Jump to content

sos "έχασα¨έναν δίσκο!


Paulina Foskolou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,είμαι αρχάρια στα ενυδρεία...Έχω ένα ενυδρείο 185 L εδώ και 3 μήνες περίπου στο οποίο έχω κάποια φυτά 2 δίσκους, 1 αγγελόψαρο, 10 καρδινάλιους, έναν γλύφτη και ένα ραμιρέζι.Πριν περίπου 1 μήνα παρατήρησα πως οι δίσκοι μου δεν έτρωγαν και κρυβόντουσαν διαρκώς σε ένα διακοσμητικό καράβι που έχω τοποθετήση στο ενυδρείο.Παρατήρησα πως δέχονται επιθέσεις από το αγγελόψαρο το οποίο έχει ήδη μεγαλώσει πάρα πολύ σε αντίθεση με τους δίσκους που έμειναν ίδιοι.Προχθές μου πέθανε ο ένας δίσκος (μάλλον από ασιτία ή στρες ) και εξαφανίστηκε και ένας καρδινάλιος.Φοβάμαι μην μου πεθάνει και ο άλλος δίσκος!Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι καλές..Από το μαγαζί που αγόρασα τα ψάρια μου είπαν να βγάλω το αγγελόψαρο..Μία φίλη μ με ενυδρείο χρόνια μου είπε να τους βάλω αλάτι ενυδρείου...Πείτε μου μία γνώμη σας παρακαλώ!  :o  :o

Link to comment
Share on other sites

Βασικό πρόβλημα είναι πως αυτά τα ψάρια δίσκοι και αγγελόψαρα πάνε με ομάδες και όχι 2 και 1.. Δεν μου προκαλεί εντύπωση η επιθετικότητα του μοναχικού αγγελόψαρου.

 

Ο συνδιασμός τους δεν είναι κακός και πολύ τα κρατούν με επιτυχία , το θέμα είναι πως οι αριθμοί σου εδώ δεν βοηθούν και πρέπει να αποφασίσεις κατά την γνώμη μου τι θα αποχωριστείς. Και αυτό επειδή δεν μπορείς στα 185 λίτρα να έχεις 2 ομάδες.

 

Σχετικά με το καράβι...:P ξέρεις... νομίζω.  Δυστυχώς όσο καμμία φορά και να αρέσει σε κάποιον υπάρχει πιθανότητα να φτύνει ουσίες στο νερό με τον καιρό τοξικές για τα ψάρια.. Καλύτερα στην θέση του βάλε φυτά, πραγματικά θα τα εκτιμήσουν τα ψάρια.

 

Δώσε μετρήσεις με νούμερα και περίμενε και άλλους να σου πουν την γνώμη τους ως πιο έμπειροι.

 

Αυτό πάντως που σου είπαν για το αλάτι δεν βρίσκω κανένα απολύτως λόγο να το κάνεις εφ'όσον δεν ξέρουμε γιατί χάθηκε ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλη Πωλινα!

Η αιτιες θανατου του ψαριου μπορει να ειναι διαφορες! Κακη φιλτρανση, κακη διατροφη, κακη διακοσμηση, περιορισμενος χωρος, κακη συντηρηση, κακη εισαγωγη των ψαριων χωρις προσαρμογη, στρες.

Μπορεις να απαντησεις στα παραπανω και ισως να βαλεις και μια φωτογραφια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,είμαι αρχάρια στα ενυδρεία...Έχω ένα ενυδρείο 185 L εδώ και 3 μήνες περίπου στο οποίο έχω κάποια φυτά 2 δίσκους, 1 αγγελόψαρο, 10 καρδινάλιους, έναν γλύφτη και ένα ραμιρέζι.Πριν περίπου 1 μήνα παρατήρησα πως οι δίσκοι μου δεν έτρωγαν και κρυβόντουσαν διαρκώς σε ένα διακοσμητικό καράβι που έχω τοποθετήση στο ενυδρείο.Παρατήρησα πως δέχονται επιθέσεις από το αγγελόψαρο το οποίο έχει ήδη μεγαλώσει πάρα πολύ σε αντίθεση με τους δίσκους που έμειναν ίδιοι.Προχθές μου πέθανε ο ένας δίσκος (μάλλον από ασιτία ή στρες ) και εξαφανίστηκε και ένας καρδινάλιος.Φοβάμαι μην μου πεθάνει και ο άλλος δίσκος!Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι καλές..Από το μαγαζί που αγόρασα τα ψάρια μου είπαν να βγάλω το αγγελόψαρο..Μία φίλη μ με ενυδρείο χρόνια μου είπε να τους βάλω αλάτι ενυδρείου...Πείτε μου μία γνώμη σας παρακαλώ!  :o  :o

