Jump to content

Βιότοπος μονομάχου


pan_Oz

Recommended Posts

Πλάκα μου κανεις !!!!!

 

Αυτο μοιάζει σαν να πέρασε φορτηγό και αφησε .....  λακουβα με λάσπη :hehe !

 

 

Συγκεντρώσουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :cigar: !!!!!!!!!!!!! 

 

χαχαχαχαχα έχεις χιούμορ και φαντασία εσύ, αδικήσε! :hehe

ρε... το ενυδρειάκι ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!! χαχαχα

 

 

Ετσι ετσι! Να παρει σειρα! Δεν λεω καλο και το reefaκι σου αλλα εδω πας σε αλλη κατηγορια! Χαχαχαχαχαχαχα!

Πανο, θα χρειαστεις καπακι γιατι ο μονομαχος πηδαει απ εξω! Νουφαρα και γενικα επιφανειας θα δυσκολευτουν λιγο με το καπακι!

 

κάτσε πρώτα να ψηθώ με το μικρό και βλέπουμε.. ;)

για το μονομάχο έχω διαβάσει οτι πηδάει αλλα δεν εχω ακούσει απο κανένα να πηδήξει.. μάλλον θα το ρισκάρω, ίσως η στάθμη να ναι καμια 10ρια εκατοστά κάτω απο το γυαλί

Link to comment
Share on other sites

Αστον ρε συ γιατι αυτος τι φτιαχνει νομιζεις.

Το προβλημα Πανο ειναι με την εξατμιση. Σε αυτα τα λιτρα πρεπει να εκμεταλλευτεις και την τελευταια σταγονα. Εσυ αποφασιζεις παντως!

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στο γλυκό.

 

Ξεκινάς ένα πολύ ωραίο project, το οποίο συνέχεια πέρναγε από το μυαλό μου, αλλά συνέχεια το εγκατέλειπα για διάφορους λόγους.

 

 

Για το μονομάχο έχω διαβάσει και εγώ ότι πηδάει, επειδή για μια περίοδο κράτησα μονομάχο σε ενυδρείο με ανοιχτό καπάκι να σου πω ότι δεν είχα κανένα θέμα.  Βέβαια ότι ο δικός μου δεν πήδηξε, δε σημαίνει ότι και ο δικός σου δε θα το κάνει.

Καλό θα είναι να κρατήσεις τη στάθμη όπως λες πιο χαμηλά για να είσαι σίγουρος.  Αν έχεις και φυτά επιφανείας μέσα, έχω ακούσει ότι μειώνονται πολύ οι πιθανότητες για σάλτο.  Πρέπει να έχω ακόμα λίγη πίστια, αν θες να σου δώσω.

 

 

Καλή επιτυχία στο νέο σου μονομαχοενυδρείο!!!:)

Αναμένουμε την εξέλιξή του για να πάρουμε ιδέες και εμείς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε φυτα επιφανειας και ο μονομαχος δεν θα παει πουθενα και χωρις καπακι.

Οσο για την εξατμιση μη φοβασαι τιποτα,απο την στιγμη που εχεις οσμωση θα αναπληρωνεις οτι φευγει με νερο απο α/ο και θα εισαι αρχοντας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε Πανω. Ομορφη η σκεψη σου. Την εξατμιση (που οντως υπαρχει) μην την φοβασαι, ξερεις απο τετοια με τα θαλασσινα που εχεις μπλεξει. Φυτα επιφανειας και ο κυριος θα μεινει μεσα. Θα σε ρωταγα γιατι να μπλεξεις με οσμωση και μετρηματα, αφου τον εχεις σε βρυση τωρα και απ' οτι μαθαινω παει μια χαρα;

Καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις.

Viva fresh water!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα!

 

τον έχω σε βρυση γιατι η ιδέα του μονομαχοενυδρείου ήρθε σε 2 λεπτά.. τον είδα- τον πήρα..

