Jump to content

Noob Σε κικλιδες Αφρικης Malawi, Μια Βοήθεια για επιλογή ψαριών.


Recommended Posts

Καλησπέρα... Η αληθεια ειναι οτι μου βάλατε το μικρόβιο..

Είχα μπει πριν αρκετό καιρο για να μάθω για τις σουπιές που συντηρω στο μαγαζί... τελικα χαζεψε χαζεψε...

Έστησα ενα 60λιτρο στο μαγαζί με αγγελόψαρα...

Τώρα ήρθε η ώρα του σπιτιού...

 

Εχω τα πάντα εκτος απο την διακόσμηση κι τα ψάρια...

Το ενυδρείο είναι 300λιτρα. στενομακρο καπως...

 

 

1)Σκεφτόμουν να βάλω frontosa αλλα είδα οτι θέλει μεγαλύτερο ενυδρείο

Τι κιχλιδες μου προτίνετε να πάρω? ελεγα για malawi λογο τον χρωματων.

 

κι 2) ειδα οτι σχεδον ολοι εχετε ασπρη αμμο σκεφτομουν να βαλω μαυρη με ασπρα βραχια. θα δημιουργησει προβλημα στα ψαρια?

 

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν αποφασίσεις να βάλεις malawi στειλε μήνυμα μπορεί να σου χαρίσω μερικά επέιδη θέλω να αλλάξω το set up μου.

 

Γαβριήλ

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εάν ήμουν στη θέση σου, θα μετέφερα τα αγγελόψαρα από το 60λτ που δεν θα μπορέσουν να ζήσουν στο 300λτ, αφού πρώτα ενημερωνόμουν για τις συνθήκες που πρέπει να κρατούνται αυτά τα πολύ όμορφα ψάρια. http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

Πρώτα θα έκανα αυτό, και μετά θα αποφάσιζα τι νανοκιχλίδες Αφρικής μπορώ να βάλω στο 60 λτ. :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχουμε καποια εξελιξη???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οχι δυστηχως ακομα δεν το εχω στησει. εχω τα παντα...αλλα το φορτο εργασιας μου με εχει παει πισω...λογικα η αυτη την εβδομαδα η την αλλη στηνω κι ξεκιναω στρωσιμο νερου

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εάν ήμουν στη θέση σου, θα μετέφερα τα αγγελόψαρα από το 60λτ που δεν θα μπορέσουν να ζήσουν στο 300λτ, αφού πρώτα ενημερωνόμουν για τις συνθήκες που πρέπει να κρατούνται αυτά τα πολύ όμορφα ψάρια. http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

Πρώτα θα έκανα αυτό, και μετά θα αποφάσιζα τι νανοκιχλίδες Αφρικής μπορώ να βάλω στο 60 λτ. :)

Σωτήρη καλα τα λες!!!

Φιλε μου τα αγγελοψαρα που λες αν τα βαλεις στο ενυδρειο αυτο θα δεις αλλα ψαρια απο οτι ειναι στο 60λιτρο... δεν ξερω ποσα εχεις αλλα αν τα κανεις ενα κοπάδι σωστο θα πάθεις πλάκα!!!

Αν δεν τα βαλεις σε μεγαλύτερο ενυδρειο τοτε δωσε τα για να ζησουν και αυτα καλύτερα!!!

Στο 60 λιτρο εχεις ωραιες επιλογες απο Tanganyika για νανοκιχλιδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μετα απο πολυ πολυ διαβασμα κατεληξα.. το ενυδρειο στήθηκε...στρωθηκε κι εχθες μπηκαν κι οι πρωτοι νοικαριδες.....

εβαλα 5 Labido 2 acei κι 2 Aulonancara  τουλαχιστον για αυτο τα αγορασα , θα ανεβασω αυριο μεθαυριο φωτο να τα επιβεβαιωσουμε.

 

το ph ειναι στο 8

απο φιλτρο εχω ενα Fluval 306 κι ειναι στρωμενο με αραγωνιτη το εδαφος.

 

τον αραγωνιτη τον ξεπλυνα καλα..αλλα κι παλι εβγαλε ''γαλατιλα'' υπαρχει τροπος να φυγει σταδιακα αυτο? γιατι ενω φαινεται καθαρο το ενυδρειο μολις τσαμπουκαλευτουν τα ψαρια ψιλο σηκωνουν μπουχο...

