Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

Γιατί να κλειδώσει;

Link to comment
Share on other sites

Για προσωπικούς λόγους απλώς επειδή εγώ παρόλο που το άνοιξα δε μπορώ να το διαγράψω το ζητάω από την ομάδα 

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό @AquaNewbie καποιος μπορει να βοηθηθεί απο το θεμα αυτό , ή να ρωτησει πάνω στο θέμα που εχεις ανοίξει κάτι  ετσι ωστε να μήν ανοίγει καινούργιο πόστ . Χωρις να θέλω να παρεξηγηθώ , δε βλέπω ούτε εγω το λόγο ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιέχει κάτι το σημαντικό ή να βοηθήσει κάποιον σε κάτι αν το διαβάσεις @ΕΥΤΥΧΗΣ. Και φυσικά πράγματα τα οποία δεν έχουν ειπωθεί σε άλλα post. Πιο πολύ παρουσίαση ήταν. Δεν αντιμετώπησα κάποιο πρόβλημα το οποίο επιλύθηκε και όντως θα προσέφερε βοήθεια σε κάποιον νέο. Άλλωστε και εγώ σε αυτούς συμπεριλαμβάνομαι. Είναι προσωπική μου επιλογή του να κλείσει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Δεν περιέχει κάτι το σημαντικό ή να βοηθήσει κάποιον σε κάτι αν το διαβάσεις @ΕΥΤΥΧΗΣ. Και φυσικά πράγματα τα οποία δεν έχουν ειπωθεί σε άλλα post. Πιο πολύ παρουσίαση ήταν. Δεν αντιμετώπησα κάποιο πρόβλημα το οποίο επιλύθηκε και όντως θα προσέφερε βοήθεια σε κάποιον νέο. Άλλωστε και εγώ σε αυτούς συμπεριλαμβάνομαι. Είναι προσωπική μου επιλογή του να κλείσει. Ευχαριστώ

Νομίζω πως αδικείς το θέμα σου, και την πολύ όμορφη εξέλιξη του ενυδρείου σου.

Πραγματικά θα ήθελα να αλλάξεις γνώμη και να το συνεχίσεις. Εξ άλλου κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό, γι αυτό καμιά φορά δεν υπάρχουν στάνταρ απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα. Κάποιος πιθανόν στο μέλλον να αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο με σένα και ίσως πάρει απαντήσεις μέσα από την συνέχεια του θέματος σου.:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και διαβάζεις τις οδηγίες και ρωτάς εδώ ;)

 

Καλορίζικο !

Link to comment
Share on other sites

Πήρες ωραίο και αξιόπιστο σύστημα!

Με το καλό η τοποθέτηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Να σαι καλά. Βέβαια ακόμη διαβάζω. :/

 

Όπως και με τα υπόλοιπα πράγματα που αφορούν το χόμπι και όχι μόνο , χρειάζεται χρόνος και υπομονή. ;)

Link to comment
Share on other sites

@AquaNewbie ποιό ακριβώς σέτ είναι; το 160,300,600????

Link to comment
Share on other sites

Για να έχει και τον κοντρόλερ είναι το evolution deluxe φαντάζομαι....Τα πράγματαείναι απλά... :)

 

IMG_3811.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση

 

Ε ρε εργαλείο!!! Καλορίζικο. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι το exclusive deluxe είναι. Να σαι καλά Σωτήρη

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που σκέφτομαι είναι να αγοράσω έναν ρεάκτορα απο το να βάλω αυτή την σκαλίτσα θεωρώ. Η οποία και σίγουρα σε εμφάνιση δεν με πολυτρελαίνει αλλά και θα μου πιάσει και χώρο σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Το μόνο που σκέφτομαι είναι να αγοράσω έναν ρεάκτορα απο το να βάλω αυτή την σκαλίτσα θεωρώ. Η οποία και σίγουρα σε εμφάνιση δεν με πολυτρελαίνει αλλά και θα μου πιάσει και χώρο σκέφτομαι.

Συμφωνώ απόλυτα. Η σκάλα παρόλο που είναι διάφανη δεν δείχνει όμορφα μέσα στο ενυδρείο.

