2-3 ακομα λεντ κοκκινα η' οποιο αλλο χρωμα δεν θα εμπλουτιζες/διερυνες το φασμα.

Ειναι τοσο στοχευμενος(τοπικος αν θες) ο τροπος που διαχεουν το φως τα λεντ,που στη συνολικη επιφανεια καλυψης του φωτιστικου δεν θα προσεφεραν απολυτως τιποτα.

Θα καταφερνες να εχεις το γνωστο disco effect το οποιο εχει σαν αποτελεσμα τα χρωματα των λεντ να χτυπανε σε συγκεκριμενα σημεια.

Και εδω ερχεται αυτο το οποιο πολυ σωστα ανεφερες σε σχεση με τις τ5.

Μια λαμπα που εχει μεσα π.χ πολυ κοκκινο το αναμυγνειει πολυ πιο ευκολα στο συνολικο φασμα της σε συναρτηση και με τα υπολοιπα χρωματα που εχει(μπορει να περιλαμβανει αρκετα ακομα κ μια μονη της) καθως και το διαχεει στο ενυδρειο απο ακρη σε ακρη και οχι σε συγκεκριμενα σημεια οπως τα λεντ(οχι ολα) που στην ουσια κανουν spot φωτισμο.

Δηλαδη οτι χρωμα θα σου προσφερει μια μπλε τ5 54w θα στο δωσει χωρις να αλλαγες/αλλοιωσεις/κτλ σε ολο το 1,20 του μηκους της.

 

Τα multichip τα οποια στην ουσια εχουν πολλα λεντ το ενα διπλα στο αλλο μειωνοντας(η' και αφαιρωντας σε πολλες περιπτωσεις) το disco effect ειναι μια πολυ καλη επιλογη και αν αυτα εν συνεχεια,τα βαλεις αρκετα κοντα,γλυτωνεις κ εκει το spot φωτισμο.

Και παλι ομως αν ολα δεν αποδιδουν στο ιδιο φασμα,θα δεις αλλο χρωμα να βγαινει στη μια περιοχη και αλλο στην αλλη.

 

Και θελω να σταθω και σε αυτο που ανεφερες οτι οι μετρησεις απο τη σφαιρα προερχονται απο το γενικο αποτελεσμα,το ποιο μπορει/ισως(θεωριες-εικασιες κανω) να ηταν διαφορετικο εαν μετακινουσες το φωτιστικο η' τον σενσορα σε διαφορετικο σημειο.

Αυτο βεβαια ισχυει και στις τ5 αλλα σε μικροτερο βαθμο και αφορα κυριως το πλατος του φωτιστικου κ οχι το μηκος.

Για παραδειγμα εαν σε ενα φωτιστικο με 6 τ5 βαλλεις 2 λευκες στις θεσεις 3 κ 4 ενω στις 1-2-5-6 μπλε,στη μεση το φασμα θα ειναι πολυ πιο πλουσιο σε κιτρινο-κοκκινο-κτλ χρωματα ενω στο μπροστινο μερος του φωτιστικου αλλα και στο ενυδρειο,καθως και στο πισω,θα ειναι πιο πλουσια σε μπλε-πρασινο-κτλ.

Ομως θα ειναι το ιδιο απο την μια ακρη μεχρι την αλλη αναλογα το σε πιο σημειο του πλατους θα παρεις δειγμα.

Αυτο μπορει να γινει κ με το ματι.

Πολυ απλα κ ωραια μπορεις να αλλαξεις μια λαμπα θεση και να δεις το ιδιο κοραλι ,χωρις να του εχεις αλλαξει σημειο η' κατι αλλο,να εχει αλλο χρωμα/αποχρωση.

 

Πωπω φλυαριες και διδασκαλιες.... :devil:

Νοιωθω φοβερος χομπυστας τωρα,μαλλον γι'αυτο μας γκουρο-ξερολο-τρολλιζαν τα λουλουδια!Τους εδινε ενα αισθημα ανωτεροτητας.....nooooot!!

Απλα μια ωραια συζητηση :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, μιας και το ανέφερες, σε 6αρι ΑΤΙ με 4 blue και 2 coral σε τι θέση θα έβαζες τι?

Link to comment
Share on other sites

Πανο στο 6αρι οι λαμπες που ανοιγουν πρωτες ειναι στις θεσεις 2 κ 5?

Link to comment
Share on other sites

Πανο στο 6αρι οι λαμπες που ανοιγουν πρωτες ειναι στις θεσεις 2 κ 5?

 

ναι Μιχάλη ;)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:

 

Διονύση πολλά μπράβο!!!!

