Jump to content

πρόβλημα με φωτιστικό


Recommended Posts

καλημέρα !

 

την κυριακή στη διαδικασία να καθαρίσω το φωτιστικό, έπεσε το μισό μεσα στο νερό .. ω ναι! το έκανα και αυτό!

 

αφου προσπάθησα να το στεγνώσω, το έβαλα στη πρίζα και κάηκε το κανάλι που ελέγχει τις 2 απο τις 6 λάμπες..

 

ευτυχώς είχα 2 ballast στην άκρη και αφού άνοιξα και στέγνωσα το φωτιστικό αντικατέστησα το καμένο ballast..

 

η εγχείρηση έδειχνε να πέτυχε και το φωτιστικό δούλευε πάλι.. το κούμπωσα και το έβαλα στη θέση του.

 

το πρόβλημα είναι οτι τα 2 βράδια που έχουν περάσει, όταν ο χρονοδιακόπτης κλείνει τα φώτα, οι 2 λάμπες που είναι πάνω στο ballast που άλλαξα, τρεμοπαίζουν όλο το βράδι και και είναι σαν να είναι αναμμένες στο 1/4 της δύναμης τους..

 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει? ξέρει τι μπορεί να έχει πάει λάθος?? το μόνο που έκανα είναι να κουμπωσω όλα τα καλωδιακια απο το ένα ballast στο άλλο .. το έκανα μάλιστα ένα-ένα οπότε αποκλείω να έχω βάλει κάτι σε λάθος θέση..

 

τι μπορεί να έχει γίνει λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Ω φίλε γκαντεμιά αλλα μέσα στην ατυχία σου τουλάχιστον ήσουν τυχερός που είχες extra ballast..

Προσπάθησε να αλλάξεις πολυμπριζο για αρχή  μου το είχε κάνει και εμένα παλιά στο εντελώς άσχετο και έφτιαξε ετσι..

Επίσης δες αν κάποια  ντιζα από το φωτιστικό ακουμπάει στο τζαμι η στο νερό...

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, δοκίμασε να αλλάξεις θέση στις λάμπες να δεις μήπως τα ballast σου κάψανε και αυτές φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξε και την μπριζα του φωτιστικου μηπως εχει να κανει με φαση-ουδετερο

Δηλαδη το φις γυρισε το αναποδα στην μπριζα και βλεπουμε

 

Κριμα ρε Πανο τετοιο φωτιστικο!

Link to comment
Share on other sites

Ω φίλε γκαντεμιά αλλα μέσα στην ατυχία σου τουλάχιστον ήσουν τυχερός που είχες extra ballast..

Προσπάθησε να αλλάξεις πολυμπριζο για αρχή  μου το είχε κάνει και εμένα παλιά στο εντελώς άσχετο και έφτιαξε ετσι..

Επίσης δες αν κάποια  ντιζα από το φωτιστικό ακουμπάει στο τζαμι η στο νερό...

 

Θανάση θα δοκιμασω να αλλαξω το πολύπριζο αλλα γιατι να έχει να κάνει αυτό? απλή απορρία ..

 

οι ντίζες δεν ακουμπάνε πουθενά :(

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, δοκίμασε να αλλάξεις θέση στις λάμπες να δεις μήπως τα ballast σου κάψανε και αυτές φίλε.

 

αυτό δεν το δοκίμασα... παίζει να πάθανε ζημιά οι λάμπες δηλ και ας μην έχουν καεί τελείως?

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξε και την μπριζα του φωτιστικου μηπως εχει να κανει με φαση-ουδετερο

Δηλαδη το φις γυρισε το αναποδα στην μπριζα και βλεπουμε

 

Κριμα ρε Πανο τετοιο φωτιστικο!

 

κατσε βασίλη γιατι δεν κατάλαβα τιποτα φίλε! τι είναι η "φαση- ουδέτερο"??

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το φις απο την μπριζα και γυρνα το αναποδα, απλο

 

Φαση οταν αναβει το δοκιμαστικο στην μπριζα συνηθως δεξια τρυπα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το φις απο την μπριζα και γυρνα το αναποδα, απλο

 

Φαση οταν αναβει το δοκιμαστικο στην μπριζα συνηθως δεξια τρυπα

 

OK, το έπιασα αυτό να γυρίσω την πρίζα ανάποδα.. εχει σημασία αν γυρίσω ανάποδα το φίς του φωτιστικού στο χρονοδιακόπτη ή του χρονοδιακόπτη στο πολύπριζο?

 

αυτο δηλ. εχει να κάνει με κάποια αλλαγή στη φορά που έγινε με το "τσαφ" οταν καηκε το ballast?

