Jump to content

Recommended Posts

Δηλαδή τέλος καλό όλα καλά?

Με τι το έπιασες κάτω για να το έχουμε υπ όψιν για καμμιά στραβή?:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δηλαδή τέλος καλό όλα καλά?

Με τι το έπιασες κάτω για να το έχουμε υπ όψιν για καμμιά στραβή?:D

Ετσι φαινεται ρε συ Σωτήρη. Το βραδυ που θα είμαι σπίτι  θα ανεβασω φωτο απο τα  αγκυρακια (αχρείαστα να'ναι):D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! η τελευταία φωτό μου θύμισε ότι δέν έχω στρώσει ακόμα στο σαλόνι το χαλί.... :D

 

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS Αυτη ειναι η σουπερ ντουπερ πατεντα: Κομματια απο καπακι μπολ φαγητου κομμενα σε σχημα βελους για να καθεται στο βυθο και λυγισμενο το πανω μερος για να κραταει το φυτο. 

20161205_221951.jpg

Βεβαια  επειδη βαρεθηκα να κοψω πολλα, μετα το εξελιξα και επαιξε δεματικο

20161205_222113.jpg

@Husky_Jim Στο φτιαχνω με ατσαλοπροκες για να μεινει το χαλι μονιμα καρφωμενο στο σαλονι σου οταν το στρωσεις:hehe

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Ωραίο το βελάκι από το τάπερ αλλά το δεματικό πολύ δυνατό!!!!

Μπράβο ρε Αντώνη !!

 

 

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

Εξυπνο !! :)

Ευχαριστω  ρε παλικαρια. Οταν βλεπεις ενα ενυδρειο τουμπα, αρχιζεις κ σκεφτεσαι λιγο πιο δημιουργικα χαχαχαχα:D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη θα σε φωνάζω Mr Πατέντα !!!!! :hehe:hehe:hehe 

 

Πολύ έξυπνο αυτό που έκανες !!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνης...σάν να λέμε......mcgyver.jpg αχαχαχαχαχαχχαχα!!!!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε Μαγκαιβερ τι εφτιαξες! αχαχαααχχ

Θα το δοκιμασω γιατι ενα κομματι απο το μοντε καρλο φουσκωνει και ελεγα να το κοψω,πριν το κανω θα δοκιμασω την πατεντα σου φιλε! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα  κ χρονια πολλα σε ολους.

Μιας και ειχα αρκετο ελευθερο χρονο αυτη τη βδομαδα, ειπα να φτιαξω μια αναπληρωση για το ενυδρειο, Ακομα κ τωρα το χειμωνα εχω περιπου σχεδον 1 λιτρο εξατμηση την ημερα κ ειχα βαρεθει να γεμιζω με μπετονακι απο την ΑΟ. Ολο το συστημα μου στοίχισε 6€ αφου ειχα διαθεσιμα ολα τα υλικα, εκτος απο το φλοτερακι. 

Καταρχην κοπηκαν κομματια απο ενα τζαμι 5mm που ειχα, σε διαστασεις 15χ42εκ και κολληθηκαν με σιλικονη. Βαφτηκε η μπροστα πλευρα και σχηματιστηκε αυτο.

20161225_130858.jpg

Το φλοτερακι στερεωθηκε στο πλαινο τζαμι με ενα στηπιοθληπτη που κοπηκε καταλληλα

20161226_164528.jpg

Αυτοσχεδιο μινι μπαστουνι κουρμπαρωντας ενα στυλο

20161226_164553.jpg

και ολο το συστημα μπηκε διπλα ακριβως στο ενυδρειο.

20161226_164647.jpg

με ενα αντλιακι να λειτουργει απο αυτο.

20161222_125706.jpg

Δε γραφω περισσοτερες πληροφοριες για το κυκλωμα γιατι ειναι το κλασσικο με ενα 12βολτο ρελεδακι και ενα φλοτερ.

Οι διαστασεις του δοχειου υπολογιστηκαν ετσι ωστε να χωραει ακριβως διπλα στο ενυδρειο, αλλα και τα συνολικα 8 λιτρα που χωραει να μην ξεχειλησουν το ενυδρειο σε περιπτωση που κολλησει το φλοτερ. (Γιαυτο δεν εβαλα κ δευτερο σε σειρα.)

