Jump to content

Ο ενυδρειακος βιοτοπος μου


ypobibastis

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 22λιτρων γλυκου νερου κ το προοριζω για εναν μονομαχο με μερικες red cherry γαριδουλες κ κανα 2 σαλιγκαρακια.Το εχω φτιαξει με μια ριζα ξυλου φυσικη αγορασμενη απο pet shop κ με ανουμπιες.Ηθελα να το κανω βιοτοπο. Ακομη δεν εχω αγορασει τον μονομαχο κ τα υπολοιπα,μολις το κανω θα ανεβασω φωτο.Οριστε κ η φωτο παρακατω για το πως ειναι το ενυδρειο:

 

post-62477-0-14943900-1466580668_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο, Μπράβο! Σου εύχομαι καλή συνέχεια και με το καλό να αποκτήσεις το μονομάχο που θέλεις. :)

Υ.Γ.Να προσέχεις το μονομάχο με τις γαρίδες γιατί πολλές φορές δεν τις δέχεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.Ομορφο δειχνει.Το μονο να ξερεις οτι οι ανουμπιες δεν φυτευονται.Η ριζα πρεπει να ειναι εξω γιατι σαπιζουν.μπορεις να τις δεσεις στην ριζα ή σε καποια πετρουλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Αν δω κ δεν τις δεχτει τις γαριδες δεν θα βαλω, παρα μονο τα σαλιγκαρακια.Να δω που θα βρω ομορφο μονομαχο για να βαλω..Τις ανουμπιες δεν το ηξερα οτι δεν τις φυτευουν.Εχω παρει χωμα ειδικο για φυτευμα ομως,δεν ειναι απλη αμμος.

Έγινε επεξεργασία - ypobibastis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Αν δω κ δεν τις δεχτει τις γαριδες δεν θα βαλω, παρα μονο τα σαλιγκαρακια.Να δω που θα βρω ομορφο μονομαχο για να βαλω..Τις ανουμπιες δεν το ηξερα οτι δεν τις φυτευουν.Εχω παρει χωμα ειδικο για φυτευμα ομως,δεν ειναι απλη αμμος.

Ναι ξέχασα να σου το πω. :P  Έχει δίκιο ο φίλος παραπάνω, πρέπει να τις δέσεις με πετονιά πάνω σε ρίζα ή κάποια πέτρα για όντως σαπίζουν φυτεμένες στο χαλικάκι.

Ορίστε και βίντεο πως να το κάνεις: 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια αν το χωμα ειναι ειδικο.Υπαρχουν φυτα που δενονται σε ριζες οι πετρες οπως οι ανουμπιες,java fern,moss...και πολλα αλλα που φυτευονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα τις δεσω πανω στο ξυλο με πετονια,Γιατι σε πετρα θα ανεβει η σκληροτητα του νερου σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αν η πέτρα δεν είναι ασβεστολιθική τότε δεν έχεις πρόβλημα, δεν θα ανέβει τίποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γραψε μας αν θες 2 λογακια για το ενυδρειο σου,φιλτρανση,πως κανεις στρωσιμο,τεστακια νερου μπορει να σε βοηθησουμε και σε κατι αλλο που σου διαφευγει ^_^

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρανση εχω βαλει μακαρονι κατω κατω,ενδιαμεσα χοντρο ενυδρειακο σφουγγαρι κ πανω πανω ενυδρειακο πετροβαμβακα.Εχω βαλει υγρο για την εκκινηση του ενυδρειου(βακτηρια) biotopol της jbl κ ενα υγρο nano biotopol betta λεγεται για την δημιουργια ιδανικων συνθηκων για μονομαχο της jbl.Τεστακια δεν εχω κανει ακομη να δω που βρισκομαι,πρεπει να αγορασω κ να κανω κ μετα θα σας πω τα αποτελεσματα.Κ θερμοστατη protemp 25 της jbl παλι.

Έγινε επεξεργασία - ypobibastis
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε πιστα τις οδηγιες των βακτηριων και αφου κανεις τεστ για αμμωνια,νιτρωδη που πρεπει να ειναι 0 και νιτρικα αυξημενα τοτε εισαι στρωμενος.Οι γαριδες πρεπει να μπουν μετα απο 2 μηνες να εχει στρωσει και ο βυθος

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα!!!

