Jump to content

Giannis' nano reef


Recommended Posts

Μετα την χθεσινη αλλαγη το ασβεστιο θελει ανεβασμα και η εφυλια ειναι λιγο στρεσαρησμενη ταλαιπβρηθηκε επειδη ειχα καιρο να κανω αλλαγη λογω εξετασεων :)

2f67c1dabe8d28cd85f6151631e575c2.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστουμε που μπηκες στο κοπο να ανεβασεις τη φωτο :thumbsu:

Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ το στησιμο που εχεις κανει και οταν με το καλο μπουν κ αλλα κοραλακια θα δειξει ακομα πιο ομορφο!

 

Καλη επιτυχια και δυναμη με τις εξετασεις!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε γιανναρε,μη ζητας συγνωμη φιλε!

Εμεις την αναφορα για τα γκρουπακια και τις ομαδουλες του facebook την κανουμε γιατι δεν εχει καμια σχεση με την εμπειρια(δεν μιλαω για την ενυδρειακη του καθε χομπυστα) του να κανεις κ να απολαμβανεις το χομπυ σου μεσω ενος φορουμ!

Τα γκρουπακια αυτα φτιαχνονται συνηθως απο ασχετους οι οποιοι απλα θελουν να ζησουν το ονειρο το καθε ελληναρα για τιτλους,παρασημα,γαλονια,αυτοπροβολη κτλ

Αλλοι τα κανουν και για να πουλανε.

Δεν εχουν καμια ενυδρειακη βαση,πληροφορια καθως και αρθρογραφια.Σε ενα φορουμ μπορεις να αναζητησεις οτι πληροφορια θες και ειναι παντα εκει προσβασιμες.

Και φυσικα μπορει να ακουσεις εκει μεσα την καθε ανοησια αφου δεν μπορει να λεει ο καθενας οποια ανοησια θελει και να μενει,αφου πολλες φορες αυτος που εχει ανοιξει το γρουπακι ειναι "οτι να ναι"!

Ενω τα φορουμ παντα μα παντα ανοιγονται απο γνωστες του χομπυ,εμπειρα παιδια με αγαπη γι'αυτο και οχι για το χρημα,την προβολη,το ψωνιο του καθενος κτλ

Γκρουπακι ανοιγει και η κουτση/στραβη/ανιδεη μαρια.....φορουμ οχι :thumbsu:

Θα διαπιστωσεις τις διαφορες στην πορεια φιλε μου :jig:

Στο φορουμ ειμαι περιπου 6 μηνες απλως ειχα καποια προβληματα με την πρωτη μου προσπαθεια και απλως διαβαζα,εβλεπα και ρωτουσα οτι με ενδιεφερε εχω καταλαβει τι ειναι καλυτερο και φυσικα δεν ειναι το fb αν και εκει υπαρχουν καποιοι οι οποιοι ειναι γνωστες του χομπυ και αψογοι ψαρακτηρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι ρε γιαννη που ειδες/διεκρινες τη διαφορα γιατι πολλα παιδια δεν τη καταλαβαινουν και ερχονται μετα εδω "σπασμενοι",εχωντας χασει χρηματα -ζωντανα και με προβληματα για λυση τα οποια θα ειχαν αποφυγει αν χρησιμοποιουσαν τα φορουμ :blush:

Φορουμ και facebook εχουν τεραστιες διαφορες αλλα αυτα ειναι ενα αλλο θεμα απο μονο του.

Οσο για τους χαρακτηρες να θυμασαι πως ολοι κρινονται/κρινομαστε σε βαθος χρονου!

Τεσπα αρκετα σου κατακρεουργησα το δικο σου θεμα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι ρε γιαννη που ειδες/διεκρινες τη διαφορα γιατι πολλα παιδια δεν τη καταλαβαινουν και ερχονται μετα εδω "σπασμενοι",εχωντας χασει χρηματα -ζωντανα και με προβληματα για λυση τα οποια θα ειχαν αποφυγει αν χρησιμοποιουσαν τα φορουμ :blush:

Φορουμ και facebook εχουν τεραστιες διαφορες αλλα αυτα ειναι ενα αλλο θεμα απο μονο του.

Οσο για τους χαρακτηρες να θυμασαι πως ολοι κρινονται/κρινομαστε σε βαθος χρονου!

Τεσπα αρκετα σου κατακρεουργησα το δικο σου θεμα :blush:

Κανενα προβλημα καλο ειναι να λεγονται αυτα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ομαδα το ενυδρειο μου τρεχει 4 μηνες ειναι 60 λιτρα με διαστασεις 58χ35χ32,σιγα σιγα γεμιζει απο εξοπλισμο εχω

TUNZE SKIMMER 9001

JEBAO WP-10

EHEIM 2211

GIESMANN 2X24WATT T5(χρειαζομαι παραπανω βαττ?)

