Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Παιδιά το bazooka κάνει καλύτερη δουλειά;

Το bazooka λένε ότι κάνει πολύ καλή δουλειά επίσης.  Προσωπικά δεν το έχω δουλέψει, οπότε δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια.

Ο ριάκτορας όμως θεωρώ ότι είναι κορυφαίος γιατί κάνει πολύ καλή διάχυση, δεν έχεις τίποτα μέσα στο ενυδρείο από εξοπλισμό που να φαίνεται, αλλά κατά τη γνώμη μου, θέλει δυνατή ροή στο εξωτερικό φίλτρο, διότι κόβει τη ροή του φίλτρου και μπορεί να σταματήσει να γυρνάει και η προπέλα που έχει μέσα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το bazooka δημιουργεί ψιλή φυσαλίδα που όμως χρειάζεται ροή για να ταξιδέψει μέσα στο νερό, (ειδικά όταν πρόκειται και για πιο μεγάλο ενυδρείο)  ενώ ο ριάκτορας θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο για τη σωστή διάχυση. Βέβαια σε κάποιους αρέσει και το εφέ της φυσαλίδας σε πρώτο πλάνο.

Πάντως και τα δύο κάνουν καλή δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ το μόνο που φοβάμαι σε όλο αυτό είναι ότι ένα το lily pipe το οποίο δημιουργεί ρεύμα μόνο κάτω απο το νερό και χωρίς ανατάραξη της επιφάνειας θα γίνει χαμός απο το φίλμ. Αύριο θα μπω στην διαδικασία να ξεκινήσω σιγά σιγά την εγκατάσταση. Σήμερα έκανα και ένα τεστάκι kh και μου βγαίνει 7. Αυτά προς το παρών. Και εγώ το σκέφτηκα το bazooka αλλά επειδή διάβασα καλύτερα σχόλια για τον ριάκτορα και επειδή η αλήθεια δεν μ αρέσει το μπορμπουλιθροειδές εφέ στο ενυδρείο κατέληξα στον ριάκτορα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως για λιγο που το δουλεψα μου την εδιναν πολυ οι μπουρμπουληθρες....

Θεωρω απο την μικρη γνωση που εχω σε φυτεμενα οτι ο ριακτορας ειναι σκαλες ανωτερος...

Επισης...

Οσο καιρο χρησιμοποιω lily pipe δεν ξερω τι παει να πει βιοφιλμ...

Χτυπαει ελαχιστα εκατοστα απο την επιφανεια του νερου....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εμενα παντως για λιγο που το δουλεψα μου την εδιναν πολυ οι μπουρμπουληθρες....

Θεωρω απο την μικρη γνωση που εχω σε φυτεμενα οτι ο ριακτορας ειναι σκαλες ανωτερος...

Επισης...

Οσο καιρο χρησιμοποιω lily pipe δεν ξερω τι παει να πει βιοφιλμ...

Χτυπαει ελαχιστα εκατοστα απο την επιφανεια του νερου....

Εμένα να σου πω την αλήθεια μου δημιουργεί. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως επειδή είναι ΄περίπου 2-3εκ κάτω απο το νερό? Ίσως επειδή ρίχνω και υγρά λιπάσματα? Ίσως επειδή δεν έχει στρώσει ακόμη το ενυδρείο? Που αυτό με το στρώσιμο δεν είμαι και πολύ σίγουρος γιατί πήρα μπόλι απο συμφορουμήτη. Δεν έχω ιδέα γιατί γίνεται.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Και υγρα λιπασματα ριχνω...

Και απο την αρχη σχεδον που το εστησα...

Χωρις μπολιασμα το αφησα να στρωσει μονο του...

Το φιλμ ηταν μονο την πρωτες μια -δυο μερες με το που μπηκε το εξωτερικο και το lilly εξαφανιστηκε...

Και το ενυδρειο ηταν ακομα αστρωτο..

Βεβαια ενυδρειο με ενυδρειο μπορει να μοιαζουν ιδια και να λειτουργουν τελειως διαφορετικα μονο και μονο απο μικρες λεπτομερειες...