 

Βασικό πρόβλημα είναι πως αυτά τα ψάρια δίσκοι και αγγελόψαρα πάνε με ομάδες και όχι 2 και 1.. Δεν μου προκαλεί εντύπωση η επιθετικότητα του μοναχικού αγγελόψαρου.

 

Ο συνδιασμός τους δεν είναι κακός και πολύ τα κρατούν με επιτυχία , το θέμα είναι πως οι αριθμοί σου εδώ δεν βοηθούν και πρέπει να αποφασίσεις κατά την γνώμη μου τι θα αποχωριστείς. Και αυτό επειδή δεν μπορείς στα 185 λίτρα να έχεις 2 ομάδες.

 

Σχετικά με το καράβι... :P ξέρεις... νομίζω.  Δυστυχώς όσο καμμία φορά και να αρέσει σε κάποιον υπάρχει πιθανότητα να φτύνει ουσίες στο νερό με τον καιρό τοξικές για τα ψάρια.. Καλύτερα στην θέση του βάλε φυτά, πραγματικά θα τα εκτιμήσουν τα ψάρια.

 

Δώσε μετρήσεις με νούμερα και περίμενε και άλλους να σου πουν την γνώμη τους ως πιο έμπειροι.

 

Αυτό πάντως που σου είπαν για το αλάτι δεν βρίσκω κανένα απολύτως λόγο να το κάνεις εφ'όσον δεν ξέρουμε γιατί χάθηκε ο δίσκος.

Θα επαναλάβω αύριο τις μετρήσεις και θα σας τις στείλω..Για τα λιτρα του ενυδρείου μου περίπου 3 δίσκοι δεν αντιστοιχούν? Παρόλαυτα 2 δίσκους και ένα αγγελόψαρο μου είχαν προτείνει από το ,αγαζί που τα αγόρασα :/ και δεν μου είπαν ποτε οτι είναι κοπαδόψαρα......

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε..

 

Τα ψάρια αυτά αρέσκονται σε ομάδες και ο δίσκος είναι και αρκετά περίεργος όσον αφορά τους συγκατοίκους του. Θέλει ήρεμους συγκάτοικους που δεν τον στρεσσάρουν.

 

Από το πρωί θα δεις αρκετούς ειδικότερους καθώς και δισκάδες που θα σε βοηθήσουν.

 

Όπως και να χει μην απογοητεύεσαι και τώρα που βρήκες το φόρουμ να κάνεις τις ερωτήσεις σου άφοβα και να ζητάς κατευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμενα οτι το αγγελοψαρο (ασχετα με μεγεθος)θα ετρωγε ξυλο απο τους δισκους....

Ετσι συμβαινει συνηθως οταν οι δισκοι ειναι περισοτεροι απο τα σκαλαρακια σε ενυδρειο...

Για να συμβαινει το αντιθετο τα ψαρακια σου μπορει να ηταν αρωστα απο την πρωτη στιγμη που τα πηρες!!

Ασχετα με λιτρα και συνθηκες που εχεις κανει εμφανη λαθη..

Το συνανταω συχνα τελευταια ψαρια λιγων μηνων να χανονται σε πολους γνωστους μου...

Ετσι ακριβως οπως εσενα συμπτωματα χεξαμιτα αλλα στην ουσια κατι αλλο..

Μου παει το μυαλο σε παρασιτα...

