Jump to content

Είναι τρελοί οι αλμυροι!!!


saxlina

Recommended Posts

Λοιπόν έχω το ενυδρείο εδώ και κάνα 3μηνο αγγελία, προσπαθώντας να το πουλήσω κυρίως για οικονομικούς λόγους...γι αυτό και δεν πέφτει άλλο η τιμή, τελικά έφυγαν τα τροφεους που μαρεσαν αλλά δεν ήταν αυτό που έψαχνα, γι αυτό και ξενέρωσα λίγο.

Αφού εκείνα τα ψάρια ή δεν έρχονται στην Ελλάδα ή θα έχουν 30-40 ευρώ το ψάρι...

Με την ιδέα λοιπόν και πολύ λίγο διάβασμα μπήκα στο θέμα f/o και δεν έφτιαξα δικό μου μήπως μου λυθούν οι απορίες εύκολα και πάρω μια απόφαση.

Τα δεδομένα είναι :

Ενυδρείο 320 λιτρα,

Βυθός από αραγωνίτη και θαλασσινη, που δεν ξεχωρίζει και δεν πετιέται, μπορεί όμως να ξαναπληθει καλά ή να προσθέσω λίγο ακόμη αραγωνίτη. Έχω σαλιγκάρια στην άμμο, δεν ξέρω αν η αλατοτητα θα τα σκοτώσει ή θα γεμίσω πχ αλγες και αμμωνία

Φίλτρο sun-sun uv που μπορεί να χρησιμοποιηθει, και το uv αν κάνει κάποια σοβαρή διαφορά, ή να πουληθεί για αγορά κάποιου πιο σημαντικού εξοπλισμού.

Τουρμπίνα για την κυκλοφορία του νερού στην επιφάνεια,

Νεκρός βράχος από φίλο και άσπρο κοράλλι απτην μάνα μου παρακαλώ, το χει για διακόσμηση

Σκιμμερ deltec 600με καμμένη αντλία από φίλο που μπορώ να αγοράσω αντλία που θα μου πείτε ή μεταχειρισμενο κομπλέ,

Λάμπες 2χ39 t5 που στην πορεία θα αλλάξει η μία σε μπλε.

Δεν έχω όσμωση, αλάτι, ρεφρακτομετρο, αντιφωσφορο άνθρακα κλπ.

Τα τεστ της API αν και γλυκου πιστεύω να κάνουν για αρχή.

Θέλω να μου πείτε τι μπορώ να κρατήσω, τι δεν θα χρειαστεί να το πουλήσω,

Τι πρέπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να αγοράσω για αρχή, πχ αλάτι κλπ τι στην πορεία και ποσο θα μου βγει η συντήρηση.

Επειδή λοιπόν το θέμα ήταν και είναι οικονομικό ξεκινάω και βλέπω αν θα παραμείνει ή όχι το πωλητήριο...

Ευχαριστώ πολύ εκ αρχής...

Ααα επειδή αύριο έχω τα γενέθλια μου δεκτά όλα τα δώρα για να αρχίσω σωστά...

Υ.Γ. Εννοείται δεν βιάζομαι όλο το καλοκαίρι να στρώνει, και αν γίνεται να βάζω λεφτά σιγά σιγά ότι χρειάζεται...

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , το ενυδρείο εχει σαμπ η οχι ?

Αν δεν εχει ,θεωρώ θα ηταν κατι που θα σου έλυνε τα χέρια και αν μπορούσες να βάλεις θα σου έκανε και την ζωή πιο εύκολη ,παρολαυτα εννοείται οτι και χωρις αυτο κανεις !

τα σαλιγκάρια δεν θα αντέξουν και αν αντέξουν θα ειναι για μικρότερο διάστημα απο το φυσιολογικό.

Όσμωση να πάρεις θα δεις οτι ειναι απαραίτητη στην πορεία ! αλάτι πάρε το πιο οικονομικό !

Το φίλτρο θα το κράταγα ,αλλα επειδη έχεις το βράχο για βιολογία και το σκιμμερ σου εχει media box για την χημική φίλτρανση θα μπορούσες να το δώσεις αν θες να εξοικονομήσεις χρήματα ! (εγω θα το έκανα βιολογικό !)

τα τεστακια της api που τα είχα και σε θαλασσινό ηταν πολυ κοντα στα salifert ,απλα δες τις οδηγίες γιατι δεν θυμάμαι αν αλλάζει η δοςολογία υγρών απο γλυκό σε θαλασσινό κτλ .

η τουρμπίνα που λες ποσά λιτρα ειναι ξερεις ? για το κοράλι της μαμάς σου απλα δες μην και επειδή ειναι διακοσμητικό του έχουν βάλει κανενα γυαλιστικο πάνω !