Εγω θα εστιαζα στην ροη πχ στην συγκεκριμενη περιπτωση και στην αναταραξη της επιφανειας οπως τονισες...

Το φιλμ παντως δεν ειναι "συμπαθητικο" σε φυτεμενο ενυδρειο και δημιουργει και μικροπροβληματα οπως η μειωση της εντασης του φωτισμου (κατα τα λεγομενα ενος καλου φιλου φυτεμενου).....

Οποτε θα το "παλευα" να το εξαλειψω...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Και υγρα λιπασματα ριχνω...

Και απο την αρχη σχεδον που το εστησα...

Χωρις μπολιασμα το αφησα να στρωσει μονο του...

Το φιλμ ηταν μονο την πρωτες μια -δυο μερες με το που μπηκε το εξωτερικο και το lilly εξαφανιστηκε...

Και το ενυδρειο ηταν ακομα αστρωτο..

Βεβαια ενυδρειο με ενυδρειο μπορει να μοιαζουν ιδια και να λειτουργουν τελειως διαφορετικα μονο και μονο απο μικρες λεπτομερειες...

Εγω θα εστιαζα στην ροη πχ στην συγκεκριμενη περιπτωση και στην αναταραξη της επιφανειας οπως τονισες...

Το φιλμ παντως δεν ειναι "συμπαθητικο" σε φυτεμενο ενυδρειο και δημιουργει και μικροπροβληματα οπως η μειωση της εντασης του φωτισμου (κατα τα λεγομενα ενος καλου φιλου φυτεμενου).....

Οποτε θα το "παλευα" να το εξαλειψω...

 

 

Καλα μη φανταστεις σε μεγάλο βαθμό φιλμ. Εννοώ τόσο που μου κόβει κάτι από το φάσμα μου. Βέβαια από αύριο που θα δουλεύει κ το co 2 (αν όλα πάνε καλά και καταφέρω να το συνδέσω) θα ανάψω και τις άλλες δύο λάμπες να φτάσω το 1w και κάτι ανά λίτρο που το θέλω για την cuba. Τώρα εδώ προσπαθώ να μην έχει τίποτα από ορατό εξοπλισμό όσο γίνεται επομένως δε με βλέπω για skimmer. Άλλο τρόπο δε ξέρω 

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

 

Καλα μη φανταστεις σε μεγάλο βαθμό φιλμ. Εννοώ τόσο που μου κόβει κάτι από το φάσμα μου. Βέβαια από αύριο που θα δουλεύει κ το co 2 (αν όλα πάνε καλά και καταφέρω να το συνδέσω) θα ανάψω και τις άλλες δύο λάμπες να φτάσω το 1w και κάτι ανά λίτρο που το θέλω για την cuba. Τώρα εδώ προσπαθώ να μην έχει τίποτα από ορατό εξοπλισμό όσο γίνεται επομένως δε με βλέπω για skimmer. Άλλο τρόπο δε ξέρω 

Και εγω νομιζω οτι με 1 w ανα λιτρο οσο και να "κοψει" το φιλμ  δεν θα εχεις θεμα....

Οταν δουλεψει το Co2 ισως απαλλαγεις κιολας..

Αλλα σαν τελικη λυση το σκιμμερακι προτεινετε...

Αληθεια απο λαμπες τι χρησιμοποιεις;

Εχεις και "τυπου" grolux;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Και εγω νομιζω οτι με 1 w ανα λιτρο οσο και να "κοψει" το φιλμ  δεν θα εχεις θεμα....

Οταν δουλεψει το Co2 ισως απαλλαγεις κιολας..

Αλλα σαν τελικη λυση το σκιμμερακι προτεινετε...

