Jump to content

Εκτροφή γόνου χωρίς γονείς


stathis spithas

Recommended Posts

Υπαρχει κανεις που να εχει προσπαθησει να τα μεγαλωσει απο την πρωτη μερα χωρις γονεις;;
Γιατι εγω την πατατα την εχω κανει!!

Έγινε επεξεργασία - rastaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθώς ακούγετε αρκετά ενδιαφέρον "εγχείρημα" για τον "Βασιλιά του ενυδρείου" μετέφερα τον προβληματισμό σου σε νέο ξεχωριστό

θέμα . . .

Link to comment
Share on other sites

Καθώς ακούγετε αρκετά ενδιαφέρον "εγχείρημα" για τον "Βασιλιά του ενυδρείου" μετέφερα τον προβληματισμό σου σε νέο ξεχωριστό

θέμα . . .

Αυτο αφορα δηλαδη μονον τους δισκους;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σε δισκοθεμα εγινε το σχολιο ...

Αν εχεις εμπειρια απο καποιο αλλο ειδος ή

καποιες σκεψεις που θελεις να μοιραστεις μαζι μας μπορεις να ανοιξεις ενα νεο θεμα( και το ξερεις καλα :P )

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν θελω να χαλασω το θεμα τωρα....

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τελικά που είναι το θέμα;;;

 

 

Σε δισκοθεμα εγινε το σχολιο ...

Αν εχεις εμπειρια απο καποιο αλλο ειδος ή

καποιες σκεψεις που θελεις να μοιραστεις μαζι μας μπορεις να ανοιξεις ενα νεο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχει τυχη να βγαλω γεννα ακομα.

Αυτο ομως που ακουω απο τους περισσοτερους ( που εχουν βγαλει γεννα με δισκους ) δεν ειναι εφικτο.

Αυτο γινεται γιατι το πρωτο διαστημα απο τη στιγμη τις γεννας η διατροφη των δισκων γινεται απο την λεγομενη βλενα που εχουν 

στο σωμα τους. Πιστευω ειναι σαν το μητρικο γαλα που περνουμε εμεις με το θυλασμο.

Τωρα αν θα μπορεσουν να επιζησουν με τις ( κοινες ) τροφες του εμποριου, αυτο θα μπορουσαμε να το δουμε με το ( λαθος ) που 

κατα τη γνωμη σου εγεινε. 

Θα ηταν ενα ειδος ( πειραματος ) που θα το δουμε στην πορεια αν με το καλο επιζησουν ( που το ευχομαι ) τα ψαρακια.

Σιγουρα θα περιμενουμε με αγονια το αποτελεσμα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Τελικά που είναι το θέμα;;;

Το σχολιο εγινε σε δικο  σου θεμα δημητρη...

Αφου ο Βασιλης το θεωρει ενφιαφερον ας γραψω μερικες πατατες που εχω κανει.. :hehe

Αρχικα ολοι σχεδον γνωριζουν για το  mucus ...

Tην βλενογονο ουσια που τρεφονται τα μωρα διαφορων κιχλιδων και φυσικα και των δισκων..

Μια ουσια πο περιεχει καμμια 20αρια περιπου ουσιες πρωτεινουχες με ιδιοτητες αντιστρες και αντιβακτηριδιακες (εκτος αλλων)οπως εχουν δειξει ερευνες...

Τεσπα...

Στο κοινωνικο πιο παλια επιανα γονο με το απατηλο ονειρο να καταφερω να τον μεγαλωσω χωρις γονεις...

Γνωριζοντας εκ των προτερων οτι τα μωρα ειναι καταδικασμενα(99 στις 100 φορες)σε ενυδρειο που δεν πληρει προιποθεσεις γεννηστρας

Αφου ταισα αρκετες τροφες πεταγοντας της χυμα στο νερο το μονο που ειχα καταφερει ηταν μια τρυπα στο νερο!!

Τα μωρα χανονταν απο 12-24 ωρες...

Μετα απο καιρο επεσε στα χερια μου αυτο το βιντεο...

Και οι αντιστοιχες πληροφοριες απο την σελιδα....

Οποτε δεν εχασα ευκαιρια και μπριζωσα ενα φιλαρακι που ειχε συνεχομενες γεννες να μεγαλωσει μωρα με αυτον τον τροπο...

Ολα πηγαιναν σφαιρα ...

Τα μωρα ζουσαν για 3 μερες περιπου...