Το ψαρακι αναπνεει μονιμα βαρια;;

Φλακες ταιζεις;;

Και αν ναι οταν ταιζεις "τσιμπαει" το δισκακι;;

Δωσε μερικες παραμετρους νερου και συμπληρωσε αν μπορεις φορμα ασθενειων!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο για τους Δισκους επισης αν γινεται επεξεργασια του νερου με αντιστροφη οσμωση για να διατηρεις χαμηλο το ΡΗ και υψηλη θερμοκρασια νερου 27-28 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περιμενα οτι το αγγελοψαρο (ασχετα με μεγεθος)θα ετρωγε ξυλο απο τους δισκους....

Ετσι συμβαινει συνηθως οταν οι δισκοι ειναι περισοτεροι απο τα σκαλαρακια σε ενυδρειο...

Για να συμβαινει το αντιθετο τα ψαρακια σου μπορει να ηταν αρωστα απο την πρωτη στιγμη που τα πηρες!!

Ασχετα με λιτρα και συνθηκες που εχεις κανει εμφανη λαθη..

Το συνανταω συχνα τελευταια ψαρια λιγων μηνων να χανονται σε πολους γνωστους μου...

Ετσι ακριβως οπως εσενα συμπτωματα χεξαμιτα αλλα στην ουσια κατι αλλο..

Μου παει το μυαλο σε παρασιτα...

Το ψαρακι αναπνεει μονιμα βαρια;;

Φλακες ταιζεις;;

Και αν ναι οταν ταιζεις "τσιμπαει" το δισκακι;;

Δωσε μερικες παραμετρους νερου και συμπληρωσε αν μπορεις φορμα ασθενειων!!

Τα ταϊζω κυρίως Flakes γιατι τα τρώνε πιο ευχάριστα αλλα έχω και κάτι σαν μικρά μπιλάκια που καμιά φορά τους τα κάνω mix.Ο δίσκος που πέθανε ήταν διαρκώς κρυμμένος μέσα στο καράβι !Δεν έβγαινε ούτε για φαί και μόλις έκανε κίνηση να βγει τότε τ αγγελόψαρο το τσιμπούσε και ξανά έμπεινε στο καράβι...Ο δεύτερος δίσκος που έχω είναι πιο τολμηρός από τον άλλον και βγαίνει για να φάει αλλά πολύ προσεχτικά!Αλλά μετά ξανά πάει στο καράβι..

Οι μετρήσεις με το easy test της JBJ είναι όλες στο o.k. Το ph είναι μεταξύ 7,2-7,6, NO3-NO2 είναι 0...Εσείς μου προτείνετε να βγάλω το αγγελόψαρο?

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο για τους Δισκους επισης αν γινεται επεξεργασια του νερου με αντιστροφη οσμωση για να διατηρεις χαμηλο το ΡΗ και υψηλη θερμοκρασια νερου 27-28 βαθμους

Η θερμοκρασία είναι 28-29 βαθμούς και το ph μεταξύ 7,2-7,6

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα φίλη μου.

Οι μετρήσεις σου δεν ειναι οκ...ΝΟ3=0,εισαι σιγουρη;Αν οντως ,τοτε μιλάμε για άστρωτο ενυδρείο.

Συμπληρωσε την φορμα ασθενειας να παρουμε μια αναλυτική εικόνα του ενυδρειου σου και σταδιακά συζητάμε τι πρέπει και μπορεί να αλλάξει στο ενυδρείο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα φίλη μου.

Οι μετρήσεις σου δεν ειναι οκ...ΝΟ3=0,εισαι σιγουρη;Αν οντως ,τοτε μιλάμε για άστρωτο ενυδρείο.

Συμπληρωσε την φορμα ασθενειας να παρουμε μια αναλυτική εικόνα του ενυδρειου σου και σταδιακά συζητάμε τι πρέπει και μπορεί να αλλάξει στο ενυδρείο σου :)

Mπορεί να έχει έλλειψη νιτρικών. Δεν παίζει το ενυδρείο να μην έχει στρώσει μετά από  3 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ αυτα δεν ειναι αξιοπιστα.Εχεις ψαρια μεσα ευαισθητα στις παραμετρους του νερου,χρειαζεσαι υγρα τεστ για να ελεγχεις σωστα

Link to comment
Share on other sites

Τα ταϊζω κυρίως Flakes γιατι τα τρώνε πιο ευχάριστα αλλα έχω και κάτι σαν μικρά μπιλάκια που καμιά φορά τους τα κάνω mix.Ο δίσκος που πέθανε ήταν διαρκώς κρυμμένος μέσα στο καράβι !Δεν έβγαινε ούτε για φαί και μόλις έκανε κίνηση να βγει τότε τ αγγελόψαρο το τσιμπούσε και ξανά έμπεινε στο καράβι...Ο δεύτερος δίσκος που έχω είναι πιο τολμηρός από τον άλλον και βγαίνει για να φάει αλλά πολύ προσεχτικά!Αλλά μετά ξανά πάει στο καράβι..