Αληθεια απο λαμπες τι χρησιμοποιεις;

Εχεις και "τυπου" grolux;

 

Καλημέρα. Της arcadia έχω δύο freshwater και δύο plant pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι...Τ5 ή Τ8;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μια χαρά είσαι...Τ5 ή Τ8;

 

T5 24W έκαστη

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να μην βαριόμαστε. Μόλις έσπασε το φίλτρο. :jig:. Ανταλλακτικά βρίσκουμε εύκολα. αν γνωρίζει κανείς απο που και αξίζει τον κόπο ή να κοιτάξω για καινούριο. Εheim ecco pro 300

Link to comment
Share on other sites

  Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φίλε, ωραία το έχεις στήσει κ οι πέτρες λάβας δείχνουν πολύ, τις ζήλεψα :hehe Οι pro plant είναι πολύ καλύτερες από τις απλές τις osram 6500 που παίρνεις από το εμπόριο λες?

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ @mpampis81 να σαι καλά. Τι να σου πώ έγω πάντοτε της arcadia χρησιμοποιούσα και μπορώ να πω πως ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα. Επίσης μου αρέσει και ο φωτισμός που βγάζουν σαν χρωματισμός. Σαφώς και η τιμή τους τριπλάσια σε σχέση με τις άλλες αλλα μάλλον ότι πληρώνεις παίρνεις.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

@mpampis81 οι plant pro έχουν άλλη θερμοκρασία φωτός και βγάζουν άλλο χρώμα. Ο συνδυασμός των δύο (6500κ και plant pro) είναι πολύ καλός συνδυασμός για τις περισσότερες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε προσπάθεια απέβησε άκαρπη τελικά. Προσπάθησα σήμερα όλη τη μέρα να βρω το ανταλλακτικό για το φίλτρο και τζίφος. Μόνο στον Υδάτινο το είχε αλλά δυστυχώς για τριάντα λεπτά νωρίτερα πήγε κάποιος ξύπνιος και σήκωσε και τα τρία σετ που είχε το μαγαζί. Επίσης η petline που είναι επίσημος προμηθευτής δεν πουλάει τίποτα σε λιανική επομένως απλά για τους επόμενους να ξέρουν να μην καλούν άσκοπα. Πήρα σε αρκετά petshop και μάλιστα μεγάλα. Κανείς δεν το είχε και τρία τα οποία θα το κοιτούσαν ενώ άφησα τηλέφωνο για να με ενημερώσουν αν είναι να πάω ακόμη περιμένω. Επαγγελματισμός. Τελικά ποιος ο λόγος να προσπαθείς να αγοράζεις πράγματα απο εδώ όταν καν τα ίδια τα καταστήματα δεν ενδιαφέρονται να εξυπηρετήσουν. Ακόμη και ας είναι πιο ακριβά και θες να το πάρεις απο εδώ. Απλώς λόγω σύγχυσης τα παραπάνω. Το ερώτημα μου τώρα είναι επειδή περνάει δεύτερη μέρα η βιολογία του φίλτρου τέρμα και πρέπει μετά πάλι να αρχίσω απο την αρχή.?

Link to comment
Share on other sites

Για το τι γινεται με τα μαγαζια δεν θελω να παρω θεση γιατι προσωπικα δεν τα βαζω ολα στο ιδιο καλαθι....

Για το βιολογικο σου υλικο θα σου προτεινα να ανοιξεις το φιλτρο(χωρις να θελω να μπω σε  μεγαλυτερη συζητηση)..

Να τοποθετησεις μεσα μια αεραντλια και να πετας καθε μερα δυο τρια φυλλαρακια τροφη μηπως καταφερεις να την"κρατησεις"...

Η οξυγονωση ειναι πιο σημαντικη...

Και αν χρειαστεις μπολι σφυρας...:shifty:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Για το τι γινεται με τα μαγαζια δεν θελω να παρω θεση γιατι προσωπικα δεν τα βαζω ολα στο ιδιο καλαθι....

Για το βιολογικο σου υλικο θα σου προτεινα να ανοιξεις το φιλτρο(χωρις να θελω να μπω σε  μεγαλυτερη συζητηση)..