τωρα για την συντήρηση ,αν το ενυδρείο ειναι σε φωτεινό δωμάτιο μπορεις να περιορίσεις στο ελάχιστο τις λάμπες για τον φωτισμό , θα έχεις μια συντήρηση της αντιστροφής όσμωσης (μια μεμβράνη μικρή εχει ~40 ευρω συν τα δυο προφίλτρα στα 16 ευρω και τα δυο ,τωρα αν δεν κανω λαθος τα φίλτρα ειναι ανα εξάμηνο η αλλαγή τους και στην μεμβράνη ενα ή δυο χρονια ή ενα όριο λίτρων ) , αλλα έξοδα ειναι το αλάτι (αλλα δεν μπορεις να το υπολογίσεις απο τωρα μιας και δεν ξερεις την ιχθιοφορτιση σου για να υπολογίσεις τις αλλαγές σου , χοντρικά σε αλάτι Red Sea (απο τα πιο οικονομικά ) αν θυμάμαι καλα τα 4 κιλά αλάτι (~16 ευρω ) βγάζουν 120 λιτρα ,εγω θα υπολόγιζα κανενα 30 ευρω το μήνα σε αλάτι για να ήμουν μέσα ! υπολόγισε αντλίες κτλ ,η διαφορα με το αφρικανικο υπολογίσω οτι θα σου βγει λιγο πιο κάτω απο τα 40 ευρω (προφανώς αν βάλεις λιγότερα ψάρια και κανεις μικρότερες αλλαγές δεν θα έχεις αυτα τα έξοδα σε αλάτι ) (δεν εχω υπολόγισει άνθρακα και αντιφοσφωρο , στην πρώτη περίπτωση πάρε το πιο οικονομικό στην δεύτερη να πάρεις αντιφοσφωρο σιδήρου καλο ,το κόστος δεν το θυμάμαι γιατι δεν θυμάμαι την δοςολογία ,θα σου πουν τα παιδιά όμως,ισως επειδη έχεις f/o στο μυαλο σου ,να μην χρειαστείς τις δοσολογίες του reef ! )

Αν ειςαι κοντα σε θάλασσα (καθαρή ) θα μπορούσες να κανεις αλλαγές και απο εκει πάντως (με καποιο ρίσκο πάντα βεβαια ) ρεφρακτομετρο να πάρεις ,αν έχεις και την δυνατότητα απο eBay θα σου έρθει πολυ πιο οικονομικά !

Ενα μπετονι μεγάλο να πάρεις και μια αντλία η ενα φιλτρακι ακομα για να προετοιμάζεις τις αλλαγές σου .

Ελπιζω να μην ξέχασα κατι

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Μια αυτόματη αναπλήρωση νερού να πάρεις, για να διατηρείς την αλατότητα σταθερή. Απαραίτητο σε θαλασσινό. Ψάξε και στις αγγελίες. Δεν είναι ακριβές. Πουλάει και η waterwaves.

 

Οταν λες φίλτρο uv τι εννοείς; Εχεις δηλαδή λάμπα uv? Αν ναι, να το κρατήσεις και να το χρησιμοποιήσεις. Εφόσον θα έχεις fish only και ιδιαίτερα αν βάλεις αρκετά ψάρια θα σε βοηθήσει και για να περιορίζεις τις άλγες αλλά και

για να διατηρεί τα ψάρια υγιή.

 

Aπο φωτισμό με 2Χ24 Τ5 είσαι μια χαρά.

 

Το διακοσμητικό κοράλλι μην το βάλεις. Περιέχουν χημικά. Στο media box του deltec βάζεις λίγο άνθρακα και αντιφώσφορο.

 

Απο αλάτι δεν χρειάζεσαι κατι ακριβό. Και το red sea μια χαρά είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαμπ δεν έχω ούτε θα κάνω. Το σκιμμερ δεν ξέρω αν έχει media box, αν έχει πουλάω το φίλτρο.

Αλάτι 30 κιλά κάθε μήνα ή στις αλλαγές ?

Αυτό που λες για την όσμωση δεν κατάλαβα. Η μεμβράνη και τα προφιλτρα δεν είναι πακέτο ?

Ααα χρειάζεται αναπλήρωση ?

Link to comment
Share on other sites

Σαμπ δεν έχω ούτε θα κάνω. Το σκιμμερ δεν ξέρω αν έχει media box, αν έχει πουλάω το φίλτρο. Αν δεν έχει media box βρες ενα φτηνό εσωτερικό φίλτρο και βάλε εκεί μέσα τον άνθρακα και το αντιφώς. 

Αλάτι 30 κιλά κάθε μήνα ή στις αλλαγές ? Εξαρτάται κάθε πότε θα κάνεις αλλαγές.

Αυτό που λες για την όσμωση δεν κατάλαβα. Η μεμβράνη και τα προφιλτρα δεν είναι πακέτο ? Πακέτο είναι στην αρχική συσκευασία αλλά θα πρέπει να τα αλλάζεις μετά. Φίλτρα κάθε 6 μήνες και μεμβράνη κάθε χρόνο. Παίζουν αυτα ανάλογα με τη χρήση κιόλας.

Ααα χρειάζεται αναπλήρωση ? Εννοείται. Πως θα διατηρείς σταθερή την αλατότητα με την εξάτμιση που θα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με το καλο να φιαξεις το ενυδρειο σου αλλα ενα σαμπ θα ηταν οτι καλητερο.θα εβαζες μεσα ολα τα πραγματα,σκιμερ ,θερμοστατη, αντλια,βραχο κτλ. Οι αλλαγες του νερου θα γινουν στο σαμπ χωρις να στρεσαρεις τα ψαρια και θα ειναι και πιο ευκολο για εσενα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το θέμα της αναπλήρωσης θα με κολλήσει στην διαδικασία...

