Jump to content

Βάση και sump


George81

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Ετοιμάζομαι σιγά σιγά να αναβαθμίσω το ενυδρείο μου και ετοιμάζω μια βάση με ύψος 80 πόντους από κοιλοδοκό. Αυτή την στιγμή το ενυδρείο τρέχει με εξωτερικό φίλτρο και έχω μερικά τζάμια στην άκρη για να κόψω και να κάνω sump. Τι αλλαγές πρέπει να γίνουν στην γυάλα ; να καταργήσω το εξωτερικό φίλτρο ? τι διαστάσεις πρέπει να έχει στο sump ( η γυάλα μου ειναι 120x40x50 ).

 

Αυτές οι ερωτήσεις μου έρχονται για την ώρα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Ετοιμάζομαι σιγά σιγά να αναβαθμίσω το ενυδρείο μου και ετοιμάζω μια βάση με ύψος 80 πόντους από κοιλοδοκό. Αυτή την στιγμή το ενυδρείο τρέχει με εξωτερικό φίλτρο και έχω μερικά τζάμια στην άκρη για να κόψω και να κάνω sump. Τι αλλαγές πρέπει να γίνουν στην γυάλα ; να καταργήσω το εξωτερικό φίλτρο ? τι διαστάσεις πρέπει να έχει στο sump ( η γυάλα μου ειναι 120x40x50 ).

 

Αυτές οι ερωτήσεις μου έρχονται για την ώρα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιώργος

Τη διαστασεις εχει η βαση?θα το ακουμπησεις πανω η αναμεσα στους κοιλοδοκους,δηλ θα πατησει κατω εσωτερικα?για μενα καντο 105 χ το εσωτερικο των κοιλοδοκων και υψος το πολυ 040 για να μπορεις να βγαζεις βαζεις το σκιμερ.Θα κανεις 3 θαλαμους πρωτος κατεβασια και σκιμερ,δευτερος βραχο αν θες χαετο και οτι ριακτορα προσθεσεις και τριτος επιστροφη.Υπολογισε ενα χωρο που θα τον κανεις αναπληρωση δηλ την συνεχεια του σαμπ.Το εξωτερικο φιλτρο εαν εχει ανθρακα η αντιφωσφωρο η και τα δυυο εαν δεν θες ριακτορες το αφηνεις οπως εχει,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο λάθος το έβαλα στο θαλασσινό..μπορεί κάποιος να το μεταφέρει στο γλυκό ??

 

niknik σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση πάντως !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο σε διασταση 120x40 και ύψος 80 πόντους. θα ντυθεί με μελαμίνη αλλά έχω μια αμφιβολία καθώς δεν γνωρίζω τι γίνεται με την υγρασία από το sump.

Απαγορευονται links απο αλλα Ελληνικα forum ιδιου περιεχομενου

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά τι έκανες φίλε, την έκανες την αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα παιδιά,

 

Ξεκινάμε λοιπόν την κατασκευή. Σαν sump θα χρησιμοποιήσω το παλιό μου ενυδρείο. Δεν θα κάτω τρύπα τελικά αλλά θα κατασκευάσω υπερχείλιση όπως έχω δει σε μερικά θέματα. Σαν αντλία σκέφτομαι αυτή http://www.petsupermarket.gr/8199/προϊόντα/sun-sun-submersible-pump-2300-lh.html και  διάμετρο σωλήνας υπερχείλισης 10''. Τι λέτε ?  

Έγινε επεξεργασία - George81
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και έγινε η αρχή με το έπιπλο... Τώρα μένει να πάρω νέες πέτρες, φεγγαροπετρες έχω επιλέξει, 10 κιλά άμμο ακόμα και να μπει το ενυδρείο πάνω στο έπιπλο. Προς το παρόν θα δουλεύει με το εξωτερικό φίλτρο μέχρι να κόψω και να κολλήσω τα τζάμια που έχω... 
 
 

 

bcec5efd5d7d5d3977c9484205f371bb.webp

 

99b8a751dfc25e166950c650ef2b918c.webp

Έγινε επεξεργασία - George81
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και οι πέτρες.... 4b72444ba41591dd5c23d320d02bd791.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλύσιμο άμμου πετρων και ένα πρόχειρο στήσιμο.... Μέχρι το βράδυ πιστεύω να το έχω ξεστήσει και στήσει στην βάση το ενυδρείο b1a96c7ea5cc6d3fb7e07475af0a8087.jpg44b37ebd0280bfb5860095de42feb599.jpgdfca3655baf93f5284c44d1b24102779.jpg63668284f9fc61029e7a988a50e528e5.jpg91d1780e4011a4e688b1eaa3e8b03efc.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. iodotropheus sprengerae και psedotropheus saulosi. Τα έχω ήδη μέσα. 01cccf404c9e9870ae7a99f8ee0b4588.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινή κατοικία των φυτών και των ψαριών d615003d3b1c6e1fbc53b34d1b09ca33.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε καθάρισμα.... Ουφ!! 3a66425cddf0f26bbcd7f979b808734f.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα γέμισμα 2a00e1223971da6e8850fcd57166958c.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες οκ 7486873d432f006c1fe713081a06cd29.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να γίνει το sump.. Έχουμε το εξωτερικό.... Ανεβάζουμε θερμοκρασία, βάζουμε το νερό από το ενυδρείο που έχω κρατήσει και μόλις καθίσει η άμμος τα ψαράκια... bee4dddff9b2e6f487edad740c44d650.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά ξεκινάω κατασκευή υπερχείλισης. Διάμετρος μία ίντσα θα είναι η σωλήνα και θα βάλω αντλία επιστροφής 3000lt/h 

 

Η ιδέα είναι από το παρακάτω βίντεο 

 

Τι λέτε ;

Έγινε επεξεργασία - George81
Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν,την ειχα ενα παλιο φεγγαρι,μετα απο διακοπη ρευματος δεν ξαναπαιρνε μπρος,και πλημιριζες για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν,την ειχα ενα παλιο φεγγαρι,μετα απο διακοπη ρευματος δεν ξαναπαιρνε μπρος,και πλημιριζες για πλακα.
Μόλις με έσωσες γιατί αύριο θα την ξεκινούσα....τι προτείνεις; ;;

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος George81 έγραψε:

Μόλις με έσωσες γιατί αύριο θα την ξεκινούσα....τι προτείνεις; ;;

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Απλα πραγματα μια τρυπα φ5o πχ για το κατεβασμα εαν θες 2η για μεγαλυτερη ασφαλεια και μια φ20 η φ25 για επιστροφη η γινετε και με λαστιχο και με το μπαστουνι κρεμαστο στο ενυδρειο και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Απλα πραγματα μια τρυπα φ5o πχ για το κατεβασμα εαν θες 2η για μεγαλυτερη ασφαλεια και μια φ20 η φ25 για επιστροφη η γινετε και με λαστιχο και με το μπαστουνι κρεμαστο στο ενυδρειο και τελος.

 Κάτι τέτοιο ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

ααα μια χαρά... για το τελευταίο θα πάω μάλλον γιατί δεν είμαι για τρύπες.... Σε ευχαριστώ πολύ. θα επανέλθω με την κατασκευή βήμα βήμα μην γίνει λάθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...