 

ρουτινες:

αλλαγη νερου 20% καθε βδομαδα σιγα σιγα ελαττωνω 

μια φορα την βδομαδα reef plus

μια φορα την βδομαδα βακτηρια brightwell

ταισμα το ενα ψαρακι που εχω με flakes ocean nutrition

 

ζωντανα: 

1 εφυλια paradivisa

zoas la lakers

zoas blow popps

zoas superman return

zoas yoda

zoas kent reds

zoos candy apple orange

βραχακι zoos fire and ice

palythoa captain america 

1 clownfish percula 

12kg ζωντανου βραχου FIJI

 

(καθε γνωμη δεκτη και συμβουλη)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οσον αφορα στα βαττ,εισαι μια χαρα,δεν θες περισσοτερα :thumbsu:

Τι λαμπες εχεις?

 

Στη φαση που εισαι τωρα δεν ειναι απαραιτητες οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.Δεν κανουν κακο φυσικα,απλα για να γλυτωνες ενα σχετικα περιττο εξοδο προς το παρων.Και στις 3 εβδομαδες να τις πας δεν θα εχεις προβλημα.

Αν στην πορεια φορτωσεις πεισσοτερο το ενυδρειο με ψαρακια κ κοραλια τοτε θα ειναι σχετικα πιο χρησιμες και παλι αναλογα με τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννάκο, προσωπικά στη φάση που είσαι και με τα ζωντανά που έχεις μέσα δεν θα έβαζα ακόμα το reef plus..

 

το στήσιμο που έχεις κανει είναι πολύ δυματό και απο εξοπλισμό είσαι μια χαρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννάκο, προσωπικά στη φάση που είσαι και με τα ζωντανά που έχεις μέσα δεν θα έβαζα ακόμα το reef plus..

 

το στήσιμο που έχεις κανει είναι πολύ δυματό και απο εξοπλισμό είσαι μια χαρα

 

Ευχαριστω Πανο,αφου το λες κατι παραπανω θα ξερεις,χρειαζεται να ριχνω κατι αλλο εκτος απο βακτηρια? επισης αυτο το στρωμα σκονης ή θρεπτικων δεν ξερω τι ειναι δεν λεει να φυγει ισωσ χρειαστει κι αλλος κυκλοφορητης να χτυπαει συνεχως την επιφανεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οσον αφορα στα βαττ,εισαι μια χαρα,δεν θες περισσοτερα :thumbsu:

Τι λαμπες εχεις?

 

Στη φαση που εισαι τωρα δεν ειναι απαραιτητες οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.Δεν κανουν κακο φυσικα,απλα για να γλυτωνες ενα σχετικα περιττο εξοδο προς το παρων.Και στις 3 εβδομαδες να τις πας δεν θα εχεις προβλημα.

Αν στην πορεια φορτωσεις πεισσοτερο το ενυδρειο με ψαρακια κ κοραλια τοτε θα ειναι σχετικα πιο χρησιμες και παλι αναλογα με τις μετρησεις σου.

 

εχω μια blue plus και μια coral plus ΑΤΙ και οι δυο,δεν με ενοχλει να κανω εβδομαδιαιες ετσι κι αλλιβς ειναι σχεδον μισοσ κουβασ ισωσ και λιγο παραπανω(το ποστ το ξανα εβαλα καταλαθος διορθωσα κατι αλλα δεν ξερω πως γινεται επεξεργασια χαχα)

Link to comment
Share on other sites

χαχα,εμεις να δεις χαζομαρες που κανουμε με τα ποστα γιαννη :hehe  :hehe

 

Μια χαρα οι λαμπες σου :thumbsu:

Εαν δεν σε πειραζουν οι αλλαγες συνεχισε τες,κακο δεν κανουν αφου δεν σε πειραζει το κοστος,εχεις δικιο!

 

Δωσε προσχη κ σε αυτο που ανεφερε κ ο πανος για το reef plus.

Link to comment
Share on other sites

χαχα,εμεις να δεις χαζομαρες που κανουμε με τα ποστα γιαννη :hehe  :hehe

 

Μια χαρα οι λαμπες σου :thumbsu:

Εαν δεν σε πειραζουν οι αλλαγες συνεχισε τες,κακο δεν κανουν αφου δεν σε πειραζει το κοστος,εχεις δικιο!

 

Δωσε προσχη κ σε αυτο που ανεφερε κ ο πανος για το reef plus.

χαχα...οντως ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα και το ριφ πλασ οι οδηγιες λενε 2 φορες την εβδομαδα εριχνα μι φορα στις 2 βδομαδες δεν εριχνα παντα αλλα αφου δεν ειναι αναγκη Εντάξει. 

Link to comment
Share on other sites

Μετα την χθεσινη αλλαγη το ασβεστιο θελει ανεβασμα και η εφυλια ειναι λιγο στρεσαρησμενη ταλαιπβρηθηκε επειδη ειχα καιρο να κανω αλλαγη λογω εξετασεων :)

2f67c1dabe8d28cd85f6151631e575c2.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ωραιο Γιαννη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπρα μολις γυρισα σπιτι εριξα λιγο διαλυμα για το ασβεστιο αλλα τα ζωανθους μου τα kent reds ηταν κλεοστα ολα και αρκετα απο τα fire and ice Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Μετρησες?η ετσι το εριξες?