δεν είχα καμια ιδέα για το τι και πως και γι αυτο οι φώτο που ανέβασα στο πρώτο post δεν εχουν καμία σχέση με αυτό που θέλω να κάνω.  :)

 

με την όσμωση λέω να μπλέξω αφου υπάρχει και την χρησιμοποιώ για το reefακι και αφου΄θέλω να πάω τις συνθήκες νερού όσο πιο κοντά στο βιότοπο του,

 

τώρα για την αναπλήρωση δε ξέρω πόσο πρόβλημα θα είναι αλλα πάντα υπάρχει και η λύση της αυτόματης αναπλήρωσης. ;)

 

μου ήρθε και η απάντηση απο το αγγλικό e-shop πριν λίγο για τα μεταφορικά και λίγο με φρενάρει αλλα κάτι θα βρω.. :(

 

35 λίρες κάνουν αυτά που θέλω και μου έβγαλαν τα μεταφορικά αλλο τόσο .. θα ψαχτώ και λίγο απο e-bay αλλα ας κάνω πρώτα τη βόλτα στο πήλιο .. τόση φύση με τόσα νερα ίσως βρώ αυτα που θέλω.. μπας και χρειαστεί να παραγγείλω μόνο το χώμα...

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα που πας να δωσεις για το ada και τα ξυλα κατα τη γνωμη μου τα δινεις τζαμπα.

Πας εδω και παιρνεις αμμο μη ασβεστολυθικη και ξυλα απο πετσοπ με τα οποια κανεις μια ωραια συνθεση.

Ριχνεις και ξερα φυλλα,φυτευεις και μερικα φυτα,βαζεις και φυτα επιφανειας και εισαι αρχοντας.ουτε καπακια ουτε μεταφορικα απο το εξωτερικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα που πας να δωσεις για το ada και τα ξυλα κατα τη γνωμη μου τα δινεις τζαμπα.

Πας εδω και παιρνεις αμμο μη ασβεστολυθικη και ξυλα απο πετσοπ με τα οποια κανεις μια ωραια συνθεση.

Ριχνεις και ξερα φυλλα,φυτευεις και μερικα φυτα,βαζεις και φυτα επιφανειας και εισαι αρχοντας.ουτε καπακια ουτε μεταφορικα απο το εξωτερικο.

 

συμφωνώ οτι είναι ακριβά αλλα.. είμαι συνηθισμένος "να τα σκάω" λόγω θαλασσινού και απο την άλλη με άμμο και τα ξύλα του εδώ εμπορίου δεν θα βγεί αυτό που έχω σκεφτεί.. :( κινέζικη απομίμηση του θα είναι :hehe

 

αλήθεια, σκουρόχρωμες ρίζες εχεις βρει κάπου? σε όσα μαγαζιά έχω κοιτάξει, έχουν όλα τις ίδιες ανοιχτόχρωμες που δε μου αρέσουν καθολου.. πραγματικά απο αυτές προτιμώ να δοκιμάσω ξύλα που θα μαζέψω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη βλεπεις τα ξυλα εκτος νερου,οταν τα βαλεις στο νερο θα σκουρινουν ετσι και αλλιως,οπωτε μια χαρα σου κανουν και τα ξυλα των εδω πετσοπ,οπως και η αμμος η οποια απο τα ιζηματα που θα μαζεψεις θα παψει να ειναι λευκη.Οπωτε καταλαβαινεις πως οτι αμμο και αν βαλεις δεν εχεις σημασια,γιατι να τα σκασεις και να παρεις ada αφου σε λιγο καιρο θα ειναι ιδια με αυτη απο εδω?

Για να μαζεψεις ξυλα θα σου ελεγα πως ειναι μπελας και ειδικα η επεξεργασια για να τα βαλεις μεσα.

Ασε που αν το ξυλο που θα μαζεψεις δεν ειναι το σωστο,μετα απο λιγο καιρο θα σου χαλασει μεσα στο νερο.