Να τοποθετησεις μεσα μια αεραντλια και να πετας καθε μερα δυο τρια φυλλαρακια τροφη μηπως καταφερεις να την"κρατησεις"...

Η οξυγονωση ειναι πιο σημαντικη...

Και αν χρειαστεις μπολι σφυρας...:shifty:

 

 

Πάντοτε για την πλειοψηφία μιλάω και λόγω της εμπειρίας που είχα απο πέντε μεγάλα Αθηναϊκά μαγαζιά. Σαφώς υπάρχουν και μαγαζιά αξιοπρεπή απο τα οποία και εγώ ψωνίζω. Αλλά τυχαίνει να μην βρίσκεις πάντοτε αυτό που θες. Οπότε απευθύνεσαι στα μεγαλύτερα. Ε και εκεί τις περισσότερες φορές αρχίζουν τα ωράια. Να σου πω την αλήθεια ξενέρωσα και το άδειασα όλο το περιεχόμενο μιας και που δεν κλεινει τώρα να μην μυρίζει κιόλας. Οπότε κατα΄λήγουμε στο μπόλι να κάνω και κάποια αλλαγή που θέλω στο τοπίο οπότε πάμε ξανά απο την αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να postarw σε αυτό το thread ξανά. Είναι η τρίτη φορά που αλλάζω διάκοσμο και στυλ επομένως vol 3 θα πάει. Έφτιαξα το φίλτρο εγκατέστησα και τον Co2 reactor. Bέβαια η αλήθεια είναι πως έφτιαξα κάτι έσπασα κάτι άλλο :jig: την έξοδο απο το lily pipe. Shit happens. Θα ποστάρω και φωτό. Και αφού ολοκλήρωσα πιστεύω με εξοπλισμό πλέον ή θα τελειοποιήσω το φωτιστικό που έχω ή που θα κάνω ένα diy για κομψότητα. Έχω σκεφτεί και σχέδιο και και. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος σε ποιά μαγαζιά να απευθυνθώ για την κοπή plexiglass. Θα το βρω και αυτό βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα και vol.333 να φτάσει εδώ θα είμαστε!

 

Τα lily pipe σπανε δυστυχώς εύκολα....για βάλε καμιά φωτό όπως είναι τώρα...(πρίν το ξαναλλάξεις... :) )

 

Τι σκέφτεσε να κάνεις για DIY φωτιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια το ζόρισα αρκετά μέχρι που έσπασε μπορώ να πω. Γιατί σκάλωσε η βεντούζα ενώ νόμιζα ότι είχε φύγει. Μα δεν είναι πριν το αλλάξω. Το έχω αλλάξει ήδη :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Μα δεν είναι πριν το αλλάξω. Το έχω αλλάξει ήδη :)

 

Αχαχχαχα τοτε βάζε φωτογραφίες με ημερομηνία να βλέπουμε τις αλλαγές... :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Αχαχχαχα τοτε βάζε φωτογραφίες με ημερομηνία να βλέπουμε τις αλλαγές... :D

 

Επειδή είσαι ανυπόμονος. Έχω μέσα και το εσωτερικό με σφουγγάρι για τα πολλά το οποίο αύριο θα βγει οπότε μου χαλάει την εμφάνιση :hehe

20161117_214830[1].jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Βρε αι παρατα μας! Με το παλιο ενυδρείο που εφτιαξες!!!!! :P

 

Μα καλά πλακα μας κάνεις;;;;φτου φτου φτου!!!!

Βάλε ματια σκόρδα και ότι άλλο εχεις!!!καραλαικ!!!!

 

Θα βάλεις αφισα/φόντο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Επειδή είσαι ανυπόμονος. Έχω μέσα και το εσωτερικό με σφουγγάρι για τα πολλά το οποίο αύριο θα βγει οπότε μου χαλάει την εμφάνιση :hehe

20161117_214830[1].jpg

 

Photoshop είναι και αστα αυτά .... :P

 

Όπως είπε και ο Δημήτρης από πάνω , σκέφτεσαι να βάλεις κάποιο μαύρο φόντο ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...