Και εκει που με επερνε μερα με την μερα πιο ενθουσιασμενος ενα πρωι με πηρε και μου ειπε οτι χαθηκαν ολα μαζι...

Ειχε κανει απλα το λαθος που σχεδον ολοι κανουμε στις πρωτες γεννες μας..

Ειχε αφησει την τροφη μεσα στο νερο για ωρες με το σκεπτικο οτι οσο θα ηταν εκει τα μωρα θα ειχαν φαι...

Βρηκε το νερο του ενυδρειου καφετι και τα ψαρια αναποδα...

Εκει τελειωσε και ο πειραματισμος μας....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.discusxxl.com/index.php?option=com_content&view=article&id=54%3Ai-piccoli-discus&catid=34%3Ahome&Itemid=55

Και η σελιδα του με πληροφοριες για την παρασκευη του ζελε(τροφης μωρων)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει γίνει... και τα μικρά μεγάλωσαν.

Επειδή στο εγχείρημα ήμουν απλά ένα μικρό μέρος συμβουλών/πληροφοριών... ΔΕΝ μπορώ να αναφερθώ περαιτέρω, καθότι ο κάτοχος των ψαριών που έκανε την ανάρτηση του θέματος, είναι και ιδιοκτήτης του εξειδικευμένου στο είδος forum.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο αφορα δηλαδη μονον τους δισκους;

Send from the heart of the Amazonas

 

 

Ξέρεις μωρά άλλου είδους... που να τρώνε πάνω στους γονείς; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει γίνει... και τα μικρά μεγάλωσαν.

Επειδή στο εγχείρημα ήμουν απλά ένα μικρό μέρος συμβουλών/πληροφοριών... ΔΕΝ μπορώ να αναφερθώ περαιτέρω, καθότι ο κάτοχος των ψαριών που έκανε την ανάρτηση του θέματος, είναι και ιδιοκτήτης του εξειδικευμένου στο είδος forum.-

Νικο μονο μια ερωτηση...

Αναπτυχθηκαν ικανοποιητικα ή "μειναν πισω"κατα καποιο τροπο;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ενα στο ενυδρειο του;;

 

 

Έχει... αλλά... είναι στο "περίπου".-

Link to comment
Share on other sites

Νικο μονο μια ερωτηση...

Αναπτυχθηκαν ικανοποιητικα ή "μειναν πισω"κατα καποιο τροπο;;

 

 

1. Καλά... τις άλλες, θα στις χρεώσω.

2. Κανονικά θυμάμαι... αλλά αυτό έχει να κάνει (κυρίως) και με τον τρόπο που "κινείται" ο χομπίστας.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούπςςςς... ξέχασα το εικονίδιο.  :cigar:

 

1. Καλά... τις άλλες, θα στις χρεώσω.   :hehe 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι πολύ καινούρια στο θέμα Δίσκων θέλω να ρωτήσω κάτι!!!!!!Γιατί να γίνει προσπάθεια χωρίς τους γονείς την στιγμή που σε όλα τα είδη που ζούνε στον πλανήτη το μητρικό γάλα ή η τροφή από το σώμα των γονέων προσφέρει προστασία κ άμυνα στα μωρά ώστε να μεγαλώσουν σωστά????Κ οκ πείτε ότι τα καταφέρνει κάποιος κ τα κάνει να ζήσουν...δεν θα υστερούν αργότερα στην πορεία τους αυτά τα ψάρια σε ανθεκτικότητα σε ανοσοποιητικό σύστημα κλπ λογω μη 'θηλασμού"????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χριστινα αποψη μου ειναι οτι δεν διαφερει σε τιποτα το μεγαλωμα των μωρων με γονεις και χωρις γονεις οσων αφορα την αναπτυξη του ψαριου οταν αυτο γινεται σωστα....

Και αυτο δειχνει και το βιντεο του εκτροφεα κατα καποιο βαθμο(αν και εγω δεν ενθουσιαστηκα με τα ψαρια του)...

Αυτο βεβαια κατα κυριο λογο βασιζεται στην εμπειρια και τις γνωσεις του χομπιστα...

Θα πρεπει να βρει τροπο ετσι ωστε να προσφερει στο ψαρι αν οχι ολες τις ουσιες που παιρνουν απο τους γονεις τους τουλαχιστον τις περισοτερες απο αυτες στην συχνοτητα και τον βαθμο που τα παιρνουν...

Φαντασου ενα μωρο που μεγαλωνει με μητρικο γαλα σε σχεση με καποιο που δεν πινει ποτε...