Με ένα σωστό ριάκτορα θα κάνεις και  καλύτερη διάχυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα. Η σκάλα παρόλο που είναι διάφανη δεν δείχνει όμορφα μέσα στο ενυδρείο.

Με ένα σωστό ριάκτορα θα κάνεις και  καλύτερη διάχυση.

 

O οποίος αν διάβασα και σωστά τοποθετείται εκτός ενυδρείου σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά http://www.ebay.com/itm/External-Tank-Turbo-Co2-Reactor-Diffuser-For-12-16Mm-Tube-Atomizer-/231750275112?hash=item35f5649028:g:2YAAAOSwkZhWRFzC

 

Αλλά μπορείς και να κάνεις και την διάχυση μέσα όπως εδώ. http://www.amazonios.gr/product/2727/eheim-co2-reactor.html

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω ενδεικτικά.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα κραταω και εγω φυτεμενο με μπουκαλες-ph controller-ηλεκτρομαγνητικες και counter...

Αλλα αυτο ειναι σαν αεροσκαφος!!

Οντως εργαλειο!!

Οσον αφορα τον διαχυτηρα προσεχε με τον συγκεκριμενο γιατι σε οσους ξερω και το εχουν χρησιμοποιησει (και σε μενα)εχει σπασει στο ιδιο σημειο...

Στην υποδοχη που μπαινει το σωληνακι του co2....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

@SOTIRISΔε σε πρόλαβα χαχαχαχαχα μόλις αγόρασα αυτόν. 

20161110_185441.jpg

Εγώ δεν σε προλαβαίνω.

 Νομίζω πάντως πως με λίγη προσοχή θα κάνεις καλή δουλειά.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καλα κραταω και εγω φυτεμενο με μπουκαλες-ph controller-ηλεκτρομαγνητικες και counter...

Αλλα αυτο ειναι σαν αεροσκαφος!!

Οντως εργαλειο!!

Οσον αφορα τον διαχυτηρα προσεχε με τον συγκεκριμενο γιατι σε οσους ξερω και το εχουν χρησιμοποιησει (και σε μενα)εχει σπασει στο ιδιο σημειο...

Στην υποδοχη που μπαινει το σωληνακι του co2....

 

Να σαι καλά θα το έχω στα υπόψιν μιας και ακόμη δεν το έχω εγκαταστήσει. Με έχει λίγο αγχωσει το γεγονός σχετικά με φυσαλίδες πόσο τι και πως. Μάλλον θα παίξω με σκληρότητα και Ph αρχικά και βλέπουμε 

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εγώ δεν σε προλαβαίνω.

 Νομίζω πάντως πως με λίγη προσοχή θα κάνεις καλή δουλειά.:)

 

Δηλαδή??  Εννοείς να προσέξω κάτι ως προς την εγκατάσταση??? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Να σαι καλά θα το έχω στα υπόψιν μιας και ακόμη δεν το έχω εγκαταστήσει. Με έχει λίγο αγχωσει το γεγονός σχετικά με φυσαλίδες πόσο τι και πως. Μάλλον θα παίξω με σκληρότητα και Ph αρχικά και βλέπουμε 

 

 

Δηλαδή??  Εννοείς να προσέξω κάτι ως προς την εγκατάσταση??? 

 

Επειδή τις περισσότερες φορές στην τοποθέτηση του περνάμε τα σωληνάκια πρώτα, και μετά προσπαθούμε να τοποθετήσουμε το ριάκτορα στο σημείο που θέλουμε τότε δημιουργείται κόντρα πίεση στα λεπτά σημεία και δημιουργούνται ραγίσματα σπασίματα σε αυτά τα σημεία, κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφει ο Στάθης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Να σαι καλά θα το έχω στα υπόψιν μιας και ακόμη δεν το έχω εγκαταστήσει. Με έχει λίγο αγχωσει το γεγονός σχετικά με φυσαλίδες πόσο τι και πως. Μάλλον θα παίξω με σκληρότητα και Ph αρχικά και βλέπουμε 

 

 

 

Συνηθως ειναι στανταρ τα βηματα σε φυτεμενο...

Και αν σε καθοδηγει  ο Σωτηρης δεν νομιζω οτι πρεπει να αγχωνεσαι για τιποτα...;)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...