Το ολο συστημα δουλευει 3 μερες τωρα χωρις κανενα προβλημα, με μολις μισο cm απο το σημειο που δινει εντολη το φλοτερ μεχρι να κοψει, κρατωντας τη σταθμη σχεδον ιδια.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δυο παρατηρήσεις:

 

1) Κακώς δεν έβαλες δεύτερο φλοτέρ. Τα 8 λίτρα ακόμα και αν δεν σου ξεχειλίσουν το ενυδρείο σε περίπτωση βλάβης του φλοτέρ, θα σου κάψουν την αντλία αφού δεν θα έχει νερό να στείλει.

2) Προστάτεψε κάπως το φλοτέρ. Σε φυτεμένο ενυδρείο μπορεί άνετα να πάει κάποιο φύλλο ή σαλιγκάρι και να σου μαγκώσει το δαχτυλίδι του φλοτέρ, με αποτέλεσμα η στάθμη να περάσει το δαχτυλίδι και αυτό να μην σηκωθεί.

Στο δικό μου με 2 φλοτέρ, έχω χρησιμοποιήσει 2 καπάκια από αφρό μαλλιών, τα οποία τρύπησα με ζεσταμένο ίσιο κατσαβίδι ώστε να περνάει το νερό και να φεύγει ο αέρας.

Και για καπάκι τους χρησιμοποίησα καπάκι από 10άδα cd (το κέντρο του που είναι σκληρό) και το τρύπησα για να περάσει το πάσο των φλοτέρ.

 

Κατά τ' άλλα, το 'χεις με τις πατέντες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AgMa έγραψε:

Δυο παρατηρήσεις:

 

1) Κακώς δεν έβαλες δεύτερο φλοτέρ. Τα 8 λίτρα ακόμα και αν δεν σου ξεχειλίσουν το ενυδρείο σε περίπτωση βλάβης του φλοτέρ, θα σου κάψουν την αντλία αφού δεν θα έχει νερό να στείλει.

2) Προστάτεψε κάπως το φλοτέρ. Σε φυτεμένο ενυδρείο μπορεί άνετα να πάει κάποιο φύλλο ή σαλιγκάρι και να σου μαγκώσει το δαχτυλίδι του φλοτέρ, με αποτέλεσμα η στάθμη να περάσει το δαχτυλίδι και αυτό να μην σηκωθεί.

Στο δικό μου με 2 φλοτέρ, έχω χρησιμοποιήσει 2 καπάκια από αφρό μαλλιών, τα οποία τρύπησα με ζεσταμένο ίσιο κατσαβίδι ώστε να περνάει το νερό και να φεύγει ο αέρας.

Και για καπάκι τους χρησιμοποίησα καπάκι από 10άδα cd (το κέντρο του που είναι σκληρό) και το τρύπησα για να περάσει το πάσο των φλοτέρ.

 

Κατά τ' άλλα, το 'χεις με τις πατέντες.

Αγγελε εχει γινει ηδη παραγγελια απο ebay δευτερο φλοτερακι το οποιο ομως δεν θα ειναι για την επιθυμητή σταθμη αλλα λιγο πιο ψηλα σαν δικλειδα ασφαλειας για  τυχον υπερχειληση κ αυτο σε καποια περιοδο που θα λειπω πολλες μερες κ θα μπει μεγαλυτερο δοχειο. Ετσι κ αλλιως το αντλιακι ειναι πιο φτηνο απο οσο πηρα εδω το φλοτερακι :D

Για το δευτερο που εγραψες εχεις απολυτο δικιο και θα κοιταξω να το καλυψω αντιστοιχα.

Ηδη παντως ψαχνομαι για αυτοματισμο με ηλεκτροδια σταθμης που ειναι οτι πιο σιγουρο αφου δεν υπαρχουν καθολου κινουμενα μερη.  

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο φλοτέρ, όπου και να το βάλεις την ίδια δουλειά θα κάνει. Θα κόψει το ρεύμα σε περίπτωση που δεν το κόψει το πρώτο φλοτέρ αφού τα συνδέεις σε σειρά.

Δεν έχει σημασία να μπει πιο ψηλά από το πρώτο. Απλά αν το έχεις στην ίδια ευθεία, δεν θα το πάρεις χαμπάρι αν σου κολλήσει το πρώτο και θα δουλεύει συνέχεια με το δεύτερο (την συνέχεια την καταλαβαίνεις αν χαλάσει και το δεύτερο).

Εδώ λοιπόν χρειάζεται να είναι πιο ψηλά το δεύτερο φλοτέρ, ώστε πλέον θα το καταλάβεις απ' την άνοδο της στάθμης.