Οι μετρήσεις με το easy test της JBJ είναι όλες στο o.k. Το ph είναι μεταξύ 7,2-7,6, NO3-NO2 είναι 0...Εσείς μου προτείνετε να βγάλω το αγγελόψαρο?

Και το αγγελοψαρο και τον "γλυφτη"...

Και το καραβι...

Το ενυδρειο το εστρωσες με τα ψαρια μεσα;;

Γιατι μετα απο τρεις μηνες αστρωτο ενυδρειο ειναι δυσκολο εκτος αν κατι "πειραξες"...

Και εγω μετραω 0 νιτρικα μερικες φορες αλλα εχω πολυ φυτο..

Καρδυναλιοι και σκαλαρακια δεν πανε..

Πλεκο και δισκος ουτε...

Ενα αγγελοψαρο και ενας δισκος ειναι προβλημα...

Σημαδια ασθενειας εχει το ψαρι;;

Ενα βιντεακι μπορεις να ανεβασεις;;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να έχει έλλειψη νιτρικών. Δεν παίζει το ενυδρείο να μην έχει στρώσει μετά από  3 μήνες. 

Aκομη και ενα στρωμενο σε τιμες ενυδρειο,το πρωτο 6μηνο εχει κάνει καποιους απο τους βασικούς κυκλους.Αν πειραξε φιλτρα ή εβαλε πολλα ψαρια ή δεν ξερω τι αλλο,η τουμπα ειναι πανευκολη κ φτου και απο την αρχή μετα.Κατι δεν παει καλα και για κρυβεται ο δισκος εγω πρωτα θα υποψιαζομουν υψηλα νιτρικα,ειδικα με την ψαροσυνθεση που σε βλεπω σε τοσα λιγα λιτρα.Αν δεν γινει αναλυτική παρουσίαση του ενυδρειου σε φορμα,απλα μαντευουμε :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ αυτα δεν ειναι αξιοπιστα.Εχεις ψαρια μεσα ευαισθητα στις παραμετρους του νερου,χρειαζεσαι υγρα τεστ για να ελεγχεις σωστα

έχω και υγρά τεστ τα οποία τα έκανα πριν μία εβδομάδα και ήταν επίσης οκ!

Link to comment
Share on other sites

Και το αγγελοψαρο και τον "γλυφτη"...

Και το καραβι...

Το ενυδρειο το εστρωσες με τα ψαρια μεσα;;

Γιατι μετα απο τρεις μηνες αστρωτο ενυδρειο ειναι δυσκολο εκτος αν κατι "πειραξες"...

Και εγω μετραω 0 νιτρικα μερικες φορες αλλα εχω πολυ φυτο..

Καρδυναλιοι και σκαλαρακια δεν πανε..

Πλεκο και δισκος ουτε...

Ενα αγγελοψαρο και ενας δισκος ειναι προβλημα...

Σημαδια ασθενειας εχει το ψαρι;;

Ενα βιντεακι μπορεις να ανεβασεις;;

Το ενυδρείο το έστρωσα 20 μέρες χωρίς ψάρια μέσα...μετά έβαλα φυτά...μετα από λίγες μέρες μόνο καρδινάλιους γλύφτη και ραμιρέζι και μετά από λίγες μέρες τους 2 δίσκους και το αγγελόψαρο...Και να τονίσω πως τα ψαράκια τα πήρα από μαγαζι που ασχολείται ΜΟΝΟ με ψάρια για να μου δώσουν πιο σωστές συμβουλές και επιλογές!Σημάδια ασθένειας δεν έχει απότι μπορώ να καταλάβω....τα χρώματα του είναι μια χαρά και το δέρμα του..Προσπαθώ να ανεβάσω εδώ την εικόνα και δεν μου την ανεβάζει  υπάρχει άλλος τρόπος να την ανεβάσω?