Μπορει οποιοδηποτε απο αυτα να αναπτυχθει χωρις προβληματα υγιειας και"ικανοποιητικα" μπορει ομως και οποιοδηποτε απο αυτα να νοσησει ή να εχει θεματα αναπτυξης...

Αυτο εχει να κανει με τον ανθρωπο που τα μεγαλωνει απλα αυτο που θυλαζει οσο θυλαζει εχει μεγαλυτερο "δεικτη ασφαλειας"...

Οσων αφορα τις ασθενειες στα ψαρια νομιζω οτι ειναι στα χερια μας να φτιαξουμε ενα "ασφαλες" περιβαλλον για τα μωρα αφου το συστημα που μεγαλωνουν ειναι "κλειστο"...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το να υπάρχει ασφαλές περιβάλλον είναι το μόνο σίγουρο :) Απλά όπως ανέφερες και συ έχουν μεγαλύτερο δείκτη όσα "θυλάσουν" ασφαλείας άρα εγώ προσωπικά καταλαβαίνω ότι έχουν και μικρότερες πιθανότητες να βγάλουν χούγια και βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι όσα θυλάσουν δεν θα αρρωστήσουν ποτε....Όσο για τον ανθρώπινο παράγοντα φροντίδας των μικρών και των μεγάλων Δίσκων εύχομαι να υπάρχουν πάντα χομπίστες που θα τα προσέχουν σα να είναι παιδιά τους :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το να υπάρχει ασφαλές περιβάλλον είναι το μόνο σίγουρο :) Απλά όπως ανέφερες και συ έχουν μεγαλύτερο δείκτη όσα "θυλάσουν" ασφαλείας άρα εγώ προσωπικά καταλαβαίνω ότι έχουν και μικρότερες πιθανότητες να βγάλουν χούγια και βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι όσα θυλάσουν δεν θα αρρωστήσουν ποτε....Όσο για τον ανθρώπινο παράγοντα φροντίδας των μικρών και των μεγάλων Δίσκων εύχομαι να υπάρχουν πάντα χομπίστες που θα τα προσέχουν σα να είναι παιδιά τους :)

Ετσι ειναι ο καλος χομπιστας τα νιωθει σαν παιδια του...

Δυστηχως ομως και θα μιλησω αρχικα προσωπικα για μενα οσο περναει η καιρος και εκτρεφεις ολο και περισοτερα ειδη ψαριων τοσο οι απωλειες και παραγοντες οπως οι δυσμορφιες(που ειναι αναποφευκτες)σου "πριονιζουν" σιγα σιγα τις ευαισθησιες σου για τα ζωντανα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι ο καλος χομπιστας τα νιωθει σαν παιδια του...

Δυστηχως ομως και θα μιλησω αρχικα προσωπικα για μενα οσο περναει η καιρος και εκτρεφεις ολο και περισοτερα ειδη ψαριων τοσο οι απωλειες και παραγοντες οπως οι δυσμορφιες(που ειναι αναποφευκτες)σου "πριονιζουν" σιγα σιγα τις ευαισθησιες σου για τα ζωντανα...

 

 

Σε αυτό θα σου εκφέρω άποψη σε λίγα χρόνια που θα τα έχω ζήσει....τώρα είναι πολύ νωρίς για να σου πω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως υπαρχουν τροφες και σε παστες και ζωντανες που μπορουν να ταισουν τον γοννο απο τις πρωτες μερες χωρις γονεις...

Και σε συνδιασμο με λεκθινη και πολυβιταμινες και ιχνοστοιχεια να μπορουν να αποτελεσουν σε ικανοποιητικο βαθμο κατα την γνωμη μου παντα τροφη...

Αν και τις βιταμινες δεν τις θεωρω τοσο "ασφαλεις" για τα ψαρια και τις χρησιμοποιω μονο για συμπληρωμα σε ειδικες περιπτωσεις και αυτο περισοτερο γιατι οταν σταματαμε να τα τροφοδοτουμε με αυτες η πτωση τους ειναι εμφανη στα δικα μου ματια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οπως πχ. αυτη...

http://m.ebay.co.uk/itm/Discusfood-Artemia-Nauplien-paste-350g-ornamental-tropical-fish-food-/252233626583

Μια πολυ καλη τροφη σε παστα που εχω δει ελαχιστες φορες σε φιλους που κραταν μωρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι σου ειπαν σταθη;;την έτρωγαν,ανάπτυξη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...