Μετρησεις ειχα mg 1320,kh 9,3,ca 400

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι εριξες ασβεστιο με αυτη την τιμη?το.kh κατεβασε στο 8,5 θα σου πρωτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι εριξες ασβεστιο με αυτη την τιμη?το.kh κατεβασε στο 8,5 θα σου πρωτεινα.

450 ξερω πως πρεπει να ειναι εριξα ελαχιστο το kh το κραταω λιγο ψηλα για μην εχω αποτομο κατεβασμα

Link to comment
Share on other sites

450 ξερω πως πρεπει να ειναι εριξα ελαχιστο το kh το κραταω λιγο ψηλα για μην εχω αποτομο κατεβασμα

Λαθος 390,400,410,420 εισαι οκ,επισεις το 8,5 ειναι και ο λογος ασφαλειας τον οποιο θετεις.Παντα οτι το παρακολουθεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιαννάκη τι να το κάνεις 450 ασβέστιο? Μια χαρά ήσουν και στο 400.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιαννάκη τι να το κάνεις 450 ασβέστιο? Μια χαρά ήσουν και στο 400.

Οκ εριξα τοσο λιγο που θα πηγε 405-410 οποτε μικρο το κακο...μπορει να φταει κανα παρασιτο γιατι το βραδυ βλεπω διαφορα με τπν φακο νομιζα πως ειναι κοπιποδα βεβαια τα ζωανθους μπορει να μεινουν κλειστα καμια βδομαδα οπως μου ειπε ενα παιδι

Link to comment
Share on other sites

Λαθος 390,400,410,420 εισαι οκ,επισεις το 8,5 ειναι και ο λογος ασφαλειας τον οποιο θετεις.Παντα οτι το παρακολουθεις.

Οκ κυριε νικο θα το φτιαξω την επομενη βδομαδα θα ξανακανω αλλαγη σας ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, θα πρεπει να βρεις αρχικά τις επιθυμητές τιμες για το ενυδρειο σου. Σε γενικές γραμμές οι τιμες πρεπει να κυμαίνονται

Θερμοκρασία 24-28

Ασβέστιο 380-450

Μαγνήσιο 1250-1350

Αλατοτητα 35ppt

Kh 7-11

Νιτρικά με τα κοραλια που εχεις 5-10 ειναι μια χαρά

Για τις υπόλοιπες τιμες αν θες τγ γνώμη μου, kh γύρω στο 8, ασβέστιο γύρω στο 420 και μαγνήσιο 1330-1350 εισαι μια χαρά

Το βασικότερο ειναι να βρεις το μπούσουλα να κρατάς τις τιμες σου σταθερές.

Σπυ βάζω link ενα εργαλείο που θα σε βοηθήσει αρκετά να δεις τις δοσολογίες σου ανάλογα με τη κατανάλωση σου

http://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.html

Οσο για το φιλμ στην επιφάνεια, έλεγξε λιγο πως εχεις ρυθμίσει το σκιμερ σου και φτιάξε λιγο τγ κυκλοφορία στην επιφάνεια.

Ειμαι σιγουρος θα κανεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, θα πρεπει να βρεις αρχικά τις επιθυμητές τιμες για το ενυδρειο σου. Σε γενικές γραμμές οι τιμες πρεπει να κυμαίνονται Θερμοκρασία 24-28Ασβέστιο 380-450Μαγνήσιο 1250-1350Αλατοτητα 35pptKh 7-11Νιτρικά με τα κοραλια που εχεις 5-10 ειναι μια χαρά Για τις υπόλοιπες τιμες αν θες τγ γνώμη μου, kh γύρω στο 8, ασβέστιο γύρω στο 420 και μαγνήσιο 1330-1350 εισαι μια χαρά Το βασικότερο ειναι να βρεις το μπούσουλα να κρατάς τις τιμες σου σταθερές. Σπυ βάζω link ενα εργαλείο που θα σε βοηθήσει αρκετά να δεις τις δοσολογίες σου ανάλογα με τη κατανάλωση σουhttp://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.htmlΟσο για το φιλμ στην επιφάνεια, έλεγξε λιγο πως εχεις ρυθμίσει το σκιμερ σου και φτιάξε λιγο τγ κυκλοφορία στην επιφάνεια. Ειμαι σιγουρος θα κανεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο :)Sent from my iPhone using Tapatalk

Οκ θα το ψαξω...ελπιζω πανο!!! Ευχαριστω πολυ(το βοηθημα αυτο δεν εχει τα προιοντα που χρησιμοποιω)

Έγινε επεξεργασία - GIANNIS_61223
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το ψαξω...ελπιζω πανο!!! Ευχαριστω πολυ(το βοηθημα αυτο δεν εχει τα προιοντα που χρησιμοποιω πιστυεω εκει που εχω κατασταλλαξει σε τιμες ειναι αυτες που ανεφερα παραπανω :)quote]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...