Έγινε επεξεργασία - Pwlina
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ αυτα δεν ειναι αξιοπιστα.Εχεις ψαρια μεσα ευαισθητα στις παραμετρους του νερου,χρειαζεσαι υγρα τεστ για να ελεγχεις σωστα

Αυτο με τους δισκους και τις "ευαισθησιες" τους δεν το καταλαβαινω!!

Το καθε ψαρι ζει σε συγκεκριμενους παραμετρους!!

Δηλαδη οι αφρικανες ειναι πιο "σκληρα"ψαρια;;

Για βαλτε ενα μπουνα που θεωρουνται απο τα πιο σκληρα ψαρια να ζησει σε πανω απο 31 βαθμους να δουμε ποσο "σκληρο" ειναι..

Ολα τα ψαρια θελουν καθαρο νερο...

Ολα..

Ολα θελουν μηδενικη αμμωνια και νιτρωδη και χαμηλα νιτρικα...

Ολα εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους στην σκληροτητα και οξυτητα του νερου..

Δεν παει να πει οτι καποιο ειναι πιο ευαισθητο!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έστρωσα 20 μέρες χωρίς ψάρια μέσα...μετά έβαλα φυτά...μετα από λίγες μέρες μόνο καρδινάλιους γλύφτη και ραμιρέζι και μετά από λίγες μέρες τους 2 δίσκους και το αγγελόψαρο...Και να τονίσω πως τα ψαράκια τα πήρα από μαγαζι που ασχολείται ΜΟΝΟ με ψάρια για να μου δώσουν πιο σωστές συμβουλές και επιλογές!Σημάδια ασθένειας δεν έχει απότι μπορώ να καταλάβω....τα χρώματα του είναι μια χαρά και το δέρμα του..Προσπαθώ να ανεβάσω εδώ την εικόνα και δεν μου την ανεβάζει  υπάρχει άλλος τρόπος να την ανεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έστρωσα 20 μέρες χωρίς ψάρια μέσα...μετά έβαλα φυτά...μετα από λίγες μέρες μόνο καρδινάλιους γλύφτη και ραμιρέζι και μετά από λίγες μέρες τους 2 δίσκους και το αγγελόψαρο...Και να τονίσω πως τα ψαράκια τα πήρα από μαγαζι που ασχολείται ΜΟΝΟ με ψάρια για να μου δώσουν πιο σωστές συμβουλές και επιλογές!Σημάδια ασθένειας δεν έχει απότι μπορώ να καταλάβω....τα χρώματα του είναι μια χαρά και το δέρμα του..Προσπαθώ να ανεβάσω εδώ την εικόνα και δεν μου την ανεβάζει υπάρχει άλλος τρόπος να την ανεβάσω?

Πωλινα δεν μπορω να δω την εικονα..

Αλλα λιγη σημασια εχει αφου νομιζεις οτι ο δισκος ειναι καλα...

Σε παρακαλω πολυ κανε μας μια παρουσιαση για να σου πουμε κατα την γνωμη μας τι ειναι σωστο και τι λαθος για το ενυδρειο σου ετσι ωστε στο μελλον να αποφυγεις οσο ειναι δυνατον προβληματα...

Ενα βιντεακι ή μερικες φωτος θα βοηθουσαν πολυ..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Πωλινα δεν μπορω να δω την εικονα..

Αλλα λιγη σημασια εχει αφου νομιζει οτι ο δισκος ειναι καλα...

Σε παρακαλω πολυ κανε μας μια παρουσιαση για να σου πουμε κατα την γνωμη μας τι ειναι σωστο και τι λαθος για το ενυδρειο σου ετσι ωστε στο μελλον να αποφυγεις οσο ειναι δυνατον προβλημαυα

Την ξανά έστειλα!Φυσικά να σας κάνω παρουσίαση...Αλλα  θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβως πρεπει να σας πω?(συγνωμη απλα πρώτη φορα χρησιμοποιώ το forum)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους δισκους και τις "ευαισθησιες" τους δεν το καταλαβαινω!!

Το καθε ψαρι ζει σε συγκεκριμενους παραμετρους!!