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι το ψαρι που δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι acei. Κι πισω μια aulonancara, 2 Απο τα labido Κι φαινεται κι δεξια ενα leopard το οποιο το ειχα στο μαγαζι κι λυπηθηκα να το αφησω μονο του..

 

IMG_20161202_221153.jpg

Έγινε επεξεργασία - Porfira Store
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2016 at 5:06 ΜΜ, το μέλος kkgr έγραψε:

Acei δεν είναι σίγουρα

οσες φορες γκουγκλαρα να δω τα acei δεν εχουν καμμια σχεση ουτε σαν σχημα. αυτα που εχω μοιαζουν σαν demasoni Σε σωμα labido

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι προκειται για αυτο

http://www.bigskycichlids.com/Cafra_lumbila.htm

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ουτε αυτο.Το δικο σου μοιαζει να εχει και καθετες αλλα και οριζοντιες γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον elongatus ornatus θα έλεγα... :cigar:

Γενικά πάντως, καλό θα είναι να αρχίσεις να φτιάχνεις χαρεμάκια και όχι να παίρνεις ένα ψάρι από κάθε είδος.

Τώρα θα είναι αρκετά πιο δύσκολη η διαδικασία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2016 at 10:55 ΠΜ, το μέλος adlib έγραψε:

Μάλλον elongatus ornatus θα έλεγα... :cigar:

Γενικά πάντως, καλό θα είναι να αρχίσεις να φτιάχνεις χαρεμάκια και όχι να παίρνεις ένα ψάρι από κάθε είδος.

Τώρα θα είναι αρκετά πιο δύσκολη η διαδικασία. 

εχεις δικιο αυτο ειναι.

Labido εχω 8 , 2 γιαλατζι ασει κι 2 aulonancara κι το leopard Που τον λειπαμε κι τον κραταω

τωρα τα επομενα σιγουρα θα ειναι 2-3 Aulonancara Κι αν ξαναπετυχω αυτα τα elongatus ornatus

Link to comment
Share on other sites

ταιριαζει κατι αλλο μαζι του να ψαχτω να το βαλω?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Το έχω στήσει το ενυδρείο περιπου 20-25 μέρες έχω κανει μια αλλαγή νερου κι είδα σήμερα οτι τα βράχια μου πιάσαν άλγη . είναι λογικό αυτό? Κάνω κάτι λαθος

1482176992819-1912606196.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φυσικο ειναι.Αν μπορεις κανε μετρησεις αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα.Καλο ειναι να χουμε παντα τεστ τουλαχιστον για αμμωνια,ειδικα στο πρωτο ετος λειτουργιας του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2016 at 4:52 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Φυσικο ειναι.Αν μπορεις κανε μετρησεις αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα.Καλο ειναι να χουμε παντα τεστ τουλαχιστον για αμμωνια,ειδικα στο πρωτο ετος λειτουργιας του ενυδρειου.

Τα εκανα, σε νορμαλ επιπεδα ειναι. λογικα το φως φταει.

πριν 23 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

@Dimitris Arabatzis

Ο φωτισμός σου μπλεδίζει πολύ ή ξεγελάει η φώτο ?

ναι εχει 2 λαμπες 1 actinic κι μια μπλε 

αλλα εχω κανει μια πατεντα στο φωτιστικο κι μπορω να τις αναβω κι ξεχωριστα.

Λες να φταει αυτο?

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις μοντάρει και τις ανάβεις ξεχωριστά γιατί δεν αντικαθιστάς την μια από τις δυο

να έρθει το χρώμα σε λίγο πιο φυσικό??

 

btw υπάρχει κάποιος λόγος που χρησιμοποιείς 2 διαφορετικά nickanmes ??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δημιουργει καποιο προβλημα το μπλε θελω να την αφησω για λογους αισθητικης κι μονο, το actinic Νομιζω το φυσικο δεν ειναι?

 

οφ τοπικ

Χρησιμοποιώ 2 account γιατι για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω το hawai Μου αρνειτε να κανει loging με αυτο το account 

ενα βραδυ θα με εστελνε στο Δαφνι. λογκαρα απο λαπτοπ κι κινητο κι απο το κινητο δεν εμπαινε.οποτε κατεληξα στα 2 account.

Link to comment
Share on other sites

Sorry εκανα λαθος.

οι λαμπες μου ειναι 

η λευκη κι η μπλε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Εκανα update σήμερα κι προσθεσα βράχο....  Το εκτίμησαν ιδιαιτέρως... 

IMG_20170116_121946_816.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...