Jump to content

σκέψη για αναβάθμιση φωτισμού.. την γνωμη σας παρακαλώ


Giannis_X

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους..

Όπως λέω και στον τίτλο θελω να κανω αναβαθμιση στο χρυσοψαραδικο μου πανω στο κομματι του φωτισμου.

Το μηκος και το ύψος είναι 100χ47.5 και ο φωτισμος που εχω τωρα ακριβως ειναι αυτος

Waterhome Aquarium Canopy 100 x 40cm‚ δύο λάμπες‚ 2x 30W

http://www.petsupermarket.gr/3136/προϊόντα/waterhome-aquarium-canopy-100-x-40cm‚-δύο-λάμπες‚-2x-30w.html

λαμπες Τ8 Α) 4600Κ, Β)6400Κ..

μιας και ειναι ομως και καπακι εχω το πλεονεκτημα της μείωσης της εξατμισεις αλλα δεν με καλύπτει το εύρος φωτισμού που δημιουργη.

Η σκεψη μου λοιπον ειναι να αφαιρεσω εντελως το φωτιστικο καπακι και να κινηθω σε αγορα φωτιστικου με λαμπες Τ5 και βαση αυτων που βλεπω οδευω προς αυτο

Glo T5 HO Linear Lighting System 2x 39watts‚ Μήκος: 91cm

http://www.petsupermarket.gr/3129/προϊόντα/glo-t5-ho-linear-lighting-system-2x-39watts‚-μήκος:-91cm.html

εσας ποια ειναι η γνωμη σας ?

Αν παντως προχωρησω σε αυτην την αγορα λεω να παρω 2 τετοια φωτιστικα με πολυ αρνητικο κομματι την ψιλη ποσοτητα εξατμισης του νερου σε σχεση με πρην.

ο φωτισμος με λιγα λογια που εχω τωρα ειναι 60W σε 190L μικτα...

ενο αν αναβαθμιστω θα παω στα 156W πανω απο τα διπλα.

περιμενω αποψεις και γνωμες και ακομα πιο πολυ περιμενω απο οσους εχουν αυτο το μοντελο και γενικοτερα ανοιχτα ενυδρεια να μου πειτε θετικα και αρνητικα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να αλλαξεις λαμπες; θα το φυτεψεις; δεν βλεπω τον λογο να τις αλλαξεις.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι ηδη φυτεμενο και τα φυτα εχουν πολυ αργη αναπτυξη. κραταω τις παραμετρους του νερου οσο το δυνατον πιο καλες και σταθερες αλλα και παλι τιποτα.. 

Link to comment
Share on other sites

Ενα χρυσοψαραδικο ποσο φυτεμενο μπορει να ειναι και ποσο δυσκολα φυτα μπορει  να εχει απο την στιγμη

που θα γινουν τροφη τα φυτα απο τα χρυσοψαρα;Θεωρω υπερβολη την αναβαθμιση στον φωτισμο που

θελεις να κανεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα μαζί σου φίλε μου στην περίπτωση που είχα κάποιο άλλο είδος χρυσόψαρου γιατί τα ora Ta δεν πειράζουν ούτε την μος που έχω δοκιμάσει μεσα στο ενυδρείο, που σε άλλη περίπτωση με τα κηνα χρυσόψαρα οπος κομον κομετ κλπ. Δεν θα έκανα τον κόπο ούτε ανουμπιες να βάλω...

Τη άλλο να σας πω θέλω με το ξέρω μου το κεφαλή να κανω ενα ενυδρείο ζούγκλα με χρυσόψαρα μεσα..

Δεν ξερω αν είναι κακό δηλαδή που τα ψάρια μ δεν πιραζουν τα φυτά και προσπαθώ να το εκμεταλλευτώ αυτό και να δημιουργήσω κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πείτε αφού το έχεις αποφασίσει να το κανεις και δεν δεχεσε τις απαντισεις μας τότε γιατί δεν το κάνεις και να μας αφήσεις ήσυχους; και ομος δεν ειναι απόλυτα αυτο.

Θέλω γνομες επιχειρήματα το γιατη να το κανω γιατί οχι τα θετικά , αρνιτικα το αν με συμφέρει η όχι για το μέλλον και όταν λέω μέλλον που ξέρετε μπορεί να πω ενα προη χαρίζω τα χρυσόψαρα και το κανω μποστάνι με γαρίδες..

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πείτε αφού το έχεις αποφασίσει να το κανεις και δεν δεχεσε τις απαντισεις μας τότε γιατί δεν το κάνεις και να μας αφήσεις ήσυχους; και ομος δεν ειναι απόλυτα αυτο.

Θέλω γνομες επιχειρήματα το γιατη να το κανω γιατί οχι τα θετικά , αρνιτικα το αν με συμφέρει η όχι για το μέλλον και όταν λέω μέλλον που ξέρετε μπορεί να πω ενα προη χαρίζω τα χρυσόψαρα και το κανω μποστάνι με γαρίδες..

Πολύ καλά κάνεις και το ρωτάς είτε το έχεις αποφασίσει είτε όχι.  Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν τα φόρουμ, για να ανταλλάσσουμε απόψεις και να μαθαίνουμε...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτ

Πολύ καλά κάνεις και το ρωτάς είτε το έχεις αποφασίσει είτε όχι.  Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν τα φόρουμ, για να ανταλλάσσουμε απόψεις και να μαθαίνουμε...:)

Αυτο ακριβός αλλιώς δεν θα έκανα καν τον κόπο να ανοίξω ενα τέτοιου είδους θέμα..