Θέλει μανούρα... Φθηνή λύση ?

Δεν έχω και σαμπ....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραιτητο στο θαλασσινο η αναπληρωση

Βρισκεις με 60ε καινουργια απο water waves μεταχειρισμενη πολυ φθηνοτερα και diy αν πιανουν τα χερια σου

Το μονο που θα σε παιδεψει ειναι η στηριξη των φλοτερ στο ενυδρειο που θα φαινονται κι αυτα συν ολα τ αλλα

Αυτο ειναι το καλο του σαμπ γιατι το θαλασσινο εχει πολλα παρελκομενα

 

Επισης θα χρειαστεις κι ενα βαρελακι διπλα με νερο οσμωσης αναπληρωσης

 

Αυτα απο μενα καλη αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να γίνει το σαμπ κάτω χωρίς να τρυπήσει πάτο και να χαλάσει το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να γίνει το σαμπ κάτω χωρίς να τρυπήσει πάτο και να χαλάσει το ενυδρείο ?

Καλημέρα και Χρονια σου πολλά

δες και αυτο ! http://www.aquazone.gr/forums/topic/43537-aaiuoaaneeth-odhaanaasseeoc/

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για τα χρόνια πολλά.

Η κατασκευή της αναπλήρωσης και η όλη φάση με πάγωσαν λίγο γιατί ήθελα όσο το δυνατό λίγοτερα έξοδα .Αυτή η κατασκευή είναι πολύ καλή πάντως.

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τρελοι οι αλμυροι,τρια θαυμαστικα κ απο κατω:Ξεκινησε απο saxlina????????????Tι βλεπω Σταυρακη...Πες σας βαρεθηκα τους αφρικανους κ σας πουλαω!Ασε τους οικονομικους λογους κ φουμαρα.Σαμπ βλεπω,σκιμερ βλεπω,μιντια μποξ βλεπω...Πες σας βαρεθηκα κ σας πουλαω,θα τ αντεξουμε...Αλλα επειδη εμεις οι αφρικανοί ειμαστε υπερανω,εστω κ καθυστερημενα,χρονια σου πολλα!!!Χαχαχαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πουλάω την Αφρική αφρικανική θάλασσα θα κάνω!!!!!

Δύσκολα φίλε ανεβαίνει το μπάτζετ.

Μάλλον άδειο θα ξεκαλοκαιριασει....

Ευχαριστώ για τα πολλά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν πουλάω την Αφρική αφρικανική θάλασσα θα κάνω!!!!!

Δύσκολα φίλε ανεβαίνει το μπάτζετ.

Μάλλον άδειο θα ξεκαλοκαιριασει....

Ευχαριστώ για τα πολλά....

Τελικα ποια αποφαση πειρες?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αφού τελείωσαν οι διακοπές πρεπει να πάρω την απόφαση που δεν είχα πάρει, για βοηθήστε λίγο, να το στήσω το fo?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες εννοειτε πως ναι αντε βιασου.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση είναι αυτή ;;;;; :)

Εννοείτε !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε καντο να ησυχασεις αφου σου εχει μπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το μικρόβιο δεν έφυγε, έχω υποτροπή, πουλάει ένα παληκαρι ενα skimmer aqua medic midiflotor, και λέω μήπως να αρχίσω σιγά σιγά να μαζεύω εξοπλισμό ?

Νομίζω ότι δεν έχει media boxt,αλλά αφού θα κρατήσω το εξωτερικό φίλτρο θα βάλω εκεί άνθρακα και αντιφωσφωρο, όταν βρω υπερχείλιση, και όσμωση φθηνά συνεχίζω,τι λέτε 25 ευρώ να το πάρω ?

Link to comment
Share on other sites

Το μικροβιο δεν φευγει,χαχαχα αναλογα για ποσα λιτρα σκεφτεσε,επισεις ασε τις εξωτερικες και κανε τρυπα να ησυχασεις.

Link to comment
Share on other sites

320 είναι το ενυδρείο φίλε αλλά το σαμπ είναι μεγάλο ρίσκο... Το σκιμερ να το χτυπήσω ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θεωρώ τα σκιμμερ αέρος ανεπαρκή όχι μόνο για τα λίτρα που λένε αλλά και για πολύ λιγότερα. Χώρια του ότι δεν έχουν σταθερή απόδοση γιατί βουλώνουν συνέχεια και κάθε τόσο θέλει αλλαγή ο πορόλιθος. Από εμπειρία το λέω είμαι παθών. 

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο σκεψου το καλα.Εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ διαφορετικο το θαλασσινο κ σε απαιτησεις προσωπικης ενασχολισης κ σε χρημα.Εγω φυσικα κ σου ευχομαι να το κανεις αφου το θες αλλα ζυγισε τα καλα πριν αρχιζεις να αγοραζεις εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...