Jump to content

Νέο project Αφρική μεριά


Recommended Posts

Βασιλη ετσι κι'αλλιως εμεις θα βρεθουμε και θα τα πουμε απο κοντα.Μην τις κουβαλας αδικα,νωρις ειναι.Αν δεν σου κανει κοπο φερε μου μια μικρη να την δω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με την φιλτρανση( για 150Χ50Χ65).Τωρα εχω ενα fluval 306.να το κρατησω ή να το πουλησω μαζι με το ενυδρειο μου?

Δηλαδη με αυτο + ενα fluval 406 θα ειμαι οκ? ή χρειαζομαι 2 Χ 406

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι με αυτο κι ενα 406 εισαι καλα απο θεμα φιλτρανσης. Η δεη δεν ξερω αν θα σε πελεκισει. Ποσα βατ καινε; εγω παντως εχω ενα fx5 και ειμαι κομπλε.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με την φιλτρανση( για 150Χ50Χ65).Τωρα εχω ενα fluval 306.να το κρατησω ή να το πουλησω μαζι με το ενυδρειο μου?

Δηλαδη με αυτο + ενα fluval 406 θα ειμαι οκ? ή χρειαζομαι 2 Χ 406

Γνωμη μου 2 406 αφου τα εχεις δουλεψει σαν φιλτρα...

Αλλιως ενα 406 συν κατι αντιστοιχο για να δεις και την λογικη λειτουργειας αλλων φιλτρων...

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη το 406 20W και το 306 15W.Το δικο σου πρεπει να ειναι πανω απο 40

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου 2 406 αφου τα εχεις δουλεψει σαν φιλτρα...

Αλλιως ενα 406 συν κατι αντιστοιχο για να δεις και την λογικη λειτουργειας αλλων φιλτρων...

Σταθη για πιο αλλο λες να δοκιμασω? Εκτος απο eheim classic που δεν τα παω καλα

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο φίλτρα προσφέρουν σιγουριά, ασφάλεια και ηρεμία μυαλού.

Αν πιστεύεις οτι μπορείς να πάρεις 2, εγώ είμαι υπέρ και τα ψάρια θα εκτιμήσουν τις αυξημένες ροές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα δύο φίλτρα προσφέρουν σιγουριά, ασφάλεια και ηρεμία μυαλού.

Αν πιστεύεις οτι μπορείς να πάρεις 2, εγώ είμαι υπέρ και τα ψάρια θα εκτιμήσουν τις αυξημένες ροές.

Σταθη (τι εγινε 2 Σταθηδες? :) ) για 2 φιλτρα παω,επειδη ομως εχω ηδη το 306 αναρωτιομουν αν αρκει μαζι με το 406-να αγορασω ενα

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι με ενα ακομη 406 θα εισαι μια χαρα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σταθη για πιο αλλο λες να δοκιμασω? Εκτος απο eheim classic που δεν τα παω καλα

Το εχειμ το 600αρι θα σου προτεινα να πω την αληθεια...

Αλλα και της jbl και της aquael τα θεωρω αξιολογα...

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε μηπως τα aquanova nfc-1500 - εχει καλα χαρακτηριστικα και μονο 90 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο φίλτρο. 20watt  κατανάλωση, 4 καλαθάκια για 6-6,5 λίτρα υλικό, και σχετικά αθόρυβο με πολύ καλή ροή. Αν τα σκεφτείς όλα αυτά και παράλληλα την τιμή του, πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή αγορά.

Βέβαια από όλες τις συζητήσεις που έχω διαβάσει, δεν έχω καταλήξει στην χώρα παραγωγής του (αν έχει κάποια σημασία).

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κοιταγα για το fx5 μπορει να το βρεις και με 100ε μεταχειρισμενο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα ενα βηματακι παραπανω και το πιο σημαντικο.Καταφερα να ψησω την γυναικα μου. :bbq:

Τωρα παμε για το δευτερο-την πωληση του ενυδρειου μου.Κατα την αποψη σας νομιζετε οτι τωρα ειναι καλη εποχη ή να περιμενω τον Σεπτεμβριο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω βρει ενα φιλτρο eheim prof. 3 (2080).Τι γνωμη εχεται.Με τα ιδια λεφτα βεβαια μπορω να παρω fluval fx6,jbl 1900 καινουργια

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τον ανθρωπο που στο δινει αλλα θα ελεγα να μην μπλεξεις με μεταχειρισμενο φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας! Το ενυδρειο μου το παλιο πουληθηκε και παμε για το καινουργιο.Κοιταζω το anoybias a1500 και το a1800.Η διαφορα σε μεγεθος οπτικα ειναι πολυ μεγαλη.400 λιτρα με 600.Η τιμη 150 ευρω διαφορα δεν ειναι μεγαλη αλλα σκεφτομαι αν αξιζει γιατι μεγαλωνουν τα εξοδα στον εξοπλισμο(φιλτρα,ρευμα,νερο...)Τι γνωμη εχετε? Μου φαινεται μανικι απο τα 100 λιτρα σε 600.Θα μπορω να το κουμανταρω?Αν υποθεσουμε οτι στο 400 βαλω 3 χαρεμια malawi στο 600 μπορω να βαλω 4? Δυο φιλτρα απο 1500l/h ειναι αρκετα?

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα ειναι πολυ καλα και τα δυο για malawi.Φυσικα το μεγαλυτερο ειναι και καλυτερο.

