Jump to content

Skimmer & ροή νερού μέσα στο σώμα του.


lefteris67

Recommended Posts

Παιδιά έχω απορία σχετικά με την ροή του νερού μέσα στο σώμα του σκιμμερ. Έτσι λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα.

Αφορά εξωτερικά σκιμμερ που τροφοδοτούνται είτε από αντλία είτε από την υπερχείλιση.

Πως πιστεύετε πετυχαίνουμε καλύτερο ξάφρισμα. Με δυνατή ροή η με πιο χαμηλή πάντα με την ίδια παροχή αέρα?

Πείτε την σκέψη η την εμπειρία σας. 

Link to comment
Share on other sites

Άν και το θαλασσινό το "έκοψα μικρός" (και καλά έκανα) :) θεωρώ ότι δέν υπάρχει ακριβής ή ξεκάθαρη απάντηση στην ερώτηση σου.

Το κάθε σκίμμερ δουλεύει διαφορετικά τόσο γιατί έχουν διαφορές στον σχεδιασμό, αλλά και διαφορές στις αντλίες αλλά και στις φτερωτές που δημιουργούν τις φυσαλίδες.

 

Από όσο θυμάμαι, πάντοτε (ακόμα και το ίδιο ακριβώς σκίμμερ) θέλει διαφορετικές ρυθμίσεις ανάλογα και με το ενυδρείο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ξαναλέω υποθέτω ότι περνώντας το νερό με πιο αργή ροή και χτυπώντας το με μεγάλη ροή αέρα ίσως να έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

Ψύλλους στ' άχυρα ψάχνω αλλά ας ακούσουμε εμπειρίες. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο husky !

Το κάθε μηχανιμα είναι διαφορετικό !

Ακόμα και στο τι ζητάς εχει σημασία !

Wet or dry skimming !

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο husky !

Το κάθε μηχανιμα είναι διαφορετικό !

Ακόμα και στο τι ζητάς εχει σημασία !

Wet or dry skimming !

Διονύση συμφωνώ με τον Husky. Ακόμη και το ίδιο σκιμμερ θα δουλέψει διαφορετικά σε άλλο ενυδρείο. Ανάλογα το ενυδρείο και τα οργανικά που μαζεύει.

Η σκέψη μου είναι για τον γενικό κανόνα των σκιμμερ που λέει περισσότερη ώρα επαφής του νερού με τις φυσαλίδες καλύτερη απόδοση.

Και κάνω την υπόθεση: Πιο αργό πέρασμα του νερού από το σώμα= περισσότερη ώρα επαφής χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και σωστό.ι   

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο το υψος του νερου και η ποσοτητα αερα ανεξαρτητος πως τροφοδοτητε,βεβαια μετα απο περιπου ενα μηνα μετα την τοποθετηση του.

Link to comment
Share on other sites

Υψος νερού τι ενοείς Νίκο? Η στάθμη μέσα στο σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

Υψος νερού τι ενοείς Νίκο? Η στάθμη μέσα στο σκιμμερ?

Ακριβως Λευτερη

Link to comment
Share on other sites

Άν και το θαλασσινό το "έκοψα μικρός" (και καλά έκανα) :) θεωρώ ότι δέν υπάρχει ακριβής ή ξεκάθαρη απάντηση στην ερώτηση σου.

Το κάθε σκίμμερ δουλεύει διαφορετικά τόσο γιατί έχουν διαφορές στον σχεδιασμό, αλλά και διαφορές στις αντλίες αλλά και στις φτερωτές που δημιουργούν τις φυσαλίδες.

 

Από όσο θυμάμαι, πάντοτε (ακόμα και το ίδιο ακριβώς σκίμμερ) θέλει διαφορετικές ρυθμίσεις ανάλογα και με το ενυδρείο...

Επειδη το εκοψες μικρος ειχες ολα αυτα τα προβληματα μεγαλωνοντας :hehe  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

 

Αν το ειχες συνεχισει θα ειχες βγει  νορμαλ σαν και τα υπολοιπα θαλασσινα αγγελουδια :usd:

 

Εχωντας πει τα παραπανω πρεπει να πω και οτι με εντυπωσιασε η τοποθετηση σου ^_^  ^_^ ...τι ξερεις βαθια μεσα σου οτι η θαλασσα σε εκανε καλο χομπυστα στο γλυκο :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω βασιλη θεωρω πως το πιο αργο περασμα ειναι πιο σωστο.

Φυσικα σε ενα σκιμμερ το σημαντικο κομματι ειναι η αντλια.

Να ειναι αρκετα δυνατη να βγαζει πολυ πολυ αφρο αλλα χωρις πολλα λ/ω.

 

Οπως ειπατε ομως,καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και ενα σκιμμερ μπορει να δουλεψει ιδανικα κατω απο τελειως διαφορετικες ρυθμισεις κτλ στο καθε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω βασιλη θεωρω πως το πιο αργο περασμα ειναι πιο σωστο.

Φυσικα σε ενα σκιμμερ το σημαντικο κομματι ειναι η αντλια.

Να ειναι αρκετα δυνατη να βγαζει πολυ πολυ αφρο αλλα χωρις πολλα λ/ω.

 

Οπως ειπατε ομως,καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και ενα σκιμμερ μπορει να δουλεψει ιδανικα κατω απο τελειως διαφορετικες ρυθμισεις κτλ στο καθε ενυδρειο.

Μιχάλη σ' αυτό το σκιμμερ η αντλία είναι μόνο για παραγωγή αέρα. Δεν δίνει νερό στο σκιμμερ. 