Link to comment
Share on other sites

Οχι γυρνα το φις μονο δεν χρειαζεται ο χρονοδιακοπτης

Πανο δοκιμες κανουμε, παιζει να ειναι και οι λαμπες

 

Αν χρειαστεις εχω 2 λαμπες 39w για δοκιμη, θα σου τις στειλω στο swap αν θες

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γυρνα τον χρονοδιακοπτη αναποδα στο πολυπριζο. Οχι το φις.Αν ο χρονοδιακοπτης κοβει ουδετερο κ οχι φαση παλι θα πηγαινει φαση στο μπαλαστ κ επαγωγικα μπορει να σου κανει κολπα.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραία παιδιά, ευχαριστώ πολύ!!! θα δοκιμάση αυτό τη πρίζα και ελπίζω να δουλέψει. ..

 

Βασίλη οι λάμπες μου είναι 24w αλλα σε ευχαριστώ πολύ! εκτιμώ ιδιαίτερα την κίνηση σου :)

 

π οτι καταλαβαίνω αποκλείεται να είναι κάτι στραβό με το ballast, αυτό ή δουλεύει ή όχι, σωστά?

 

δοκιμάζω απόψε και βλέπουμε!

 

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι θέμα γείωσης !

Κάπου ακουμπάει καλώδιο γυμνό !

Link to comment
Share on other sites

Το βραδι θα γινει και το πείραμα για τη γείωση

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε Νεα φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Πανο το εχω παθει κ εγω αυτο δυο φορες στο παρελθον και η λυση ηταν αυτη που ανεφεραν τα παιδια παραπανω...απλα εβαλα αλλιως το καλωδιο στη πριζα :blink:  :blink:

Αν μπαινει σε πολυμπριζο αλλαξε του πολυμπριζου.

Τωρα γιατι και πως δεν εχω ιδεα :hehe

 

Ελπιζω αυτο η' κατι απο τα υπολοιπα να δουλεψει και να σταματησει να το κανει :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

χτες οταν έκλεισε το φως εμένα με είχε πάρει ήδη ο ύπνος! :P

 

το πρωί πάντως πριν φύγω για δουλειά οι λάμπες δεν τρεμόπεζαν όπως έκαναν και χθες και προχθές το πρωί.. ελπίχω να ήταν όντως αυτή η λύση :)

 

θα το δώ ελπίζω σήμερα το βράδι!

 

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μην ηταν τιποτα το σοβαρο και να δουλεψει χωρις προβλημα απο δω και περα. Ισως να ειχε υγρασια σε καποιο σημειο και τωρα να εξατμιστηκε.... τι να πω

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να μην επαθε τπτ!

Link to comment
Share on other sites

τελικά δώσατε λύση :)

 

thank u!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά βλέπεις ποσο σημαντικό είναι το φόρουμ !

Αυτό το πράγμα με την πριζα δεν το είχα ξανακούσει αλλά ούτε μπορούσα να φανταστώ ότι παίζει ρόλο πως θα μπει το φισακι!

Οσο ζεις μαθαίνεις !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ελε βρε υπερβολικε κ εσυ.....κ κατι γκρουπακια/ομαδες facebook με απιστευτες ΤΕΑΜ που απαντουν σε λιγοτερο απο 2 λεπτα ειμαι σιγουρος πως τα ιδια ειπαν :death:  :death:  :death:  :death:

Εγκυρα και γρηγορα :bbq:

Σορρυ παιδες εχω ξυπνησει πολυ στραβα εδω κ λιγο καιρο με τα γρουπακια....

 

Την πρωτη φορα που το ειδα οτι αυτη ειναι η λυση διονυση,επρεπε να με εβλεπες απορια στη μουτσουνα :blink:  :blink:

Δεν το πιστευα!

Ασε που νομιζα πως κατι λαθος εχει γινει στα ηλεκτρολογικα του σπιτιου :usd:

Και ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι και πως γινεται αυτο ^_^

Καποιος ηλεκτρολογος θα ξερει σιγουρα κ να μας βοηθησει B)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο δυσκολο να εξηγηθει χωρίς τεχνικούς ορους κ να γινει κατανοητό. Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να εχουμε ενα δοκιμαστικό κατσαβιδι κ να τεσταρουμε τον χρονοδιακοπτη η ακομα και τον controller θερμοκρασιας, οτι οταν σβηνει δεν αναβει το δοκιμαστικο. Γιατι αν αναβει παρολο που πχ τα φωτα μας η ο θερμοστατης εχει σβησει, δεν εχουμε κοψει τη φαση δηλαδη το καλωδιο που "στελνει" ρευμα, αλλά τον ουδετερο δηλαδη την "επιστροφη". Και σ αυτη την περιπτωση ενα ηλεκτρονικο μπαλαστ μπορει να διαρρέεται απο ενα μικρο επαγωγικο ρευμα κ να κανει παλαβα κ ο θερμαστατης να ειναι υπο ταση μεσα στο ενυδρείο παρολο που ειναι σβηστος. Αρα αλλαζοντας φορα στο φις θα κοβουμε τη φαση και θα ειμαστε οκ. Ελπιζω να το εξηγησα καπως.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...