Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Oι μπαλες αυτες που πουλανε , ειναι ειδος cladophora.

Δοκιμασε τοπικα με excel ή οξυζενε...

 

 

Ε ναί αφού και το όνομα της αυτό είναι. Αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε προηγούμενο ενυδρείο με αυτό το φυτό ή με τέτοια άλγη. Τι να ρίξω 5χ δόση την ημέρα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η φώτο βοηθάει? έβγαλα αυτό της φώτο που έβαλα παραπάνω. τώρα έμεινε μόνο σε ένα σημείο ακόμη :)

20161210_000124.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι 5χ?

Αν βαλεις 5χ , θα τα διαλυσεις ολα...

Οχι ρε συ πιασε την δοση που προτεινει.

Κλεισε τα φιλτρα σου , και ψεξασε με το excel ή οζυνενε επάνω της.

Μετα απο ενα 15-20 λεπτο ανοιξε τα φιλτρα.

Το ιδιο και τις επομενες ημερες.

Παλια οταν το χρησιμοποιουσα , εβαζα διπλασια της αρχικης δοσης.

Εχω χρονια να αγορασω excel, προτιμω το οξυζενε.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ της seachem έλεγε για 5χ. που είχε ρωτήσει κάποιος. Τον οξυζενέ τον φοβάμαι να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Στο φόρουμ της seachem έλεγε για 5χ. που είχε ρωτήσει κάποιος. Τον οξυζενέ τον φοβάμαι να σου πω την αλήθεια.

Μη φοβάσαι , για να στο  λέει ο @nicpapa , θα ναι ασφαλές και δοκιμασμένο !!! Green magician !!! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Μη φοβάσαι , για να στο  λέει ο @nicpapa , θα ναι ασφαλές και δοκιμασμένο !!! Green magician !!! 

 

Βρε ναι. Δεν είπα ότι μου τα λέει επίτηδες. απλώς εγώ δεν θέλω να δοκιμάσω γενικά άσε που σε λίγες μέρες θα έρθουν οι γαρίδες επομένως δεν θέλω να πειραματιστώ με αλχημίες και πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Βρε ναι. Δεν είπα ότι μου τα λέει επίτηδες. απλώς εγώ δεν θέλω να δοκιμάσω γενικά άσε που σε λίγες μέρες θα έρθουν οι γαρίδες επομένως δεν θέλω να πειραματιστώ με αλχημίες και πολύ

Προς Θεου δεν ειπα κατι τετοιο , ουτε οτι το σκεφτηκες ! Οτι θελεις κανεις εννοειται ! Απλα στα φυτεμενα ο ανθρωπος ειναι εγγυηση ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Προς Θεου δεν ειπα κατι τετοιο , ουτε οτι το σκεφτηκες ! Οτι θελεις κανεις εννοειται ! Απλα στα φυτεμενα ο ανθρωπος ειναι εγγυηση ! 

 

Φυσικά @ΕΥΤΥΧΗΣ έχω γνώση του ποιος είναι guru των φυτεμένων. Απλώς ίσως κάποιος είχε και κάτι διαφορετικό απο αυτές τις λύσεις. Εννοώντας πιο εύκολα θα έριχνα το excel για να δω αν θα είχε αποτέλεσμα παρά τον oξυζενέ. Που θα μου πεις και τα δύο χημεία είναι σαφώς. Απλώς η ανθρώπινη ψυχολογία είναι τέτοια που το οξυζενέ επειδή με παραπέμπει σε κάτι πιο ιατρικό σκέφτομαι ότι ίσως μπω και σε άλλες διαδικασίες :jig: Απο την μία βέβαια επειδή περιμένω και την τελευταία παραλαβή πιο δύσκολων φυτών οπότε θα αναδιαμορφώσω κάποια πράγματα ίσως το δοκίμαζα και αυτό. Γιατί δεν την τρώνε και ψαράκια την συγκεκριμένη? Ούτε και οι γαρίδες. Δεν τους αρέσει στην γεύση??? :kfu:

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Φυσικά @ΕΥΤΥΧΗΣ έχω γνώση του ποιος είναι guru των φυτεμένων. Απλώς ίσως κάποιος είχε και κάτι διαφορετικό απο αυτές τις λύσεις. Εννοώντας πιο εύκολα θα έριχνα το excel για να δω αν θα είχε αποτέλεσμα παρά τον oξυζενέ. Που θα μου πεις και τα δύο χημεία είναι σαφώς. Απλώς η ανθρώπινη ψυχολογία είναι τέτοια που το οξυζενέ επειδή με παραπέμπει σε κάτι πιο ιατρικό σκέφτομαι ότι ίσως μπω και σε άλλες διαδικασίες :jig: Απο την μία βέβαια επειδή περιμένω και την τελευταία παραλαβή πιο δύσκολων φυτών οπότε θα αναδιαμορφώσω κάποια πράγματα ίσως το δοκίμαζα και αυτό. Γιατί δεν την τρώνε και ψαράκια την συγκεκριμένη? Ούτε και οι γαρίδες. Δεν τους αρέσει στην γεύση??? :kfu:

Νομίζω οτι ουτε γαρίδα ούτε ψάρι,  δε τρώνε τη κλαδοφόρα! Περνάνε ωρα πάνω της οι Amano αλλα δεν κάνουν ουσιαστική δουλειά , τουλάχιστον απο τη δικιά μου μικρή εμπειρία με αυτήν την άλγη . Στο γαριδαδικο δεν μπορώ να τη ξεφορτωθώ τελείως , όλο κάπου ξαναβγαίνει όλο κάπου εμφανίζεται . Στο φυτεμένο με τα ψαρια οπου τη συνάντησα έβγαλα όσα κομμάτια την περιείχαν , κυρίως σε κάτι ξύλα και τα έτριψα και την εξολόθρευσα , η τουλάχιστον δεν έχει εκδηλωθεί ξανά έκτοτε . 

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως χρησιμοποιώντας Excel σε υπερδοσολογια ή οξυζενε οι ρουτίνες αλλαγής είναι οι γνωστές ή μετά από κάθε χρήση πρέπει να κάνουμε αλλαγή νερού 

Link to comment
Share on other sites

Tην clado δεν την πειραζει - τρωει τιποτα...

Για το excel να σου πω την διαφορα, η δραστικη ουσια που περιεχει , την χρησιμοποιουν για απολυμανση σε νοσοκομεια, πολοι αναφερουν οτι ειναι καρκινογονο, οταν εισπνεεται, σε υπερδοσολογια  διαλυει καποια φυτα , τον εξωσκελετο των γαριδων, καθως και τα βακτηρια.

Ενω το  οχυζενε,το οποιο ειναι H2o2 ,το χρησιμοποιουν σε πληγες επανω, σε γαριδαδικα για να προσφερει οξυγονο , οπως και να το κανουμε ειναι ασφαλεστερο για τους οργανισμους αλλα και για εμας,σε σωστη αναλογια...

Δεν θελω να σε επηρεασω., και με τα 2 θα κανεις δουλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η δοσολογια για το οξυζενε και ποια ακριβως η διαδικασια;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω την διαφορα στην τιμη.

Αγοραζω απο φαρμακειο 2χ 4 λιτρα οξυζενε 8 ευρω... :)

Μια ασφαλες δοση που εχω δοκιμασει ειναι 70 ml στα 180λιτρα...

Καλο ειναι να γινεται αλλαγη νερου μετα, αλλα και να μην γινει δεν τρεχει κατι.

Κλεινεις τα φιλτρα ωστε να μην υπαρχει ροη στα σημεια οπου ψεκαζεις.

Το υπεροξειδιο απλα γινεται νερο και οξυγονο. ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

ξεχασα να αναφερω την διαφορα στην τιμη.

Αγοραζω απο φαρμακειο 2χ 4 λιτρα οξυζενε 8 ευρω... :)

Μια ασφαλες δοση που εχω δοκιμασει ειναι 70 ml στα 180λιτρα...

Καλο ειναι να γινεται αλλαγη νερου μετα, αλλα και να μην γινει δεν τρεχει κατι.

Κλεινεις τα φιλτρα ωστε να μην υπαρχει ροη στα σημεια οπου ψεκαζεις.

Το υπεροξειδιο απλα γινεται νερο και οξυγονο. ....

 
Τέλεια. Όχι τα φίλτρα τα έκλεισα του έριξα κιόλας ψέκασα τα σημεία. Βέβαια άσπρισε και σε αρκετά άλλα σημεία. Δεν ξέρω τον λόγο. Εγώ πρέπει να έβαλα περίπου 80-85ml. Τα φίλτρα τα έκλεισα για μισή ώρα. Επειδή επίσης χάνεται η δράση του οξυζενέ με το φως το έκανα σε φάση που σαφώς δεν ήταν η φωτοπερίοδος. Τώρα είδομεν. Τώρα που ήρθα είναι λευκά πράγματα :) Αυριο θα κάνω ούτως η άλλως μια αλλαγή. Αυτό θα διαλυθεί απο μόνο του βέβαια ή θα πρέπει να το ρουφίξω με την σκούπα.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

Παιδιά αν κατάλαβα καλά βαζετε οξυζενέ αντί για εξελ??