Αλλο ενα μειωνεκτιμα του να παρεις ξυλα απο εξω,ειναι οτι δεν θα τα δεις,δεν μπορεις να διαλεξεις τι σου αρεσει και τι σου κανει ακριβως απο σχημα και μεγεθος.

Με αλλα λογια υπαρχει περιπτωση να σκασεις λεφτα και τελικα τα ξυλα που θα σου ερθουν να μη σου κανουν.

Ενω πας εδω,διαλεγεις τι σου κανει και το αγοραζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, κάποιο χώμα αντί για άμμο; Πιο θα πρότεινες ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα πας σε ψιλοκοκκο σκουρο χαλικακι μη ασβεστολυθικο για να μην σου ανεβαζει τις σκληροτητες του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Σαββατακι αυριο...

Κανε μια βολτα απο cosmozoo που εχει ωραιοτατη και οικονομικοτατη μπεζ αμμο και μαυρο λεπτοκοκο χαλικι...

Αλλη μια βολτα απο petsupermarket στον Κηφισσο οπου θα βρεις ομορφες και οικονομικοτατες ριζουλες...

Ps Να κανεις ολες σου τις αγορες με το κεφαλι ψηλα και χωρις ντροπες!!Ολοι καποτε λυγιζουν :hehe

Link to comment
Share on other sites

Και μετά μια βολτούλα από το σπίτι μου να βάλουμε τα ξυλάκια και τις ριζουλες να φτιάξουμε καρβουνάκια για να ψήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Και μετά μια βολτούλα από το σπίτι μου να βάλουμε τα ξυλάκια και τις ριζουλες να φτιάξουμε καρβουνάκια για να ψήσουμε :)

Οσα δεν φτανει αλεπου.... πηδαει αλλα δεν τα πιανει :hehe :hehe

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ οτι είναι ακριβά αλλα.. είμαι συνηθισμένος "να τα σκάω" λόγω θαλασσινού και απο την άλλη με άμμο και τα ξύλα του εδώ εμπορίου δεν θα βγεί αυτό που έχω σκεφτεί.. :( κινέζικη απομίμηση του θα είναι :hehe

 

αλήθεια, σκουρόχρωμες ρίζες εχεις βρει κάπου? σε όσα μαγαζιά έχω κοιτάξει, έχουν όλα τις ίδιες ανοιχτόχρωμες που δε μου αρέσουν καθολου.. πραγματικά απο αυτές προτιμώ να δοκιμάσω ξύλα που θα μαζέψω

Φιλέ μου εδώ είναι ή άλλη πλευρά της ζωής.... Εδώ δεν τα "σκαμε", εδώ χαλαρωνουμε και απολαμβάνουμε την ομορφιά της απλότητας!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετά μια βολτούλα από το σπίτι μου να βάλουμε τα ξυλάκια και τις ριζουλες να φτιάξουμε καρβουνάκια για να ψήσουμε :)

Τι θες να ψησουμε; καναν Αχιλλεα; Κανα Νασο; καμια ακροπορα; τι τραβαει η ψυχη σου;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να ψησουμε; καναν Αχιλλεα; Κανα Νασο; καμια ακροπορα; τι τραβαει η ψυχη σου;

Send from the heart of the Amazonas

χαχαχαχα :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα πας σε ψιλοκοκκο σκουρο χαλικακι μη ασβεστολυθικο για να μην σου ανεβαζει τις σκληροτητες του νερου.

Σαββατακι αυριο...

Κανε μια βολτα απο cosmozoo που εχει ωραιοτατη και οικονομικοτατη μπεζ αμμο και μαυρο λεπτοκοκο χαλικι...

Αλλη μια βολτα απο petsupermarket στον Κηφισσο οπου θα βρεις ομορφες και οικονομικοτατες ριζουλες...

Ps Να κανεις ολες σου τις αγορες με το κεφαλι ψηλα και χωρις ντροπες!!Ολοι καποτε λυγιζουν :hehe

Μ εχει φαει να βάλω χώμα, μη μου το χαλάτε :(

Αυτο που του χω βαλει τωρα ειναι ανοιχτό καφέ χαλικακι

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα τραβηξει πολυ ωρα το αστειο και η πλακα!!

