Jump to content

DIY Mini Chiller


Antonis K

Recommended Posts

Με την ανοδο της θερμοκρασιας τα ενυδρεια που υποφερουν περισσοτερο ειναι τα μικρα σε χωρετικοτητα. Αποφασισα λοιπον να φτιαξω ενα μικρο chiller  για το γαριδαδικο (18λτ). 

Τα υλικα που χρειστηκαν ειναι :

2 chip peltier http://www.ebay.com/itm/TEC1-12708-Heatsink-Thermoelectric-Cooler-Cooling-Peltier-Plate-Module-AL-/400771976664?hash=item5d4fdf0dd8:g:xG4AAOSwq7JUErdI

1 cooling block http://www.ebay.com/itm/Aluminium-Water-Cooling-Heatsink-Block-Waterblock-Liquid-Cooler-For-CPU-GPU-SY-/281977417385?hash=item41a729eea9:g:taQAAOSwdU1W8qN~

2  ψυκτρες επεξεργαστη PC

και ενα τροφοδοτικο απο PC.

 

Για το φαινομενο PELTIER μπορειτε να διαβασετε κ εδω : https://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_cooling

Ουσιστικα στο τσιπ peltier post-61071-0-94164800-1463331224_thumb.jpg οταν δωθει η αναλογη ταση στα ακρα του (12V στην περιπτωση μας) η μια του πλευρα θερμενεται κ η αλλη παγωνει. Οποτε εφαρμοζουμε την πλευρα που θερμενεται πανω στην ψυκτρα και την πλευρα που παγωνει πανω στο water block  απο το οποιο θα περνα το νερο κ θα ψυχεται. post-61071-0-24095000-1463331419_thumb.jpg

Κανουμε ακριβως το ιδιο και με το δευτερο τσιπ και σφιγκουμε τις 2 ψυκτρες ωστε να συγρατουνται ολα στη θεση τους. post-61071-0-60984900-1463331649_thumb.jpgpost-61071-0-92302200-1463331667_thumb.jpg

Τελος συνδεουμε τα καλωδια των πελτιερ και των ανεμιστηρων σε 2 εξοδους 12v του τροφοδοτικου. Με την εκκινηση του τροφοδοτικου και με την παροδο λιγων δευτερολεπτων το water block παγωνει. post-61071-0-75142800-1463331924_thumb.jpg

Το μονο που μενει ειναι να συνδεθει ενα μικρο αντλιακι το οποιο θα παιρνει νερο απο το ενυδρειο θα το περνα απο το water block (6mm σωληνακια) και θα το επιστεφει στο ενυδρειο. 

Σημερα εκανα το πρωτο πειραμα και μπορω να πω οτι λειτουργει πολυ καλα. Σε συνθηκες ανοδου της θερμοκρασιας (αναμενα φωτα) και με θερμοκρασια 26,7 C ρυθμισα τον STC στους 26C. H θερμοκρασια αυτη επιτευχθηκε σε 12 περιπου λεπτα. Στους 26,3 επαναλειτουργησε το συστημα και σταματησε μετα απο 4 λεπτα παλι στους 26C. 

Μεγαλη προσοχη χρειαζεται ωστε η παροχη νερου απο το αντλιακι να μην σταματησει ποτε γιατι αλλιως το νερο στο water block θα παγωσει κ μπορει να σπασει.

Η κατασκευη αυτη μπορει να χρησημοποιηθει σε ενυδρεια max 40 λτ. (Εκανα δοκιμη και σε 40λιτρο βαρελι αλλαγης νερου κ η θερμοκρασια επεφτε αλλα αρκετα πιο αργα. 1 βαθμος σε 25 λεπτα.

Τελος να σημειωσω οτι το ολο συστημα καταλανωνει περιπου 100W. Αρκετα  σε σχεση με ψυξη με ανεμιστηρακια αλλα γλυτωνουμε την εξατμηση. Αρα ιδανικο σε περιοδο διακοπων κτλ.

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ ευρηματικη η κατασκευη σου, Μπραβο σου!!!!

 

Αλλα δεν θα το τολμουσα..........και ο κυριοτερος λογος ειναι η μεγαλη καταναλωση για ενυδρειο εως 40 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ ευρηματικη η κατασκευη σου, Μπραβο σου!!!!

