Jump to content

240 lt malawi


symvoulos

Recommended Posts

Τι φιλτρο εχεις θυμησε μου..

Εχει επαρκες κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

Τι φιλτρο εχεις θυμησε μου..

Εχει επαρκες κυκλοφορια?

Tέρτα 700 και το εσωτερικό του ενυδρείου (πλάτης με βιολογικό και σφουγγάρι)
Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα μεγαλη αλλαγη νερου,μαλλον εχει αρκετα οργανικα το νερο.

Πες μας και τον φωτισμο που ρωταει ο Ηρακλης καθως και ποσες ωρες αναβει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλλαγή και σκοτάδι νομίζω για 3-4 μερες θα κανουν δουλειά νομίζω... αλλα μηπως το ενυδρείο το βαράει ο ηλιος εστω για μερικες ωρες???

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμό μόλις πάω σπίτι θα σας πω

Για τον ήλιο δεν ξέρω το πρωί που λοίπω ... μάλλον όχι όμως μιάς και το προηγούμενο στην ίδια θέση δεν είχε πρόβλημα ...ώρες 5

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την special βγαλτην νομιζω ειναι για ανάπτυξη φυτων αν υμαμαι καλά και σου ειναι αδιαφορο εδω Αφρικη!!!

Μια λαμπα αρκει... για αρχη και ξεκίνησε συσκότιση αλλα κυριολεκτικά καλυψε κάλυψε το ενυδρειο να μην περναει τιποτα και αλλαγη νερου μεγάλη....

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μεγάλη ... πάνω από 50%;

Και οι 2 special είναι! Πια lm να βγάλω;

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

70% και αν εχεις καπου αλγη που δεν ειναι στο νερο αφαίρεση με το χερακι σου και αλλαγη του βαμβακιου στο φίλτρο και βγαλε αν εχεις αλλα σφουγγάρια εντελώς για μην κρατάνε αλγη και πλυνε τα καλα... με νερο βρυσης και άφησε τα να στεγνώσουν στον ηλιο...

Link to comment
Share on other sites

Οκ,πόσες μέρες να κρατήσω σκοτάδι;

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

3-4 μερες ( τι εχεις μεσα???) και μετα καλο θα ειναι να αρχσιεις στδιακα την αύξηση ωρων φωτισμου...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λίγα γκάπις 2 αμάνο και ένα νέον... ξέμιναν από τα ξεστημένα και περιμένουν να πάνε στο κατάστημα που θα πάρω τις κυχλίδες μου.... αν θέλει κάποιος κάτι επί της ευκαιρίας ας μου στείλει πμ . Τζάμπα φυσικά!

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Πρώτα αλλαγή, φίλτρα κλπ και μετά συσκότιση; ή ανάποδα;

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεις νερο με αλγη ταυτόχρονα με το που βγαλεις το νερο βγαλε σφουγγάρια αφησε μεσα στο βαμβάκι με το βιολογικο υλικο-μακαρονι αν εχεις μπλε πρασινα μαυρα σφουγγάρια βγαλτα, συμπλήρωσε νερο με αντιχλωριο σκεπασε το ενυδρειο και βαλε φιλτρο... δραστικα μέτρα ακίνδυνα αν δεν πιασει αυτο παμε σε άδειασμα του ενυδρειου απο τα ζωντανά αδειασμα νερου απολύμανση στα παντα αφου δεν εχουμε μεσα ψαρια παιρνεις μπολι και ξεκινάς το ενυδρειο αμέσως και βαζεις αμμεσα ψαρια... αλλα πρεπει να βρεις το λογο τις έξαρσης της αλγης...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτό και θα ξεκινήσω αύριο...

Κάτι άλλο τώρα σαν λύση .... αν έκανα μια μηχανική φίλτρανση πχ με μεμβράνη 0.2 micron δεν θα είχα το επιθηητό αποτέλεσμα; απˊ ότι διάβασα την αντιμετωπίζουν και με διατομικό φίλτρο του οποίου η κοκομετρία είναι 1 micron.

Με λίγα λόγια ανοίγω κουβέντα τώρα για 4 μέρες που θα περάσει στον σκοταδισμό μεσαίωνα το ενυδρείο μου!!!! Χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω εχω κανει Φίλτρανση με φιλτρο γαλικου καφε ξερεις αυτα τα λευκα που ειναι σαν φακελακια αλλα ειναι ταλαιπωρία και δεν φευγουν τα οργανικα στοιχεια του νερου που φταίει για την αλγη νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι περίπου στα 10 micron αν θυμάμαι καλά .... εγώ μιλώ για 0.2!

Link to comment
Share on other sites

Βρε ασε τα micron και πιασε δουλειά...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε αύριο:)

Έρευνα κάνουμε και μάλιστα ίσως δοκιμαστεί σε 700λιτρο στην πράξη! Αξίζει να το κουβεντιάσουμε ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παμε για 700???????????

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλά την ίδια μέρα στησαμε και ένα 700αρι με δίσκους ....έχει το ίδιο θέμα! Καταλαβαίνετε βέβαια ότι δεν παίζει να αλλάζεις νερό για πλάκα σε;τόσα λύτρα! Οπότε ή uv ή κάτι σαν αυτό που περιέγραψα.

Έχω και μια θεωρεία γιατί συνέβη και στα δύο ταυτόχρονα αλλά δεν είναι της ώρα. ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά το έχω διαβάσει είδη:)

Το θέμα είναι αν μπορούμε να βάλουμε μία απλή αντλίαν με ένα φιλτροκούτι υδρευσης που εσωτερικά θα έχει μεμβράνη 0.2. Θα κρατήση άραγε την άλγη αυτή η πατέντα ή όχι; ακούω απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...