Στην αρχη οταν πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο σου φαινεται λιγο περιεργο,και ειδικα την στιγμη που το γεμιζεις και αντιλαμβανεσαι ποσο παραπανω νερο χωραει απο το παλιο.Εν τω μεταξυ εισαι και λιγο τρομαγμενος για κανενα κρακ-μπαμ αλλα ολα μια ιδεα ειναι,μετα απο δυο ημερες θα φαινεται μικρο και αυτο :P

Σε αναλωσιμα δεν θα εχει μεγαλη διαφορα,λιγο παραπανω αντιχλωριο και ισως κανενα αλατακι παραπανω,σε εξοπλισμο εχει διαφορα,θα χρειαστεις μεγαλυτερα φιλτρα,θερμαντηρες και φυσικα θα εχει μεγαλυτερες λαμπες.

Οτι νομιζεις εσυ Κοσμα οτι θα σε ικανοποιησει.Και τα δυο ειναι μεγαλα ενυδρεια παντως και μπορεις να κανεις παρα πολλους συνδιασμους για malawi.Αν μιλουσαμε για ταγκανικα και φροντοζες θα ελεγα το 600 αλλα τωρα και το 400 θα σε καλυψει.Απλα το 600 θα ειναι ακομη πιο εντυπωσιακο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστεις οτι εκανα αλλαγες με τον κουβα.Τον γεμιζα 3 φορες ελεγχα θερμοκρασια και τελειωνα.Βουνο μου φαινεται το 600αρι.Το θεμα ειναι οτι το παιρνεις μια φορα και δεν θελω να το μετανιωσω αν παρω το μικροτερο.Φτανουν τα 2 φιλτρα των 1500 λτ και καποιο wavemaker για το μεγαλο? Συγνωμη που ρωταω συνεχεια-προσπαθω να βγαλω badget

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα σε αυτα τα λιτρα δουλευω ενα fx5 3500 l/h και ενα eheim 2250 1050l/h...

Απο την αρχη που το γεμισα ειχα παρομοια φιλτρα στο ενυδρειο....

Ειναι μεγαλο αλμα και επειδη το συγκεκριμενο ενυδρειο το ξερω θα πρεπει να ξερεις οτι θα επιβαρυνθεις αρκετα σε ρευματα και νερο και θα πρεπει να βρεις "τεχνασματα" για να κανεις αλλαγες νερου...

Ειδικα αν χρειαστεις και επεξεργασιες..

Η διαφορα με το 1500 επειδη περασε και αυτο απο τα χερια μου ειναι μεγαλη οσο και να φαινεται κουλο..

Ειναι και το 400 ενα ενυδρειo που θα καταευχαριστηθεις στηνωντας οτι θες χωρις τις υπερβολικες απαιτησεις του 1800 σε φιλτρανση και θερμανση..

Επισης δεν ξερω αν διαλεγα ανουμπιας ή πηγαινα σε boyu..

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου παρε το 600.Αφου στην αφρικη δεν κανουμε επεξεργασια νερου οτι ειναι κατ εμε ειναι η θερμανση των επιπλεον λιτρων τους 5 μηνες που επικρετουν χαμηλες θερμοκρασιες.Θα μπορεσεις καποια στιγμη να φιλοξενισεις κ καποια ψαρια που στα 400 δεν μπορεις.Για παραδειγμα καποια μεγαλα haps της malawi ή frontoza της tanganyika.Βασικα οτι κ να φιλοξενισεις αλλιως θα αναπτυξουν τις συμπεριφορες τους στα 600 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα σε αυτα τα λιτρα δουλευω ενα fx5 3500 l/h και ενα eheim 2250 1050l/h...

Απο την αρχη που το γεμισα ειχα παρομοια φιλτρα στο ενυδρειο....

Ειναι μεγαλο αλμα και επειδη το συγκεκριμενο ενυδρειο το ξερω θα πρεπει να ξερεις οτι θα επιβαρυνθεις αρκετα σε ρευματα και νερο και θα πρεπει να βρεις "τεχνασματα" για να κανεις αλλαγες νερου...

Ειδικα αν χρειαστεις και επεξεργασιες..

Η διαφορα με το 1500 επειδη περασε και αυτο απο τα χερια μου ειναι μεγαλη οσο και να φαινεται κουλο..

Ειναι και το 400 ενα ενυδρειo που θα καταευχαριστηθεις στηνωντας οτι θες χωρις τις υπερβολικες απαιτησεις του 1800 σε φιλτρανση και θερμανση..

Επισης δεν ξερω αν διαλεγα ανουμπιας ή πηγαινα σε boyu..

Ευχαριστω Σταθη! Τα boyu ποιος τα φερνει-δεν ειδα τετοια πουθενα.Η επιβαρυνση που λες ειναι απο 400 σε 600 ή απο 100 σε 600 για το ρευμα πιο πολυ?

 

Γνωμη μου παρε το 600.Αφου στην αφρικη δεν κανουμε επεξεργασια νερου οτι ειναι κατ εμε ειναι η θερμανση των επιπλεον λιτρων τους 5 μηνες που επικρετουν χαμηλες θερμοκρασιες.Θα μπορεσεις καποια στιγμη να φιλοξενισεις κ καποια ψαρια που στα 400 δεν μπορεις.Για παραδειγμα καποια μεγαλα haps της malawi ή frontoza της tanganyika.Βασικα οτι κ να φιλοξενισεις αλλιως θα αναπτυξουν τις συμπεριφορες τους στα 600 λιτρα.

Ευχαριστω Γιαννη! Η αληθεια ειναι πως προς τα εκει κλινω και προσπαθω να το εμπεδωσω.Ειναι μεγαλο το αλμα

Έγινε επεξεργασία - kosmas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι νεα Κοσμα?

Πηρες την αποφαση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...