Δηλαδη οι αφρικανες ειναι πιο "σκληρα"ψαρια;;

Για βαλτε ενα μπουνα που θεωρουνται απο τα πιο σκληρα ψαρια να ζησει σε πανω απο 31 βαθμους να δουμε ποσο "σκληρο" ειναι..

Ολα τα ψαρια θελουν καθαρο νερο...

Ολα..

Ολα θελουν μηδενικη αμμωνια και νιτρωδη και χαμηλα νιτρικα...

Ολα εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους στην σκληροτητα και οξυτητα του νερου..

Δεν παει να πει οτι καποιο ειναι πιο ευαισθητο!!

Σταθη οταν εγραψα ''ευαισθητα" εννοουσα οτι πρεπει να ειμαστε λιγο πιο αυστηροι στις παραμετρους νερου που χρειαζονται οι δισκοι.

Link to comment
Share on other sites

Την ξανά έστειλα!Φυσικά να σας κάνω παρουσίαση...Αλλα  θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβως πρεπει να σας πω?(συγνωμη απλα πρώτη φορα χρησιμοποιώ το forum)

Pwlina συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα με τις τελευταίες μετρήσεις που έκανες για να έχουμε τα δεδομένα.http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Σταθη οταν εγραψα ''ευαισθητα" εννοουσα οτι πρεπει να ειμαστε λιγο πιο αυστηροι στις παραμετρους νερου που χρειαζονται οι δισκοι.

Κοσμα συγνωμη αν γινομαι 'περιεργος' (μην με χαρακτηρισω αλλιως και με μπλοκαρουν)...

Αλλα την ιδια αυστηροτητα πρεπει να δειχνουμε σε οποιοδηποτε ζωντανο φιλοξενουμε στα ενυδρεια μας...

Ο δισκος δεν ειναι το 'φοβεροτερο' ψαρι του υδατινου βασιλειου απλα οσοι το φιλοξενουμε (εκτος απο τρανες εξαιρεσεις βλ.θοδωρης) παθαινουμε κατι μαζι του και νομιζουμε οτι μονο εμεις ειμαστε ικανοι να το κρατησουμε οπως πρεπει!!

Γιαυτο και παραμενει η φημη του τοσο ψηλα!!

Κατα τα αλλα το ψαρι εχει ανοχες μεγαλυτερες και σε θερμοκρασια και σε αλλες παραμετρους σε σχεση με αλλα ζωντανα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο-λαθος εκφραση χρησιμοποιησα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωλίνα... κατ' αρχήν ΚΑΛΩΣ όρισες.

Διάβασε το κείμενο στο link παρακάτω... για να καταλάβεις πως ζουν και συμπεριφέρονται οι δίσκοι και ελπίζω να σε βοηθήσει.

Για όποια απορία... εδώ είμαστε.

Το κάθε είδος ψαριού έχει δικές του απαιτήσεις σε συνθήκες νερού και θερμοκρασίας.

Οι καρδινάλιοι είναι το σύνηθες είδος που βασανίζεται εξ' αιτίας (πιθανολογώ) των φωτογραφιών ή των video που τους βλέπουν μαζί με δίσκους. ΚΑΛΟ θα ήταν να διαβάσεις το προφίλ τους... και πιστεύω θα καταλάβεις.

Ζωή στα όρια του εύρους... ειδικά προς τα πάνω όπως εν προκειμένω... σημαίνει μικρότερη διάρκεια της.

Παράλληλα το ενυδρείο σου ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι μικρό για τις ανάγκες των δίσκων (θα καταλάβεις τον λόγο αφού διαβάσεις το κείμενο μου στο link).-

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CE%BD/

 

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη που θα γίνω κακός αλλά επειδή οι δίσκοι είναι (κατά την άποψη μου) ειδικό κομμάτι στην ενυδρειοφιλία, προσωπικά θα ήμουν ευγνώμων... ΑΝ όσοι γνωρίζουν για αυτούς μόνο από ότι έχουν διαβάσει και φωτογραφίες απλά να παρακολουθούσαν την κουβέντα, αντί να εκφράζουν λανθασμένες απόψεις/συμβουλές.

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...