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το διαβασα καλα λευτερη μου,εδω σε ειπα βασιλη ρε συ :wacko:  :wacko:

Νομιζα πως μιλαγαμε γενικα για τα σκιμμερ :death:

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το διαβασα καλα λευτερη μου,εδω σε ειπα βασιλη ρε συ :wacko:  :wacko:

Νομιζα πως μιλαγαμε γενικα για τα σκιμμερ :death:

Γενικά μιλάμε φίλε. Το συγκεκριμένο τροφοδοτείτε από την υπερχείλιση με βάνα στην είσοδο νερού για ρύθμιση της παροχής.

Η παροχή αέρα είναι ίδια με ότι ροή κι αν περνάει απ' το σώμα. Έτσι είπα μήπως γίνετε καλύτερο ξάφρισμα με χαμηλότερη ροή.

Πάντως το δοκιμάζω με χαμηλότερη ροή και το ζουμί από καφεπράσινο που έβγαζε βγαίνει βαθύ πράσινο προς μαύρο.

Δεν ξέρω αν αυτό οφείλετε στο χαμήλωμα ροής.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι καλυτερο να "σκιμμαρεται" οσο περισσοτερη ωρα γινεται το νερο που μπαινει στο σωμα του σκιμμερ σε σχεση με το οτι προλαβει,πριν επιστρεψει το νερο παλι στο ενυδρειο.

Γενικα θεωρω οτι η πολυ ροη οτι ειναι απαραιτητη μονο σε συγκεκριμενους τομεις του ενυδρειου.

Ακομα και στο σαμπ τα τελευταια χρονια δινουμε αχρειαστη εξτρα ροη.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι καλυτερο να "σκιμμαρεται" οσο περισσοτερη ωρα γινεται το νερο που μπαινει στο σωμα του σκιμμερ σε σχεση με το οτι προλαβει,πριν επιστρεψει το νερο παλι στο ενυδρειο.

Γενικα θεωρω οτι η πολυ ροη οτι ειναι απαραιτητη μονο σε συγκεκριμενους τομεις του ενυδρειου.

Ακομα και στο σαμπ τα τελευταια χρονια δινουμε αχρειαστη εξτρα ροηΕξαιρετικη τοποθετηση και ερωτηση για συζητηση

Ποιος θαλαμος χρειαζετε ροη και ποση?χρειαζονται ολοι?

Link to comment
Share on other sites

 

Σιγουρα ειναι καλυτερο να "σκιμμαρεται" οσο περισσοτερη ωρα γινεται το νερο που μπαινει στο σωμα του σκιμμερ σε σχεση με το οτι προλαβει,πριν επιστρεψει το νερο παλι στο ενυδρειο.

Γενικα θεωρω οτι η πολυ ροη οτι ειναι απαραιτητη μονο σε συγκεκριμενους τομεις του ενυδρειου.

Ακομα και στο σαμπ τα τελευταια χρονια δινουμε αχρειαστη εξτρα ροηΕξαιρετικη τοποθετηση και ερωτηση για συζητηση

Ποιος θαλαμος χρειαζετε ροη και ποση?χρειαζονται ολοι?

 

Η γνώμη σου Νίκο?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη σου Νίκο?

Υπαρχουν οι εξης δυο τροποι κατα την γνωμη μου,ο ενας ειναι να καθαριζετε καθε 2 με 3 μηνες το σαμπ ολο,χρονοβορο και δυσκολο,ο δευτερος τροπος ειναι ροη στο μεσαιο εαν υπαρχει βραχος σιγουρα η χαετο .

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στο μεσαίο αν υπάρχει βράχος Χ πόσο του όγκου του θάλεγες η ροή.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στο μεσαίο αν υπάρχει βράχος Χ πόσο του όγκου του θάλεγες η ροή.

Νίκο στο μεσαίο αν υπάρχει βράχος Χ πόσο του όγκου του θάλεγες η ροή.

Οσο πρεπει να μην υπαρχει σημειο του νερου που θα μενει στασιμο.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν χρειάζεται να το σκοτώνεις στην ροή. Ίσα να γυρίζει το νερό γύρω και ανάμεσα απ' τον βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Και τα detritus ???

Που θα πάνε ;

Link to comment
Share on other sites

Διονύση τι εννοείς που θα πάνε?

 

Εννοω οτι το σαμπ ειναι μια δεξαμενη καθίζησης οπου τα detritus σταματάνε και δεν επιστρεφουν στο κεντρικο!

 

Εγω δεν χρεισιμοποιω καλτσες !

 

Στο διαμερισμα με τον βραχο και την χαετο εχω μια υποτυπώδη κυκλοφορια περιπου 1000-1500 λιτρα για την χαετο!

 

Πριν καμια εβδομαδα εβαλα εναν πιο δυνατο κυκλοφοριτη και τα εκανε μανταρα απο τις σκονες και τα detritus!

 

Ισως εχω πολυ βραχο στο σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Διονυση μηπως θα επρεπε να εστιασεις στο συγκεκριμενο σημειο για το προβλημα των νιτρικων;


Link to comment
Share on other sites

Διονυση. Μιανφορα το μηνα τον 1 μισι

Φυσα μου τους βραχους...και στο σαμπ καθαριζετα οσο μπορεις με εναν σωληνα ρουφιγμα!

Γυαλλι να ειναι ολα ;) και φυσικα σκουπα βυθου..για εμενα πολυ συμαντηκα ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...