 

Αν και σε  έκαναν καποιοι  (ονόματα δεν λέμε αλλά φαίνεται καθαρά στα προηγούμενα post ποιοι είναι :hysterical:  :hysterical: ) να αλλαξοπιστίσεις και να παιζεις με φωτόσπαθα και εσύ, χάλασες μόνο κατά το ήμισι οπότε κάτι έσωσες τελικά!!!!!

 

Πολύ καλή και ψαγμένη η δουλειά που έκανες καθώς συνδύασες τους δύο τρόπους φωτισμού στο υπερφωτιστικό που έκανες και θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι το κάτι παραπάνω που δίνουν οι Τ5 σε σχέση με τα LED είναι η καλύτερη και πιο ομοιογενής διασπορά του φωτός σε όλα τα σημεία του ενυδρείου. Αυτο μπορείς να το επιτύχεις εν μέρει με τα LED καθώς λόγω της δέσμης που δίνουν πάντα θα υπάρχουν κάποια τυφλά σημεία που είτε δεν θα έχουν επαρκή ένταση είτε επαρκές φάσμα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι Μιχάλη ;)

Πανο αν εχεις δυνατο moonlight η' ειναι το dimmable(ωστε να μην κλεινει αποτομα απο το δυνατο φως στο χαμηλοτερο.Πιο πολυ για τα ψαρακια) θα τις εβαζα ετσι

1.bp

2.bp

3.cp

4.bp

5.cp

6.bp

 

Αν δεν ειναι το dimmable και το οποιο moonlight αδυναμο,τοτε το πας αναλογα με το στησιμο του βραχου.Κυριως δηλαδη που ειναι τοποθετημενα τα κοραλια.

Εαν ειναι ολα κυριως στη μεση μπορεις να παιξεις ετσι

1.bp

2.bp

3.cp

4.cp

5.bp

6.bp

 

Εαν εισαι οπως στα περισσοτερα ενυδρεια απο τη μεση και μεχρι πισω στη πλατη,τοτε το ιδανικο ειναι

1.bp

2.bp

3.cp

4.bp

5.bp

6.cp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

thanks Μιχαλη!

 

μου φαίνεται θα πειραματιστω ακομα λίγο με τις λάμπες..

 

στη λογική οτι ο βραχος μου και τα πιο ψηλα σημεία μου είναι σχεδόν στο κέντρο εχω βάλει τις 2 coral plus στις ακρες και ολες τις μπλε στο κέντρο ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:

 

Διονύση πολλά μπράβο!!!!

 

Αν και σε  έκαναν καποιοι  (ονόματα δεν λέμε αλλά φαίνεται καθαρά στα προηγούμενα post ποιοι είναι :hysterical:  :hysterical: ) να αλλαξοπιστίσεις και να παιζεις με φωτόσπαθα και εσύ, χάλασες μόνο κατά το ήμισι οπότε κάτι έσωσες τελικά!!!!!

 

Πολύ καλή και ψαγμένη η δουλειά που έκανες καθώς συνδύασες τους δύο τρόπους φωτισμού στο υπερφωτιστικό που έκανες και θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι το κάτι παραπάνω που δίνουν οι Τ5 σε σχέση με τα LED είναι η καλύτερη και πιο ομοιογενής διασπορά του φωτός σε όλα τα σημεία του ενυδρείου. Αυτο μπορείς να το επιτύχεις εν μέρει με τα LED καθώς λόγω της δέσμης που δίνουν πάντα θα υπάρχουν κάποια τυφλά σημεία που είτε δεν θα έχουν επαρκή ένταση είτε επαρκές φάσμα. 

 

Σε ευχαριστώ πολυ Πασχαλη !

 

Το να δέχομαι καλα σχολια απο εναν χομπιστα σαν και εσενα που εχει ψαχτει τοσο στο DIY αλλα και με τις γνωσεις σου, με τιμά ιδιαίτερα :bigemo_harabe_net-162: !

 

Επισης εισαι και ενας που εχει DIY LED φωτιστικο με πολυ καλα αποτελεσματα!

 

 

Μια ερώτηση θα ηθελα να σου κανω:  Θεωρείς οτι πρεπει να χρεισιμοποιησω φακους στα Led η οχι?  (εχω 60αριδες και 80αριδες αν θυμαμαι)

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε  πολυ καλος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διονυση, αν και τα ειπαμε ζωντανα στη συναντηση, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να χρησιμοπιησεις φακους λογω μικρης αποστασης (περιπου 25 εκατοστα) και βαθους (50 εκατοστα αν δεν κανω λαθος). Απο κει και περα ειναι θεμα δοκιμης για να βρεις το ιδανικό ύψος και την ιδανικη διασπορα των led.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...