Jump to content

Βοήθεια για clam


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Εδώ και τρεις περίπου μέρες το ένα από τα δύο clam μου είναι σχεδόν κλειστό. Στην αρχή είπα ότι μπορεί να είναι κάτι τυχαίο αφού το άλλο δίπλα του είναι μια χαρά. Όλα τα κοράλια επίσης και τα ψάρια είναι εντάξει. Όμως συνεχίζει να είναι κλειστό και άρχισα να ανησυχώ πολύ σοβαρά. Αποφάσισα να το βγάλω έξω για να το εξετάσω καλύτερα για τυχόν παράσιτα (ειδικά pyramid snails). Η αντίδρασή του όταν το έβγαλα από το νερό ήταν πολύ καλή αφού έκλεισε απότομα κάνοντάς με μούσκεμα από το νερό που μου πέταξε.

Τουλάχιστον εγώ δεν παρατήρησα κάτι περίεργο ή ασυνήθηστο για το ενυδρείο μου. (έχω μερικές αστερίνες και κάτι μικρά στρογγυλά σαλιγκαράκια όχι όμως pyramid) τα οποία δεν έχουν πειράξει ποτέ τίποτα.

Βάζω μερικές φωτό να μου πείτε αν εσείς βλέπετε κάτι που δεν είδα εγώ. Για ποιο λόγο μπορεί το ζωντανό να έχει αυτή τη συμπεριφορά?

Σημερινές μετρήσεις

Ca 420

KH 7.7

Mg 1430 (τσιμπιμένο)

Νιτρικά 0

Φωσφορικά 0 (salifert)

ph 8.2

Ευχαριστώ πολύ.

post-59162-0-88384800-1464551093_thumb.jpg

post-59162-0-06443500-1464551121_thumb.jpg

post-59162-0-95546800-1464551134_thumb.jpg

post-59162-0-76941900-1464551145_thumb.jpg

post-59162-0-43177600-1464551158_thumb.jpg

post-59162-0-49454300-1464551172_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λουκα το οτι ειναι 3 μηνες ετσι σημαινει οτι αντεχει και οτι και να να το ενοχλει το αντιμετωπιζει.Για πες μου κατι οτα σβηνουν τα φωτα το ανοιγμα του μεγαλωνει η ειναι το ιδιο;φοβαμαι για ξανα σκουλικη η καποιο ψαρι πχ wrasse κανας γιατρος και δεν τον εχεις δει επισεις παιζει κανας καβουρας.Βαλε πανω στο τζαμι ενα βραχακι και ακουμπατο επανω.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην έχεις δει κάτι στην βάση του θα σου πρότεινα να βουρτσίσεις απο κάτω του απαλά για κάθε ενδεχόμενο και οταν το ξαναβάλεις μεσα άλλαξε του θέση...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ενοχλεί η trachyphyllia που είναι δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λουκα το οτι ειναι 3 μηνες ετσι σημαινει οτι αντεχει και οτι και να να το ενοχλει το αντιμετωπιζει.Για πες μου κατι οτα σβηνουν τα φωτα το ανοιγμα του μεγαλωνει η ειναι το ιδιο;φοβαμαι για ξανα σκουλικη η καποιο ψαρι πχ wrasse κανας γιατρος και δεν τον εχεις δει επισεις παιζει κανας καβουρας.Βαλε πανω στο τζαμι ενα βραχακι και ακουμπατο επανω.

Νίκο όχι μήνες τρεις μέρες είναι έτσι. Όταν σβήνουν τα φώτα ανοίγει ελάχιστα παραπάνω. Δεν έχω wrasse ή γιατρό μέσα αν και θέλω να βάλω ένα chrysus. Αν και δεν φαίνεται καλά, είναι πιασμένο πάνω σε βραχάκι και μάλιστα έχει βεντουζώσει πολύ καλά. Ακόμα δεν έχω δει κανένα κάβουρα αλλά παραφυλάω όταν κλείσουν τα φώτα. Το άλλο clam δίπλα του είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ενοχλεί η trachyphyllia που είναι δίπλα.

Πραγματικά δεν ξέρω αλλά ήταν πάντα εκεί και δεν έρχονται σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην έχεις δει κάτι στην βάση του θα σου πρότεινα να βουρτσίσεις απο κάτω του απαλά για κάθε ενδεχόμενο και οταν το ξαναβάλεις μεσα άλλαξε του θέση...

Θανάση αν δω και δεν ισιώνει σίγουρα θα του αλλάξω θέση. Ένα απαλό βουρτισματάκι με παλιά οδοντόβουρτσα το έκανα κοντά στη βάση του.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ακόμη όλη τη μέρα ήταν κλειστό. Όταν έκλεισαν τα φώτα άνοιξε λίγο. Όλη μέρα που το παρατηρούσα δεν το πείραξε τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω. Να λείπει κάτι από το νερό που πρέπει να αναπληρώσω?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα , αν και δεν ειχα ποτε clam... ειδα οτι εχει αστερινες ... οι οποιες στο δικο μου ενυδρειο εκαναν ντου στα παντα δεν ειχαν αφησει κορραλι ήσυχο... εχε ρις στο νου σου μηπως στην κανουν αυτες την ζημια

Link to comment
Share on other sites

Για βαλτο λιγο σε ημιφος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Όπως μου είπε ο Νίκος έβαλα το clam σε σκιερό σημείο ( σχεδόν κάτω από μια σπηλιά που σχηματίζει ο βράχος) το μεσημέρι, και με μεγάλη έκπληξη, είδα ότι το ζωντανό ξεκίνησε να συνέρχεται και να ανοίγει. Ομολογώ ότι αυτό δεν το περίμενα με τίποτα. Άραγε γιατί συμβαίνει αυτό αφού τα clam λατρεύουν το φως? Βρυκολάκιασε βρε παιδιά? :D θα το βγάλω Christopher Lee.

Και τώρα τι κάνω? Το αφήνω εκεί?

 

post-59162-0-85252000-1464804586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αστο καμια βδομάδα να δεις τι θα κανει,  και σιγα σιγα το ξαναβάζεις στο φως. (εγω αυτό θα έκανα :) )

Link to comment
Share on other sites

Λουκα το παρακολουθεις και κρινεις ποτε σιγα σιγα θα βγει στην μεγαλυτερη ενταση του φωτισμου.Πολυ χαιρομαι που ειναι οκ το clam.

Link to comment
Share on other sites

Λουκα ποσο καιρο ειναι λαμπες πανω...

Γενικα μετα απο το διαστημα που λεει ο κατασκευαστης οι λαμπες απο τη χρηση περνουν ενα αλλα φασμα..

Ισως να το ενοχλουσε αυτο.

Μερικες φορές τα ενοχλουν μικρα σαλιγκαρακια που καθοντε στην ακρη του κελυφους με αποτελεσμα ναντο στρεσαρουν.

Οπως φυσικα και πισω του..

Τα πιο επικυνδηνα σαλιγκαρια για τα clams.. ειναι τα pyramids :)

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

Χθες με τη εβδομαδιαία αλλαγή νερού το ξαναέβγαλα σιγά σιγά στο φως και φαίνεται να έχει συνέλθει.

Πέτρο η αλήθεια είναι ότι οι λάμπες είναι αρκετό καιρό πάνω αλλά δυστυχός προέχει η αγορά ενός chiller πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Λουκακο μου. Νονιζω κατι το ενοχλουσε το στρεσσαρε.. εχε το νου σου..

Και εαν χρειαστει καντου κανα καθαρισματακι ;) εαν δεις κατι πανω. Πισω του :):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...