 

Σωστά κατάλαβες. Όμως για αντιμετώπιση άλγης όχι αντί της κανονικής χρήσης του Excel :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nicpapa δεν ξέρω αν θυμάσαι, είχα χάσει ένα ανκίστρους από τη χρήση οξυζενέ, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όμως την επομένη απ τη χρήση του κατάλαβα απ τη συμπεριφορά του και που δεν πήγαινε για φαί ότι κάτι δεν πάει καλά και μετά από μία βδομάδα το έχασα. Φοβάμαι ότι εκεί που είχα ρίξει στοχευμένα το οξυζενέ, πήγε αργότερα το συγκεκριμένο ψάρι κι "εγλυψε" με συνέπεια να καταστραφεί το στομάχι του. Θα θελα περισσότερες λεπτομέρειες για τη χρήση του, όπως: α) Χρησιμοποιείς κάποιο συγκεκριμένο σκεύασμα οξυζενέ; β) Υπολογίζεις τον μεικτό όγκο ή τα καθαρά νερού; Δηλαδή εμένα το ενυδρείο είναι 160 λίτρα μεικτά αλλά 130 καθαρά όπως το έχω υπολογίσει, τι δοσολογία θα πρέπει να ακολουθήσω; γ) Πόση ώρα θα πρέπει να μείνει κλειστό το φίλτρο; δ) γιατί πρέπει να γίνει αλλαγή νερού και σε τι ποσοστό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το θέμα του φίλου  @AquaNewbie.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα προβλημα με το οξυζενέ.δεν ειναι καθόλου βλαβερό και κάνει ορατή δουλειά την επόμενη μέρα κιόλας.δεν μετράς όγκο κτλπ.απλα ψεκαζεις απο επάνω.οι αλλαγές σου κανονικά αν και δεν νομίζω οτι ειναι απαρατήρητο να γίνει αλλαγή νερού.οξηγονο απελευθερώνει.οξυζενε οποιοδήποτε.το φιλτρο δεν ξέρω αλλα δεν νομίζω οτι χρειάζεται και πολυ.στα αγγλικά λέγεται hydrogen peroxide αμα θες να το ψάξεις με βιντεάκια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τουλάχιστον όπως το κάνω καθότι εφόσον δεν έχω ψάρια δεν νομίζω πως με απασχολεί ιδιαίτερα για την ποσότητα. Εγώ χρησιμοποιώ 1ml \ λίτρο και πάντα υπολογίζοντας τα καθαρά μου λίτρα. Φαντάζομαι ο παράγοντας ποσότητα είναι πιο περιοριστικός όταν έχεις μέσα και ζωντανά. Εγώ το διάλυμα που χρησιμοποιώ είναι 3%. Στο εμπόριο μπορείς να βρεις μέχρι και 40% διάλυμα υπεροξειδίου του υδρογόνου. Για εμένα ο μόνος λόγος που το δοκιμάζω είναι γιατί έχω σκοπό να προσθέσω και κάποια καινούρια φυτά ειδάλλως θεωρώ πως απλά ρίχνοντας ακόμη και σε μικρή ποσότητα καταστρέφεις οτιδήποτε έχεις στην στήλη νερού κατ αρχήν και κατα δεύτερον όταν ξεκινήσεις πάλι τα φίλτρα την βιολογία σου. Είναι μικρή η αναλογία μείγματος θα μου πεις αλλά όπως και να χει ακόμη το διάλυμα των 3% θέλει τουλάχιστον 1-2 ώρες για να μειωθεί η δράση του. Εγώ τα ανοίγω στα 30 λεπτά επομένως σίγουρα μου καταστρέφει και την βιολογία.