Τα ηλεκτρόδια στάθμης, τα έψαξα και εγώ ώστε να σταματήσουν την αντλία όταν αδειάσει το νερό μέχρι το σημείο που θέλω (ήδη αδειάζω αυτόματα με ηλεκτρομαγνητική 12v συνδεδεμένη σε πρίζα με κοντρόλ) και να μην χρειάζεται να το επιβλέπω, αλλά:

1) Φοβάμαι μην μου περάσει ρεύμα στο νερό (έστω και 12v). Μου είπαν βέβαια ότι λογικά δεν θα έχω γιατί περνάει ο ουδέτερος.

2) Δεν ξέρω το υλικό του αν είναι ασφαλή για μόνιμη χρήση στο ενυδρείο. Μην αρχίσει πχ. να σκουριάζει.

3) Ο κουνιάδος μου που είναι ηλεκτρονικός, το επιχείρησε μια φορά σε πιεστικό νερού ώστε να παίρνει αυτόματα μπροστά όταν ανιχνεύει νερό δικτύου και δεν του δούλεψε.

Ρίξαμε το φταίξιμο στο μεγάλο TDS που έδινε το δίκτυο, χωρίς να το δοκιμάσουμε όμως σε όσμωσης αφού ήταν ανούσιο.

 

Τα ηλεκτρόδια μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για buzzer ώστε να χτυπάει σε περίπτωση που για κάποιον λόγο το νερό ανέβει παραπάνω απ' την επιθυμητή στάθμη.

 

*Τελευταία μου αρέσει να ασχολούμαι με τους αυτοματισμούς. Άρχισα το διάβασμα για arduino :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ενα  update μετα απο πααααρα πολυ καιρο. Το ενυδρειο παει πραγματικα μονο του,με μονη προσθηκη μια αλτερναθερα μινι και με μονη σταθερη ρουτινα τις αλλαγες νερου σε (σχεδον) εβδομαδιαια βαση. Λογω ελλειψης χρονου εχει να μπει ψαλιδι κανα μηνα+ και το αποτελεσμα ειναι αυτο:

DSCN6140.thumb.jpg.8f05effbf33b9cb112188143f58caa2b.jpgDSCN6141.thumb.jpg.b7971969c1c4cb07b6311250c1cc7522.jpg

Το θελει το σουλουπωμα του!

Μοναδικο (αλλα χοντρο) προβλημα ενα ειδος αλγης που εχει αναπτυχτει μεσα στη Κουμπα και οσο και αν αφαιρω ξαναβγαινει. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα τι ειναι.

20170820_214247.thumb.jpg.6410fb2c3391e26ffe1bd1bf8dc6f09b.jpg20170820_214313.thumb.jpg.edfcc52d149fd5d052371337e174e9e8.jpg

 

Ειναι σκληρο στην υφη και αν ηταν σε αλλο φυτο θα εβγαινε ευκολα. Αλλα μπλεκεται μεσα στη Κουμπα κ αυτο το κανει δυσκολο να αφαιρεθει αφου φευγει κ το φυτο μαζι.

Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το ξηλωσω ολο το χαλι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι άλγη αλλά Riccia και μάλλον είναι η rhenana

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Χρησταρα. Οντως με μια αναζητηση στο Google βρηκα πανομοιοτυπες φωτογραφιες. 

Το θεμα ειναι πως διαολο βρεθηκε στο ενυδρειο εξαρχης και πως τη διωχνω (που το θεωρω μαλλον δυσκολο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μπραβο ρε Χρησταρα. Οντως με μια αναζητηση στο Google βρηκα πανομοιοτυπες φωτογραφιες. 

Το θεμα ειναι πως διαολο βρεθηκε στο ενυδρειο εξαρχης και πως τη διωχνω (που το θεωρω μαλλον δυσκολο)

Προφανώς, ήρθε στο ενυδρείο κάποιο κλαδάκι της μπερδεμένο με κάποιο άλλο φυτό, και αναπτύχθηκε.

Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ, ο μόνος τρόπος είναι η χειρο-αφαίρεση.:D

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Ωραιο εχει γινει ρε Αντωνη ακομα και χωρις κλαδεμα! :)

Να σαι καλα ρε Κωστη. Αλλα το ΣΚ που θα εχω λιγο χρονο παραπανω θα το φαει το κουρεματακι του κ θα επανελθω με νεες φωτο. Σκεφτομαι κ για αλλαγες αλλα θα δειξει.

 

(Που εχεις χαθει εσυ ρε παιδι?) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Να σαι καλα ρε Κωστη.

 

(Που εχεις χαθει εσυ ρε παιδι?) 

Θέλει να γίνει πλούσιος ρε Αντώνη.:hehe:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...