Μπρος κατεβα πιο κατω στο ρεεφ!!

(Τη αντριλα θεεε μουυ)

Link to comment
Share on other sites

Και μετά μια βολτούλα από το σπίτι μου να βάλουμε τα ξυλάκια και τις ριζουλες να φτιάξουμε καρβουνάκια για να ψήσουμε :)

Να ρθω καλυτερα να στήσουμε ενα 6αρι ΑΤΙ, να στήσουμε μια ωραια λιμνούλα στη ταράτσα, να στολίσουμε το μπάρμπεκιου με εκείνα τα παλιολεντακια και μετα να βάλουμε κανα μοριζολιδι στα ΚΑΡΒΟΥΝΑ;;;

:P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου εδώ είναι ή άλλη πλευρά της ζωής.... Εδώ δεν τα "σκαμε", εδώ χαλαρωνουμε και απολαμβάνουμε την ομορφιά της απλότητας!

Πες το ψέμματα ..σκάμε 50αρικα για πλακα και αυτα για πλακα κάποια μερα χαιρετάνε ..

Μικρόβιο ομως..μας τρώει και μας ..

Ασε γιατι αν κολλήσω με βλεπω ..

γλυκοκοίταζω κατι iwagumi ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα σκάμε...και σκάμε..εμείς οι φυτεμένοι τουλάχιστον έρχονται στιγμές που σκάμε :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες το ψέμματα ..σκάμε 50αρικα για πλακα και αυτα για πλακα κάποια μερα χαιρετάνε ..

Μικρόβιο ομως..μας τρώει και μας ..

Ασε γιατι αν κολλήσω με βλεπω ..

γλυκοκοίταζω κατι iwagumi ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εισαι σε καλο δρομο νεαρε μου! Στην επομενη συναντηση σε βλεπω με τους γλυκους και σε βλεπω να καθεσαι και μεχρι αργα! Χαχαχα!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μ εχει φαει να βάλω χώμα, μη μου το χαλάτε :(

Αυτο που του χω βαλει τωρα ειναι ανοιχτό καφέ χαλικακι

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τι χωμα ρε συ να βαλεις?

Τυρφη ας πουμε για βυθο αντι για χαλικι η αμμο?

Θα σου γινει λασπη ρε συ και δεν ξερω και τι αλλο μπορει να παθει το ψαρι.Ασε που δεν μπορεις να φυτεψεις κιολας.

Η καλυτερη λυση ειναι αμμο η ψιλο χαλικι.

Μη κοιτας τον βιοτοπο του μονομαχου με τις λασπες,δεν μπορει να τον αντιγραψει κανεις,γενικα τη φυση δεν μπορει να αντιγραψει κανεις. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στο κλεινων άστυ μετα το 3μερο και δυστιχως ο μονομάχος δεν υπάρχει πια :(

Τον βρήκα κανα 1 μετρο μακρια απ το κυβάκι. Οποτε κατ ευθείαν τραβήχτηκα και πηρα αλλον :)

Μαζι με τον μονομάχο βρήκα και 2 ωραια ξύλα mopani για τον βυθό καθώς και φυλλα catappa τα οποια και χρυσοπληρωσα..

Λοιπον η εκδρομή έγινε

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

και μάζεψα αυτα..

Δημοσιευμένη  εικόνα

ολα ειναι απο ρίζες ξερες πλάτανου ..απ αυτα κράτησα 2 κομμάτια που αυτη τη στιγμή βράζουν με 1 1/2 κουταλιά αλάτι απ αυτο που εχω για το reef ..μετα θα τα ψησω, θα επαναλάβω κανα 2 φορες τη διαδικασία και αν μου γεμίζουν το ματι και δρν εχω βρει κατι ωραίο έτοιμο θα μπουν στο ενυδρειο

Με πρώτη ματια βγαινει κατι πολυ ομορφο :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...