Θέλω που λένε να βγάλω απο την μύγα ξίγκι.

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτα εχεις τωρα μεσα; αν θυμαμαι εχεις αργης αναπτυξης! Επισης η αυξηση του φωτισμου προυποθετει και αυξηση co2 και λιπασματος. Μην νομιζεις πως μονο με το φως θα φουντωσουν τα φυτα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που έχω ειναι τα εξής Anubis barteri var. barteri και μια nana, hygrophila corymbosa, vallisneria sp. Asiatica και τέλος java fern..

θα ήθελα ομος πολύ. Να βάλω και αλλα φυτά οπος.. Rotala macramdra , alternathera reineckii mini, lobelia cardinalis την οπια την είχα αλλα δεν πήγε λόγο κακου φωτισμού και αν μπορέσω να βάλω και ένα επιφανιας οπος φακή η πιστια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει να ληπενω περισσότερο και να βάλω και co2. Το πρόβλημα μου ειναι πος βάζω κλαδεματα περνούν 2-3 πόντους και μετά μένουν εκεί και το μόνο π κάνουν ειναι να φουντονουν οι ρίζες τους και το ίδιο το φυτό σταματα να αναπτύσσετε και μιας και αναφέρομε σε ενικό δεν μιλάω για κάποιο συγκεκριμένο αλλα για ολλα μ τα φυτά ακόμα και η moss σταματισε να αναπτύσσετε πλέον..

Link to comment
Share on other sites

Καπου εχεις μπερδευτει φιλε μου.

Τα φυτα που ηδη εχεις οπως η ανουμπια θελουν λιγο φως οχι πολυ. Οι hygrophilia και με το φωτισμο που εχεις ειναι μια χαρα. Τωρα αν βαλεις φυτα επιφανειας, δεν ξερω αν θα τραβηξουν λογω καπακιου και ροης αλλα αν σου πιασουν, θα καλυψουν την επιφανεια και δωρο αδωρο μετα το φωτιστικο μιας και το φως δεν θα περναει. Για τα αλλα φυτα που λες δεν ξερω να σου πω αλλα εκει που θελω να καταληξω ειναι πως αν βαλεις καινουριο φωτισμο δεν σημαινει οτι καθαρισες κιολας. Δεν σημαινει οτι θα δεις αναπτυξη. Επισης δεν γνωριζω αν τα χρυσοψαρα θελουν το πιο μαλακο νερο που θα δημιουργηθει απο το co2.

Απο κει και περα περιμενε να σου απαντησουν πιο συγκεκριμενα οι φυτεμενοι!

Αν το βλεπει καποιος συντονιστης ας του το μεταφερει στην καταλληλη κατηγορια.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπιες ειναι στην σκιά των αλων φυτων γιατί οπος όλες θέλουν λίγο φως, ομος πος εξηγείς στην ανουμπια 1 φορα σε 6 βδομάδες να εχω κλαδεματα και στα αλλα φυτά απο την μέρα που τα φυτεύω αναπτύσσονται 2 πόντους και μετά παύουν να περνούν ύψος.

Εχω απορίες που δεν ξερω αν στέκουν η όχι! Πείτε μου που κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο πετ σοπ που ψωνίζω και μου πρότεινε να ξεκινήσω Flourish Phosphorus , exel και ποτασιουμ.. Του έδειξα και φωτο με το ενυδρείο και μου είπε βάση του φάσματος που έχω ειναι λίγο λάθος φυτεμένα τα φυτά μου και πρέπει να μπουν στην ανάλογη θέση που τους ταιριάζει ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχει το κάθε είδος... Οποτε προσορινα ξεκινάω με σταθερή λίπανση και αλλαγή θέσεως στα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημερα παιδια η αλλαγη του φωτισμου πραγματοποιήθηκε τελικα μετα απο τοσεσ μερες ψαξιμο και σκεψη. 
 
Ετσι λοιπον προχώρησα στην αγορα σε 2  φωτιστικα sunsun hdd-1000b 2 χ 39W / Τ5 

τα οποια εχουν εξοπλιστεί με τις εξης λαμπες : 1 sun sun tropical wave 6500k , 1 sun sun day light 10000k, 1 giesemann mid day 6000k , 1 giesemann aquaflora.

 

Μαζι με τον φωτισμο αρχισα και την πληρη σειρα λιπασματον  seachem.

 

Οι αλλαγες πραγματοποιηθηκαν 3/6/16 οπου εχω παρατηρηση μεχρι σημερα τεραστια πόοδο στα φυτα και γενικοτερα στην συμπεριφορα των κατοικων ακομα και στις αλγες που αρχισαν να εμφανίζονται ολες.

 

 

παραθετω φωτο το πως ηταν πριν την αλλαγη:

 

post-59496-0-76406200-1465292056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις αλλαγες ειναι ετσι: ( καποια φυτα δυστυχως τα εχασα απο τις αλγες )

post-59496-0-73191000-1465292196_thumb.jpg

post-59496-0-28915700-1465292210_thumb.jpg

post-59496-0-29615800-1465292223_thumb.jpg

post-59496-0-58410300-1465292236_thumb.jpg

post-59496-0-63425000-1465292248_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εδω στο τελος οι λάμπες της giememann

post-59496-0-36207800-1465292359_thumb.jpg

post-59496-0-75947600-1465292372_thumb.jpg

post-59496-0-51796200-1465292387_thumb.jpg

post-59496-0-49792000-1465292388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...