 

Επιπλέον θα χρειαστεί να αλλάξει νερό καθότι σίγουρα θα σου καταστρέψει οτιδήποτε στην στήλη του νερού και σαν αποτέλεσμα και τις παραμέτρους του νερού σου. Εγώ σήμερα μέτρησα 0,25 αμμωνία ενώ προηγουμένως είχα μηδενική. Επιπλέον επειδή κάνεις τοπική χρήση θέτοντας σε λειτουργία φίλτρα και κυκλοφορητές θα σου παρασύρει την ποσότητα του οξυζενέ από το συγκεκριμένο σημείο που το θέλεις ενώ χρειάζεσαι να μείνει όσο το δυνατόν είναι εφικτό πάνω απο το συγκεκριμένο σημείο. Σαφώς όταν έχεις και τα ζωντανά μέσα καταλαβαίνεις ότι μπορεί να συμβεί αυτό που ανέφερες και με τον πλέκο. Θα πάει το ψαράκι σε μια περιοχή που η συγκέντρωση είναι υψηλή εκείνη την στιγμή και μπορεί να έχεις αυτά τα αρνητικά αποτελέσματα. Εγώ αλλαγή κάνω 40%. Στις 48 ώρες σαφώς θα σου πω και αποτελέσματα. Εγώ σκέφτομαι και να μειώσω και τον φωτισμό μου λίγο. Γιατί υπολογίζοντας τις 4εις λάμπες συγκρίσει των μεικτών λίτρων του ενυδρείου μου βγαίνει στο 1W / l αλλά υπολογίζοντας τα βάττ με τον όγκο του νερού τότε βγαίνει στο 1,28W / l. Οπότε φαντάζομαι παίζει και αυτό τον ρόλο του. Εν μέρει εγώ αυτής της λογικής είμαι. σαφώς γράφω εδώ και τα αποτελέσματα κάθε φορά οπότε είμαι σωστός ή όχι θα φανεί στο αποτέλεσμα

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Και τα αποτελέσματα μετά απο 24 ώρες δεν μπορώ να πω πως μου φάνηκαν και πολύ ελπιδοφόρα :) Βέβαια έκανα και μια μείωση φωτισμού στις 3εις λάμπες και βλέπουμε στις 48 ώρες αν θα υπάρξει πιο εμφανής αλλαγή

20161211_142622.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο τρεις μέρες χρήση η αλήθεια μπορώ να πω ότι ελαττώθηκε αρκετά. Βέβαια σήμερα έκανα κ μια αλλαγή οπότε σιφωνάρισα ότι ήταν έτσι απαλά απο πάνω και τα λευκά λευκά τα πήρε όλα η αλήθεια. Τώρα θα δω θα την συνεχίσω την χρήση και για δυο τρεις μέρες ακόμη και βλέπουμε.

20161212_170613.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έπρεπε να είχες δει μεγαλύτερη διαφορά.

Συνέχισε και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Νομίζω ότι έπρεπε να είχες δει μεγαλύτερη διαφορά.

Συνέχισε και βλέπουμε.

 

Ε ναι και εγώ αυτό είπα πρωτύτερα ότι δεν μπορώ να πω πως τρελάθηκα απο το αποτέλεσμα :) αλλά ευτυχώς είναι το μοναδικό σημείο πλέον που έχει άλγη. Απο όλα τα υπόλοιπα εξαφανίστηκε. Ή τουλάχιστον προς το παρών :jig:

Link to comment
Share on other sites

Οδεύοντας προς την τελική ευθεία την Κυριακή θα κάνω έτσι κάποιες προτελευταίες αλλαγές πριν την τελευταία παραλαβή φυτών και τις τελικές αλλαγές επειδή δεν μπορώ να πω πως έμεινα και απόλυτα ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα των pipes μετά σαφώς το έσπασα βέβαια οπότε δεν το χρησιμοποίησα και αρκετό καιρό αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα και ενώ έχω και δεύτερο ζευγάρι βέβαια που κάθεται κατέληξα στο κλασσικό πατροπαράδωτο spraybar μόνο που είναι γυάλινο μιας και θέλω έτσι να διατηρήσω την αισθητική που θέλω. Επίσης έχω πάρει και μαύρο background οπότε @Husky_Jim θα το δεις και με μαύρο φόντο :) Πάντως απο πρώτη εντύπωση ομολογουμένως αρκετά καλή ποιότητα και αρκετά προσεγμένα. Βέβαια δεν είναι καθόλου χοντροκομμένα μιας και είναι χειροποίητα, Ελπίζω να με ενθουσιάσει και το αποτέλεσμα τους. Την Κυριακή θα το τοποθετήσω μιας και οι σωλήνες έχουν πιάσει λίγη μούργα οπότε να τις καθαρίσω κιόλας.

20161214_175251.jpg

20161214_175308.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...