 

τον θερμοστατη βαλτον στην πλατη πισω απ την "ριζα" και χαμηλα για μην φενεται πολυ, τις ανουμπιες μπορεις να τις δεσει και πανω στο ξυλο, βαλε κλωστη βαμβακερη και κατι σε πρασσινο-μαυρο-καφε ή πετονια διαφανη για να μην φενεται πολυ.

 

ωραια το πας... βαλε καμια φωτο ακομα βρε, ειμαστε ματακιδες.....  :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Και να θυμάσαι, μην πάρεις τεστάκια σε στικς, μόνο υγρά γιατί είναι πιο ακριβή τα αποτελέσματα.

Τι άλλα φυτά έχεις εκτός από ανούμπιες; 

Link to comment
Share on other sites

Θα το κανω αυτο που μου λες,φωτο θα βγαλω κ αλλες οταν μπει κ ο μονομαχος,προς το παρον μπορω να βγαλω κ αλλες οταν φτιαξω τα φυτα.

Υ.Γ Εισαι το παιδι που μιλουσαμε τις προαλες στο pet shop?Γιατι κ εγω λουτσα μενω..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανουμπια μεγαλη,νανο κ ενα αλλο φυτο το οποιο δεν θυμαμαι πως λεγεται,ειναι φυτεμενο αν προσεξεις στην φωτο στο ξυλο αριστερα το κοντο 

post-62477-0-85720200-1466587130_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ανουμπια μεγαλη,νανο κ ενα αλλο φυτο το οποιο δεν θυμαμαι πως λεγεται,ειναι φυτεμενο αν προσεξεις στην φωτο στο ξυλο αριστερα το κοντο 

Αν βγάλεις μια πιο κοντινή μπορεί να το αναγνωρίσουμε. ^_^

Δες εδώ μήπως το βρεις: http://www.aquazone.gr/forums/topic/89921-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BB-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CF%86%CE%B1%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

Έγινε επεξεργασία - George K
Link to comment
Share on other sites

σαν κρυπτοκορινα φενεται αλλα με μια πιο καθαρη ισως δουμε μηπως ειναι κατι αλλο...

 

ναι εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

Kρυπτοκορινα μαλλον ειναι αλλα οταν παω σπιτι θα βεβαιωθω γτ εχω κρατησει τα καρτελακια απο τα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και πιο πριν τα υγρά είναι τα καλύτερα. Βγάζουν πιο ακριβή αποτελέσματα σε σχέση με τα στικς που είναι πιο γενικά. Τώρα, υπάρχουν αρκετές μάρκες σε τεστ. Όσο πιο καλή είναι μια μάρκα τόσο και πιο ακριβά είναι τα τεστ. Εγώ, αν δεν θες να ξοδέψεις και πολλά χρήματα, θα σου πρότεινα τα υγρά τεστ της sera, τα οποία είναι ικανοποιητικά και δεν είναι τόσο ακριβά.Στην αρχή θα χρειαστείς επειγόντως τεστ αμμωνίας, no3 και no2 και στη συνέχεια παίρνεις και τα υπόλοιπα.( ph, gh, kh κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενυδρειο το εφτιαξα οπως μου ειπατε,δλδ εδεσα τα φυτα με πετονια πανω στον κορμο κ εβαλα τον θερμοστατη απο την πισω μερια.Το αποτελεσμα ειναι αυτο..Οριστε κ τα ονοματα των φυτων κ των υγρων που εριξα μεσα.

post-62477-0-99587100-1466606757_thumb.jpg

post-62477-0-99544100-1466606840_thumb.jpg

post-62477-0-64581200-1466606846_thumb.jpg

post-62477-0-10834200-1466606848_thumb.jpg

post-62477-0-14511400-1466606849_thumb.jpg

post-62477-0-58434800-1466606850_thumb.jpg

post-62477-0-21007200-1466606852_thumb.jpg

post-62477-0-62412700-1466606854_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα το θέμα σου από την κατηγορία "καλωσορίσματος" στο "γενικά περί γλυκού νερού" γιατί σε λίγες ημέρες θα κλείδωνε και ήδη έχει αρχίσει να εξελίσετε με πολλές χρήσιμες πληροφορίες...

Αν θέλεις να αλλάξουμε και τον τίτλο φυσικά και υπάρχει η δυνατότητα. . .

Για "καλωσόρισμα" λοιπόν μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία!!

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή αρχή !! :)

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα καλως σας βρηκα!Ναι δεν εχω κανενα προβλημα που το μετεφερες.Αν θες αλλαξε τον τιτλο κ γραψε "Ο ενυδρειακος βιοτοπος μου"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...