 

Αλλα δεν θα το τολμουσα..........και ο κυριοτερος λογος ειναι η μεγαλη καταναλωση για ενυδρειο εως 40 λιτρα

Καταρχην ευχαριστώ για τα καλα σου λογια (η ιδέα βεβαια παρθηκε απο video στο youtube ) Για την καταναλωση εχεις ενα δικιο. Ειναι αρκετη. Σκεψου ομως οτι σε ενα τέτοιο ενυδρείο ενα θερμαντικο ειναι 50w και δουλευει περιπου τους 7 μηνες. Προσωπικά ουτε κ εγω θα του κανω καθημερινή χρηση καθως και τους καλοκαιρινους μηνες στο χώρο που ειναι το ενυδρείο λειτουργεί αρκετες ωρες A/C. Τα σ/κ ομως που λειπω πιστευω οτι θα μου φανει χρησιμο κ δε θα γυρισω Κυριακή βραδυ να βρω το νερο στη μεση :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία τύπου υδρόψυξη Αντώνη;
 

Να βγάλω του υπολογιστή και να την βάλω στη γύαλα ; :P :P

 

Μπράβο σου για την κατασκευή και την πρόνοια!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή. Έχω κάνει κι εγώ μία αντίστοιχη αλλά επειδή είχα αμφιβολία για το water block αλουμινίου είχα φτιάξει ένα χώρο μέσα στο ενυδρείο που κυκλοφορούσε το νερό και δρόσιζε το υπόλοιπο ενυδρείο. Red cherry έχεις μέσα;

 

Το τρέχεις σε λιγότερα volt και καταναλώνει μόνο 100w; Ρωτάω γιατί αν είσαι στα 12volt η κατανάλωση είναι (12*8)*2=192 συν ότι επιπλέον τρώει το τροφοδοτικό. Πάντως είναι λίγα τα λίτρα οπότε δεν θα έχεις καμία τρελή κατανάλωση συνολικά. 

 

Σήκωσε και τις λάμπες ψηλά αν σε παίρνει για να μην ζεσταίνουν το νερό ή βάλε led αν δεν έχεις. Εγώ είχα μονώσει τους σωλήνες και είχα βάλει και επένδυση από φελιζόλ στις τρεις πλευρές του ενυδρείου για να ελαχιστοποιήσω τις απώλειες. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατασκευή. Έχω κάνει κι εγώ μία αντίστοιχη αλλά επειδή είχα αμφιβολία για το water block αλουμινίου είχα φτιάξει ένα χώρο μέσα στο ενυδρείο που κυκλοφορούσε το νερό και δρόσιζε το υπόλοιπο ενυδρείο. Red cherry έχεις μέσα;

 

Το τρέχεις σε λιγότερα volt και καταναλώνει μόνο 100w; Ρωτάω γιατί αν είσαι στα 12volt η κατανάλωση είναι (12*8)*2=192 συν ότι επιπλέον τρώει το τροφοδοτικό. Πάντως είναι λίγα τα λίτρα οπότε δεν θα έχεις καμία τρελή κατανάλωση συνολικά. 

 

Σήκωσε και τις λάμπες ψηλά αν σε παίρνει για να μην ζεσταίνουν το νερό ή βάλε led αν δεν έχεις. Εγώ είχα μονώσει τους σωλήνες και είχα βάλει και επένδυση από φελιζόλ στις τρεις πλευρές του ενυδρείου για να ελαχιστοποιήσω τις απώλειες.

Το ενυδρείο εχει καμια 20ρια red cherry μεσα. Για το water block τωρα, δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. Αν ηταν χαλκινο ισως.

Για την καταναλωση εκανα αμπερομετρηση στο παροχικο καλωδιο του ολου συστηματος και μου εδειξε 0,45Α. Αρα 0,45*230=103W

Οι λαμπες μου ειναι led 2*5w σποτ αλλα κ παλι εκπεμπουν θερμότητα που σιγα σιγα ανεβαζει λιγο τη θερμοκρασία. Για να ανεβουν πιο ψηλα δε γινεται. Ισως βαλω ενα μικρο ανεμηστηρακι να διωχνει τη ζεστη. Πρωτο καλοκαιρι για το ενυδρειακι. Θα τη βρω την ακρη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ρε συ Αντωνη,πως μου ειχε ξεφυγει αυτο τοσο καιρο και δεν το ειχα δει...

 

Μπραβο!Πολυ ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Mike. Βέβαια τώρα είναι σε ένα κουτί στην αποθηκη, μιας κ δούλεψε μόνο μια σεζόν κ μετά ξεστηθηκε το γαριδαδικο. Αλλά όλο κ κάπου θα ξαναχρειαστει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...